CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4216|Reply: 19

Nk mintak pendapat mcmana nk ckp kt suami taknak ikut family dia gi bercuti?

Post time 5-6-2015 09:55 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalam semua...
Saya nk tnya pndapat semua..pak n mak mertua saya ajak g bercuti sama2 g pangkor. Suami pn seolah2 mndesak mahu kami 1 kluarga ikut sama,tapi.......saya takda hati la nk ikut diorg pgi bercuti...Apa saya nk bgtahu pd suami...adoiii

Korg mesti tertnya2 kenapa saya xnk ikut family diorg gi bercuti? ? Ni sebabnya.....

Sebenarnya saya rasa terguris hati dgn family mertua..saya ni cikgu,satu skolah pulak dgn adik bongsu suami.. Nk jadikan crita,adik ipar kesayangan mak mertua sy ni suka ponteng,jadi cikgu2 skolah ni suruh la sy nasihatkan mak ayh dia agar sruh dia gi skolah..saya jalankan tanggungjawab saya,bgtahu mak ayh mertua,bgtahu apa yg adik ketinggalan di skolah, tpi tindakan saya ni disalah anggap oleh mertua.

Mak mertua anggap saya ni busybody msuk cmpur hal keluarga...eh..sy ni bukan keluarga ke? sampaikan mak mertua kol suami sruh saya tukar sekolah lain..xsangka kan ada juga keluarrga yang xbersyukur org amik berat tentang pelajaran ank dia..

Tpi saya dgn mak mertua kini dah ok skit..mak mertua pn mcm dh sedar akn kesalahan dia, sy pn dah maafkan...CUMA....... Saya masih terguris...dan tak ada feeling lgsung nk ikut family diorg gi bercuti sana sini.

Apa ptut sy ckp kt suami...?  Serba salah dibuatnya

susah gak... lau ko tak g...pe lak kate pak..mak mertua ko...suami ko lak...mesti kena bambu nye lau tak ikut..pe kate ko ikut je...lagipun bilik mesti asing2.... lau g ane2 ko ajak la husben ko g jalan2 jauh2 cket...

tapi kan ko mesti berbaik ngan family mertua ko...pun ye...sampai bila nak biarkan macam ni...ko kena gak berbaik ngan diorang coz diorang still family ko kan...

lau ko simpan perasaan ko ni sampai bila2 hubungan ko ngan diorang renggang...lagipun mak mertua ko kan da sedar kesilapan dia...lain la lau dia x sedar kesilapan dia..

tapi 2 pandangan aku jer la...lau x kena aku mintak maap la ek...

ajunara replied at 5-6-2015 11:05 AM
susah gak... lau ko tak g...pe lak kate pak..mak mertua ko...suami ko lak...mesti kena bambu nye lau ...

Thanks ajunara... sy mmg try hard nk nmpak mcm xde ape2... tp dlm hati sapa tahu kan.. lpas kejadian mertua suh sy bertukar ke sekolah lain n jgn amik tahu hal dia...saya mmg tawar hati dah nk amik tahu pasal family suami..ala kadar je..

Btul gak kata awak...mgkin  sy bleh cuba utk act mcm xde apa2 berlaku..tp untuk bermesra2 cm dulu...hurm....

Hm TT. AKu nk nasihat pon, aku pn mcm ade kecik ati ngn MIL aku gak..Mak mertua aku baik, tp ada la satu kes yg buat aku mcm terasa hati ngn tindakan dia dan family blah mertua.So hari2 aku pujuk hati suh redha dan brdoa supaya ati aku ni bersih, xde perasaan negatif.   Ko pn boleh cuba sama kot.

Gi jer lah holiday tu. Kalau tak nanti, berpanjangan  lak rasa kekok tu. Let by gone be by gone. U nak hidup dgn suami sampai akhir hayat kot. Kena pikir jauh.

pergi je.. tak payah la nak tunjuk keras hati..
kalau pergi pun tak bermakna ko kena bergayut je dengan family..
kalau rasa tak selesa, buat hal sendiri jah..

Follow Us
jaja4 replied at 5-6-2015 11:34 AM
Hm TT. AKu nk nasihat pon, aku pn mcm ade kecik ati ngn MIL aku gak..Mak mertua aku baik, tp ada la  ...

Haah sy pn selalu berdoa agar jauhkan dari perasaan negatif ni...mak mertua sy pn baik...cuma tu lah...depan sy mgkin dia baik,sy tak tahu apa yg dia ckp pd suami.. thanks k sy akn cuba buang jauh2 perasaan ini

intriQue replied at 5-6-2015 12:56 PM
Gi jer lah holiday tu. Kalau tak nanti, berpanjangan  lak rasa kekok tu. Let by gone be by gone. U n ...

Btul...mmg dah rasa kekok pn..sy skang tgh cuba...cuba utk lupakan semua..lgi2 umah sy ni dkt dgn mertua..kene jaga byk hati.. thanks k..mgkin sy gi kot holiday tu...em bersabar je la...

prettyuglybabe replied at 5-6-2015 01:36 PM
pergi je.. tak payah la nak tunjuk keras hati..
kalau pergi pun tak bermakna ko kena bergayut je de ...

Yer...sy dh buat kputusan nk g je holiday dgn diorg..btul gakkan.. buat hal sndiri je..sbb sy dah byk buat pemerhatian kt keluarga in law , kebanyakan mereka xleh ditegur slah, termasuk la somi sy..xleh tegur slh die..slh tegur mengamuk la die..
skang ni sy byk amik pendekatan diam diri,ckp bila perlu dan maniskan muka.. thanks ek pretty

milodino1 replied at 5-6-2015 04:12 PM
Yer...sy dh buat kputusan nk g je holiday dgn diorg..btul gakkan.. buat hal sndiri je..sbb sy dah  ...

jadi menantu ni biasa la.. memang kena banyak mengalah..
semoga banyak bersabar ye..

dah acuannya gitu, mesti la laki awak pun jadi gitu..
so didik la anak-anak awak supaya tak ikut perangai belah suami

Edited by jaja4 at 5-6-2015 05:19 PM
milodino1 replied at 5-6-2015 04:02 PM
Haah sy pn selalu berdoa agar jauhkan dari perasaan negatif ni...mak mertua sy pn baik...cuma tu l ...

Berdoa bnyk2 TT.. kite manusia biasa mmg x perfect. Mesti ada gak perasaan sakit ati ke, marah ke.Normal la kan.At least mak mertua still layan kita elok. Aku slalu jadi silent reader dlm forum ni, so mcm2 kes ada. Dari situ, nasihat2 forumer yg elok boleh kita amik. Ko jadi diri ko je.Kita sbgai menantu perempuan kena mengalah sebab husband kita ada tanggungjawab kat family die. Pasni, TT wat bodo je. Biar family dieorg jadi cmne pon. Yang penting tak ganggu rumahtangga TT..

.

beralah aje, one mentua meninggal, u dapat husband just
untuk diri sendiri....

sound bad punya nasihat but hey been there done that...

Nasihat Kak Rain kat TT, ada beberapa positive point yg perlu difikirkan..
1. Jgn lah memperbesar-besarkan benda negative ni, nanti effect kena kat TT gak.
Maknanya kelak TT akan jadi bad mood, susah hati, stress, tension... Always be happy...
Baru kita akan bahagia...

2. Pergi trip tu dengan niat dan doa pada Allah untuk mengeratkan sillatulrahim. Insyallah Allah permudahkan.

3. Kalau family hubby style macam tu, tak apa.. TT ikut je flow mereka.
Tapi bukan bermakna kena mengasingkan diri dari mereka.. sebab selagi anak mereka suami anda,
mereka tetap keluarga..... cuma kena pandai-pandai control diri. Lain family lain cara dan style mereka.
Kita kena terima semua ni dik...

Kita sendiri pun tak sempurna mana... yang penting cuba berbaik-baik dgn semua orang apatah lagi
keluarga suami... Insyallah ada bahagian baik untuk kita kelak....subhanallah...

TT, awak menantu yang baik... semoga family in law menghargai awak...

Edited by Hana at 11-6-2015 10:18 AM

dah pergi trip ke belum?
nasihat aku, selaku ex menantu yang tinggal dgn mertua selama 5thn,
tolong ingat 2 perkara
1. Jangan masuk campur hal keluarga suami. takyah nak nasihatkan sapa2. itu keluarga derang. tengok ajekla.

2. Jangan nak kecik hati & sentap lama2 mcm anak dara. kalau anak dara boleh la nak jadi selfish ke, nak merajuk dgn semua orang ke, nak IGNORE dgn semua orang ke, nak bergaduh dgn semua orang ke.
Sebab diri sendiri yang bertanggungjawab terhadap diri sendiri ajek. tak melibatkan orang lain kecuali parents. parents pun kena beralah dgn anak dara tau.
itu istimewanya kalau masih belum kawen tapi, masyarakat buat2 kan status BINI/Isteri orang best sgt sesgt- padahal.. sendiri boleh tahu kan..
Dah jadi bini orang, ada anak pulak tu,takyahla.
Nak kecik hati & sentap, 24jam ajek. takyah nak lebih2 dari 24jam. kita nak hidup lama dgn keluarga orang. so, buatkan diri tu adjustable utk semua situasi.
kalau boleh, masuk telinga kanan keluar telinga kiri.

kita, perempuan dipengaruhi oleh EMOSI. kalau kita rasa sentap lama2/marah2 lama, nanti kita tak dapat berpikir secara rasional, consequencesnya utk masa jangka panjang.

tapi, aku paham gak, kita perempuan, berEMOSI, mmg le suka nak kecik hati lama2.

masa aku dok serumah dgn PIL,aku penah, tanak gi kenduri (kenduri apa tah.lupa) dibuat hari jumaat punya malam. hari bekerja tu. penat lah. takde mood langsung nak gi.laki aku keje Port Dickson, balik, siap2, boleh gi kenduri. (yela. itu sedara yang rapat)
aku wp keje kat shah alam, aku balik, siap2kan anak, kemas  bilik itu ini (hari2 nak kemas haha), lipat baju, basuh botol2 anak (masa tu, anak2 aku masih guna botol susu lagi) pastu aku pun penat.. biasalah. tak gifted jadi superwoman tapi, gatal nak jadi bini orang. nak gosok baju sendiri pun malas.
laki aku mmg le, dia siap2kan diri sendiri aje. cuma dia kena gosok baju dia lah.
alasan aku tanak gi kenduri ialah, takde baju. Haa.meninggi suara MIL aku.
lantakla.
bila derang dah pergi.. fikiran aku dah tenang..rasa nyesal pulak tak ikut. padan muka. dok umah sorang2. pastu kelaparan.

Hana replied at 11-6-2015 02:07 AM
dah pergi trip ke belum?
nasihat aku, selaku ex menantu yang tinggal dgn mertua selama 5thn,
tolon ...

Kagumnya kak hana boley tinggal dengan PIL untuk 5 tahun. Saya 2 hari pon dah rimas. Tapi of coz muka senyum sentiasa sebab nak jaga hati.

Edited by Hana at 12-6-2015 09:46 AM
pinkypetal replied at 11-6-2015 12:36 PM
Kagumnya kak hana boley tinggal dengan PIL untuk 5 tahun. Saya 2 hari pon dah rimas. Tapi of coz m ...

ada orang lain, lagi lama tinggal dgn PIL
utk kes aku sendiri byk sebab lah..
1.laki takde. keje jauh. mmg PJJ. baru kawen ,laki keje luar msia (sbb under operasi - 9 bulan) pastu kursus kat johor (kekadang ajek boleh balik sabtu ahad. kekadang tak sebab hari sabtu ada program) pastu keje kat melaka.
2. MIL offer jagakan anak - legaanya rasa. takyah cari babysitter or taska.
3. Banyak rasa "padankan muka sendiri" - sebab sendiri gatal nak berlaki. aku kawen lewat. takde kawen muda2. muda2 abiskan masa utk bekerja-dating-berehat.
Elok2 jadi andartua. Elok2 ada bilik tidur sendiri, bilik air sendiri, tv sendiri, ruang privacy sendiri, balik keje lewat, tak buat keje2 umah, basuh baju sendiri ajek, ada aircond sendiri. ada water heater sendiri. elok2 hari sabtu ahad berehet or gi dating or tgk tv sepanjang hari,
semua2 lah perkara2 best, gi kawen tu apesal? padan le muka.
dahh kena duduk serumah dgn PIL, laki takde pulak tu.  Rumah pulak umah type kampung2-takde air panas. bila siang, panas gila. bilik air kena share (terkenang balik zaman belajar) mmg sgtt padan muka aku. setahun tu mmg le rasa teruk. lepas tu, okla. abis tu..tak kan le nak duduk umah sendiri pulak. elok2 MIL offer nak jagakan anak. rugi lah.

so, dgn 3 item diatas, so, tak kisah la duduk dgn sesapa pun.

lagipun MIL aku sgt bagus jaga budak2 berbanding aku sendiri.
kalau aku tak sempat masak bubur (tapi, memanjang tak sempat pun hahaha), aku tahu anak aku kenyang sbb MIL akan masak kan bubur.
dari segi penjagaan anak, hati aku senanglah. takpela kalau semua environment sekeliling aku tak best. janji anak - best.
ada pro & cons lah duduk sekali dgn PIL ni.

Ko pegi je join pastu buat muka plastic.x perlulah nk jd tlebih peramah.ckp bila perlu je.lagi kurang ko bcakap lagi kuranglah sakit hati derang dek kata2 ko.kalau jenis org yg sangka buruk memanjang ni ko buat ape pon semua tak kena.ada baiknya ko jgn lyn sgt drama inlaw ko tu.lama2 derang perasan lah x semua benda org leh ikut ckp derang je..

demi nk jaga aib somi ko...better ko ikot je la...
ko korban skit perasaan terguris ko tu...
bila dh join dorang jgn la buat muka...
buat bebiase jek mcm xde ape2 yg berlaku...
mak mertua ko pon dh ok kan...

Edited by petitemumy at 14-7-2015 01:45 PM

Al kisahnyer..

aku rasa aku nih pun bukan menantu peberet..eh lantaklah... kesian aku ngidam mak mertua humble.. tapi dpt mar mertua bongkak.. berlagak.. tapi selama 10 tahun aku kawin aku sabar jer... layankan ajer..kena kutuk kena perli...aku senyum jer lah.... cuma aku nih jenis tak menelefon sangat mak mertua sbb.. dia pun tak ada menda nk ckp dgn aku kalau aku tepon..bila kau tepon  dia..nt dia pass kat org lain..  aku tepon pun klu nak wish apa2.. laki aku nih lately kerja banyak...so kami jarang balik kampung last balik bulan 4 aritu... tapi aku ada call dia wish Hari ibu lah.. bagai...

Satu hari PIL naik KL dgn family SIL, gi tido umah SIL aku yang sorang lagi... aku baca wasap laki aku dgn sibling dia... dekat 10 kali laki aku ajak diorang dtg tido umah aku...n makan2 n mandi kolam..... tapi last dorg tak jadi datang sbb SIL aku banyak kerja tak sempat..

Ok, Fine ..next day aku pun datangla 1 family kecik..(anak sorang jer pun)..aku tengah mengandung 21/2 bulan so emosi mmg tak stabil lah..tapi mood aku pagi tuh ok jer..nak pergi jumpa keluarga inlaws...

Sampai2 kat rumah SIL..biasalah MIL aku mesti duduk dlm bilik.. mmg perangai dia takkan sambut aku/anak cucu datang..ni yg aku perasan... dia nak orang gi carik dia & sujud dia dalam bilik... ok aku dah biasa..layankan ajer....

So aku pun masuk..salam dgn semua SIL... then carik tuan puteri ni dalam bilik...dia tgh duduk atas katil.. masa tu laki aku dh salam dgn mak dia.. sbb dia pun ada dlm bilik... aku masuk hulur tangan..dlm bilik penuh anak saudara & SIL

" Mama....(sambil hulur tangan...)" - dia tak berpaling..n buat2 tak dengar..
2nd time - "Mamaa.... " dia buat bodoh jer.... then for the 3rd time pun dia buat bodoh...
Aku panggil lagi... for the 4th time... baru dia.. paling..dgn buat-buat tanya.." EH..ngko dah sampai??"

Bengangnyer aku rasa... aku tanya lah dia baik2... " tak dengar ke mama?" dia ckp.. " tak tak dengar..tak nampak pun ko masuk..."... pastu aku tanya balik kat dia... " abang masuk tadi nampak?? (abg tu laki aku..)
then dia jawab.. " Abang nampak... sebab abang tinggi" jawab sambil perli aku..aku nih rendah.. tinggi 150cm jer,, compare dgn anak dia yang 190cm... dah kenapa orang tua ni kan nak carik gaduh dgn aku pulak.. aku terus sentap... dgn emosi aku yg tak stabil... terus aku jadi bisu...aku malu dgn anak saudara yg da besar2 dlm bilik tuh... SIL aku semua tunduk mcm malu gakla mak dia buat mcm tu..

Dengan sesapa pn aku tak bercakap... dh sejam aku dia... aku duduk hall wat hal sendiri..aku tak join pun diorang family (termasuk laki aku) gelak2 kat dining... kali nih mmg aku sentap..pastu aku dgr dia duk perli ckp kat laki aku..tak ajak gi umah lah... padahal nak sindir aku.. ada aku kesah... aku wat bodoh jer baca paper...  kali nih hati aku mmg sentap...SIl adalah ajak aku makan...tapi aku ckp dh kenyang lah.. kenyang dgn perangai mak diorang tuh..aku pregnant pun PIL tak de tanya kabar.. padahal aritu anak dia dh inform... masa aku telepon nak wish hari ibu tu pun..tak de nak tanya aku,, pregnant..takkan aku nak inform lagi sekali.. nt orang kata ngada2 pulak kan...

Aku hampir nak bergaduh dgn laki aku... tegang... dia tak bercakap dgn aku... masa tu semua nak keluar gi KLCC.. naik LRT.. aku ckp dgn laki aku.. aku tak larat naik train... mengah...  last2 dia amik keta aku masuk kereta igt nk tgu PIL & SIL kat luar rumah... tertib alaki aku terus pecut balik.. so aku tak sempat nak salam apa..mmg nmpak mcm kami terus tinggalkan mereka lah..Dlm kereta mmg aku gaduh gakla dgn husband.. last2 husband aku senyap bila aku ckp... "selama ni i ckp..u tak percaya.. skrg ni jadi depan mata u... pastu mcm2 aku ungkitlah..."
apa yg aku tak puas hati selama ni....

Start dari hari tu..smpai now laki aku tak berhubung dgn parents dia... tapi adik beradik dia ada lah duk panggil2 dia dlm wasap.. dia tak reply... pastu tetiba sil invite aku masuk group wasap sibling diorang... itupun sebab nak tahu keputusan nak ikut gi cuti tak raya nanti.. sbb alki aku mcm dh boikot grup wasap tuh.. Fyi.. SIL aku semua ok jer.. dgn aku..aku selalu pergi rumah diorang klu diorang bua apa2 ..dtg tolong masak semua...

Tapi hati aku sekaran tak tenteram nak balik raya ni..sbb tahun  ni turn rumah laki aku... FYI.. SIL ajak semua pergi bercuti start raya ke-3...alasan.. mak nak berkumpul bercuti dgn anak beranak...  aku mmg tak de hati lah nak pergi... lepas jadi menda ni...

So.. aku dh bincang2 dgn laki.. lagipun aku ni pregnancy high risk..so doktor tak rekomen pergi jalan jauh2 ...remeh2 mcm naik bot semua tu...sb baku selalu bleeding...baby nih 5 tahun aku tgu nak dapat.. aku rasa alasan tu mmg ok dah...

So raya ni.. sampai raya ke-2 je la dgn diorang... aku akan buat biasa2 jer balik kg nanti..tapi lepas ni nak bual2 borak xdelah... hati aku dh kering...nanti pun aku rasa balik kg ni..ada jer menda aku nak kena perli sbb xnak ikut gi cuti...

sorry lah terlauh perasaan kat sini pulak.. hati aku ni sedih sebenarnya...  aku rindu mak aku...xde orang yang boleh sama macam mak kita sendiri...

mak aku layan laki aku mcm raja tau... besday laki aku pun mak aku tepon wish.. laki aku sakit masuk wad pun mak aku call nangis2 ucap semoga cepat sembuh... tapi nasib aku??

petitemumy replied at 14-7-2015 01:37 PM
Al kisahnyer..

aku rasa aku nih pun bukan menantu peberet..eh lantaklah... kesian aku ngidam mak  ...

sabar je la awak.. adat berumahtangga..janji suami awak jaga awak elok-elok sudah..
bukan awak je bermasalah dengan mertua..
lagi-lagi klu ada tittle menantu bukan pilihan..