CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cmf_jeangrey

Tauhu Bunga - [update] dah dapat resepi :)

tak pernah ku nampak kuih ini...
macam sedap jehh...

chuixuan92 posted on 30-5-2013 04:46 PM
tak pernah ku nampak kuih ini...
macam sedap jehh...

memang sedap uol....luar garing dalam lembut je
sebab tu gigih bukak benang ni sbb tercari2 nama kuih + resepinya
i masih tunggu @otrokiut bagi sukatan resepi nih
sebab tak tau sebungkus tauhu tu kena letak bahan2 dia banyak mana

today i beli lagi

[img]Uploaded[/img]

Bulan lepas aku baru buat tahu bunga ni...intinya aku buat guna daging Ayam kisar ramli punya...daging pun ok gak...ikut selera memasing...bubuh bawang sikit...isi tahu tu campur ngan Ayam kisar sekali...aku buat cam buat begedil je..boh lada sulah sikit..daun sup...bawang  goreng...pas tu kepal2..pukul telur ..masukkan yg dah siap kepal2 ..pas tu masukkan dalam kelopak yg dah siap....goreng dalam minyak panas  ..minyak Kena banyak sampai tahu tenggelam..tak perlu Balik balikkan tahu....sebab tu minyak Kena banyak...aku buat tak pernah terburai....selalu buat 60 ker 80 ketul..SOS buat sendiri atau SOS Thai...makan cam tu pun sodappppp.......nak rangup Kena Korek isi tahu tu sampai nipis kelopaknya....hati2...terlalu nipis pun boleh terkoyak.....

wah macam sedap.. tauhu2 ni memang feveret i..

namanya seram sikit.. kuih pecah dara..?!! hahaha

cmf_jeangrey posted on 30-5-2013 05:58 PM
memang sedap uol....luar garing dalam lembut je
sebab tu gigih bukak benang ni sbb tercari2 nama  ...

Salam..
Maaf byk2 lambat reply yer..tak sangke tunggu resepi dari saya..minggu ni tersibukkan diri sket kat opis plak...heheh
Oklah..seperti yang saya tulis dalam post sebelum ni..sy ni kalau masak suke syok sendiri dan mmg tak de sukatan..
Main sedap sendiri je....sbb tu setiap kali org tanye saya punye resepi msti saya tak tau nak explain..sebab mase masak tu syok sendiri....
Tetapi..utk porem ni saya cube lah bagi yg terbaik yer..mudah2an TT atau sesape yg try nnti menjadiklah...amin...

RESEPI TAUHU TERBALIK.

Tauhu Pok - sebungkus ( atau ikut la berapa byk nak buat utk dimakan atau di hidang)

INTI

Isi ayam atau daging yg di kisar ( kalau nak senang boleh beli daging kisar yg dah siap kat supermarket)
Udang saiz besar yg dibuang dan di bersihkan kulit ( potong kecil2) - udang ni utk buat syarat menambah manis pada inti ayam tau daging tadi
Bawang holland yang di potong dadu  - sebiji atau 2 biji ikut suke ( mcm saya mmg suke dgn bwg ni so saya letak 2 biji)
Daun bawang - potong kecil2
Telor sebiji (telor ni ikut jugak berapa byk inti yg kita buat...kalau byk maka tambah la lg bilangan telor sbb telor ni bertindak sebagai gam utk melekatkan inti kita td supaya masa goreng nanti tak la terkeluar intinya dr kulit..lagi2 mase ditonggengkan tauhu ni dalam kuali...)
Sedikt serbuk lada sulah
Sedikit knorr pasti sedap

Cara-cara membuat kulit tauhu
Tauhu pok ni fizikalnya seakan bulat tetapi kalo tengok betol2 tauhu ni ada bucu..jadi dekat bahagian bucu ni hendaklah di gunting pangkah berbentuk X lebih kurang dlm
Setengah inci. Tetapi hendaklah sebelum di gunting tauhu td d gentel2 dahulu utk lembutkan teksturnya supaya senang di terbalikkan dan mudah isi tauhu nanti nak di leraikan dgn kulitnye.
Selepas di gunting..perlahan2 tauhu di terbalikkan iaitu bahagian isi putihnya di luar dan kulitnya d dalam..ha..mcm mane nak terbalikkan luar ke dalam tu..mestilah kene melalui lubung yang telah kite gunting td...buat perlahan2 supaya kulit tauhu td tak pecah.
Bila dah terbalik..isi tauhu td hendaklah di ceraikan dr kulitnya dan di ketepikan..sebab nanti kite nak campur dengan inti yang kita buat...
Ulang cara yang sama sehingga kesemue tauhu telah menjadi seperti kelongsong...dan ade 4 kelopak  hasil dari guntingan silang pangkah X td..

Cara-cara membuat inti

Campurkan kesemua bahan2 inti tadi termasuk isi tauhu yg telah kita ketepikan td dan telor....jgn lupe semua letak perasa ikut sesedap rase..gaul sehingga rata dan sebati
Antara isi ayam/daging + isi udang+ daun bawang+ bawang holland+ dan semua perase.

Cara- cara nak sumbat inti kedalam kulit tauhu td..
Sumbat inti dalam tauhu sehingga paras kelopak tauhu tadi..atau dengan kata lain sehingga paras guntingan tauhu td..jgn sampai terlebih nti isinye terkeluar pulak..
Buat smpai selesai semue kulit tauhu yg telah kite sediakan td..

Cara-cara menggoreng

Panaskan kuali dengan suhu sederhana dan minyak jgn terlalu penuh..supaya nanti mase kita goreng tauhu ni dalam keadaan terbalik takde la tergolek2 dalam
Kuali..sebab kalau tergolek2 maka tak jadilah kelopak tauhu ni..bile bahagian kelopak dah garing dan masak bolehlah diterbalikkan bahagian yang lagi satu supaya tauhu ni masak rata.

Bahan2 sos

Bahan2 utk sos ni saya ikut suke ati saya jugak,,...

Cili merah
Cili padi
Serai   - satu batang
Halia  lebih kurang 1 inci
Bawang putih 3 butir
Tomato 2 biji
Sedikit sos cili utk menaikkan warne sos
Garam
Gula
Perase
Perahan limau sikit atau secukup rase
Air

Kesemua bahan cili merah + cili padi+ halia+ bwg putih+ serai +tomato + air hendaklah dikisar sehingga halus lepas tu di masak di atas dapor dengan api sederhana dan camporkan garam + gula+ perasa secukup rase+ sos cili secukup rase masak sampai betol2 masak....sbb kalau masak lebih kurang je nanti rase maung atau rase mentah cili merah itu buatkan sos kita jd tak sedap..las sekali boleh lah masukkan jus lemon secukup rase utk tambahkan masam sos kita.
Sos ni jugak sedap dimakan dengan nasi ayam atau ayam panggang atau popia
Kadar kepekatan utk sos ni bergantung pada kita..ada setengah org suke sos yg cair..jd boleh lah tambahkan air lebih sikit..
Macam saya suke sos ni sedang2 je..tak cair sgt and tak pekat sgt..

Lupa pulak saya nak bgtau, pada sesiapa yg tak suka pedas...cili padi tu kalau tak dicampor dalam sos pon boleh..disebabkan sy mmg kuat mkn pedas jd saya tambah cilipadi utk sos sy ni..kasi kick sikit...hehheeheh

Selamat mencube yer.....kalau ada sesiapa dah try boleh lah bg review....
Saya cume berkongsi sikit pengetahuan yg saya ada...
Sebenarnye kalo nk buat frozen pon ok makanan ni..lepas buat byk2 tu simpan dlm freezer..time nk mkn baru goreng.pon sodap jugak...sebab kalau ada ape2 event kat rumah saya mcm tu la sy buat...mlm sblm majlis sy buat dulu n trus packing masuk dlm bekas plastic lepas tu frozenkan..esoknye majlis baru saya goreng....

Kalau tt takmpaham boleh la tanye saya lg yer..jgn malu2

pernah makan masa kursus kat janda baik, memang sedap, sampai tanya makcik kantin tu mcm mana nak buat, balik tu try la buat konon,

tak menjadi, baca thread ni baru tau rupanya guna tauhu yang kering tu, yg saya dulu bantai guna tahu biasa yg empat segi tu, patutlah x menjadi,,adoii,,kenapalah mkcik kantin tu x inform awal2 kena guna tahu kering...

Follow Us
Klau nak pelbagaikan resipi, blh campurkan cheese ataupun barbecue sauce, mkn kosong pn sedap...

anmum3 posted on 3-6-2013 01:44 AM
pernah makan masa kursus kat janda baik, memang sedap, sampai tanya makcik kantin tu mcm mana nak bu ...

nampak sgt macik tu tak ikhlas redo je la
kt sini lg best ada org murah hati bagi resepi

anmum3 posted on 3-6-2013 01:44 AM
pernah makan masa kursus kat janda baik, memang sedap, sampai tanya makcik kantin tu mcm mana nak bu ...

hehehe..gamaknye..makcik kantin tu takut awak berniage pulak nanti kalau dia bagi resepi yg betol...

cmf_jeangrey posted on 4-6-2013 09:01 PM

paham tak dengan resepi yang saya bg tu??
harap2 awak and kakak2 kat sini paham la yer..

otrokiut posted on 5-6-2013 04:55 PM
paham tak dengan resepi yang saya bg tu??
harap2 awak and kakak2 kat sini paham la yer..

faham wak
cuma tak jumpa lg tahu kering yg saiz besar
susah gak nk mencarinya ye

cmf_jeangrey posted on 4-6-2013 09:01 PM

itula pasal, dah la masa buat tu kakak ipar datang rumah, kononnya nak jamu org datang la ka, skali berminyak-minyak tauhunya, ngan lembiknya,,,yg kakak ipar tu makan la jg, cakap sedap, nak cover air muka sy agaknya

otrokiut posted on 5-6-2013 04:53 PM
hehehe..gamaknye..makcik kantin tu takut awak berniage pulak nanti kalau dia bagi resepi yg betol. ...

haha, klu betullah, memg kurang asam betul la makcik tu...

cmf_jeangrey posted on 5-6-2013 07:02 PM
faham wak
cuma tak jumpa lg tahu kering yg saiz besar
susah gak nk mencarinya ye

ha..nanti kalau dah jumpe boleh la buat and upload pic kat sini ek..

Ok kwn2 tq.akn cuba.i like tauhu.kt tmpt aku ni tahu yg kecik2 je yg boh lam mee kari ok ka

Okay dah buat.nak review rasa dia mmg rangup.tp rasa cepat muak lah..bab inti tader hal.pandai buat sedapla.tp mmg kena mkn ng sos.kalu x kureng sikit sbb cpt muak tang kulit dia

makadek posted on 1-7-2013 04:36 PM
Okay dah buat.nak review rasa dia mmg rangup.tp rasa cepat muak lah..bab inti tader hal.pandai buat  ...

takde gmbr ke?
nk jugak tgk hasilnya

Spt biasa x gheti nak tepek.hehehhe.cantik mcm bunga kite wat masuk dalam pesbuk jerrr....

ottoman kiut...tqi for the resepi...esok jua saya cari tahu pok

tauhu bunga atau tauhu pOk ni mmg sedap...
lagi sedap kalau wat intinya pedas sket..letak la lada hitam/lada sulah sket..
pastu makan dgn sOs...yumm...yum...
bila la nak try wat sendiri nih....huhuhu.