CariDotMy

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 8019|Reply: 44

Keje Gomen Realiti + Fantasi masyarakat umum

Post time 24-2-2013 05:42 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Makcik bersyukur sbb baru tahap popcorn keje gomen ni. Boleh makcik nak share serba sedikit pengalaman dan pandangan masyarakat.

1. Fantasi: Keje gomen malas, gaji masuk, tapi goyang kaki je.
Yg goyang kaki tu pasal, gred rendah, gaji skit, tanggungjawab tk byk, mcm drebar. Tunggu bos panggil je, terus gerak. Maka janganlah hamya pandang satu dua pekerja gomen terus labelkan semua gomen malas. Byk rayuan atau permintaan sukar dilayan kerana terlalu bertimbun-timbun.

2. (Fantasi) Tiap2 tahun dapat bonus, gaji naik, naik pangkat
Yg naik pangkat tu hanya sekerat je. Mmg la senang mata nak kabur, lebih lagi yg naik pangkat tu ckp rzki.. Tapi selalunya yg naik pangkat yg jenis cakap pandai je. Yang kerja rajin selalu kena pinggir. Bonus mmg dpt tiap2 tahun, tapi tau je la. Mesti kena announce bonus kat tv. Habis semua peniaga ambik kesempatan. Tak caya 2bulan sudah rega epal RM2 sebijik. Skrg dah jadi RM3.50sebijik . Last2 bonus guna bayar hutang dan buat persiapan sekolah.  Gaji naik tiap2 tahun itu swasta pun bg, takde beza pun.

3. Fantasi: kawin laki gomen nnt dia mati pencen aku yg punya.!
Haruslah diingatkan pencen hanya utk bini pertama sahja. So hati2 pilih laki gomen, pastikan dia belum berkahwin lagi..

4. Masuk umur 35tahun pun boleh lagi, aku nak experience byk2 dulu.
Byk mana experience pun, bila masuk gomen start dari awal balik. Dia tak peduli pun ko dulu keje apa, pangkat apa, gaji berapa dulu. Bila masuk kena join induksi khusus/umum. Nnt tgk la bebudak ptd 25tahun buli korang. Kalau diorang taknak luluskan, korang gak yg tk confirm nnt.

5. Fantasi: aku mau kamceng dgn bos. Senang skit naik pangkat.
Realitinya jurang kuasa mmg tinggi kt opis. Bukan senang nk minum kopi radix bersama-sama bos mcm suatu ketika dulu sewaktu kerja swasta.

6.Fantasi: ada masa bersama keluarga bila keje gomen.
Belum tentu lagi apply cuti approve. Ramai tiket airasia burn je sbb cuti tk approve.

kerja sndiri kais pagi makan pagi. cuti kadang2 xplan on the spot sebab kerja sentiasa tak habis .. kerja kena happy. 3 jam buat kerja rehat sambil berbual dgn staf. lepas tu sambung balik. kerja work smart not hard.. makan dgn staf tido serumah pekara biasa untuk rapatkan silaturahim. open house jemput keluarga staf.. cuti hari ahad sahaja. sabtu half day.. kdg2 kita rasa tension? kita tgk org lain? lg ramai yg susah? tak de rumah. tido dalam kereta. tido tepi jalan. kita ada rumah kena belajar bersyukur dan membantu yang lain. kita ada pendapatan ada rezeki lebih jenguklah yang susah.. rezeki ada pasang surut. jd kena tukarkan rezeki kepada fixed income seperti pekerja gov..

Bersyukur kje gomen:-)

Pd  pendapat aku mana2 kerja pun ada pros and cons nya. Kita sendiri yg boleh buat kerja tu seronok atau tidak. Aku pernah jumpa seorang penjual ayam di pasar pudu yg sgt bangga dgn kerjanya. Aku tanya pasal ayam yg dijual, dia bercerita dgn penuh semangat ttg ayam yg dijual. Aku rasa penjual ayam itu sgt happy dgn kerjanya dan hidupnya.

Makcik gembira dan bersyukur kije gomen, mmg bertuah rasanya. Cuma ada kons2 ramai org tk nampak. Apa yg depa nampak kata makcik ni kije gomen byk duit, gaji stabil and so on. Sampai hnataran kawin dah mas kawin kena letak tinggi sbb takut mak malu. Membujang sampai umor 31 ha. Sib baik sempat kawin sblum cecah 32 lol. Mcm 2 kata kat  makcik gaji buta la, keje relks la, takde presure. PAsal makcik jarang bersungut pasal kije and my life. Tk maksud makcik ni hepi go lucky memanjang. Ada cabaran2 yg sabo je la.

mamiayu posted on 24-2-2013 06:47 PM
Pd  pendapat aku mana2 kerja pun ada pros and cons nya. Kita sendiri yg boleh buat kerja tu seronok  ...

APa pasal aku pernah jumpa peniaga ayam yg berbangga denga kariernya. Ni yg nak cebur perniagaan ayam nih!

Follow Us
semua kerja sama. terpulang pada niat sendiri. kalau dah kaki mengulat kerja swasta ke keje gomen ke, keje sendirike, dia tetap kaki ngular.

sebenarnya itu semua bukan fantasi, tapi itu adalah realiti. realiti suatu ketika dulu pada sesetengah kaki tangan kerajaan. tapi kini diorang dah bagai lembu dicucuk idung. peraturan dah ketat. pegawai atasan dah celik hampir2 nak dibuat macam swasta. everything should have multitasking.

cuma orang awam je plak yang tak tersedar.

apa2 pun, paling sadis hanyalah kerja gomen.. tak mengikut apa expertise anda.. ini sahaja bila dia nak merubah. aku sadis giller. aku nak kerja pada apa yang aku suka.. aku mohon tak pernah dapat. aku mohon tukar pada yang sipi2 pun tak dapat.. sabar jerkla..

untungla dpt keje govt..aku apply x dpt pun..syukur ade keje skrg..keje swasta la..alhamdulillah..dh putus harapan nk join govt...nk kluar mengundi pun mcm malas jer...ahaks...pru dh dekat ni...

setuju dengan makcik PC...
keje gomen manjang kene kutuk je... tapi masihramai yang nak mohon gomen...
siapa yang pernah merasa dari swasta pastu masuk gomen memang sangat terasa perbezaannya

figurae posted on 25-2-2013 11:47 AM
setuju dengan makcik PC...
keje gomen manjang kene kutuk je... tapi masihramai yang nak mohon gomen ...

boleh share perbezaannye?

bremestone posted on 25-2-2013 12:42 PM
boleh share perbezaannye?

antara perbezaan :
1) swasta : dapat arahan mudah n terus buat, gomen kena melalui surat la, pekeliling la banyak prosedur kena patuh padahal nak wat bende simple je
2) swasta: gap penyelia dgn staff tak jauh, gomen : ko cakap pandai, ko nak ganti aku ke (kene hormat!)
3) swasta : kalau pandai dapat la naik gaji, boss pon suka , gomen : ko pandai, ada kemahiran sume bende tolak kat ko, ko tak reti buat keje or refuse job satu keje pon boss tak kasik.. kasik kat budak pandai tadi
4)gomen : pandai cakap tapu tak pandai kerja -> orang pandang tinggi, pandai kerja tapi tak pandai bercakap you're nothing
5) gomen : keje on paper bagus tapi secara praktikal tak bagus takpe.
6)gomen : kadang-kadang nak buat 1 kerja ada banyak step.. padahal boleh simplify
7)gomen : ko keje bagus, ko tak buat kerje langsung tido je kat opis = gaji sama banyak, bonus sama banyak (bagi gred jawatan yg sama la ye)

Last edited by figurae on 25-2-2013 02:40 PM

aku keje gov tp aku rasa biasa je sebab aku jeles jgk dgn kawan aku yg jawatan
sama dgn aku tp keje swasta gaji lg mahal dr aku..

tp dia pulak jeles dgn aku dr segi experience keje..
sebab kebetulan aku keje ni, aku lebih byk ke site drpd dia
lebih byk duk di pejabat..

so, pd aku ada pro n cons sebab rezeki tiap org tu
tak sama, bersyukur pd apa yg kita ada..
jgn pndg tinggi sgt dgn org gov, jgn pndg rendah pd org swasta
n vice versa..

keje gov ke swasta ke klu kita tahu apa tugas kita,
apa yg perlu kita buat, then kita akan berjaya, insya-Allah..
kalau tidak dalam kerja, mgkin dlm kehidupan, automatik keberkatan
tu akan datang..
bezanya, keje gov ni bos atasan takkan senang2 rekemen
kita naik pgkt klu kita pndai buat keje cemana
sekalipun sebab semua tu ada kuota & prosedur serta
byk lg birokrasi yg kene hadapi (interview mcm biasa dsb..)

pd aku, kene tgk kementerian/jabatan apa yg kta bertugas
serta tgk jawatan apa yg kita pikul, so baru tahu tugas
dan peranan kita yg sebenarnya mcmana..

same thing laa dgn swasta.. zaman skrg dah tak sama mcm dulu..
dulu2 pya mentaliti lain..

mentaliti org dulu2 keje gov bagus, keje swasta tak bagus..
keje gov banyak mengular dsb, keje swasta penat keje..
tp skrg ni tidak, sama sahaja.. bergantung kepada jawatan anda
dan cara anda menjalankan tggungjawab yg dipikul..

realiti 1 jerk keje gomen mi -> mmg ramai org yg apply dan susah nak dapat. tp yg ramai2 apply tu di kalangan umat melayu jerk. umat lain x de plk terkejar2 nak keje gomen ni. biar lah tu masing2 punya hal la...

jd pd yg dah dpt keje gomen tu harapan rakyat malaysia ni cuma satu jerk. keje la bersungguh2 n jgn mengular.... jgn pandang org yg gaji mahal je kat private ni sbb realitinya mungkin ada org yg lebih bagus drp anda nak join gov, tp rezeki x de n join private gajinya so-so jerk. yg gajinya amat sedih pun ada....

my ex bos penah nasihat me -> rezeki ada kat mana2. bukan dlm gov jerk. cuma tinggal lg kita la yg kena cari rezeki tu bkn rezeki tu yg dtg cr kita.

figurae posted on 25-2-2013 02:29 PM
antara perbezaan :
1) swasta : dapat arahan mudah n terus buat, gomen kena melalui surat la, peke ...

haha kelakar. ada benarnya. byk benarnya....

otai_g posted on 25-2-2013 07:17 PM
realiti 1 jerk keje gomen mi -> mmg ramai org yg apply dan susah nak dapat. tp yg ramai2 apply tu di ...
rezeki ada kat mana2. bukan dlm gov jerk. cuma tinggal lg kita la yg kena cari rezeki tu bkn rezeki tu yg dtg cr kita.
indeed. betullah tu. sama sj swasta ke govt ke berniaga sendiri ke. tapi org kita slalu stereotype, keje govt gini gini... keje swasta gini gini....

erin86 posted on 28-2-2013 12:38 PM
haha kelakar. ada benarnya. byk benarnya....

berdasarkan pengalaman... awak pon keje gomen gak ke?

figurae posted on 28-2-2013 02:09 PM
berdasarkan pengalaman... awak pon keje gomen gak ke?

pernah kerja 3 thn. dan dah berhenti. masa buat keputusan nak berhenti dulu mcm2 kata caci maki drp boss, drp kwn2 sekerja. tp itulah mcm yg awak sebut tu, mmg dah pernah rasa masa kerja gomen dulu...

erin86 posted on 28-2-2013 02:42 PM
pernah kerja 3 thn. dan dah berhenti. masa buat keputusan nak berhenti dulu mcm2 kata caci maki dr ...

kenapa berhenti...ceritalah sikit, mane tau dapat jadi inspirasi
tahniah la sebab awak antara yang berani... ramai yang nak berenti keje gomen ni tapi dimomok2kan dengan macam2.. awak pon tau la... orang akan ckp rugi la... sayang la...
batch saya ade 6 orang tapi 3 dah berhenti...

Sama jer private ke gov..salary n budaya keje jer lain..Janji matlamat kita adalah utk mencari rezki demi sesuap ns..Awk punya nasib awk mkn..Dia punya nasib, dia makan.. Apa salah makan sama-sama..

sebelum keje gomen, penah keje swasta dlm 3 tahun...
setakat ni yg betul2 merasa keseronokan dlm kerja masa keje swasta.. walau kena stayback, kuar awal pagi.. tapi environment dia menyeronokkan between kwn2 ngan bos...
yg sekarang ni, kurang seronok dek pentadbiran yang tak bape nak best. senang cite pilih bulu.. org yg pandai cakap tp kurang wat keje, mmg selalu terselamat... kami yg menurut perintah selalu di arah... payah klu pentadbir sendiri tak menjaga staff dia...
demi keberkatan gaji, buat juga lah seikhlas yg mungkin... cuma respect ngan pentadbir makin rendah...huhuu...