CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4333|Reply: 29

adekah ini sejenis rasuah?

salam...

aku nak cerita kisah hari ni dan haritu....

(aku seorang penjawat awam bahagian pertanian di Hulu Selangor)

kisah hari ni:

aku dok sorg je kat opis arini sbb staff lain terlibat dlm meeting pertanian...(aku kerani je) so aku lepak la opis sensorang....pastu cleaner dtg kemas opis....pastu dlm pukul 12.55 tu...ade sorg pekebun tempatan dtg utk hantar geran... (geran tu die nak tgglkan utk pegawai pertanian lain so die nak drop je la geran tu kat aku...) satu ade copy, satu lagi takde.....yg takde copy tu size A3, aku dah cube fotostet kat opis aku tapi kertas asik tersangkut je....dh terbuang 2-3 lai kertas A3, aku ckp la kat pekebun tu x bole fotostet...so die kate nanti die g kedai jap...

so aku pon tggu la...x prasan jam dah pukul 1 lebih.....lepas semyg, kul 1.50pm, pekebun tu muncul balik.... die pon bagi la geran yg Berjaya difotostet tu....satu size A4, satu size A3..pastu aku kate la nanti aku letak kat meja pegawai yg berkenaan dan maklumkan die anta geran tu...tetibe pekebun tu hulur satu plastic...

aku pandang isi plastic tu, (plastic merah jarang...bole nmpk isi) aku nmpk ade teh tarik dan bungkusan kertas surat khabar...

aku: eh...ape ni puan?
pekebun : tu la...minta maaf la cik...tadi sy kate sekejap, tapi lame pulak sy pegi...cik smpai tak kluar mkn tggu sy, sy belikan siap2,
aku: laaaaa...xpe...x pyh la...sy ok je...nak kuar pon ptg sket nanti...
pekebun: jgn la mcm tu...sy rase bersalah ni sbb cik x kuar mkn...xpe la..buat minum ptg pon boleh.... (sambil die grip tgn aku, x bagi pass kat die plastic tu)
aku: errr...ok2....terima kasih la...buat susah2 je...

kisah hari tu:

pihak kerajaan ade bagi bantuan melalui organisasi kitorg....so setiap pekebun dpt cheque rm500.... terjadi la dialog di bawah ini....

aku: ye encik, bole sy bantu...
pekebun: sy dh cek kat pejabat besar, katenye ade cheque sy kat sini...
aku: ok...encik duduk dulu, nanti sy carik (dh mintak nama n no ic..aku pon pegi carik...)
pekebun: hang makan ape jadi sihat lagu ni?
aku: errr...sy mkn Nasik laa...tapi lauk dinosor...kihkihkih
pekebun: pandai la hang melawak nooo...
aku: nah encik punye cheque, sign kat sini and bole bank in kat bank la...
pekebun: (sambil sign cheque) suka la tgk hang lagu ni...hehehe...
aku: errr....hihihi...
die pon balik.....

15minit lepas tu....pekebun yg sama dtg, anta boring untuk Tanah anak die pulak...

pekebun: hang proses baik2 nooo...boring anak saya ni...
aku: (sambil check segala dokumen yg perlu) kalo cukup semua dokumen and syarat, insyallah xde masalah...
pekebun: ok..hang jaga diri baik2 nooo... (sambil die hulur duit rm20 kat aku)
aku: eh...kenape?
pekebun: hang dah tolong aku....aku nak belanja hang plak la...
aku: eh....xpe...ni mmg keje sy, and encik layak utk terima....x payah bgi ape2,....
pekebun: aku dah niat nak belanja hang makan....hang jgn x ambik...(die masukkan duit tu dlm pencil box aku atas meja)
aku: eh...encik ni...sy x bole terima ni....
pekebun: xpa...xpa....hang buat beli makan nooo...(sambil die jalan laju2 kuar dari opis aku.....)
aku: errrr......

so...korg rase, dari 2 kisah kat atas, adekah aku penerima rasuah???

salam adik manis...
yg belanja makan tu ok, takde masalah..
tang pemberian cash tu, salah jika dilaporkan...
kali ni takpe, lain kali jangan ambil...kalau dia bagi juga jangan guna...lain kali dia dtg bagi dia balik duit tu..
ok..

btw..kerja sy pun byk melibatkan client..
sy proses loan bisnes..
dua kali seminggu mesti keluar jumpa client...
biasanya diorang akan belanja mkn...yg tu tak boleh elak...
tapi tang pemberian2 ni kalau boleh elakkanlah...
sebab tu dah kira rasuah kecil...
tu kata bos sy lah...

tu sy dah tanye kat bos sy....bos ni nak pencen dh tahun depan...die kate "dh die bagi..amik je lah..." mcm tersentak jugak isi perut mase dgr bos jwb camtu....

kawan sekerja plak kate "dh die kate nak belanja mkn kan...amik je la....lagipon ko tak mintak..."

fyi, sy tak gune pon duit tu..... tapi yg teh tarik n mee goreng mamak (bungkusan surat khabar tu) siap ade limau separuh, mmg tak bole tahan la...kihkihkih

pada pendapat aku tu bukan rasuah...tu mmg niat dia nak belanja TT..
rasuah ni kalau dia bg duit ke brg ke untuk mempercepatkan apa2 permohonan..dengan memotong que org lain yg dok berator.. just my opinion..

iwan007 posted on 9-12-2014 03:06 PM
pada pendapat aku tu bukan rasuah...tu mmg niat dia nak belanja TT..
rasuah ni kalau dia bg duit ke ...

tu la kan...kawan2 pompuan dok ckp gitu... antara ayat dari kawan2 pompuan "Allah je yg tau niat die..."

sebab kalo nak di ikutkan, die xde ape2 mslh potong que ke, atau x layak tapi dpt duit ke...atau ape2 mslh lain...sbb die mmg entitled utk dpt bantuan tu....anak die pon...huhuhuhu...

Follow Us
sebelum ni adekes jugak bagi rm10, tapi sbb aku belah dlm cermin (kaunter opis), aku mmg ckp aku tak bole terima...tapi dak2 jabatan lain kate "sebab die bagi rm10, ko tolak la...cube mase tu die bagi rm10,000, ko tolak tak?"

aku jawab " kalo die bagi rm10,000, baik aku suruh die pinang aku terus, tua pon tua la...hahahaha" sbb tu je jawapan yg bole aku fikir time tu.....

lepas tu aku tanye diri aku balik.... kalao org hulur rm10,000, aku terima ke tidak???

kalo korg....camne?

10,000 tak cukup...tak berbaloi dgn hukuman yg bakal diterima....
alang2 kalau nk minta rasuah biar kaya terus...pastu resign.....duk tempat lain...

siape_aku posted on 9-12-2014 03:15 PM
sebelum ni adekes jugak bagi rm10, tapi sbb aku belah dlm cermin (kaunter opis), aku mmg ckp aku tak ...

huhu byk tu dpt rm10,000...tp kalau kena tangkap sprm..habis la masa depan.....
keje biar jujur ikhlas...Allah jer dpt membalas...

aku paling menyampah orang2 politik yang dok rasuah2 tuh.. bapak2 jerung tp kebal..xder sape pon boleh tangkap..projekk nu laa projekk ni laa tp semua melingkup..duit rakyat jugak habis   .. family diorng hidup senang lenang..

siape_aku posted on 9-12-2014 03:06 PM
tu sy dah tanye kat bos sy....bos ni nak pencen dh tahun depan...die kate "dh die bagi..amik je lah. ...

for me itu dah dikira rasuah secara tidak langsung. kalo my kompeni, any hamper or even limau mandarin from supplier time chinese new year pun we dont allow to accept. ia nya dikira salah. maybe ade sesetengah org anggap that was the symbol of appreciatation. entah ler..

iwan007 posted on 9-12-2014 03:33 PM
huhu byk tu dpt rm10,000...tp kalau kena tangkap sprm..habis la masa depan.....
keje biar jujur i ...

pastu time perhimpuan ke majlis ape2, memekak benteras rasuah la ape la....kuli2 ni kalo rasuah 3k-4k ...kena jel.... diorg yg sah2 berjuta2 rasuah tu, hidup senang lenang sampai 7 keturunan....sabo je le....

keje ikhlas la ni./....setakat ni

rase nak carik keje lain le.....bkn tak bersyukur dgn penjawat awam ni...tapi dgn gaji secotet ni, x bole survive kot.....org skang gaji 5-6k sebulan tak cukup...yg gaji 15k sebulan ponnn tak cukup...ni plak yg gaji tarap2 taik idung taib Mahmud je.... adoiyai...mampos....keje sebelum ni dgn private sector gaji dh dkt 3k....kat sini less than 1k...sakit perut der...stress dgn tahap pemikiran diorg kt sini, stress x cukup duit lagi....

aku rase factor scale gaji yang kecik n sikit sgt yg sebabkan penjawat awan or jabatan kerajaan bnyk terima rasuah....

*setakat ni,aku baru hadapi 2 kes tu je....huhuhu....

kiLogram88 posted on 9-12-2014 03:36 PM
for me itu dah dikira rasuah secara tidak langsung. kalo my kompeni, any hamper or even limau mand ...

kat sini jangan kate limau, durian, manggis, limau bali, rambutan, dokong, mangga dan segala jenis buah kitorg dapat....hasil kebun diorg...sbb pada diorg mcm tanda terima kasih la....oraganisasi ni dh bagi bantuan, diorg dpt tanam pokok, keluarkan hasil n diorg dpt duit.... so setakat seguni dua durian tu, biase sgt terima...kdg2 opis takde org...bile dtg, tgk2 ade buah 2-3 plastic besar.....xkn nak buang...

aritu bnyk sgt manggis n dokong, kat posmen, driver van pos laju, org check meter air, sume kitorg bagi....

kalau mereka bagi sebagai tanda penghargaan, tak salah kot nak terima
tapi kalau dengan niat nak minta itu ini, baik ditolak
kalau tt rasa berat hati nak terima, lain kali masa dorang hulur
jangan tolak ala-ala manja
bagitau sekali yang perbuatan mereka tu boleh di anggap sebagai rasuah
silap-silap kena tangkap dan kena dakwa

Rasuah ler beb/suapan..tak kire la kecik ke besaw jumlahnya..amek sonyap2 suda buat2 isi minyak keta ke moto gituh.. janji takde org repot&nampak..tp ape pun terpulang depend tahap keintegritian ko.. sbb penyakit ni dah jd budaya sejak zaman dulu..tu sprm susah nak benteras zaman skang

Zaman skang gomen nak berubah then sprm nak benteras bagai konon nya..tp yg kena nya balik2 hanak2 hekan sedangkan bapak2 jaws korporat, politician bagai lg projek suap jota2 mkn percent bagai lepas lak alasan tak cukup bukti..

Nak kasi btul2 zero corruption kasi UP Gaji lar.. Last edited by tagas on 9-12-2014 04:19 PM

prettyuglybabe posted on 9-12-2014 04:11 PM
kalau mereka bagi sebagai tanda penghargaan, tak salah kot nak terima
tapi kalau dengan niat nak mi ...

akan dipraktikkan...

tagas posted on 9-12-2014 04:12 PM
Rasuah ler beb/suapan..tak kire la kecik ke besaw jumlahnya..aku da byk hadap kes2 cam ni..amek sony ...

mau tebako kete aku nanti....hahahaha

dik, ada pekeliling tentang panduan menerima hadiah ni...boleh rujuk di situ apa yg boleh apa yang tidak.

try google pekeliling garis panduan penerimaan dan pemberian hadiah bil 3 tahun 1998

emmaisa posted on 10-12-2014 04:31 PM
dik, ada pekeliling tentang panduan menerima hadiah ni...boleh rujuk di situ apa yg boleh apa yang t ...

owh ye ke?? tq....

lenkali jangan terima duit ok..big NO NO tu... pekeliling pon ada nyatakan kalau terima adiah kene isi borang isytihar penerimaan adiah kepada Ketua Jabatan

12Next
Return to list New