CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4465|Reply: 9

Toxoplasma (Parasit Pada Kucing)

Salam semua di board ini.....
Saya baru disahkan hamil 4minggu 5hari....
Ini kandungan sulong dan haruslah saya amat gembira....
Kami dah nikah 8bulan dan mmg mengharapkan kandungan ini....
Pada mulanya saya ingt saya mempunyai penyakit atau risiko untuk mengandung...
Sbb pernah terbaca sblm ini mengatakan org yang ada beli kucing punya risiko untuk tidak mengandung...
Tetibe Allah bagi kami rezeki ini....

Tapi yang menjadi masalah saya sekarang.....
Saya mmg ada pelihara seekor kucing yang saya dah bela hampir 10tahun...
Die dah jadi macam anak saya....
Kami mmg rapat....
Bile disahkan mengandung, doktor nasihatkan untuk saya berhenti memelihara kucing...
Ini kerana pada kucing terdapat sejenis parasit toxoplasma yang boleh memakan janin dan mengakibatkan janin cacat....
Tapi saya serba salah....
Tiada keluarga terdekat yang sanggup nak bela kucing sbb sume tak minat....
Jadi saya dalam dilema...

Dua2 saya sayang....
Saya tak sanggup kehilangan salah satu...
So nak tanya ade tak sesiapa dekat sini yang ada pengalaman dijangkiti toxoplasma dan keguguran?
Atau sesiapa yang mengandung tetapi masih memelihara kucing....
Dan sihat ibu dan kandungan tanpa jangkitan....
Mohon bantuan anda semua....

Saya waktu mengandung dulu pun bela kucing juga... kucing tue pun saya bela dari kecik.. dah sayang sgt, tido pun sama2 juga...
masa mula2 mengandung tue memang banayk juga yang saya baca pasal toxoplasma dan kesan kepada kandungan.. takut juga mula2 tapi my vet n my doc cakap ok ja nak bela kucing cuma kalau dia buang air kecil atau besar biar orang lain yg uruskan..

memang waktu mengandung saya tak uruskan najis dia la... main macam biasa ja.. alhamdullillah my baby sihat sampai sekarang..
as long you selalu jaga kebersihan dia saya rasa takde masalah...

tapi now my cat dah xde... dia dah mati 2 bulan lepas... miss him a lot..

pipi_gebu posted on 4-12-2012 11:54 AM
Saya waktu mengandung dulu pun bela kucing juga... kucing tue pun saya bela dari kecik.. dah sayang  ...

Wah....bagus2...at last jumpa jugak org yang sama situasi dgn saya....
Tapi keadaan saya sedikit berbeza....
Saya n suami tinggal jarak jauh....
Saya di Seremban suami di Jb sbb kerja....
So mmg saya seorang sahaja dirumah....
Jadi mmg saya juga lah yang kne bersihkan dan jaga kucing tu....
Mmg amat merisaukan....
Smlm call vet tny ade cara tak nak detact toxoplasma pada kucing saya ni....
Tp die kate die xblh nak wat...just saya kena berjaga2 je...

So langkah pertama yang saya ambil saya mop umah guna detol....
Saya terpaksa kurangkan contact dengan kucing saya.....
Saya masukkan dia dalam bilik....
Dah tak boleh nak tdo sama lagi....
Kalau bersihkan najis dia pun saya guna glove....
saya harap cara ini berkesan sbb saya dah tak tahu cara lain....
Nak hantar boarding xkan lah setahun plak....
Mmg dalam dilema....

Salam...saye pun baru disahkan pregnant 6 minggu. Tapi ada bela seekor kucing persian. Mmg syg sangat2 kucing tu. Kucing tu pun, kucing indoor tak pernah keluar umah. Nak bagi org lain,tak sanggup rasanyer..apetah lagi nak lepaskan mcm tu aje. Rasa berdosa lak. Lagi2 tengah pregnant ni,tak elok aniaya binatang.  Buat masa nie,suami saya yg uruskan buangan najis dia,mandikan dia. Saye just bagi makan aje. Doktor pun ada bagitahu kalau kucing yang dah divaksinkan jgn risau..tak semua kucing ada parasit nie. Kucing yg ada virus tu,selalunye kucing outdoor yg tak dijaga dan terdedah dgn keadaaan diluar. Cuma kita yg pregnant ni ambil langkah berjaga2 laa menguruskan kucing tu... Dah pegang kenalah basuh tangan. Sebab virus toxoplasma ni bukan hanya pada najis kucing aje,tapi leh terdpt pada buah,sayur2 yg tak dibasuh,daging yang tak dimasak dgn betul... kalau kita buat baik kat haiwan,pasti diaorg akan mendoakan yg baik2 utk kita juga.
Last edited by iedawari on 5-12-2012 01:30 PM

iedawari posted on 5-12-2012 01:26 PM
Salam...saye pun baru disahkan pregnant 6 minggu. Tapi ada bela seekor kucing persian. Mmg syg san ...

Yup...btl tu....cume mcm yg saya katakan sblm ni saya xbernasib baik mcm awak dan pipigebu....
Saya tinggal seorang dan saya juga yang terpaksa bersihkan najis kucing tu....
Mandikan kucing pun saya juga....Tu yg risiko mngkn lbh tinggi...
So ingt nk g vaksin dulu kucing saya....
Harap2 die pun sihat....

Takper...seelok-eloknye vaksinkan kucing tu dulu. Kucing pun susah dpt penyakit. Tentang selenggara najis kucing tu..seelok-eloknyer pakailaa glove. Pastu basuh tangan dgn dettol ke selepas pegang kucing...kalau rasa was2. Yang penting sentiasa jaga kebersihan kucing tu dan tempat tinggal kucing tu. Nenek dan tok saya dulu lagi banyak bela kucing dekat 50 ekor,siap peluk2,dukung,bawak tido..tapi okay je anak berderet2. Skrang dah nak dpt cicit dah..hehehe. . Sepjg diaorg bela kucing2 tu pun, rezeki diaorg sentiasa tak putus2....takder plak bagi penyakit Last edited by iedawari on 5-12-2012 04:33 PM

Follow Us
iedawari posted on 5-12-2012 04:29 PM
Takper...seelok-eloknye vaksinkan kucing tu dulu. Kucing pun susah dpt penyakit. Tentang selenggara  ...

Setujuk....
Tp btl ar kata awak yang org dulu tu xde kesah pun...
Dapat je anak ramai....
Tp satu lg perkara yang kite kne tahu zaman dulu, xde pun macam2 penyakit....
Zaman skrg ni plak penyakit dh banyak wujud....
Kadang2 yang kita xtau pun ade.....
Lg plak ni kandungan sulung, tu yg klau blh langkah2 berjaga kne amek sgt tu...
Tq for ur opinion.....

Betul tu... mcm saya,saye pun kandungan sulung gak. Baru nak masuk 7 minggu..Tu yg kena berjaga2 gak..dari segi mcm2 perkara.. Harap2 baby yang kita kandungankan nie sentiasa berada dalam keadaan sihat dan dilindungi Allah hendaknyer...

Salam tt,
Tahniah atas kandungan u.. Btw nak tanya doc mana yer yang cakap pasal toxoplasmosis gondii kat u ni?
I pernah pregnant dengan membela 2 ekor kucing dalam rumah, alhamdulillah kandungan i sihat..
I pun dah consult gynae dulu masa i pregnant, according to my gynae jangkitan akibat toxoplasma gondii ni jarang berlaku di malaysia tapi u still kene jaga kebersihan diri dan kucing.. Bawak kucing vaccinate and i assume kucing u dok dalam rumah je kan..? InsyaAllah ok.. kalau u rosau, tak silap i vet boleh buat blood test nak make sure kucing u ada kuman tu atau tidak.. And FYI, kuman tu bukan ada dalam najis semua kucing, tapi hanya kucing2 yang infected sahaja.. Sebab tu kene jaga kucing bebetul jugak, bawak vaksinkan kasi ubat cacing etc mengikut jadual.. Lagi satu parasit tu selain dalam najis kucing ada jugak pada sesetengah haiwan ladang seperti lembu etc.. Sebab tu kalau nak makan daging kene make sure bebetul masak.. Dan parasit tu jugak ada dalam tanah, so kalau nak gardening pun elok pakai glove... Banyak info pasal parasit ni di internet, i think u shud read more instead of dengar cakap doc jer k.. All the best..

Saya pun tgh pregnant 7 mths skrg,dan ada bela 7 ekor kucing dalam rumah. Setakat ni Alhamdulillah, doc sahkan kandungan sihat. Masa awal2 pregnant dulu risau jgk, sbb ramai yg cakap pasal toxoplasma ni. Saya google pasal ni dalam internet dan ada beli buku pasal kucing. Apa yg saya faham, virus ni terdapat dalam najis kucing. Kalau tangan kita tersentuh najis kucing tu dan tak cuci tangan bersih2, kemudian kita pegang makanan dan kita makan... dari situ lah virus tu boleh menjangkiti kita & anak dalam kandungan. Biasanya kucing  indoor jarang ada virus ni. Jadi yg sebaiknya jagalah kebersihan, cuci tgn bersih2 lps uruskan najis kucing.