CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Badut.Sarkas

[Tempatan] Edisi RM turun : korang ada RM200k cash, what would you do?

Close [Copy link]
kalo sya dapat duit banyak tu sya beli rumah flet kemudian dari sana boleh buat sewa pada orang dan boleh juga di jadikan rumah transit ...... flet pulak beli yg belah-belah bandar boleh letak sewa mahal ........... korang bayangkan kalo flet waktu ni harga dalam 130K sewa bulan-bulan letak dlam rm 800.00 - 980.00 gitu dah boleh rolling bank ....

Badut.Sarkas replied at 7-7-2015 01:53 PM
ermm.. u said utk 1st year bayar 24k, so i assume utk following years u bayar guna dividen.. nak t ...

lebih kurang calculation nya sebegitu .. tapi i never withdraw duit dari our  ASB .. bulan2 bayar guna duit gaji / untung my on9 biz ... tapi gitu lah lebih kurang ... contoh nya like last year ... kami dapat div + bonus dalam rm50k .... so .. tak keluar .. guna je duit  apa yg ada kat tangan utk bayar monthly ....  utk 2 loan rm200k / 10 years  .....  tapi .. kaalu tiba2 takder duit nak makan atau isi minyak   ... keluarkan lah duit div-bonus dari ASB tu ...

ada satu mamat dalam FB .. dia ajar selok belok rolling n pusing duit KWSP dan ASB ... nampak sangat2 logik .. cuma saya malas nak berfikir pusing2 utk memaksima kan keuntungan dari duit yang ada kat tangan ....

so .. perkara pertama yg u kena buat .. ialah amik ASB loan max rm200k utk diri u .. anak2 (kalau ada yg dah 18 tahunke atas) dan isteri ... (saya tak ambikkan  pulak loan utk incik suami ... hehe) .... ini memang menguntungkan.

koko2 replied at 7-7-2015 02:34 PM
aku stat dari zero..
age awal 20's..

... amboiiiiii ...kelas koko ..... minat barang kemas ek?

tapi ..... kalau kit apandai cari wang .. manage wang .... kita juga boleh mengenjoykan wang wang tersebut ... dalam erti kata .. pakai kereta yang best sikit .. baju anak2 yg branded sikit ... beli emas emas padu dan bergaya sakan macam koko ...

kak lid tak suka kupid sangat dalam membelanjakan wang .. afetr all .. duit2 tukita cari utk menyenangkan kehidupan kita ...

kannn ...

fire_place replied at 6-7-2015 06:38 PM
Kau mcm laki aku sdiri invest ok ke x xtahu.invest lpstu penyata dtg dia bukak pun x..buat xkisah  ...

Btul..btul.. sy dulu letak 5k. Setiap kali dpt statement asyik rugi memanjang. Dekat 5 thn kluarkn trus duit. Dpt x smp 3k pun. Taubat lahum xnak masuk pm lg. Biarlh duit2 tu brehat dlm asb n th

Pindah keluar dr malaysia..bina idup baru di negara lain...jiwa aman tenang dr umnongok..jdt ect ect

sayawifenikmie replied at 7-7-2015 02:56 PM
lebih kurang calculation nya sebegitu .. tapi i never withdraw duit dari our  ASB .. bulan2 baya ...

ok.. satu masalah settle.. saya dah pegi bank time break tadi.. amik jadual repayment.. tu yg dpt wat calculation.. at the same time officer tu cite sal invest lam UT yang akan launch mggu ni under CWA.. kena cek gak..

Follow Us
koko2 replied at 7-7-2015 02:29 PM
aku dah byk kali dpt offer tambah saham BR...
tiap kali dpt mmg lebih dari 5 digit..ada sampai 6  ...

1. kasi akak email bank rakyat yangko tulis email minta penambahansaham tu .. sekalidengandraft email dia ... hehe ..akak nak juga buat penambahan ...

2. kak lid mmg ada loan asb utk diri sendiri dan anak ..... kenapa pulak haram hukumnya? sedang kak lid bayar rm2100 bulan bulan ... bukan pusing2  pun .... kak lid yakin ianya tak haram ... kalau ada terdetik kemusyhkilan .. then akak tak labur dalam ASB tu ... saya yakin PNB ada panel syariah dia sendiri .. takakn PNB nak seret umat Islam makan duit haram ... kannnn ...

3. Jangan lupa kasi akak email add bank rakyat tu  tauu ....

Badut.Sarkas replied at 7-7-2015 03:06 PM
ok.. satu masalah settle.. saya dah pegi bank time break tadi.. amik jadual repayment.. tu yg dpt  ...

okk..

UT = unit trust

CWA tu apa bendanya?

so far ... kak lid tak ada unit trust lagi .... UT ni very risky  unless u dapat ejen yg bagus yg monitor investment u ....

sayawifenikmie replied at 7-7-2015 04:03 PM
1. kasi akak email bank rakyat yangko tulis email minta penambahansaham tu .. sekalidengandraft em ...

1. take time ya kak lid..nak cari kat mana soft copy draf surat tu..dah berzaman woo..2 thn sudah yg terakhir..

2. ni bukan soal halal haram status pelaburan ASB..yg tu semua tau fatwa majlis kebangsaan kata harus..
    aku pun ada park duit kat ASB ni..

yd jadik haram ialah bila mana korang apply loan utk bina kekayaan yg mana korang pinjam duit bank utk di laburkan dlm ASB..
penceramah panel syariah yg bagi talk dlm kursus yg aku attend yg bagi tau benda ni..loan asb (ASB-L) adalah haram...

apa2 yg melibatkan loan bank adalah riba...tu semua dah tau kan..?
Jadinya loan duit riba utk dilaburkan (diniagakan) utk bina kekayaan adalah haram...
bukan ASB tu yg dimaksudkan tapi loan it self..

aku nak terang dgn ayat syariah..tak pandai..
tapi aku cuma sampaikan secara ringkas secara mudah iaitu loan utk ASB adalah haram..

jgn plak nanti ada forumer dok tanya aku pasal buat loan bank utk niaga...
aku tak reti nak jwb dlm kontek kewangan islam ok..
pekata u olls pi attend ilmu/kursus kewangan membina kekayaan berlandaskan syariah..
cari ilmu before bina kekayaan duniawi..

islam pun tak ajar buat loan bank utk niaga kan..????
yg islam ajar simpan la emas dan perak..tak kira dlm bentuk perhiasaan @ syiling..@ jongkong
dan bina kekayaan secara berdikit2...dari usaha kamu sendiri...

Anak_Nogori replied at 7-7-2015 10:39 AM
Beli tanah pertanian, tukar status ke perumahan, pecah geran, buat lot..pun bagus gak...tapi makan ...

ada terbaca perincian sket, dgn modal RM250k (beli tanah+upah2 hamende ntah lagi) bila jual bleh jana keuntungan sekitar RM100-115k.....tp proses makan masa antara 1-2 tahun......

dan hartanah nih yg paling penting adalah lokasi yg STRATEGIK.....

caesura replied at 6-7-2015 11:09 PM
alaaa... my adik baru mula penternakan ayam ni... baru2 ni gigih buat reban..... dah cakap susah.. ...

Tak jadi masalah penternakkan ayam
kalau under contract farming dgn established company
mcm leong hup, cp, n Kfc
bekalan diperlukan setiap hari
siapa yg x makan ayam?
cina india melayu iban kadazan smua makan ayam

Pokoknya jangan tamak
baca dulu kontrak
haga biasanya mmg tetap
low risk sbb company tu yg tanggung
dr awal dia dah Tetapkn berapa harga anak ayam n berapa harga ayam dewasa yg dia akan beli.
kalau orang jenis taMak
dia akan rs ahhh ini rugi ini rUgi
aku xnk jual kat kau sbb murah sgt kau nk beli

Tapi hakikatnya ko just menten closed housed n jaga biosecurity
peKerja 2 org bangla pun da cukup utk satu reban yg bole muat 150k ayam

Yg selalu jd rugi bila kita xnk kurangkan risiko
decide nak bina reban sendiri, beli anam ayam, ternak sendiri, beli makanan sendiri, pastu jual
usually ini berlaku dlm industry ayam kampung n burung puyuh kecik kecilan

sayawifenikmie replied at 7-7-2015 10:40 AM
ko ni dah kenapa titik.titik.

hahahahah, masalah HP laa tu, kena letak titik2 kalo pakai spacebar dia ilang......

ok laaa di pinggiran bangi rega camtu, sbb kalo jual bleh untung gak.......pocit aku sorg mmg main jual beli tanah camnih laa kat bangi nun...masa tu putrajaya baru dlm pembinaan, now dah jutawan dah org tu tua......mmg pandai dia cari lobang, beli tanah ekar, pecah wat tanah lot banglo.....

Duta lover replied at 7-7-2015 05:03 PM
Tak jadi masalah penternakkan ayam
kalau under contract farming dgn established company
mcm leo ...

in short nya, jangan jadi tamak la sis kan???
ujung2 sedeh di aidilfitri gitu??

Edited by axl_bach at 7-7-2015 05:06 PM
Anak_Nogori replied at 7-7-2015 10:43 AM
yup...kalau tak pantau lembu tu cari makan...kena curi plak...sbb harga lembu ni tinggi cacah beri ...

aku ada terbaca kaedah ternak lepas biar lembu cari makan nih lagi x kos efektif, better secara sistematik dlm kandang sediakan jerami bagai.......

camner margin untung untung sekor lembu yer secara anggaran kasar untuk

-jualan hidup kepada org yg nak korban, kenduri kahwin
-kita jual dekat penjual daging
-kita sembelih dan jual sendiri

mana paling untung??

honeybee1802 replied at 7-7-2015 02:20 PM
aku pun..nak beli tanah...tanam ubi kayu pisang...pelihara la kambing lembu skit..

ubi kayu pun x penah ckup.tokey kerepek johor cri ubi kayu smpai ke perak.

sayawifenikmie replied at 7-7-2015 10:46 AM
.... interestingggggg .... nak cuba tanya my mom la .. keluarkan modal rm10k sudah lah ..... tap ...

RM10k baper ekor induk bleh dapat???

mrseller replied at 7-7-2015 10:48 AM
TT mintak cadangan aku bagi la, nak advertise pun senang,craiglist la, backpage la, adpost la haha ...

tp cdgn ko mmg x beragak......tp kalo yg hati itam nak wat cadangan ko mmg cepat laa kaya,lol

asamfish replied at 7-7-2015 12:48 PM
bukan senang nak buat biz
atas kertas mmg akan nampak cantik
tp in reality kalau tak letak 200%  ...

sbb aku tau biz nih x semudah yg kita baca laa aku dok kaji abis buruk baik xder nak terjun terus tanpa apa2 bekalan.......huhuhuhuhu

axl_bach replied at 7-7-2015 05:05 PM
aku ada terbaca kaedah ternak lepas biar lembu cari makan nih lagi x kos efektif, better secara si ...

apa sahaja yg kita jual sendiri lah lagi untung..sebab kita boleh letakkan harga sekilo...bila peraih beli...tentulah ikut harga peraih..

entrepreneurY replied at 7-7-2015 03:47 AM
saya pernah terlibat secara tak langsung dengan Unit Amanah, memang betul sangat bergantung pada a ...

Ohhh baru lah paham.. macam tu susahlah kita nak tahu mana satu agent yg ok.

Kalau agent tu tido, dia amik duit kita melabur, dia untung sikit, pastu dia tido lah sebab dapat untung sekali tu.. habis lah duit