CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4951|Reply: 28

Hutang Isteri

Salam forumer sekalian...

Aku nak tny sket ni...  nak mintak pendapat sekali...

Bini aku penah berhutang agak byk gak laa beberapa tahun yg lalu dgn akak dia... pasal nk bukak bisnes... aku memang tak setuju nk bukak bisnes ni... dan aku mmg tak penah suker & setuju pun.... tp bini aku insist gak nak bukak bisnes konon kat situ senang dpt market... bisnes yg kitorang nk bukak tu ialah cyber cafe... lokasi dekat dgn kolej komuniti laa...

Bini aku kat kg dok discuss dgn akak2 dia... pastu derang sama derang gak yg setuju... after beberapa minggu taw2 duit masok... aku pun terpaksa laa redha dgn rancangan bini aku tu... berat gak ati nk teruskan tp bini aku yg sibuk sgt nak proceed... aku buat gak laa...

dipendekkan citer... bisnes hanya bertahan tak smp setahun... pastu skang ni utang tu aku yg kene byr pasal bini aku tak keje... tak pasal aku yg tanggung beban utang... utang aku yg byk ni pun tak tertanggung... skang ni sumer ipar2 dok point kat muka aku.. ibarat aku yg berutang... sedangkan adik derang yg sibuk sgt... smp msg aku mrh2 suroh byr utang... jgn susahkan or salahkan adik dia... padahal bole ajer aku nk lepas tgn pasal takder itam putih pun... tp aku bukan org yg camtu...

aku paham aku suami tp bg aku tak adil pasal bukan aku yg meminjam...

ni situasi yg aku pikirkan : ibarat mcm bini aku pegi pinjam personal loan kat bank ker... konfem bini aku yg kene byr tak kira laa apa jua pun kan? kalu tak byr for sure bank kol bini aku bukan aku...

jd based on situasi yg aku pikirkan tu... mmg itu sepatutnyer laa tp tak tau laa kot2 kawan forum kat sini ada pendapat lain... aku tgh stress giler ni dok pikir nak byr utang org riban2... pastu dgn muka aku yg ibarat dah kene pangkah dgn ipar2 sumer... tak tau aper cara lg nak wat... aku cuma dpt berdoa agar Allah permudahkan segala urusan aku dunia akhirat...

Last edited by medangtamang on 27-6-2014 02:39 AM

Rate

1

tak payah bayar.

tiada hitam putih kan?

bisnes cc tak laku sebab   kolej komuniti dh ada kemudahan makmal komputer dan lain2 lg.

bisnes2 berisiko jgn buat.

buat bisnes yg mudah MENJUAL.

isteri tt silap.

tt jgn bayar hutang tu dulu.

kalau nk report polis silakan.

ajar isteri tt sikit.

jgn bg dia beli hand bag untuk 10 tahun.

bg beg plastik je

Rate

1

cmne bini blh hutang?

flow bisnes cmne?

isteri pinjam kakak dia then buat bisnes?

kalau cmtu jgn bayar. sebab tu MENIPU.

konsep partnership ada.

tanggungan rugi untung bersama.

tak payah bayar. dia org nk ugut ugutlah.

jgn takut.

Rate

1

CiliPadiSedap posted on 27-6-2014 03:01 AM
tak payah bayar.

tiada hitam putih kan?

mmg tak der itam putih pasal ni mutual agreement antara bini aku dgn akak dia... aku harap agar akak dia x setuju lah... tp derang sumer dah sepakat...

aku mmg wat bodo ajer pun... biler aku plan nk tukar kete... dah akak dia bising...

pastu smlm msg2 aku mrh2 soh byr gak... pastu nak cover adik dia... aku mmg bengang sket dgn akak ipar aku sorang tu... rs mcm nak lepuk2 ajer muka dia.... dia dgn laki dia pun selamba bole maki2... iskkk... kgkadang sian dgn biras aku tu...

bisnes ok ajer pada mula nyer... mmg situ takder saingan... kami yg first bukak pasal bini aku dpt feedback bebudak kolej susah nk wat assignment pasal takder PC dgn printer...

biler kami dah bukak after few months... ada satu kedai lg bukak... dgr citer lecturer kolej yg punyer... so ada saingan sket laa...

last2 kami yg tergolek... aduii...

CiliPadiSedap posted on 27-6-2014 03:03 AM
cmne bini blh hutang?

flow bisnes cmne?

mmg kitorang takder basic bisnes... sbb tu aku x setuju nk bukak bisnes... walaupun aku bole jual burger dgn resipi aku sendiri tp aku taw aku x mampu nk jln kan bisnes... lgkan pulak bisnes CC ni....

bg aku mmg aku mmg laa tak patot suroh aku byr pasal bukan aku yg pinjam... melainkan aku yg pinjam then ok laa...

ada gak rasa nak appoint lawyer... pasal bukti2 pinjaman mmg takder pun hanya mutual agreement ajer... tp malas laa kang jd lg kecoh... yg pasti aku sendiri dah pangkah akak ipar aku tu...

Bini u takde offer apa2 solution/idea utk selesaikan hutang tu ke? Dah dia yg berdegil sgt nak buka business aritu walaupun u tak setuju.

Suruh dia jual brg kemas ke apa ke harta yg dia ada.

Btw, mana sumber duit tu? Personal savings kakak ipar u ke? *kinda blur part tu*

Comments

Thanks intriQue for the comment.. wife aku mmg nak keje... tp masalah anak2 takder sapa nak jaga lak... sumber duit dari my sister in law wat personal dgn bank rakyat...  Post time 27-6-2014 07:48 PM

Follow Us
so bini awak takde cakap ape-ape ke..takde buat perbincangan dengan isteri macam mana nak selesaikan masalah ni...kenapa ipar awak point kat awak...disebabkan awak cakap awak tak amik tahu...tah-tah bini awak cakap kat ipar awak yang nak pinjam duit tu...tp dia terpaksa mintak sebab awak malu....kot lah..dia cakap mcm tu...sorry eh...terspeku plak....

.

Comments

X tau laa aper yg dia ckp masa nk pinjam dulu... biasa bini aku ckp x der konar2... mmg btol dia nk bukak bisnes dgn alasan nk bantu aku sama...  Post time 27-6-2014 07:51 PM
dah diskas mmg bini nak cari keje... bengang laa biler akak ipar dah point biasa laa takkan dia nak salahkan adik dia padahal adik dia yg sibuk nk pinjam dulu...  Post time 27-6-2014 07:50 PM

kenapa mesti TT yang kena,
tula xdapat restu suami ni la jadinya,
lain kali nak buka bisnes apa2 solat istikarah dulu minta petunjuk
ni x suma membuta tuli gini la jadinya,
come to the point kenapa bini TT x cari papa solution untuk masalah ni?
dia x usaha cari keja ka untuk bantu TT ni?
so bini TT wat pa dia dok saja kat umah??

Comments

bini aku mmg suri rumah... tu laa dah ckp siang2 yg mmg aku tak agree langsung nk bukak bisnes tu... tp dia nk gak... aper nk wat....?  Post time 27-6-2014 07:52 PM

medangtamang posted on 27-6-2014 07:09 AM
mmg tak der itam putih pasal ni mutual agreement antara bini aku dgn akak dia... aku harap agar ak ...

oh my god. lecturer buka mmg kabel besar marketing besar lah.

tak payah bayar. kalau kereta nak tukar ambl yg murah dan selesa. duit ada simpan dan buat bisnes mudah2 kecil2 je.

jgn wat bisnes modal besar lepas tu burn.

bisnes mudah maksud akak cm dropship, buat buku, jual ebook. tu semua bisnes yg common sense mudah je.

bisnes pelik2 modal besar risiko pun besar.

Comments

mmg aku malas nk byr tp apa daya bini aku yg tak keje tu kak... kalu keje pun dpt gaji baper sgt... bini aku kelulusan STAM ajer... pastu skang ni bukan senang nk dpt keje...  Post time 27-6-2014 07:53 PM

sblm bukak bisnes tu patotnya ko kene buat black n white dgn wife ko...
ape2 jd kalu...utang piutang ...wife wajib tanggung...
dlm surat tu bg tau...ko xde kene mengena dgn ini crita...

Comments

mmg laa bru terpikir... kalu taw dulu awal2 dah buat surat tu siap ada cop pesuruhjaya sumpah lg... mmg tanak amek taw pun... biler dh dpt duit kene gak laa bantu setup bisnes tu... tp berat ati la...  Post time 27-6-2014 07:54 PM

Bisnes Cyber Cafe ye...

Berapa banyak yang dihutangnya tu dan berapa ramai yang memberi hutang?
Kakaknya pun...tak patut la maki dan paksa orang macam tu.
Adik kandung dan adik ipar sendiri kan. Bayar sikit-sikit pun ok. Ni dah macam along pulak asyik call maki macam tu.
Yang kelakarnya, boleh kata jangan salahkan adik dia. Padahal adik dia yang berhutang
Berapa orang yang bagi pinjam duit ni?

Saya pun tak faham pasal bisnes tapi kalau buka CC, mesti la banyak komputer kan?
Beli komputer tu dulu semua macam mana? Takkan komputer pinjam kan.
Kalau jual balik komputer tu semua, tak boleh dapat duit ka? Tak balik modal pun at least dapat bayar hutang.
Ke komputer tu semua pun hutang?

Isteri mod macam mana? Ada rasa bersalah ke apa?
Mintak dia bisnes lain la nak kaver hutang tu. Jual kuih ke. Ni nak puasa + raya ni boleh jual biskut raya.

Comments

akak dia sorang ajer yg kasi... komputer beli 2nd 10k pastu jual balik pun dpt less than 2k... biasa laa... tu yg rs ralat sgt tu... skang menengkuk laa tanggung utang riban2...  Post time 27-6-2014 07:56 PM

pinjaman tu dgn bank ker apa?

guna nama siaper?

naper x de black n white?

sila jawab soalan2 ini ye

Tq

Comments

aah pinjaman dgn bank... nama akak dia... sbb tu aku bilang ni mutual agreement ajer antara dia adik beradik... tp last2 muka aku gak kene point... phuihhh...!!  Post time 27-6-2014 07:57 PM

Eva_yy_Ellin posted on 27-6-2014 01:15 PM
Bisnes Cyber Cafe ye...

Berapa banyak yang dihutangnya tu dan berapa ramai yang memberi hutang?

beli rm 10k?

jual rm 2k?

dalam masa setahun?

teruk nya depriciation?

computer apa depriciation sampai cmtu?

paling2 jatuh half price dalam masa setahun.

berniaga tak pandai.

dh rugi nak jual asset pun tak pandai.

aduhai.

tak payah bayar.

ni semua silap kakak2 dia. jgn bayar satu sen pun.

abaikan je.

idadzira posted on 27-6-2014 04:02 PM
pinjaman tu dgn bank ker apa?

guna nama siaper?

xpayah bayar.

relax sudah.

putus sedara buat masa sekarang.

bila berduit baru bayar.

utamakan makan pelajaran anak.

bini hantar balik kampung.

mmmm ....
buka bisnes cyber cafe ( c c ) . tentu ada syarikat kan .
jenis syarikat tu macam mana ?
enterprise atau sdn bhd ?

dan ramai forumer tanya soalan ni ...
jawablah .. nanti boleh di beri akan buahfikiran cam mana nak selesaikan .. cara halus atau cara kasar

Comments

enterprise... tp dah lama dah ni... tak silap tahun 2008... tgk lupa dah pasal mmg tak nak amek port pun dgn bisnes CC tu... rasa tgk CC pun dah fobia skang...  Post time 27-6-2014 11:13 PM

CiliPadiSedap posted on 27-6-2014 08:00 PM
xpayah bayar.

relax sudah.

senang je solution ko

idadzira posted on 28-6-2014 08:34 AM
senang je solution ko

xpayah kusut.

tebalkan muka.

dh berduit baru bayar.

si sedara mara bukan mampus pun kalau tak dpt duit.

mcm along je.

buka bisnes pandai.

tutup bisnes fail.

jual asset rm 10 ribu jual seribu lebih ( asset komputer cyber cafe)

bodo tingkek tingkek duk jual bawah rm 2 ribu.

utamakan keluarga dulu.

kak bukan pe. bukan semua org senang. kena toleransi lah.

sabo je la TT.. consult la dgn akak ipo.. byr sikit2 bulan2... sian kat bini TT tu mesti dia rasa serba salah.. tp kakak ipo TT pun, kena sama2 tanggung kerugian tu gak.. sesama nak berbisnes katakan....

enterprise boleh dikokak sampai bangkrap

sdn. bhd. tak boleh dikokak sampai bangkrap selagi pengarah ada duit, akauntan ada duit, penolong pengurus ada duit, rakan kongsi, kena ada perintah mahkamah baharu boleh bangkrap, itu pasal maksud dia liabiliti terhad.

TT kan penyanyi, kerja IT lagi, selayaknyalah kaya.

yang pinjam bank atas nama kakak tu, dia lah bayar, bank kejar dia lah, yang kejar TT buat apa? guarantor?
Last edited by kakikuDibibirmu on 28-6-2014 03:27 PM

kakikuDibibirmu posted on 28-6-2014 03:26 PM
enterprise boleh dikokak sampai bangkrap

sdn. bhd. tak boleh dikokak sampai bangkrap selagi penga ...

Yg berutang bini aku dgn akak dia... jd ni sepatutnyer antara derang laa...

Aik?? Aku dh x nyanyi lg laa.. keje IT mmg laa tu utk tanggung anak bini dgn mak aku... bukan utk byr utang bini aku yg puluh riban tu... nk kata kaya tu idok la... tp alhamdulillah ko doakan... yg pasti aku idop selesa laa xder aa mewah sgt pun...

12Next
Return to list New