CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: anggunsri

Susahnya nak beli kereta baru ......

aku beli kereta bulan 11 taun lepas..awal semua bank reject ..pastu bank officer kat PB suruh appeal..aku tunjuk aku punya ASB dan investment y g ada\= baru lulus. lulus tp diorg mintak 2 gerentoo..

Edited by lr7 at 24-2-2015 07:49 PM

Skang susah ek?dulu aku sng jugak..0 downpaymnt sbb amik gradhitz punya scheme..masa tu aku amik vios..

Adik aku nk beli myvi gj rm1500 gj xde komitmen pun nk guarantor..huhu..

Mmg now bnm dah ketat.nk kurangkn hutang isi rumah kekdahnye..

Pengalaman ai beli 1st car.... masa tu tahun 2006... beli keta myvi yg lowest spec (manual 1.0 cc)... harga RM39k.. Ms tu gaji bersih ai dlm RM1,250 jah. Tp trade in dgn keta Kenari my dad...dpt tolak RM12k jah... pastu my dad ad-on lagi cash RM8k... so buat loan dgn CIMB lepas sbb downpayment tinggi (RM20k). Proses order sampai dpt keta x sampai 2 bln pun. Ai buat option loan 9 tahun... bulan2 bayar RM260 jah... bulan September 2015 ni abis la loan keta ai tu... yahuuu... Rekod bayaran keta ai cantekkk... x penah sangkut atau lewat. Alhamdulillah.

Then tahun 2010 plak my dad mintak tolong guna nama ai utk beli keta lain...keta baru gak...Alza... harga RM63k... guna slip gaji ai... masa tu gaji ai dlm RM1,750 jah (kalo basic RM1,400 jah). My dad letak downpayment RM20k cash. Buat loan dgn CIMB gak... memula salesman tu kata payah sket nk lepas sbb gaji ai rendah sgt2... then ai still ada loan Myvi lg. Tp salesman tu kata x pe la... nnt dia ejas2 sket. Loan terus lulus. Memula booking kaler purple...tp oleh sbb lama sgt nk tunggu stok, my dad pun dh x sbr, salesman tu offer kaler lain which ada org booked tp x jd amik. So my dad setuju amik je apa stok yg ada...kira x sampai 3 bln la prosesnya. Amik 9 tahun loan gak... bulan2 byr RM430... tahun 2017 nnt baru langsai semua.

Ai x pasti kalo skrg ni proses nk beli keta btambah sukar... tp berdasarkan pengalaman ai 2 kali beli keta baru, x de la susah mana pun. Lagi satu dari apa yg ai tau kalo kita beli keta malaysia, boleh apply loan 100%... tp kalo beli keta imported, mmg kena bayo downpayment.

ai muskil le, kalau suh pakai gurantor sah2 x ckup wang utk bayar bulan2, maintenace, petrol, parking tol, stanbye road tax inscurance tahun depan. ai x galakkan pakai gurante sbb ianya akan menyusahkan pihak lain jika ada apa2 berlaku (sendiri beli kereta sendiri tanggung). sila la kumpul deposit banyak sikit dari nilai 10% dan tanya salesperson no 1,2,3,4,5,6 jika ada diskaun atau promosion sempena tahun baru ka raya ka petengahan tahun ka etc. sbb kadang2 salesperson x cakap ada promosi/diskaun diorg senyap2 je. nilai deposit ybyka sikit tadi campur nilai promosi=deposit, harga kereta - deposit= nilai loan bank (blum interest). suruh salesman buat  kira2 supaya berapa nilai loan yg membolehkan gurantor tidak diperlukan, dan brapa nilai deposit dikenakan.

my mom bru beli saga x smpi sebulan kot...tu org pencen tu taraf nenek dh sbb umur 65... sng je...tp tgk income lah..mula2 mmg salesman tu ckp kna ada gurantor lah tp lps tgk slip pencen dia kata ok kot....tp my sis standby gak la as gurantor kot perlu jugak....last2 x smpi 2 weeks dpt keta dh.... dp 10k...amek 3 thn je loan

sekarang bank memang strick sikit sebb diorg kan tgok banyak menda...motif...untuk mengurangkan kadar hutang isi rumah

kalau dulu..nak beli kereta full loan takda epf statement pun lulus senang

sekarang ni semua menda nak tgok

Follow Us
When I bought my first car, keter proton, I told my bro in law, dia mintak lesen n fotostat ic, pas tu bank in duit. Weekendnya, dia dtg hantar keter.It was some 12, 13, 14 years ago.

When I bought my 2nd car last yr, proton lagi, I cakap ngan my bro, dia mintak lesen, potostat IC, bank in duit. Hari tu ke esoknya, keter keluar. Hujung minggu dia hantar.

I rasa mcm senangje. X taula kot my bros ada prob lain.

Tempat keja aku supevisor dah pakai camry bmw..exec sebaya aku pun pakai alpard...byk nya dit depa..pandai cari duit

ang ada maslah penah blaklist or ctos bagai tu x tt ?

kakitangan gov pon x semua dpt loan 100%, mcm aku, loan 90% + d/p 10%.. ni citer 7thn lepas..
lg 2thn, hbisla byr keta tu.. hoho.. dan skrg pon x mustahil bank buat mcmtu jgk bergantung kpd beberapa situasi..

skrg ni bergantung kpd kes dan situasi..

1) skim pelajar : baru grad dan dah keje, boleh guna skim pelajar dgn syarat xleh habis blaja lebih dr 6bln klu x silap aku..
dokumen : ic, surat tawaran kerja, lesen memandu dan salinan transkrip/skroll..
kalau x keje lg, tp dh hbis blaja, semua diatas kecuali surat tawaran kerja dan nak kene ada guarantor..

2) kes gaji kecik. dua kemungkinan.. direject terus atau perlukan guarantor yg kukuh. kalau ada side income yg boleh tunjuk duit masuk monthly secara tetap, blh cuba..

3) kes bank rasa x secure dgn majikan korang. ni kemungkinan direject terus atau diluluskan dgn bersyarat. syarat tu mcm2la, samada tempoh loan dipendekkan, jumlah loan disikitkan (byk d/p), kene amik insurans peribadi dsb..

4) loan lulus 100% atau loan lulus spt biasa, 90% dan + 10% d/p

5) loan reject due to ccris, ctos, atau high commitment (expenses =/>60% drpd gaji..)

ni contoh2 kes yg biasa.. so anda pilih anda yg mana?

midori888 replied at 24-2-2015 02:13 PM
wah...operator kilang pakai honda city.....kalu technician offshore diorg pakai Bmw 5 series,  ...

itula yg buat aku telan ayaq liuq...
bln2 dgn ot & allowance mmg la depa dpt around 2k ++
dan Mido aku ada kwn yg broker rumah ckp, bank negara ada dlm pertimbangan nk implement loan 80% jer utk car & home loan...
tp tatau la depa nk start bila....kalo yg ni start mmg makin ketat la syarat nya kan....

utk tt, aku tak nmpk keperluan nk amik kete baru sedangkan 1st car still ada loan...
jgn ikutkan nafsu sbb axia comel etc...lgpun hang pun jrg drive kan?
tp kalo hang nk beli jugak terpulang ler, duit hang kan

Innrukia replied at 24-2-2015 01:26 PM
rasanya....
kakitgn kerajaan 100% loan kan...so takyah bg apa2 deposit..
private 90% loan & 10% de ...

xtau plak gov ade 100% untuk beli keta..aku gov gak tp kna bayar dep gak bergantung pada harga keta.. lagi pn loan keta bukan pakai loan gov.. slelaunye kalau keta baru ade yg bleh dapat 100% loan..yg ni x yah dep.. kalau beli keta 2nd or dapat loan rendah mmg kna top up ngn dep..

Innrukia replied at 25-2-2015 09:30 AM
itula yg buat aku telan ayaq liuq...
bln2 dgn ot & allowance mmg la depa dpt around 2k ++
d ...

oic....kalu 80% jer dpt loan kena simpan lebih lah....dah ler harga umah skrg nie gila2....kesian org yg belum beli umah lagi...

org kalu kerja bole claim OT mmg masyuk....untung lah...

afira replied at 25-2-2015 09:42 AM
xtau plak gov ade 100% untuk beli keta..aku gov gak tp kna bayar dep gak bergantung pada harga ket ...

my fren yg gov servant mmg majority dpt 100% loan... xyah bwk keluaq apa2 depo...
just bg payslip...kalo x btl tatau la kan...based on hearsay jer...depa tipu aku tipu la

midori888 replied at 25-2-2015 09:44 AM
oic....kalu 80% jer dpt loan kena simpan lebih lah....dah ler harga umah skrg nie gila2....kesia ...

haaa.. jenuh nk menyimpan...skrg rmh paling murah kalo landed & kwsn kg pun dah Rm120k mcm tu...
kalo kat bandar rm300 -400k... 20% of the price? byk tuuu...

gaji average increase 4-8% per year (tak termasuk yg promote or company besau2)
inflation rate 7-9% per year...tak kira dgn skrg peniaga amik kesempatan nk increase price becoz of gst...
kesian kat young generation yg keje kat bandar la....

Innrukia replied at 25-2-2015 09:51 AM
my fren yg gov servant mmg majority dpt 100% loan... xyah bwk keluaq apa2 depo...
just bg payslip ...

owh yeke..tp mayb diorg dpt full loan tuh sbb faktor pendapatan yg kukuh.. bukan ade peruntukan dr gov ke ape kan.. sbb aku bli keta pn still kna d/p gak.. 2 kali beli.. dua2 kna d/p..

Edited by midori888 at 25-2-2015 10:04 AM
Innrukia replied at 25-2-2015 09:54 AM
haaa.. jenuh nk menyimpan...skrg rmh paling murah kalo landed & kwsn kg pun dah Rm120k mcm tu...
...

kalu harga umah tak dibendung, tak mustahil tak lama lagi kita jd cam Spore....more than 1 family dlm satu umah flat kecik...kat Spore u cannot be a sole owner of a house if u are below 35 years old...kalu nak beli below 35 kena ada dua nama....biasa time bercinta, tunang dah bole beli...but the problem is kalu tak jadi kawen, kalu bercerai....dah ler umah mahal...so terpaksalah duduk serumah ngan xwife or xhubby.....hal mcm nie byk berlaku kat sana....

midori888 replied at 25-2-2015 10:00 AM
kalu harga umah tak dibendung, tak mustahil tak lama lagi kita jd cam Spore....more than 1 famil ...

Yup...lagi bagus kalo dlm masa yg sama limitkan hak milik rmh... Ini sorg sampai 4/5 biji rmh dibolot dek individu tertentu.
End up org yg btl2 perlu rmh kos sederhana rendah tak mampu nk beli.

Innrukia replied at 25-2-2015 10:03 AM
Yup...lagi bagus kalo dlm masa yg sama limitkan hak milik rmh... Ini sorg sampai 4/5 biji rmh dibo ...

agree....limitkan...kasi chance lah org lain beli jugak....

TT ko dah ada komitmen kete viva tu
pastu gaji bersih pn x cukup tahap minimum nk buat loan
sbb tu bank x luluskan
pastu ko dah ada ke DP 10%
urgent sgt ke nk ada kereta tu TT?

baby_pingu replied at 24-2-2015 02:20 PM
guarantor tu kalo gaji tak lepas loan..or cukup2 makan adja utk lulus..baru bank mintak guarantor..
...

adik ipar aku nk beli kete ari tu, diorg mintak sorang reference je....takde plak guarantor