CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 16543|Reply: 160

Menantu vs Mertua

Salam...

apa kah pendapat forumers sini sekiranya menantu perempuan bercakaran dengan mertua...

Contoh : Isteri saya bercakaran dengan mak saya kerana sebab-sebab tertentu. Isteri tinggal di rumah mak saya. Saya akui mak saya seorang yg cerewet. Tetapi tidak lah terlalu ekstrim. Punca gadoh disbbkan isteri selalu nak pulang ke rumah parents nya. Senang ckp memberatkan parentsnya.

Lepas bercakaran masing-masing mohon maaf tetapi isteri saya terus pack baju dan tunggu saya pulang. Bila saya pulang dia ckp nak balik rumah parents nya bg meredakan keadaan.

Saya pun sebab nak cepat untuk urusan lain izinkan saje sebab point redakan keadaan tu betol.

Jadi saya pun hubungi bapa mertua iaitu bapa kepada wife. Set appoinment untuk berbincang.

Ketika berbincang, lokasi di kedai mamak. Bapak mertua bukak surah. Bila mintak pandangan mak saya, isteri saya terus counter mak saya. Saya agak terkejut dengan sikap isteri yang agak kurang ajar. Bapak mertua hanya tgk kan saja. Bila turn saya bukak surah, saya cakap dgn penuh diplomasi walaupun ada teguran kepada isteri secara tersirat dan tersurat. Bapak mertua saya respek saya. Saya jugak nasihatkan isteri supaya jgn terlalu aggresif. Hormati saya dan mak saya. Isteri juga kerap meminta maaf tetapi masih betah dengan mak saya ketika mak saya bg pendapat.

Selepas perbincangan, saya agak stress dengan apa yg terjadi. Saya masih berfikir tentang status rumah tangga saya.

Harap pendapat forummers sumer. Btw, isteri saya menghidap depression dan sedang dlm rawatan psikiatri hospital permai.

Edited by munchkin at 31-12-2014 11:01 PM

Btw, isteri saya menghidap depression dan sedang dlm rawatan psikiatri hospital permai.

dah tau gitu, she should not have any stress. fahamilah dia. bukan dia mintak jadi begitu. kalau tt dah accept dia jad wife, maka tt kena accept sekali dengan package dia ada mental depression.
Kalau your mother dah tahu, so mintak fahami. jangan stresskan dia. lagi dia hidup dalam keadaan stress, selagi tu condition dia bukan bertambah baik, tapi mungkin jadi lebih buruk. kekadang action dan perbuatan dia bukan boleh dicontrol, lagi lagi bila dalam keadaan stress.

kalau boleh mintak duduk di tempat lain. asing dari your mother.

kadang kadang benda sikit pun boleh trigger (your mother cerewet or menegur), lagi lagi kalau dia dah ada history kemurungan.

Rate

1

Yep, betul kata munchkin, kalu duk di rumah tt, dengan mak tt, bleh jd trigger untuk memburukkan lagi depression bini, mungkin kena cari tempat yg lebih sesuai.

Mungkin niat mak tt pun baik nak menegur, tp disebbkan depression bini tt, kata or teguran walau minima sekalipun, bleh buat dia stress.

Kenape isteri dukduk di rumah mak tt? Mak mentua tlg tengokkan bini ye?

Rate

1

Edited by mamajj at 1-1-2015 12:13 AM

Isteri bekerja ke?
Cuba sedekahkan alfatihah buat kedua2nya. Setiapnkalibbangun pagi ucapkan Assalamualaikum danvsebut nama penuh isteri  
Slow talklah dgn.Mak TT.
Akhir sekali buatkan korban semasa raya haji dengan niat supaya isteri Dan Mak akan berbaik2.insyaAllah.

depression tu,
mungkin bawak dia keluar dari duduk sebumbung dengan mak u..
depress ni bahaya, plus dia sedang jalani rawatan..
takut pulak ada yang terparang diparang.

keluar rumah adalah terbaik me rasa.
supaya apa konflik dia dan emak u tidak bertambah buruk.

Rate

1

Isteri dalam rawatan.nanti mau jadi gila bila bercakaran dengan sesiapa mau pun dengan awak....

Follow Us
Dah tau bini tu depression yg sebok nak berbincang buat ape?dia bukannya dlm the right state of mind nak pikir logik akal. Mak ko patut mengalah lah.dah tua2 ni patut lebih reasonable sbb dh mkn garam ngan tgk gelagat manusia. Tah pape lah ko..

munchkin replied at 31-12-2014 11:00 PM
Btw, isteri saya menghidap depression dan sedang dlm rawatan psikiatri hospital permai.

dah tau g ...

betul tu..ni sebenarnya bukan isteri u yang bermasalah...

actually u & ur mum yang bermasalah...

dah tau wife, menantu depression camtu u kena tahu la nak handle situation macam mana..

bukan wife u minta pon jadi macam tu..klu boleh, xyah la dok sekali..maybe ur wife akan rasa lebih selesa....

u anak tunggal ke cane?

klu nak elok, baiklah duduk asing...yes, mak kita memang owez betul bagi kita...tapi xsemestinya dekat menantu dia...
faham x? bukan nak cakap mak u xbaik...tapi ur wife menantu, bukan anak dia lahirkan..faham x?? ada mak mertua boleh treat menantu macam anak sendir, tapi x semua...dan mungkin terhad....

u yang sepatutnya kena pandai handle this situation....actually, nothing wrong with ur wife..sebab u tahu kan apa problem dia...then, dun make it worst...

Rate

1

Edited by medangtamang at 1-1-2015 08:43 PM

Woo Wooo!! hehee!! Ok terima kasih kerana memberi penjelasan...

mungkin posting awal tak begitu jelas... meh sini saya perjelaskan....

Isteri saya bukan depression gila atau apa... dia mengalami depression kerana perkahwinan pertama gagal... secara total isteri seorang yg waras... isteri tidak GILA... isteri tak amek sebarang ubat pun... hanya rawatan untuk berjumpa doctor sbg kaunseling... itu maksud saya... * kalau gila saya pun akan fikir dia kali nak amek wat bini kan?* sbernarnya tak perlu pun ke hospital krn isteri sudah pun dpt berkawin dgn saya yg dulu adalah 1st lovenya... jadi di sini saya perbetulkan balik posting di atas... maaf kalu ada kekeliruan...

sebelum berkahwin memang isteri yg byk melayan mak saya... sebelum arwah bapak saya meninggal... pernah arwah berpesan kepada isteri (tanpa pengetahuan saya) untuk berkahwin dgn saya dan menjaga mak saya... kerana mak saya juga tidak sehat (bekas pesakit kanser tahap 4)... sbg pesakit kanser... saya diberitahu oleh doctor bahawa kanser tiada ubat melainkan Kimo dan radiologi yg bukan lah 100% bole jamin sehat... doctor bilang kat saya supaya jgn beri masalah dan susah hati pada mak saya... itu ajer yg dpt bg mak saya survive...

selepas kawin... mak saya sbg mertua mmg sygkan menantu... sampaikan isteri saya hanya sidai baju ajer sbg tanggungjwb nyer di rumah kerana kami paham dia bekerja... isteri tinggal bersama mak saya selama 5 hari bekerja... lepas balik kerja mkn dan terus tido... (melainkan ada kerja2 adhoc spt basuh baju atau sidai baju). dan bila weekend isteri terus ke rumah parentsnya... isteri juga tak penah memasak... dan saya pun tak demand...

saya bukan nak backup mak saya... tapi bagi pandang saya sendiri... rumah mak saya bukanlah 'hotel'... saya bukan nak memperhambakan isteri tetapi dia sendiri telah berjanji didepan keluarganya utk menjaga mak saya... mak saya umor dah 70... dan makin sensitive...

saya faham isteri bukan lahir dari mak saya... tapi dia dah lama mengenali mak saya sejak 17 tahun yg lalu... cuma in between dia kawin dgn org lain atas pilihan keluarga yg mahu anaknya berkawin dgn anak org berada dan berharta... tapi isteri tidak bahagia kerana tidak dilayan sbg isteri... even isteri pun tak dibenarkan pulang ke rumah parentsnya langsung... dan pernah diugut suaminya untuk dibawa lari ke luar Negara kerana taknak isteri ada hubungan dgn keluarganya secara terus. bukan itu saja.... nafkah batin isteri pun hanya diberi 4 bulan sekali... itu pun hanya selepas request byk kali ibarat pengemis....

saya dan mak saya tidak melayani isteri begitu... kami benarkan isteri blik ke rumah parentsnya dgn izin saya... kami tak kisah isteri nk balik ke rumah parentsnya cuma makin lama makin kerap sehingga membawa ke stiap weekend... mak saya juga nak bermesra dgn menantu... tapi makin lama makin susah nak dpt bersama...

Kami paham isteri bekerja... isteri blik kerja... semua hidangan tersedia... isteri cuma hidangkan saja... tanpa perlu masak kerana mak saya dah siapkan semua... saya juga pernah ckp kat mak saya tak payah lah dia susah2...kerana saya bole beli ajer makanan kat luar...  tp mak saya tetap nak sediakan jugak tak kira laa either beli lauk di luar atau masak kerana dia tanak tgk anak menantu dia balik lapar tak makan... lepas mkn isteri terus nk tdo... tapi bila weekend... isteri pagi2 buta dah nk blik ke rumah parentsnya... melayan parentsnya... ke sana ke sini... dan sekiranya saya tak kerja... saya lah yg akan layan mak saya... jd itu lah sbb mak saya bersuara... bukan marah pun... tapi isteri tiba2 protes... bertegang urat... dan terus bertindak kemas sumer baju2.... bila saya balik... isteri pun mintak izin nak balik rumah parents nya... saya pun malas nak bertegang urat mengizinkan saja... bg saya dia patot inform saya dulu...

jadi tindakan dia pack baju2 semua amat melukakan hati mak saya... dan juga saya...

ada forummers mencadangkan agar isteri jgn duduk bersama? jd adakah dgn duduk separate dgn mak saya tu merupakan cadangan yg baik?? adakah saya sbg anak perlu fokuskan pada isteri?? bagaimana dgn mak saya? sbg anak lelaki... mak saya adalah tnggungjwb saya... saya anak bongsu dan hanya saya yg ada utk menjaga mak saya... dan sbg isteri... kene ikot dan taat kepada suami...  

Saya hormati pandangan para forummers sama ada yg mengkritik/membina... *mcm byk yg mengkritik... hehehe*

Sekian...

medangtamang replied at 1-1-2015 08:08 PM
Woo Wooo!! hehee!! Ok terima kasih kerana memberi penjelasan...

mungkin posting awal tak begitu  ...

Sebenar nya salah di pihak sendiri juga melayan seseorang berlebihan sehingga menjadi mua...ialtu manja berlebihan....yang susah sendiri juga akhirnya

Comments

terima kasih... bukan berlebihan tapi itu adalah satu cara bg memberi sokongan kepada isteri... bukan niat utk manjakan...  Post time 2-1-2015 12:13 AM

Edited by alya1 at 1-1-2015 10:52 PM

jelesnya kt isteri tt.....xyah buat apa2x....gi keje bali keje..masak xpernah.

ikut pd citer tt...cam pelik sbb isteri tt nih dah dulu kena teruk ngn somi pertama tp xreti bersyukur dpt tt (dan mak tt) yg melayannya bagai puteri kayangan......

ke tt yg meratap merayu kt isteri nk kawen ngn dia tp isteri xnk pun..... klu gitu xmustahilla isteri tt nampak xberapa kasih dan sayang ngan tt dan mak tt.

pelik lg sbb kita as isteri hr mggu la nk bermanja2x ngan somi, kuar jln, gi makan2x ke...ni pagi2x buta hr mggu dah nk melarikn diri ke rmh parents. mgkin isteri tt rasa bosan nk melayan tt dan mak tt.

kata kawen ngn first love....tp..ni mcm kawen paksa je

fikir balik tt.....

Comments

saya bukan seorang yg demand jd saya tak kisah pasal tak masak ke aper krn saya keje shift jd kadang2 saya dah mkn di opis... cuma mak saya yg biasa belikan lauk... nak mkn sama2 dgn menantu...  Post time 2-1-2015 12:17 AM
saya rasa stetment yg meratap itu tak btol.. kerana out of sudden isteri yg mula mencari saya... kerana merasakan saya ajer yg bole membahagiakan dia...  Post time 2-1-2015 12:16 AM
utk pengetahuan... isteri saya yg cari saya sebelum dia berpisah dgn bekas suami... saya lak keje shift jd jrg jumpa... terima kasih  Post time 2-1-2015 12:10 AM

Rate

1

Kalau ur wife tu normal xde sakit mmg agak x elokla wife u perangai gitu tapi memandangkn dia sakit maka u n ur mom ptt jgn tambah stress dia. U n ur mom jumpa la doctor yg rawat isyeri tu n tanya doctor apa yg boleh x boleh apa yg patut n x patut korang lakukan. Selalunya pesakit2 mcm ni perlukn sokongan moral dr sekeliling esp org yg tersayang.

mungkin u ada sbb yg sgt kuat tuk ddk dgn ur mom so ur mom kena peka la skit situasi ur wife

Comments

terima kasih... isteri saya tidak ada sakit hanya kene pegi kaunseling sahaja... kami dh bg sokongan yg secukupnya...  Post time 2-1-2015 12:12 AM

Rate

1

Isteri tt takderf rasa hormatkepda suami n ibu mertua
isteri tt tak pandai membawa diri

salah tt tak mendidik isteri ... tak menegur isteri ..

Comments

Alhamdulillah saya dah cuba yg terbaik dlm mendidik isteri... setakat ni isteri tidak pernah bantah dan setiap kali update saya ke mana dia pegi...  Post time 2-1-2015 01:45 AM

Oo baru paham cerita detailsnya.. Tua dah mak tt, bg saya la, walau isteri ada masalah depression ( sy bayangkan yg lagi kronik tahapnya), tapi kena ada juga tolak ansur, dgn family mertua.

Tt kena tanya n bincang balik dgn wife, face to face dlu, mesti ade sebab kenapa dia nak balik selalu, n mcm forumer lain cakap, tt kena pandai nasihatkan wife skit kot.

Tak pasti la kan tinggal asing dgn mak skang ni jalan terbaik utk masalh ni, sbb mak tt sakit, tt takde adik beradik lain ke yg boleh temankan mak..
Sebagai pesakit kanser juga, mmg mak tt takleh stress, tambahan lagi dia dah tahap 4, jadi kenala slalu berada dkm healthy and happy environment kalu leh. Sorila kalu panjang sgt, hope u find the best solution!

Rate

1

Skang ni, dua dua orang, mak and wife tt, perlukan sokongan moral. Stress hanya buatkan kanser jd tambah teruk, n nanti wife pun lagi kerap agitated.
Nak tanya, mak tt ada pergi support group for cancer patients tak? Mana tau, kalu mak tt join, ada kawan bleh sembang n kurangkan beban perasaan di hati.
Kenape mak tt terasa tu, sbb dia mmg nak teman sembang... Mungkin la wife tt rasa rimas ke atau apa apa. Tapi tak bleh la nk treat mak mertua macam tu.

Comments

ada ketika mak saya pergi ke pasar sendirian utk beli brg dapur... jd dimanakah tolerance menantu? saya jarang ada dirumah waktu weekend... kalu ada saya yg melayan...  Post time 2-1-2015 01:50 AM
Cuma mak saya hanya menegur tentang kekerapan wife saya yg selalu blik ke umah parentsnya... mmg saya kasi izin tapi dlm masa yg sama wife harus pikir tentang mak saya jugak...  Post time 2-1-2015 01:49 AM
kebiasaan tinggal dgn mertua ni biasa laa saya tak nafikan mst ada selisih faham utk semua org... secara kasarnyer mak mertua ni selalu dilabelkan jahat... tapi setakt ni kami tiada masalah..  Post time 2-1-2015 01:47 AM

Rate

1

Depression mcm mana tu?  Boleh lebih detail tak?
Pernah dpt rawatan? Dah brp lama? Mass dia bekerja OK pulak ye.

Comments

Keje ok tak der masalah... dok umah pun ok... cuma before kami berkawin dia ada kemurungan sket kerana takder husband disisi... lepas 6 bulan cerai baru dapat kawin dgn saya...  Post time 2-1-2015 01:42 AM

Edited by sayawifenikmie at 2-1-2015 09:47 AM
sayawifenikmie replied at 2-1-2015 12:04 AM
Isteri tt takderf rasa hormatkepda suami n ibu mertua
isteri tt tak pandai membawa diri

pernah tak tegur dengan tegas akan isteri bila dia meninggikan suara kepada ibu awak?
pernah tak tegur isteri bila dia hari2 main suap makanan  ke mulut jer ala2 mem kat rumah?
pernah tak tegur isteri bila dia membentak2 depan mak awak?

mak awak dan tua .... baya2 mak saya  ... mereka sangat sensetif dan mahu selalu dimanjakan .. dilayan .... dipampet ...

atau ... ko tak berani nak tegur sebab penyakit deppressi dia tu?

apa yang saya nampak .. awak sangat manjakan / beri muka kepada  isteri ... kalau terlalus angat ... naik mua la pulak ....

Rate

1

Boleh saya tau sebab2 tertentu yang buat mereka selalu bercakaran tu?
Ape yang saya tau, setiap benda yang berlaku msti ada sebab
sebaik mana pun perbuatan mertua tu adekalanya percakapan nya akan buat kita terguris
saya agak2 je la.. mungkin ada benda yg buat your wife terguris hati tapi u tak perasan
kekadang mak mertua tu depan anak and depan menantu boleh jadi org yg berbeza
Saya duduk sebumbung dgn mertua sejak kawin 7 tahun yg lepas
semua benda dah rasa, alami.. merajuk tu perkara biasa
honestly kekadang saya memang perlukan ruang utk diri saya bersendirian
bukan mudah untuk kita duduk sebumbung dgn mak mertua especially yang cerewet
alhamdulillah setakat ni suami saya sgt memahami dan beri sentiasa beri saya sokongan

Rate

1

Edited by munchkin at 3-1-2015 05:32 PM

Barulah dapat gambaran sedikit sebanyak.

Setahu saya kalau depression, doktor selalu prescribe ubat juga. Mungkin utk tempoh yang singkat. Nobody is labelling your wife gila. Tapi depress tu dah masuk kategori mental illness jugak. Hanya orang yang pernah depress dan deal dgn orang depress je paham.

1. SUAMI DULU : even isteri pun tak dibenarkan pulang ke rumah parentsnya langsung ;
2. kami tak kisah isteri nk balik ke rumah parentsnya cuma makin lama makin kerap sehingga membawa ke stiap weekend
3. isteri pagi2 buta dah nk blik ke rumah parentsnya... melayan parentsnya
Your wife dulu ala ala prisoner tak boleh ke rumah mak bapak. Now tt pun komplen bila dia nak balik ke rumah mak bapak tiap minggu. So mungkin dia rasa, keadaan dulu berulang lagi bila tt utarakan perkara ni. 5 days a week di rumah bersama tt dan mak i think cukup. 2 hari biarkan dia bersama keluarga dia. I think that is fair.

sbernarnya tak perlu pun ke hospital krn isteri sudah pun dpt berkawin dgn saya yg dulu adalah 1st lovenya
She is mentally exhausted dengan peristiwa dulu. Jangan ingat terus kawin baru, dia boleh pulih. Lagi lagi dengan just kaunseling saja. I takes a lot of factor utk pulih. Especially dgn background life yg boleh support dia. Did the doctor say dia tak perlu medication/hospital treatment or is this self endorsed perception?

sampaikan isteri saya hanya sidai baju ajer sbg tanggungjwb nyer di rumah kerana kami paham dia bekerja; semua hidangan tersedia... isteri cuma hidangkan saja... tanpa perlu masak kerana mak saya dah siapkan semua; isteri juga tak penah memasak... dan saya pun tak demand
As for your mom, memang semakin berusia, semakin sensitif keadaan dia. Adakah you anak tunggal yang you terpaksa pikul sengsorang? Kalau iya, then minta layan wife dan ibu seadilnya. Ringankan beban your mom. Kongsi tugas buat kerja rumah etc. jangan buat isteri or ibu sebagai orang 'gaji' di rumah. If you can afford, upah pembantu.

sbg anak lelaki... mak saya adalah tnggungjwb saya... saya anak bongsu dan hanya saya yg ada utk menjaga mak saya... dan sbg isteri... kene ikot dan taat kepada suami...  ; saya bukan nak memperhambakan isteri tetapi dia sendiri telah berjanji didepan keluarganya utk menjaga mak saya
Tapi kalau you ada adik beradik lain, minta mereka bekerjasama sekali. Mungkin your wife rasa tak adil bagi you utk pikul seorang, sedangkan yang lain tu tak bergilir. Pernah tak tt duduk bersama dia dan tanya apa perasaan dia? Dia happy duduk bersama tt dan emak tt? That you should also consider. Memang tanggungjawab tt pada emak. Tapi adakah dia feel the same? Adakah dia ditanya di depan orang ramai membuat dia terpaksa say "yes" or dia sendiri tanpa paksaan berjanji?

You have to sit down and listen to your wife. Dengar apa luahan dia. Jangan sangkal. Sebab itu apa yang dia rasa. Tak boleh control apa yang your wife rasa. Kalau you tak suka dengan dia and rasa dia not good enough for you and your mother, then i think lebih baik lepaskan saja dia.

Buat apa tension your mother and dia at the same time. Tak boleh nak paksa your mother, tak boleh nak paksa your wife. Semua kena tolak ansur, kalau tak there is no way to solve.

Rate

1

buat rumah sebelah rumah mak...

kecik pun xpe...janji time nak privasi ada ruang utk dia...

kemurungan ni ambik masa yang lama..nak kata pulih, xakan pulih...bila stress dia akan datang balik,jangan fikir pandangan kita,fikir sudut dia..

perkahwinan dulu,dia xleh balik rumah parent..sekarang pun tt xbagi dia balik (bukan xbagi langsung) sama je la pada dia..dia nak balik rumah parent sbb dia nak cari ruang utk diri dia..dia balik kerja ,dia tido pun sbb dia nak cari ruang utk diri dia..

tentang urusan rumah,kalau dok ungkit semua kerja mak buat..carilah pembantu..kalau x, belum balik makan siap2..bgth isteri makan siap2 xpayah kulikan mak..dah tua2 pun buat kerja mengungkit,macm budak2 buat kerja xikhlas..

kalau tt anak bongsu,nak kena jaga mak,buat rumah tepi rumah mak..ataupun hari minggu time wife nak balik rumah mak dia,minta adik beradik tt pula balik rumah mak..kalau mak nak bermesra dgn menantu,dah menantu xhadap xpayah la...mak tt nak kontrol menantu,menantu pula xmo dgr..elok la..

Rate

1