CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 10903|Reply: 27

Pertanyaan mengenai gaji... if nak resign

Hi Korang,

Saya ni memang buta pasal labour law semua ni. So nak mintak pencerahan sikit pada kawan-kawan yang tau pasal hal ni. Tolong ya...

Saya nak resign tapi saya kena bagi notice 2 minggu dan saya dah pun hantar surat pada 28/11/2012. So sepatutnya hari terakhir saya adalah 11/12/2012.

Hari ni sepatutnya hari gaji saya untuk bulan 11. So, memang bos tak perlu bayar ke camne untuk gaji bulan 11 hari ni. Ataupun dia boleh bayar masa saya resign nanti.

Boleh tak sape2 bantu saya. Saya menyampah sangat2 nak tanya dengan dia . Dia sangat pandai konar baring lipat semua.. So, harap kawan2 dapat bantu saya..

Rate

1

selalunya masa uols last day baru dorg bayar.. ade gak compny yg baik hati bayar gj sama mcm staff lain.. so nnt ms last day kalo uols x dapat gj lg. mohon tanya boss uols ok...

Rate

1

kakilicious posted on 30-11-2012 01:49 PM
selalunya masa uols last day baru dorg bayar.. ade gak compny yg baik hati bayar gj sama mcm staff l ...

Masa last day? Means even gaji bulan 11 pun akan bayar sama dengan extra 12 hari untuk bulan 12 tu ke?? Hmm, mangkuk hayun la orang2 kat labour office tu. Dia cakap patut bayar hari ni untuk bulan 11. Untuk bulan 12 yang akan bayar lambat.. I tak pueh ati tu yang tanya kat Cari ni..

kalo yg aku paham la..
gaji bulan 11 kena byr as usual..paling lambat kena byr before 07/12/2012..sbb tuh org2 kat labour office advise gitu..
gaji bulan 12 byr on the last day or on the day gaji bln 12 selalu dibayar..

ko dah try tanya boss napa tak dpt gaji bln 11?

kalo gaji 2000 and below, ikut EA

19. Time of payment of wages

Every employer shall pay to each of his employees not later than the seventh day after the last day of any wage period the wages, less lawful deductions, earned by such employee during such wage period:
Provided that if the Director General is satisfied that payment within such time is not reasonably practicable, he may, on the application of the employer, extend the time of payment by such number of days as he thinks fit.

Rate

1

Aku tak tanya sbb adik dia cakap abang dia lupa... Adik dia bos kat sini.. executive director. Yang sign cheque semua abang dia. So, aku mmg benci nak tanya dia terus. Better aku tanya korang yang lebih arif dulu before aku boleh tanya dia..

Pengajaran besar pada aku, jgn tunggu lama kalau dapat bos yang asyik lupa tulis cheque.. Kap Lam Ya Nga...

gaji bulan 11 kena byr mcm biasa la. cuma gaji bulan 12 yg beberapa hari ko keja tu maybe dia akan bayar lambat probably ujung bulan 12 la. kalau dia baik dia bank in kalau x guna cek.
ko ad utang apa2 dgn company x?
company aku dulu last payment depa bagi cek tu pun lepas pulang semua harta benda company

Rate

1

Follow Us
mcm company aku kira gaji dr 23hb to 23hb next month. so klu aku antaq resign letter tgh bulan pun still dpt gaji hjg bln tu n last keja dia akan pay baper ari kita keja...

idadzira posted on 30-11-2012 02:42 PM
gaji bulan 11 kena byr mcm biasa la. cuma gaji bulan 12 yg beberapa hari ko keja tu maybe dia akan b ...

Takde apa pun yang aku hutang.. aku baru je kerja kat sini 16/10/2012 tapi aku dah takleh tahan.. I want to disassociate myself from this company, the directors...

depends kat company..

ada company xkisah release gaji bulan 11..tapi gaji bulan 12 ko dibayar macam staff2 yang lain..at the end of dec wpon gaji ko cuma 11 hari..

ada company akan hold 1 bulan gaji penuh...and release gaji at the end or ur service date..including berapa hari yang ko kejer pada bulan yang x cukup tue..in ur case..dari 1-11 bulan 12 tu laa..

so for confirmation..better tanya ur account dept laa..

Rate

1

klu ikut law buruh, gji bulan 11 ptut dibyr pd tarikh spt yg tertulis dlm surat offer letter
/ rules & regulations pejabat atau
plg2 lewat pon MESTI dibayar sebelum atau pada 7hb bulan berikutnyer..

so, klu dh kata pejabat uols tu byr on 28th every month, so supposedly
company uols kene byr by the time laa gji bulan tu

utk 11hri kemudian, dia perlu byr pd hari uols berhenti kerja / pd tarikh sebagaimana
tarikh gaji (28hb bulan berikutnyer) smada msuk dlm akaun / cash

ini drpd apa yg sya paham berdasarkan pengalaman sndiri

dulu sya pernah keje part time smntara nk smbung belajar,
gji sya x dibayar selama 3 bulan without any notice
but then sya x boleh bersabar lg, sya report kat
pej buruh serta buat surat notis berhenti kerja 24jam..

dan gaji sya akhirnyer dibayar juga pd hari gaji, bulan terakhir sya
keje disitu (setiap 30hb akan gaji, ikut rules & regulation company sya keje tu)

Rate

1

kiranya tt ni dlm probation lagi la kan...
patut la notis 2 mggu je...
btul la kata2 forumer lain tu....bos spatutnya byr gaji bln 11 ni dlu...
yg lg 11 hr tu byr pd bln dpn...
hr tu ada sorg staff kt ofis kes mcm tt ni jugak...
yg baki lg bbrapa hr tu dia byr masa ktorg dpt gaji yg utk nx month tu

Gaji bulan 11 patut dibayar seperti biasa.
Manakala, baki gaji bulan 12 boleh dibayar pada hujung bulan seperti pekerja lain tetapi dengan persetujuan pekerja terlibat. Sekiranya pekerja tidak bersetuju, maka gaji terakhir mesti dibayar pada hari terakhir pekerja.

sedikit tambahan, syarat 7 hari perlu buat bayaran gaji:
majikan mesti membayar gaji pekerja dalam tempoh 7 hari selepas tempoh pengiraan gaji.

contoh: satu syarikat mengira gaji pekerja dari 23hb Oct hingga 22hb Nov maka dalam tempoh 7 hari dari 22hb pihak majikan harus membuat pembayaran. dan hari terakhir majikan perlu membuat bayaran adalah 29hb Nov....tapi labour office masih boleh consider kalau pembayaran dibuat pada 30hb Nov.

Rate

1

nah akta n fakta...

Payment on normal termination of contract
20. The wages, less lawful deductions, earned by but not yet paid
to an employee whose contract of service terminates in accordance
with subsection 11(1) or of section 12 shall be paid to such employee
not later than the day on which such contract of service so terminates.

bleh refer http://jtksm.mohr.gov.my/images/pdf/akta/akta_kerja_1955_bi.pdf

page 24..

Last edited by buddezle on 30-11-2012 05:59 PM

Rate

1

aku pernah keje bahagiab HR, semua jwpn forumner di atas adalah benar..so no need to explain again...
pergi je jupa boss ko, saiko dia balik smpi muntah

baiknye la ko behenti hantar surat resign...kalo aku dpt gaji lesap jer lps tu...kekdah aku kalo tak suka kat company tu...

ina_na posted on 30-11-2012 06:18 PM
baiknye la ko behenti hantar surat resign...kalo aku dpt gaji lesap jer lps tu...kekdah aku kalo tak ...

Ni cara operator2 kilang hehh

Terima kasih atas jawapan2 ngkorang ni.. Really bukak mata aku.. Selama ni aku tak amik tau pun pasal benda2 ni. So, aku dah pun tanya dengan bos aku.. Dia jawab dia takde rekod kedatangan aku untuk bulan 11. So, besok dia akan bagi aku cheque.. mengkarung betullahhhh

So, aku dah ckp kat dia aku suruh dia bagi aku cash cheque instead of cheque biasa. Hmmm... dia setuju.. Tp still aku kena tunggu ari senin before aku boleh dapat duit... Benci!!!

Huh.. Ingatkan aku nak lesapkan diri after dpt gaji bulan 11. But aku tak sampai ati la buat macam ni.. Kenapalah aku tak kejammm... Aku rasa co ni lumpuh sekejap kalau aku takde.. kat sini aku sorang aje yg keje walaupun aku ada 2 boss

Maybe aku akan cuba lesapkan diri hari Senin after dapat gaji provided hati aku sekeras batu..

fff_cat posted on 30-11-2012 07:36 PM
Terima kasih atas jawapan2 ngkorang ni.. Really bukak mata aku.. Selama ni aku tak amik tau pun pasa ...

TT,

Klo ko lesapkan diri lepas dpt cheque still depa boleh hold/cancel that cheque..
so my advice lesapkan diri after clear the cheque mean after the money really dah transfer masuk akaun u
tp ko bersangka baiklah kt bos ko tu.. may be dia nk ko buat hand over keje kot..

Dalam kontrak keje ko tulis aper?

jangan percaya semua company ikut peraturan, byk lg yg tipu, nak selamat hantar resign after dapat gaji, kadang majikan hold gaji dgn macam2 alasan menyakitkan, caompany yg permainkan gaji/claim harus ditinggalkan ajalah

12Next
Return to list New