CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Badut.Sarkas

[Tempatan] Edisi RM turun : korang ada RM200k cash, what would you do?

Close [Copy link]
hrtu tanya BR gak pasal penambahan saham..dia suh isi form je kt situ

kambeng_masam replied at 8-7-2015 04:59 AM
Planning bisnes kete sewa kena betul. Kalau bagi sewa saja tanpa maintenance yg teratur dan strate ...

kalau tapis customer pun, tetap susah customer nak jaga baik2 macam kereta sendiri. Senang cerita mmg kos tinggilah. Plus selalunya yg buat bisnes bukan kesah nak bagi layanan tiptop ni, lebih ke nak profit je. Kalau iols memang tak amik la bisnes sewa kereta ni unless kewangan betul2 kukuh sebab nak dulukan apa2 spare part kereta tu costly. Tapi kalau buat dalam universiti memang boleh untung banyak.

axl_bach replied at 8-7-2015 12:53 PM
So katakan aku ada rm50k yg mmg aku nk labur,  just guna rm50k beli emas,  then sumer gi pajak kat ...

iols sarankan sebelum main jual beli emas ni, baik u buat research dulu. Kang tak pasal2 rugi u punya 50K. Boleh baca posting awal2 topik ni ada forumer cerita mcm mana dorang main emas, takde untung siap rugi.

Sebab apa? Sebab u beli emas cth kat poh kong atau kedai emas biasa2, harini emas 1g harga rm170. Tapi tu belum harga upah lagi. Kalau u beli rantai, gelang lagi2 yg corak susah2 tu harga upah tinggi. So maybelah campur harga upah harga tu jadi RM177 1g. Bila u nak pajak kat  ar rahnu, dorang tak kira harga upah u tu, kalau masa tu harga emas tengah naik so u nak jual, maybe ig RM174. Tapi harga upah masa u beli tu dorang tak kira, dan dorang takkan beli tepat2 harga emas harini RM174 tu. Dorang akan beli murah sikit, selalunya kurang 10%-20% dari harga semasa. Harga emas selalunya susah nak naik mendadak gila dalam masa kejap, selalu turun naik sikit2 je setiap hari. Ar Rahnu memang antara yg beli paling tinggi kalau u nak jual emas tapi tu lah, buat research dulu if nak beli banyak2. Takut time nak jual balik tu nangis pulak tengok rugi beribu2.

Bagus kalau beli emas padu, dinar atau gold bar 916/999

axl_bach replied at 8-7-2015 12:53 PM
So katakan aku ada rm50k yg mmg aku nk labur,  just guna rm50k beli emas,  then sumer gi pajak kat ...

KO ADA 50K..buat apa nak labur semua ke emas...
pelaburan utk emas cuma 10% drp jumlah duit yg ko ada..
diversified la..50% ke ASB..10% TH..10% ASW 2020..10% portfolio yg lain yg ko agak bole untung tapi pokok tak lari..
then 10% ke emas...

beli emas..pajak arrahnu (kalo tak mo pajak pun tak pa)..simpan seniri la...
sampai masa..agak2 emas ko berbaloi utk dijual...then jual la..

aku seniri invest cuma 10% drp nilai cash yg ada..
aku prefer beli brg kemas..sbb liquidity yg cepat dan mudah..mana2 arrahnu terima..
emas aku lebih kpd standby fund ajer dlm btk fizikal..selain cash 2bln gaji...
emas aku dah berusia 10thn ++...so kalo jual mmg untung la..tapi aku tak jual..
mmg niat beli utk backup cash ...dan emas kalo nak pulangan tggi dlm masa 5thn min ko kena tggu..
bukan takat 2..3thn...

aku beli brg kemas jenis padu...
biar kecil tapi padu dan berat emasnya..

aku tak beli bar..bulion segala tu...sbb bukan semua arrahnu terima utk pajak...
then kalo tercalar ke hapa..rega jadik kurang...nak jual balik pun susah..kena jual kat pengeluar shj..

pendek kata emas perlu ada pd setiap org...sbg sandaran/bekup financial..

aku nak bagi tau kat sini ya..
sesapa yg dok gila buat loan asb tu..tlg la stop..sbb hukumnya haram..

bukan asb tu yg haram..tapi,
loan yg dibuat dgn tujuan membiakkan duit tu yg haram hukumnya...

aku cuma sampaikan ilmu pengetahuan yg aku dpt..
nak menjana kekayaan duniawi tlg la pi join kursus yg berkaitan pelaburan berlandaskan syariah..
dptkan ilmu di situ...

tiada jln singkat menjana kekayaan...
jana la secara berdikit2 hasil usaha sendiri...

mcm tu jgak dgn berniaga..
mmg berniaga ialah punca rezeki...tapi tak semestinya ia menjana keuntungan...

Follow Us
jgn ada forumer yg hentam aku kata loan keta umah segala tu haram la...

ya..mmg haram...tapi tiada pilihan sbb tu keperluan hidup..
tapi loan utk menjana kekayaan bukan keperluan hidup..
kekayaan bole dijana dgn cara berdikit2 dan sabar...

loan tu dah terang2 adalah riba...dan melibatkan diri dgn riba adalah haram...
melibatkan diri dgn riba bagi tujuan menjana kekayaan duniawi adalah berganda haramnya walopon loan islamik asb..

aku cuma sampaikan ilmu ni pd korang ya...supaya aku tidak ditanya di akirat kelak..

koko2 replied at 8-7-2015 03:38 PM
jgn ada forumer yg hentam aku kata loan keta umah segala tu haram la...

ya..mmg haram...tapi tiad ...

benda loan2 untuk investment dalam ASB adalah haram ne dah lama pun bising2nya..

sebab tuh ada bank amik pendekatan buat loan ASB islamik way.. ber akad bagai..

so far yang ai tau maybank ada buat.. bank2 lain ai tak sure.. RHB last year rasanya belum ada.. now on tak tahu lah apa perkembangan..

betul loan ASB islamik ngan loan ASB konvensional banyak kelebihan pada loan konvensional..

tapi in term of return after 4 or 5 years investment lebih kurang aje gayanya..

koko pergi seminar sebegitu, penceramah tak update info ke?

dan sangat kelakar bila ada yang kata buat loan ASB untuk jana kekayaan..

ada ker orang buat loan ASB yang jadi kaya?

sekadar meringankan beban pendapatan tuh ye lah kot.. bagi yang jenis rolling dividen untuk bayar loan, masih menderita juga untuk tahun pertama.. bagi yang tak berdisiplin guna duit dividen untuk berbelanja, masih menderita hingga loan tamat tempoh.. pada masa tamat tempoh, hanya dapat hasil dari tabungan yang dia bayar bulan2 itu..

urus niaga akaun emas maybank halal ke x?

NURMIMIE replied at 8-7-2015 04:23 PM
benda loan2 untuk investment dalam ASB adalah haram ne dah lama pun bising2nya..

sebab tuh ada  ...

aku awal thn 2015 hari tu mmg ada niat gak nak buat loan asb ni..sbb ada modal kan..
then b4 pi buat loan..aku pi attend kursus kewangan berlandaskan islam bagi menjana kekayaan..
then penceramah tu depa jemput la RHB bank..org UT...panel syariah dlm pelaburan..dan juga ustaz yg terlibat dlm kewangan islam..
penceramah tu kata tak kira islamik @ tidak..loan bagi asb adalah haram hukumnya...

apa2 transaksi yg melibatkan riba adalah terang2 haram katanya..
lebih2 lg transaksi berkaitan riba yg bertujuan membiakkan duit adalah haram...

aku nak xplain dlm word biasa ni susah la...kot nanti pemahaman korang lain plak..
tapi secara ringkasnya gitu la...

mcm ASB la katanya...
ada yg fatwa haram...tapi kita amik jln mengikut majlis fatwa kebangsaan iaitu harus..
harus bagi umat islam utk menjana kekayaan secara berdikit2...

tapi melibatkan diri dgn riba dgn tujuan menjana kekayaan adalah haram walopon loan tu islamik

NURMIMIE replied at 8-7-2015 04:32 PM
dan sangat kelakar bila ada yang kata buat loan ASB untuk jana kekayaan..

ada ker orang buat loan ...

mimik ko rajin lepak carigold kan..?
rata2 yg buat loan asb tu mmg niat utk dpt cash dlm masa 5 thn...cash selepuk dlm 20k-30k..
kan ker tuh menjana kekayaan...??

ada lg yg buat loan asb sampai 8 penama dgn plan utk terminate dlm masa 5-10thn akan dpt cash -+500K...
bukan jana duit ke tu..?

elle_april replied at 8-7-2015 03:03 PM
iols sarankan sebelum main jual beli emas ni, baik u buat research dulu. Kang tak pasal2 rugi u pu ...

tq for ur advice....aku mmg xpercaya kalo penjual emas dtg cakap beli emas nnt untung sbb pada aku emas bukan untuk pelaburan tp sebagai simpanan waktu kecemasan, yg buat duit dgn emas adalah agen emas dan juga org yg trade emas means beli waktu rendah jual waktu emas tinggi....tp kaedah manipulasi sistem ar-rahnu nih melibatkan urusniaga jual beli so janaan keuntungan dari URUSNIAGA JUAL BELI tu laa yg aku nampak bukan harga emas tu...yg tu yg aku tertarik nak tanya lebih lanjut......

koko2 replied at 8-7-2015 03:13 PM
KO ADA 50K..buat apa nak labur semua ke emas...
pelaburan utk emas cuma 10% drp jumlah duit yg ko ...

hmmmmm, kalo just beli then simpan dgn harapan rega emas naik baru nak makan modal biasa jer laaa......aku tertarik dgn manipulasi Ar-Rahnu tu btol ker kalo kita main camtu bleh jana keuntungan...

btw RM50k tu bukan laa jumlah simpanan aku der, yg tu adalah jumlah yg i'm willing to trade and loss......TH dah ada byk dah, n ASB aku x simpan for my very own reason

koko2 replied at 8-7-2015 04:42 PM
aku awal thn 2015 hari tu mmg ada niat gak nak buat loan asb ni..sbb ada modal kan..
then b4 pi b ...

hujung2 kita yang pening kan?

ai pun pernah datang seminar pengurusan kewangan secara islam.. time tuh mmg ada lah soalan hot pasal pinjaman ASB yang dilaburkan ne.. jawapan panel syariah pelaburan itu juga menjelaskan bahawa kalau nak amik loan, pastikan ianya islamik loan yang betul2 patuh syariah.. sebab ada jah brand islamik loan yang tidak patuh syariah (terlibat riba maybe).. katanya laon islamik yang patuh syariah mengenepikan keperluan riba.. sebagai contoh:

kalau seseorang itu hendak tamatkan loan tersebut lebih awal, maka orang itu akan;

- tidak dikenakan penalti..

- membayar baki loan yang ada mengikut jadual yang telah dijadualkan awal2.. (tak ada rebat bagai)

- lebihan kos insuran dikembalikan kepada peminjam (kerana ikatan dengan insuran telah terlerai - contoh : loan 10 tahun, jumlah insuran = 3k.. kalau baki tempoh loan ada lagi 5 tahun, makan separuh dari jumlah insuran iaitu 1.5k perlu dikembalikan kepada peminjam)

so kita kena check apa term and condition yang kita dapat dari loan itu..

selebihnya jangan was2..

btw, apa pun keadaannya, apa2 maklumat yang kita fahami dari yang menyalurkan maklumat yang kita anggap benar sebab mereka adalah ahlinya, bukan bebanan kita lagi..

koko2 replied at 8-7-2015 04:45 PM
mimik ko rajin lepak carigold kan..?
rata2 yg buat loan asb tu mmg niat utk dpt cash dlm masa 5 t ...

aku tak pernah lepak carigol tuh..

betul koko.. selalunya kita buat loan mmg niat begitu.. dia nak dapat 20k katakan sejelepuk untuk 5 tahun kedepan.

konsepnya, kalau dia simpan bulan2 pun sama juga akan dapat sejelepuk banyak pada tahun ke-5 itu..

cuma kalau buat loan, ringan lah beban bayaran bulanan mereka tuh sebab boleh cover dengan dividen..

jana pendapatan ya.. tapi menjana kekayaan, jauh lagi kot..

Changa replied at 7-7-2015 06:59 PM
akak ada rgister etoro practive akaun ni sis.
tengah godek2 la ni.

noks. ai pun ada register etoro ne..

1st time trading, amik 100usd jah.. sekali jalan paling banyak amik 3 currency.. 100usd each..

2 jam trading, iols rugi 70usd ko..

elle_april replied at 8-7-2015 09:44 AM
kalau tapis customer pun, tetap susah customer nak jaga baik2 macam kereta sendiri. Senang cerita  ...

Memang betul ada customer yg tak jaga kete leklok mcm kete sendiri. Mcm memana bisneslah..ada risiko tersendiri. Cuma bisnes ni beng tak perlu nak bersusah sangat (bagi beng lah). Dulu plan konon nak balik mesia dan start wat bisnes cafe atau perternakan, tapi pikir2 beng kena jaga 100% bisnes camtu. Now, tanpa perlu kerap balik mesia beng tetap buleh wat duit sampingan...wife & adik2 yg handle.

ada je orang buleh untung banyak dgn bisnes kete sewa sbnrnya. Layanan tiptop tu mcm lain2 bisnes lah, layanan kureng, kete buruk/busuk dan salu rosak, mmg takde customer yg nak amik kete for the second time..even dia takkan rekomen kepada kawan2 lain untuk amik dgn kita.

Kalau layan customer dgn muka tak mandinya, pakaian pun x kemas, takde sistem yg teratur baik dari rental form bagai, customer pun anggap lebih kurang jelah keta yg kita bagi sewa. Dan yang bagusnya, modal tak banyak pun untuk sewakan keta. Macam beng, start dengan dua biji je perodua axia baru dulu. Then ada kawan2 yg sama kerja obersi tgk bisnes okay derang pun tumpang invest sama...letak keta (baru) derang untuk dipajak...beng bayar derang fix monthly dalam myr1000, the rest miantenance cost dan installment beng yg tanggung. Tapi nak buat bisnes ni...eh apa2 bisnes pun lah...ada risikonya dan kena study la dulu betul2 sebelum bikin. Belajar dari yang dah otai...belajar dari kesilapannya sebelum ni. seyesly tak perlu modal berpuluh ribu pun....bayar dp minimum amik keta dua bijik auto yg baru baper sangat. Kete baru2 maintenance kurang...tak pernah rosak lagi takat ni sbb mmg folow maintenance schedule. Kete baru untungnya insurance boleh cover tinggi kalau berlaku apa2.

Target beng, nak majukan bisnes ni sampai leh wat sdn bhd...then retire before 40.

TuntungReturn replied at 7-7-2015 05:06 PM
ubi kayu pun x penah ckup.tokey kerepek johor cri ubi kayu smpai ke perak.

Pisang pun sama aku rs...kalo aku kayo aku beli tanah luas kat kg tu...pagarkan..kalo idak kang en babinhutan mai sodok plakkk..

kambeng_masam replied at 9-7-2015 02:22 AM
Memang betul ada customer yg tak jaga kete leklok mcm kete sendiri. Mcm memana bisneslah..ada risi ...

i rasa lelaki senang lah buat bisnes mcm ni, kalau i yg perempuan susah, tak minat nak jaga kereta, plus kalau nak servis atau repair pun senang kena ketuk dgn org workshop kalau perempuan ni. i can see bisnes kete sewa my uncle mmg untung, tapi nak maintain still kena keluar byk modal jugak. maintain kereta bukan mcm mesin biasa. my uncle pun pakai kereta baru, 1 viva, 1 kelisa, 1 myvi and nak tambah lagi. but from what i see, kalau tak de masa mmg susah nak maintain bisnes ni. kalau harap kat orang, dorang jagakan kereta, duit sewa masuk poket sendiri. haruuu.. but good for u, bcoz bisnes ni sesuai utk u. hrp dpt jd sdn bhd soon.