CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3158|Reply: 15

Mengajar Bahasa Kedua kepada Anak

Nak tanya pendapat forumer, macam mana korang perkenalkan dan seterusnya mengajar bahasa kedua *biasanya bahasa inggeris* kepada anak2 korang?

Aku google, macam2 kaedah gak la ada jumpa. Yang aku praktikkan, bila aku berkomunikasi dengan anak aku, aku cakap dalam bahasa inggeris. pasal aku dan suami dah setuju nak ajar anak ikut bahasa berbeza. kiranya anak aku dengansuami aku, suami aku akan berbahasa melayu. dan bila dengan aku, aku berbahasa inggeris.

Buat masa sekarang, dah boleh la nampak perkembangan. Cuma perkataan2 tu perkataan asas macam Ball, cat, bus, water, no, yes. tu anak aku dah boleh sebut, cuma dia jenis tak berminat belajar melalui buku. dia suka tengok objek sebenar, kemudian kita sebut la nama objek tu. Nanti dia akan cuba ulang perkataan yang sama.

Aku cuma nak perkongsian daripada korang, kot2  ada tak teknik yg korang praktikkan, atau korang tau dipraktikkan untuk ajar bahasa kedua dengan lebih berkesan.

Anak aku baru setahun lebih, tapi aku rasa tak terlalu awal nak mulakan pasal otak diorang masih sgt2 fresh utk menyerap segala ilmu.

Pasal bahasa kedua ni dah ada threadnya di board Kanak-Kanak Istimewa, Komunikasi & Pembelajaran.

Teruskan bercakap dgn dia dlm BI dan suami dlm BM - hasil nya akan nampak bila anak umur dlm 2 tahun lebih. Mula mula dia akan campur/rojakkan bahasa tsbt spt " nak water" or "I want susu". Ini normal jangan bimbang. Jangan bagi dia tengok tv banyak sangat sebab nanti otak/pemikiran dia akan tangkap BM tu bahsa utama. Maksud saya bila dia dah terima BM bahasa utama wlaupun you bercakap dgn dia dlm BI dia akan jwp dlm BM juga.

Ini semua dari pengalaman saya mengajar anak sendiri.

iye ke? cam tu nampaknya kena set kan waktu dia nak tgk cite Upin Ipin. thanks ye memaklumkan pasal dah ada topik ni. Kalau Mod nak delete pun takpa. saya tgk yg kat benang lain

Dulu2 both saya n suami mmg berbahasa inggeris dgn anak sulung (doter) sejak dari kecik.  Dan Alhamdulillah, sampai sekarang dia fasih berbahasa Inggeris.  Cuma silapnya, Bahasa Melayu dia agak kurenggg.  Kalau dengar dia berbual dgn sepupunya yg sorang tu, mak aiii.....mcm dgr anak omputeh bersembang lak.....siap dgn slang bagai....huhuhu....

Dgn anak kedua (son) , tersalah langkah lagi.  Kitorang assume dia akan jadi mcm kakak dia.  Akan cepat catch up berbahasa Inggeris.  Tapi kami silap.  Agaknya perkembangan bahasa budak pompuan n budak lelaki tak sama.  Our son faham bahasa Inggeris tapi nak bercakap tak confident sangat.  Apa2 pun, masa periksa, BI dia lagi ok dari BM dia.

Sekarang sejak dah lama bergaul dgn kawan2 sekolah, BM diorang dah improved.  Skrg kalau tgk cerita Upin & Ipin, saya akan suruh diorang tgk dlm BM sebab nak diorang belajar perbualan dalam BM.

Kesimpulannya, saya lega anak2 saya dapat menguasai BI.  Sebab bagi saya BM mereka boleh belajar along the way sebab kita dalam masyarakat Msia.

Ajar bahasa kedua tu OK. Tapi ada masalah gak. Anak-anak aku asyik speaking sesama dia orang sampai sedara-sedara dia, anak-anak jiran dan classmates tak mo kawan sama sebab dia orang tak faham English.

Anak i 4 thn dis yr. 4 bahasa. Tp blm fluent.kdg2 ckp rojak...tiga bhs skali...  

Sbnr x pnh terpikir nk suruh anak bljr byk bhs ni... BI dia bljr dr tv jer... I xde pun pnh ajar dia...dr baby tgk baby tv then dh 2 thn lebih tgk 613... Upin ipin pun tgk dlm bhs BI..i pulak yg runsing... Xbes ok upin ipin BI...

Tp cter2 i tapis...mcm oggy n mr bean katun tu xbg tgk sb katun xmo ckp... Sll anak i bljr dgr katun oso, dora cmtu sb ckp berulang2 n slow n jelas...
Dlm 4 bhs BI paling dia phm then br BM.  Bhs cina br bljr sb sekolah cina...

Tgk jgk ank u suka mcm mana...kalo suka buku bykkan buku BI bergambar...bdk2 mmg ska gbr2..warna2 ni...slow2 ajar/dedahkan BI..2 thn ke 3 thn insyaallah blh interaksi dh...gud luck..

Follow Us
lemonade_ice posted on 7-3-2013 03:00 PM
Anak i 4 thn dis yr. 4 bahasa. Tp blm fluent.kdg2 ckp rojak...tiga bhs skali...   

Sbnr x pnh t ...

BM, BI, Mandarin  satu lagi bahasa apa?

belita posted on 5-3-2013 10:17 PM
Dulu2 both saya n suami mmg berbahasa inggeris dgn anak sulung (doter) sejak dari kecik.  Dan Alhamd ...

Upin dgn Ipin tu anak saya ada tengok jugak sebab itu jer lah cara utk dia belajar BM - tapi geli pulak telinga bila dia bercakap ala ala skema -

DARSITA posted on 10-3-2013 03:06 PM
Upin dgn Ipin tu anak saya ada tengok jugak sebab itu jer lah cara utk dia belajar BM - tapi gel ...

acik dar, mungkin boleh tukar tengok boboiboy kot.. lenggok bahasa melayu kurang skema dan mcm percakapan hari-hari

belita posted on 6-3-2013 02:17 PM
Dulu2 both saya n suami mmg berbahasa inggeris dgn anak sulung (doter) sejak dari kecik.  Dan Alhamd ...

betul la.. anak pun ada kekeliruan bahasa sikit. contoh, bila saya kata "water", dia kata "No, air".. so rasanya ambil masa gak ni.

bhasa pertama ialah bahasa yg diperoleh dpd ibu bapa tanpa melalui pendidikan formal, bahasa kedua ialah bahasa yg dipelajari di luar lingkungan keluarga... kalau sudah ibu bapa bercakap inggeris, maka bahasa pertama sianak itu adalah bahasa inggeris, biarpun dari kalangan keluarga melayu...

aku ajau anak2 4 bahasa sbb aku kuasai 6 bahasa.....

1.vocab-use every day

2.practical - daily

zassssssssssssssssss..............

GuaAnakMelaka posted on 19-3-2013 01:31 AM
aku ajau anak2 4 bahasa sbb aku kuasai 6 bahasa.....

1.vocab-use every day

hooiii.. hebatnya ko smp 6 bahasa..!! bahasa apa lagi? bagus sungguh..

tipuware posted on 19-3-2013 07:39 AM
hooiii.. hebatnya ko smp 6 bahasa..!! bahasa apa lagi? bagus sungguh..

apa yg hebat?minah yg keje kat UNited Nations boleh bercakap 140 bahasa...sebab tu dia boleh bercakap dengan semua perwakilan UN...

aku dah lupa nama minah tu..aku baca dalam majalah TIMES...aku pun x taw minah tu hidup ke dah mati...

tp yg pastinya minah tu bukan org Malaysia!

Ku n suami..hari2 speaking dgn anak.sbb bg aku bahasa inggeris ni amat penting.bahasa  ke 3 aku tgah ajar sikit2..mandrin.bi hubby aku mmg bagus.aku ni bi boleh lah sikit2. dr baby mmg cakap bi dgn dia.xtahu nk cakap..kdg2 broken english pun aku bedal aje.tgk kartun pun bi.baca buku bi.bm penting juga.tp sbb balik kmpung dah org ckp bm.mesti dia paham punya.

kena ajar dr baby.so skrg mmg dia ckp bi.nak apa pun cakap bi.lg satu aku menyahut seruan..coz sepupu dia bnyak yg dok luar.org asik ckp nanti balik sini borak ngn anak aku mcm ayam ngn itik lah. skrg aku dh dpt buktikan.yg bagusnya program dlm tab tu ajar budak..cara sebutan,test pengetahuan,perkataan bi..bahasa mandrin.so anak aku ikut je lah.untuk umur dekat 3 tahun.aku rasa pencapaian dia ok.sbb aku takut gak.skrg tadika bi melambak.mak bapak pun makin bijak2.kang g sekolah anak xpandai bi..aku takut konfiden dlm diri dia hilang.

DARSITA posted on 10-3-2013 03:00 PM
BM, BI, Mandarin  satu lagi bahasa apa?

BM BI Tamil MAndarin... Ikut ayahnya ...tapi ayahnya taktau mandarin tapi tau kantonis...dan satu lg bhs ayahnya tau yg pakistan ckp tu (bahasa apa ek?)..pernah masuk kedai surah2 tu tiba2 dgr hubby comunicate sesama diorang...i apa pun tak paham...hubby bkn bljr dr sekolah...bljr sendiri...kalo i nak bljr sendiri xdpt la..otak dah tepu...