CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bryantpl2

Leceh betul nak asingkan sampah!

LuLu^Lost replied at 21-10-2015 03:37 PM
pasal minyak masak yang dah digunakan...kat putrajaya ada recyle center selain dari 3 jenis barang ...

thanx for the info uols...haah la, harap2 di masa depan diperbanyakkan lagi recycle centre ni..

apa ke motif asing? baru td aku nampak org angkut sampah pakai masuk je suma sampah dr tong dalam lori angkut tu.
propa je.

Aku rasa macam asingkan pun tak guna sebab aku tengok lori sampah area rumah aku ni campak semua plastik sampah dalam lori yg sama takde asing2kan pun.

Tp rumah aku pun takde sampah lain selain makanan.. Jarang ada kt rumah so i dont really care

LuLu^Lost replied at 21-10-2015 03:37 PM
pasal minyak masak yang dah digunakan...kat putrajaya ada recyle center selain dari 3 jenis barang ...

baju2 lama tu recycle means utk charity ke dia bakar ke.. buat kain pengesat ke?

kt rumah ada banyaaak baju2 buruk yg dah tak sampai hati nak bagi kt orang.... baju2 harian... yang dah lusuh.. nak buang kt tong sampah mcm bulky sangat

airfilterkotor replied at 21-9-2015 07:46 PM
Alaa... iPhone ribu-ribu buleh beli, takkan nak beli TIGA KETUL TONG SAMPAH UNTUK PENGASINGAN pun su ...

alahai samapi 3 ketul ke tong sampah

2 jek x boleh

1 tong sampah 1 tong recycle

talapia replied at 22-10-2015 10:44 AM
baju2 lama tu recycle means utk charity ke dia bakar ke.. buat kain pengesat ke?

kt rumah ada b ...

baju2 tu saya tak pasti diorg buat mcm mana. tapi saya ada nampak, 1 sudu kat dalam pusat recyle tu, diorg gantung baju2. berkemungkinan itu baju2 yang diserahkan kepada diorg. kalau baju2 buruk yg dah koyak, saya tak pasti juga diorg buat mcm mana. nanti saya tanyakan diorg. yela kan...nak buang mcm sayang dan byk plak tu.

sekarang ni pun ada 1 tong putih untuk buang barang2 yang boleh pakai tapi, kita takmo pakai dah. mungkin ada mana2 NGO/persatuan yang letakkan kot. boleh la disumbangkan ke dalam tong putih tu. yang itu mungkin untuk charity. tapi itu memang campur2. tak tau la kawasan perumahan talapia ade ke tidak.

Follow Us
orang dungu je yang byk komplen pasal leceh nk asing sampah ni... rubbishh..

LuLu^Lost replied at 22-10-2015 11:28 AM
baju2 tu saya tak pasti diorg buat mcm mana. tapi saya ada nampak, 1 sudu kat dalam pusat recyle t ...

kawasan saya memang aktif dengan recycle... samada for charity... dari NGO.. ataupon dari developer sendiri. 2 bln sekali developer akan adakah drive tru recycle campaign. itu utk kotak2.. plastik.. aluminium.. besi.. tapi tak terima kaca n baju2. yang lain2 tu ditimbang.. pastu dapatla 2 3 ingget.

ada jugak NGO bukak booth tiap weekend utk collect baju2 lama... perabot lama.. utk charity

talapia replied at 22-10-2015 12:42 PM
kawasan saya memang aktif dengan recycle... samada for charity... dari NGO.. ataupon dari develope ...

uih.. terbaik ni. kawasan mana tu. bagusnya.

sape pernah hantar minyak masak terpakai kat ukm?

nk hantar tk hntar2 lg dok kumpul jugak ni asingkan.

fezy replied at 21-10-2015 08:33 PM
apa ke motif asing? baru td aku nampak org angkut sampah pakai masuk je suma sampah dr tong dalam lo ...

Inilah hakikatnya tiada pendidikan dan perlaksanaan pengasingan sampah...cantik tak?

elle_april replied at 21-10-2015 11:33 PM
Aku rasa macam asingkan pun tak guna sebab aku tengok lori sampah area rumah aku ni campak semua pla ...

Sebagai seorang penghuni, kamu ada tanggungjawab untuk melaporkan kes seperti ini kepada pihak berkuasa. Cuba Google search "kawasan kamu+majlis perbandaran" untuk contact pihak berkuasa, kalau boleh sila tangkap gambar lori/ pekerja yang berbuat demikian, OK Cool?

fezy replied at 21-10-2015 08:33 PM
apa ke motif asing? baru td aku nampak org angkut sampah pakai masuk je suma sampah dr tong dalam lo ...

kan. iols pun masa tu nak gi kerja so follow la bontot lori sampah kat area rumah masa tu.. perhati je.. dorang memang campak semua plastik dalam tempat yg sama so why bother nak asing2kan. menyusahkan hidup je kita asing2kan ikut bag plastik kalau depa pun tak asingkan jugak akhirnya

neeria replied at 22-10-2015 11:48 AM
orang dungu je yang byk komplen pasal leceh nk asing sampah ni... rubbishh..

so iols nak tanya, kalau uols penat2 asingkan lepas tu lori sampah kutip tapi buang dalam satu lori akhirnya uols rasa sape yg dungu? tak ke buat penat je?

elle_april replied at 22-10-2015 07:21 PM
so iols nak tanya, kalau uols penat2 asingkan lepas tu lori sampah kutip tapi buang dalam satu lor ...

Klau nampak seorang guru sesak muridnya, perlukah kita laporkan kepada pihak berkuasa atau buat tak tahu sahaja? Sebagai seorang warga malaysia, kita ada tanggungjawab untuk melaporkan kejadian kecuaian/ kesalahan seperti ini kpd pihak berkuasa. Sama seperti kes pengumpul sampah bikin salah, betulkah?

Walauvagaimanapun kamu masih berhak untuk tidak membuat pengasingan sampah, tetapi selepas June 2016 denda ialah RM10,000.

krustykrab replied at 21-9-2015 08:11 PM
Aku dh start buat pengasingan sampah ni tp x sure la betul ke idak...yg aku asingkn botol2 plastik n ...

buat lubang kat tong sampah

aku elok je asing sampah...
mana tin botol atau apa je yg blh direcyclebersepah depan umah atau di mana mna..aku kutip je..
simpan..
tin arak xde aku.amik

padahal banyak gila wei kalo bangla cari.pwpagi.hahaha

penguasaan undang2 tak ketat...
boleh berkempen je lah...
kalau tak pengguna yg bermasalah...
syarikat konsensi yg kutip sampah pulak bermasalah...
pihak Majlis pembandaran pun tk turun padang... chek it out...
akhirnya... benda ni macam lagu kaset rosak2
recycle... recycle... recycle...

bryantpl2 replied at 22-10-2015 04:13 PM
Inilah hakikatnya tiada pendidikan dan perlaksanaan pengasingan sampah...cantik tak?

itu main buang je sampah kat luar rumah. tapi malaysia pun ke gambar ko ni???
sebelum ko cakap apa2, tolong dulu pastikan yang seluruh pelusuk inci negara malaysia, semua lori angkut sampah dah ada pengasingan sampah secara sistematik.
since ko pun tak penah nampak macam mana lori sampah kat rumah aku... so?

fezy replied at 23-10-2015 03:12 AM
itu main buang je sampah kat luar rumah. tapi malaysia pun ke gambar ko ni???
sebelum ko cakap ap ...

Here is the original link, please check out the outcome without "pengasingan sampah": K.KinabaluYes, Sabah is far from Peninsular Malaysia but it's still part of Malaysia right?

The problem now is not because we don't have the system to separate solid waste, the system is already here but it is still very new to everyone including the residents and the rubbish collectors. That is why I wrote this post, that is to create awareness among us all and share positive opinions on how to make it even better.

If more people thinking like you (leceh lah, tak usah asing sampah la, buang masa je sebab pengutip pun tak buat betul betul/ hargai usaha kita), what is the point getting even the best waste separation system in the world e.g., German, Norway, Japan...? The thought of "Aku seorang buang satu puntung rokok saja, bukan akan terbakar satu hutan, why so serious" can be very disasterous and could be "educated" to your next generations too.

What you could do better to make a difference is: snap a photo of the worker who did this and report it to the authority to take action.
Only all Malaysian working together can help to make Malaysia cleaner. We all love this beautiful land, aren't we?