CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 13068|Reply: 28

Keluarga selalu minta duit kat isteri / anak perempuan

Post time 19-3-2015 12:36 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalam

biasa yang kita baca... keluarga suami selalu mintak duit suami sampai suami pun pokai lepas tu mintak duit isteri pulak nak dibagi kat keluarga suami...

Macamana pulak kalau terbalik? Isteri dah la bekerja atas izin suami tapi tak membantu suami pun. Asek bantu keluarga isteri je... keluarga isteri pulak selalu mintak duit bila kesempitan... keluarga isteri masih sihat lagi...

Dulu masa bujang, isteri seolah wajib bagi duit bulanan kat mak dia...kalau tak bagi, mak dia bising2... so sendiri ikat perut pun takpe, asal boleh bagi kat mak dia duit....

mak dia pulak macam tak percaya anak ni takde duit...selalu ingat macam anak dia gaji besar berdasarkan pemerhatian dari pakaian, henpon.. perfume etc.... sebenarnya tak mewah pun tapi memang mahal sikit la dari barang2 mak dia pakai...

bila dah kawin pun mak dia masih ingat macam tu... macam tak percaya dia takde duit. padahal gaji dia separuh habis dah bayarkan rumah yg keluarga dia duduk setiap bulan... baki selebihnya tu la utk dia bayar hutang lain dan insuran. mmg tak dapat la nak menolong suami...

Bila keluarga isteri takde duit, gi mintak kat isteri ni... bukan sesekali... tapi dah agak kerap... sekali mintak dalam beratus jugak la...

rasa serba salah... tak tolong tu keluarga sendiri... nak tolong pun tak berapa mampu...bukan tak pernah bagi... bagi2 abes gitu je... lepas tu mintak lagi...

Sendiri pun nak jugak reward diri sendiri... nak makan sedap, pakai kereta yg selesa, nak jalan2... nak bersalin kat tempat yg selesa.... kalau semua tu dianggap sebagai "tanda2 org berduit" ...adakah isteri ngan suami dia tu patut bagi semua duit gaji untuk family isteri dia? So kena bagi kemewahan kat family dulu baru suami isteri ni bole idup senang sikit ke?

Rate

1

Saudari cik_kala,ni semua dugaan dan kita kaum pmpuan kena byk bersabar supaya tabah hadapi ujian Allah s.a.w.
Sy harap saudari kena pandai kuatkan emosi dan rasional tuk bertindak dalam soal gini..
Minta suami cik_kala bawa berbincang dan buat pertimbangan dalam hal keluarga sebab diplomasi sangat penting taw..jangan terlalu ikutkan emosi..

cik_kala duk serumah dgn mak or dh ada rumah sendiri?
Jika duk serumah dgn mak..x salah bantu mak ringankan beban keluarga.Xperlu berkira sangat..jika x dapat bantu mak byk..hanya sekadar yang saudari mampu.
Owg tua kita gak kan..kan...

Rate

1

Crystal_Apple replied at 19-3-2015 05:35 PM
Saudari cik_kala,ni semua dugaan dan kita kaum pmpuan kena byk bersabar supaya tabah hadapi ujian Al ...

Kami dah ada rumah sendiri... rumah yg suami beli sendiri... sy tak bantu suami apa2 pun...

bila family susah.. suami ada jgk tolong, tapi kalau nak harapkan kami support sepenuhnya..belum mampu lg la...

Isteri keje tolong mak ayah
Suami keje tanggung anak isteri, tambah tolong keluarga isteri lagi
Habis siapa yang nak bantu suami dan keluarga suami?
Kalau suami memang gaji lumayan tak habis belanja tu takpe lah.. isteri pun dah tak payah keje

Edited by Elle_mujigae at 20-3-2015 03:13 PM
Waalaikumussalam warahmatullahi wabarakatuh...

first time dengar anak perempuan sampai bergolok gadai untuk keluarga sendiri lepas kahwin...
rumit masalah ni sbb melibatkan duit dan keluarga..kena selesaikan secara berhati2 ibarat menarik rambut dlm tepung gitu...

keluarga isteri pulak selalu mintak duit bila kesempitan... keluarga isteri masih sihat lagi...

kesempitan ni masalah macam mana ye? adakah  teruk sangat sampai keluarga tak cukup duit nak makan ke atau utk beli barang yg bukan keperluan seperti tukar sofa baru? ..huhu..kalau setiap bulan perlukan duit untuk masalah yg sama, keluarga saudari sendiri perlu lakukan sesuatu utk selesaikan masalah tu..

dilemanya..kalau tak tolong keluarga sendiri sapa lagi nak tolong...mestilah kita sayang family kita kan...huhu...kesian TT...

dekat dekat nak GST ni lagilah fikiran serabut bila nak selesaikan perkara yg melibatkan kewangan ni...

Selesaikan masalah ni dgn berbincang. Memang tanggungjawab seorang anak utk menjaga IBU bapa tetapi, apabila telah berkahwin adalah wajib didahulukan suami/isteri & anak2. ibu bapa dah jd no 3.

Bantu ibu bapa x da masalah tapi jgn bebankan diri. anda ada tanggungjawab lain yg lebih utama. seeloknya berbibcang dahulu dan jgn salahkan mana2 pihak. ada hikmah disebaliknya.

Nk Bantu ibu bapa pon kena dapatkan persetujuan pasangan dulu. walaupon kita guna duit sendiri, isteri kena minta kebenaran suami. jika kita & pasangan sanggup berlapar utk pastikan ibu bapa dpt mkn adalah perkara yg mulia. Apa yg perlu adalah redha & sepakat. suami juga perlu tahu tanggungjawab utama dia adalah isteri & anak.

Follow Us
Edited by Crystal_Apple at 20-3-2015 03:34 PM

TT kena bawa bersabar...jika benar2 keluarga TT susah,hulurkan duit yang mane kamu boleh mampu berikan sahaja.Saya pun alami masalah kewangan gak namun saya berusaha adjust yg mane leh adjust dan bantu gak mak sebab kesian dan dengan ikhlas hati saya memberikan atas nama tanggungjawab sebagai anak.
Percayalah TT kini kamu membantu keluarga dan kelak Allah s.a.w akan murahkan rezeki TT.
TT kena duk bincang sesama keluarga dan suami table talk dengan cara baik..bagith mak berapa bulanan yang mampu kamu berikan.Membantu tak salah....lagipun tolong dari segi kewangan perlu diambilkira gak..
UNTUK APA?KEPADA SAPE?

Elle_mujigae replied at 20-3-2015 03:04 PM
Edited by Elle_mujigae at 20-3-2015 03:13 PM
Waalaikumussalam warahmatullahi wabarakatuh...

Terima kasih...

Takde la sampai takde duit nak makan. Masih ada duit makan dan bole bergerak hantar adik skolah dan bagi adik duit blanja...setakat ni lah....

Cuma parent selalu mintak duit modal berniaga dan duit nak bayar tunggakkan kereta.... masalahnya modal niaga yg saya bagi pun habis mcm tu je sbb mmg tak cukup nak tampung pun...

Disebabkan dari belum kawin sampai dah nak masuk 4 tahun kawin ni...masalah ni mesti ada tiap2 tahun... sampai kami suami isteri pun dah makin kerap bergaduh... suami marah saya sebab saya asek nak bantu keluarga saya je... jarang nak cakap tak boleh...

Jadi saya pun serba salah... antara keluarga sendiri dan ibu bapa...

sebagai isteri wajib dahulukan suami. maybe suami TT Dah x tahan. sy pon suami gak jd sy fhm keadaan dia. SBB tu kena bincang elok2.

buat sementara waktu ni kan cik_kala... bawa bersabar okay..
Saudari cik_kala bagi perempuan lar yang dah kahwin kan...selepas berkahwin prioriti utama selepas Allah dan Rasul adalah Suami... Jangan gaduh sesama suami...sebab nyer ..dah kahwin kena utamakan anak dan suami dulu...even mak kita penting walau mcm mana sekalipunpun....
Masalah cik_kala kena bincang dari hati ke hati ..jadi time nak berbincang hal duit nanti..,harap2..kamu kenalah........
pastikan sape yang harus kamu rasa patut duk bersama dgr time perbincangan isu duit sewaktu nk sampaikan. Sebaik2 nyer bincanglah tanpa menyakitkan ati mane2 family member u...dan bersuaralah agar masalah kewangan tu adik beradik sharing2 bantu mak..jika boleh ada 4 beradik katakan lah...sorang sumbangkan 250 ker..so jika 4 beradik termasuk kamu 250x4=1000 dah mak dapat sebulan seribu....

Kena berdisiplin sikit..... sebenarnya klu rumah, belanja adik beradik sekolah byk tu, tiap2 bulan pulak tu. Tambah lg dgn modal niaga pun kena bantu. Kereta depa.

Macam org lain cakap, duduk berbincang dan fix satu je payment yg awak boleh cover. Cth rumah je ke.

Or else, cari rumah murah, kereta murah. Klu malu nak initiate perbincangan, try refuse permintaan depa utk modal ke, bgtau xde duit. 2-3 kali depa pahamla kot anak depa xdak duit. Jgn babitkan suami, buat sorang2 blkg2.

Edited by Crystal_Apple at 24-3-2015 01:51 PM
baulu replied at 22-3-2015 01:14 PM
Kena berdisiplin sikit..... sebenarnya klu rumah, belanja adik beradik sekolah byk tu, tiap2 bulan p ...

Dari sudut sisuami pun kita kena gak pikirkan...kena pertimbangkan sebab..,dari cerita TT yang kita baca tadi,nampak sangat suami TT is not bad...memang caringSuami dia boleh jer sabar kan..even TT bantu keluarga walau dh berkahwin pun still ade niat nak bantu family.
TT atfirst...harus bersyukur sgt2 taw dapat suami yang understanding.TT pun harus ingat kesabaran suami tu mesti ader limit dia...so TT pandai2 lar jaga ati suami.

Lagipun,zaman ala2 moden skunk ni..x ramai yg dapat suami yg boleh fahami keadaan situasi sepertimana yang TT alami tu.Kebahagian dan kesusahan kena share bersama baru kita dapat menghargai nilai sebuah kekeluargaan.Macam saya ni pun sama gak..pada mula nya memg fikiran runsing sgt2.Punca masalah yang seringkali timbul adalah sebab MR-DUIT.

Cakap terus terang dpt gaji berapa, tolak rumah, bayar itu ini tinggal berapa
Gaji suami bergitu jugak .. beritahu berapa dan bayaran sekian sekian

Kalau emak kandung nak marah, berasa hati etc ~ biarkan sahaja. Jangan pasal duti bergaduh suami isteri pulak kan? Lepas sembahyang doakan emak kandung diberi hidayah.

Crystal_Apple replied at 21-3-2015 01:59 PM
buat sementara waktu ni kan cik_kala... bawa bersabar okay..
Saudari cik_kala bagi peremp ...

Terima kasih atas nasihat. kawan2 rapat yg tahu dan jgk komen2 forumer... malah suami sendiri pun dah cakap... isteri kena utamakan suami...saya bekerja untuk keluarga or at least untuk anak2 kami...

saya anak sulung dr 2 beradik... adik masih sekolah. Sebab tu lah saya je tempat family mintak tolong... masalahnya melebihi kemampuan..tapi ntah la... family macam tak percaya atau mereka tak ada tempat lain nak tuju (utk pinjam / mintak duit)... selalu family cakap diorg faham kami pun nak pakai duit dan ada hutang yg kami perlu bayar tapi... etc etc etc... tapi nak jgk mintak lah maksudnya.... huhu...

baulu replied at 22-3-2015 01:14 PM
Kena berdisiplin sikit..... sebenarnya klu rumah, belanja adik beradik sekolah byk tu, tiap2 bulan p ...

Betul la tu... saya dah tolong bayarkan rumah yg family saya duduk sekarang ni walaupun gaji tinggal baki 500 je.. bayar insurans.. bil2.. makan pakai waktu bekerja... abes lah. Tak dapat menyimpan pun... kalau ada sempat simpan pun akhirnya saya keluarkan utk bagi kat family...  kalau takde... terpaksa la cakap takde... duit yg ada pun utk kami sekeluarga guna...

yela.. takkan semuanya nak beri pada family n kami anak beranak makan megi hari2 ke...

kairouseki replied at 20-3-2015 03:29 PM
Selesaikan masalah ni dgn berbincang. Memang tanggungjawab seorang anak utk menjaga IBU bapa tetapi, ...

setuju. Cuma ayah saya pernah pesan pada suami jgn bagi saya berhenti kerja sebab saya je tempat mereka bergantung dan saya masih menanggung mereka....

Heee.... pelik jugak kan... anak perempuan yg dah kawin tapi tak bole nak berhenti kerja sebab takde sapa nak tanggung mereka nanti. Huhuhu

Kalau setakat tanggung makan pakai yang asas tu tak apa la.... tapi skrg ni kena menanggung kalau mak ayah tak cukup duit...

Meter air nak kena cabut
kereta kena tarik
bil api air sangkut
modal meniaga

sume mintak kat saya... kalau saya ni gaji ribu2 takpe lah... =(

Edited by NorAddin at 27-5-2015 02:36 PM
salam

our parents are among d'most important people in our lives

.. we are busy and have to take care of our family ..
is an excuse that some give for neglecting their parents

they think hat they have fulfilled their responsibilities
because they give a monthly allowance to their parents

Parents need more than that ..
they loved .. nurtured and did their best to provide us .

in their twilight years .. they need us ..

we are answerable
to our own conscience and to Allah ..
if we fail to display fufill our filial affection duties ..

Daripada Anas bin Malik bahawa
Rasulullah s.a.w bersabda, maksudnya,
“Sesiapa yang ingin
  • dipanjangkan umur dan
  • ditambahkan rezekinya,
maka hendaklah dia berbakti kepada ibu bapanya serta menyambungkan silaturahim”.  
(Hadis Riwayat Ahmad)

“Kembalilah kepada kedua ibu bapamu dan
buatlah keduanya tertawa
sebagaimana engkau telah membuat keduanya menangis”.
(Hadis Riwayat Abu Daud & Baihaqi)

“Sesiapa yang membuat ibu dan bapanya gembira (memberi keredhaan),
maka sesungguhnya ia mendapat redha Allah s.w.t”.  
(Hadis Riwayat Bukhari)

wassalam

Noraddin mmglah tlg kluarga wajib tp ingat sikit psl family sendiri iaitu suami.. mak die pun ade suami which ayah die..tanggungjwb ayahnye crkan nafkah..

NorAddin replied at 27-5-2015 02:31 PM
Edited by NorAddin at 27-5-2015 02:36 PM
salam

Noraddin mmglah tlg kluarga wajib tp ingat sikit psl family sendiri iaitu suami.. mak die pun ade suami which ayah die..tanggungjwb ayahnye crkan nafkah.. ade hadis psl hormat suami dan berbincang

Syok baca... Baca ajelah...

12Next
Return to list New