CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3145|Reply: 15

Milik Siapa?: Status Tanah

Salam semua,

Aku ada sekeping tanah pemberian orang tua berpuluh tahun dahulu.
Atas tanah tu ada sebijik rumah dan didiami oleh kakak iparku.
Bila aku balik ke kampung, aku buat rumah sendiri atas tanah yg dibeli sendiri.
Tanah yg aku buat rumah tu betul2 mengadap tanah aku yg didiami oleh kakak iparku tu.

Masalahnya, famili kakak ipar aku ni meriah sgt buat renovation atas tanah tu, sedih jugak sbb tanah aku, tp yg duduk nye famili ipar aku.
Dah leh duduk menumpang atas tanah aku, cukai tanah pun aku yg bayarkan.

Nak tanya pakar2 kat sini, boleh tak aku bagi notis kt ipar aku tu suruh diorg nyah dr tanah tu. Since aku pun bukan nya baik sgt dgn diorg nih.
Aku tengok diorg ni dh mcm yahudi pulak, makin kecik kawasan tanah aku tu depa pi buat kandang rusa la, stor/kedai la.....

Sekian.

1st of all, mcm mana kakak ipar u pulak duduk kat situ??dia kawen dgn abang u ker atau u kawen dgn adik dia???

hal tanah aku paling tak suka....sebab ada orang suka2 buat mcm tanah dia sendiri,padehal tanah tu bukan hak milik dia...byk kes...sampai aku sendiri pun penah gaduh pasal tanah...

kebetulan aku dulu incas hal tanah

semasa arwah ayah aku hidup dia sempat tukar nama tanah dan tapak rumah tu atas nama aku... manakala abang aku pulak dpt bahagian tanah sebelah belakang tanah aku....

mmg diorg tu dr asal duk kat atas tanah tu, diorg duk skali ngan arwah ayah aku..... diorg pun sedia maklum tanah tu arwah dh tukar nama kt aku....

biasa la, org tua ni kalu boleh dia nak anak beranak dia duk dlm keadaan harmoni selepas dia dah takde nnt....

addtional info, aku ni anak angkat arwah ayah aku (arwah ayah aku ambik aku dr anak cina bela sampai besar) manakala abang aku pulah adalah anak angkat arwar ayah aku....

yf paling tak tahan anak sedara aku ni boleh ungkit2 plak asal usul aku... diorg kata aku ni x sedar diuntung.. dh la org ambik bela harta pun nk rembat...

masalahnya, aku bukan rembat harta pusaka arwah ayah aku arwah ayah aku yg bagi sebelum dia meninggal....

yg tak tahan diorg kata, aku ni anak cina.. klu ikutkan tak layak dpt tanah rezab org melayu....

semasa arwah ayah aku hidup dia sempat tukar nama tanah dan tapak rumah tu atas nama aku... manakala abang aku pulak dpt bahagian tanah sebelah belakang tanah aku....

mmg diorg tu dr asal duk kat atas tanah tu, diorg duk skali ngan arwah ayah aku..... diorg pun sedia maklum tanah tu arwah dh tukar nama kt aku....

biasa la, org tua ni kalu boleh dia nak anak beranak dia duk dlm keadaan harmoni selepas dia dah takde nnt....

addtional info, aku ni anak angkat arwah ayah aku (arwah ayah aku ambik aku dr anak cina bela sampai besar) manakala abang aku pulah adalah anak angkat arwar ayah aku....

yf paling tak tahan anak sedara aku ni boleh ungkit2 plak asal usul aku... diorg kata aku ni x sedar diuntung.. dh la org ambik bela harta pun nk rembat...

masalahnya, aku bukan rembat harta pusaka arwah ayah aku arwah ayah aku yg bagi sebelum dia meninggal....

yg tak tahan diorg kata, aku ni anak cina.. klu ikutkan tak layak dpt tanah rezab org melayu....

abg ko ada lagik tak? n abag ko pun anak angkat juga ye?? tak kesah la asal keturunan tuh apa.. yg pntg
ko dah jadik ank pd arwah ayah ko n ayah ko pun dah tukar nama tu atas nama ko.. itu smer alasan bodo je kelorga ipar ko tuh weh..

kalo betoi geran tu atas nama ko sile berurusan dgn pjbt tanah la.. psg loyer skurang2nya byr cukai tanah n byr sewa tanah tuh kt ko...

thks genchi... mmg ada niat nk bawak ke court sbb nk nyahkan diorg tu. cuma tak nk nnt depa claim pampasan sbb depa dh abis byk duit renovate umah asal tu dan tambahan bbrp struktur binaan atas tanah tu......

Follow Us
JERONG_GERGASI posted on 19-8-2013 10:44 AM
thks genchi... mmg ada niat nk bawak ke court sbb nk nyahkan diorg tu. cuma tak nk nnt depa claim pa ...

bang... itu serupa setinggan bikin cantik2.. pastu kerajaan nak robohkan... sowi le nak claim balik kat kerajaan...

bro, aku tumpang simpati dengan apa yg ko dah alami. tanah tu, kalau dah ada geran atas nama ko, itu hak ko.. jangan sewenang-wenangnya org ambik hak ko bro..

tokwan rasa, kalau tuan nak ambik balik tanah berkenaan...  sangat rumit dan makan masa, silap2 sampai habis hayat, tak settle2... sambung kpd anak, mungkin lanjut sampai ke cucu... kalau tuan nak halang depa dpd terus 'merajalela' atas tanah tu pun, bukan senang... tokwan bagi saranan di sini (dpd pengalaman tokwan)... satu, kalau tuan berasa payah sangat nak ambik balik, tuan, pakat2 dgn depa yg duduk atas tanah tu, tuan nak jual tanah tu kpd depa... bubuh sekian harga (kira harga adik-beradik lah kan...), kalau depa tak mau, kata pi kat depa, tuan nak jual kpd orang lain... terpaksa buat keras lagu tu, kalau tak tuan sampai ke sudah tak bakalan merasa apa2 pun... satu lagi saranan tokwan, yg ni kena ada modal... macam ni, mana2 bhg tanah tu yg belum depa buat apa2, tuan buatlah apa2 atas tanah tu, buat rumah ka, buat kebun ka, buat kolam ikan ka, buat fidlot ka... kalau boleh, biar sampai santak dgn rumah tangga depa... (jahat jugak lah kekdahnya!...) kalau tak buat lagu tu, tuan pun tak merasa bahagian tuan atas tanah tu... langkah pertama, bila dah tuan kenal pasti mana bahagian yg boleh tuan buat sesuatu di atasnya... tuan panggil kereta cangkul, korek parit buat sempadan.... buat sampai betui2 santak dgn kawasan depa... kena buat begitu, kalau tak kempunan la, bukan tuan saja... satu keturunan tuan kempunan!... mungkin saranan tokwan ni nampak macam yahudi... tapi, begitulah, kalau tak macam tokwan katalah, kempunan satu keturunan... fikir2kanlah! Last edited by tokwan_jantan on 20-8-2013 05:11 PM

Rate

1

molep bebenor cadangan tokwan tu - elok jualkan kat dorang - kalau dorang berdolak dalik - baru lah masuk court dalammmmm - hehe

tenkiu tok wan... bagus idea tu... akan dibuat perancangan serapi rapinya..... mmg dh ada dlm pelan sebenarnya, nk jadikan bahagian tanah yg kosong tu sebagai tapak kubur.... huhuhu

JERONG_GERGASI posted on 26-8-2013 11:40 AM
tenkiu tok wan... bagus idea tu... akan dibuat perancangan serapi rapinya..... mmg dh ada dlm pelan  ...

update ok kes brota ini..saya nak tau selanjutnya

..nak buat tanah kubur? tak ada nya..ada satu kes dulu la
nak duduk free punya pasal.sebelah rumah dia ada kubur pun..ada dia kisah..yang penting
tak payah bayar sewa..hehe.

susah sket la bila berurusan dengan manusia ni, lebih baik berurusan dengan haiwan.....

step 1 nk buat perjumpaan je, dh mcm ada bende yg menghalang, tak tau la jin ke, saka depa ke.... puiiiiii...
terkunci abis mulut aku nihhh..... hihihi...

aku pon sbnrnye rasa stress kalau mengurus hal tanah ni sbb aku pon ada mslh sikit ngan pacik aku yg mana bininya tamak. tambahan geran ade 1 jek utk setiap tanah. walau dah ditukar pada nama aku, aku tetap tak secure. sekarang rasa nk kumpul duit byk2 nak pecah geran. nak ukur tanah.

dulu time bapak aku hidup, sikit pon tak amek tau. pacik (adik kepada emak) tanamkan sawit. sekarang ni bile dah bahagi dua, dia dapat juga hasilnye. mase dulu, siap nk bolot byk2 mcm nk suruh kitorg kuar dr tanah ni jek.

mmg pasal tanah ni, menyakitkan.

tanah tu hak milik anda.  takkan boleh dipertikaikan walaupun status anak angkat.
boleh dijual, tapi rasanya susah nak dijual.  sebabnya, kalau dijual pun, pembeli selalunya letakkan syarat vacant possession.  kena cari pembeli yang sanggup tangani isu ini.
pasang lawyer pun boleh untuk halau diorang, tapi kena ada modal la.  bab pampasan tu, mungkin ada kerana diorang dah buat macam-macam dan andaian ialah kita akan dapat kebaikan daripadanya, tapi boleh je suruh diorang runtuhkan segalanya sebelum diorang pindah hahaha.
cara baik, seperti disebut kat atas, ialah jual tanah tu pada diorang.
cara jahat, mmm banyak tapi tak best la kan.

list kan cara jahat tu....... hehehe