CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 53734|Reply: 126

pembedahan gigi bongsu

salam.. aku nak bertanya pada yang dah ada pengalaman buat pembedahan gigi geraham bongsu..

aku dah rasa sakit since tahun 2009 lagi, aku pegi klinik pergigian kerajaan.. doc bgtau aku kene buat operation.. kat spital besar.. tapi aku cuak.. doc dah kluarkan surat utk aku pegi buat.. aku buang surat tu... cuak punye pasal..

la nie... aku kembali sakit.. sakit yang teramat sebab kiri kanan gigi bongsu aku buat hal... tumbuh senget.. mcm ni..

ok.. aku pegi balik klinik kerajaan dulu.. doc marah aku sebab aku tak buat operation time 2009 tu.. bukan ape aku takut gile la... so, baru2 ni yang aku pegi klinik tu.. doc kluarkan surat lagi.. kali ni aku pegi hospital klang, jabatan bedah mulut.... minggu lepas la... doc kat spital klang pulak cakap aku kene buat operation 4-batang gigi bongsu.. kiri kanan atas & bawah.. tapi belum pernah perempuan buat operation ni...

persoalan nya skg aku nak tanya... sakit ke x lps operation ni?
sebab aku takut.... tarikh operation aku 17/12/2012.. tapi pagi td nurse kat spital tu call aku untuk aku datang buat operation pada 7/12/2012 maknanya minggu depan

aku takut sgt.. aku mmg jenis penakut tahap gaban... sape2 ade pengalaman boleh share tak?
aku dah takut sgt... kawan2 opis sume ckp bahaya... bole gangu saraf la..itu la ini la... aku takut sesangat nie... pleeeeseee help mee...

Lawak la TT nie

I penah cabut geraham bongsu sekali 2 batang aje.. Dalam 2 bulan lepas.. gigi tu Dua dua belah atas.. Sakit kejap je.. Lepas hari ke 4 ok dah.. Tp gusi tetap rasa Ada lekuk sampai sekarang...

aku pun pernah operate gigi bongsubelah kiri bawah bulan june ari tu...ms operate tu dah bius tp ms doc operate mula2 dia bg dua bius terasa nyilu gusi aku...lps aku kt rs nyilu kat gigi aku doc tambah lg satu injection jd 3 kali bius baru la tak rs skt apa pun cuma rs bergegar jer bila doc tarik gigi aku...lps abis ubat bius tu memang skt n nangis2 gak lar...muka dah bengkak gila ari pertama aku tak mkn nasi mkn roti cecah air kopi...ari kedua aku gagahkan jugak mkn nasi lembut bukan bubur coz aku tak leh telah bubur...senget2 mkn nasi tp dah lapor nye pasal kan...dua minggu gak lar baru surut bengkak kat muka n ms mula2 bila lps mkn asyik kene kumuh2 coz ada makanan tersangkut kat tempat yg operate tu mcm berlekuk skt...skrg nie dah ok dah nie nak pegi buat apoiment baru lak nak operate gigi bongsu bwh belah kanan lak...

aku blm ada pngalaman  mcm tu
mlm bln 9 , aku penah nak cabut geraham bongsu bwh blah kiri
tp doktor tu salah inject, dia bius belah atas
aku ckp aku nak cabut belah bwh
tp nak cover malu, dia ckap gigi atas aku dah teruk/bengkak
masa cabut, x rasa sakit coz dah bius
tp masa injection, bergenang gak air mata tahan sakit

last week nak cabut belah bwh
bile check, doktor ckap gigi aku tumbuh senget himpit gigi dpn
suruh x-ray
kputusan nak cabut, kena tggu next appointment
harap2 x bedah mcm ko kena

Tp sakit tu cuma perasaan
aku rasa ko kena lawan perasaan tu
coz sbenarnya perasaan tu lg sakit dr rasa sakit
(hehehe faham tak)

pnh gak disuruh operate buang 4 geraham bongsu tu kt spital serdang..sb takut..aku x gi.. 4 sekaligus? mau sakit yaamats..skang ni msh berperang..kalau time tumbuh mg sakit..tp takut nk operate

Follow Us
haku skrg neh tgh bperang "kesakitan"..dh seminggu sakit..painkiler mmg stanby kat sisi..2thn lpas doc kata nak operate gusi,bru gg tu leh cabut,sampai skarang aku x pg..takut punya psl..nak mkn punyalah seksa..kali ni dh nekad,nak cabut gg tu gak,tp bkn skrg lah..

aku skg ni tgh sedih.. dh prepair nak operate last week jumaat.. kene postpone untuk yang ke sekian kalinya sebab aku demam & blood pressure naik menggila

mungkin sebab ko terlampau memikirkan sgt nak operate gigi ko tu kot...tu yg drh naik tu...ko relax jer...bertenang byk2...insyaallah ok semuanya...

ina_na posted on 10-12-2012 09:59 AM
mungkin sebab ko terlampau memikirkan sgt nak operate gigi ko tu kot...tu yg drh naik tu...ko relax  ...

mungkin jugak la.. tak pasal2 kne postpone.. aku kne wat checkup tiap ari kat knik nak tau betul ke aku ade bp or x.,.. hadehhh...

wslm.. aku dah buang gigi bongsu masa zaman kolej dulu...
buang gigi bawah kiri.. doc bagi inject 6 kali..hahah tebal rasa mulut lepas tu... lps 6 bulan, baru buang yg atas.. problem sama macam TT, gigi tumbuh senget sbb ruang rahang kecil.. kalau dibiarkan, gigi bongsu tu kacau gigi graham tu, tu yg betambah2 sakit.

dulu doc x rekomen buang 2-2 sekali gus, sbb takut kita kurang darah katanya..
buat TT, x usah di layan takut tu. sbb nanti boleh merana selagi belom buang.. kang gigi yang elok pun kena buang sbb rosak oleh gigi bongsu tu..

reddots posted on 12-12-2012 02:40 PM
wslm.. aku dah buang gigi bongsu masa zaman kolej dulu...
buang gigi bawah kiri.. doc bagi inject  ...

camne???aku pon takot ni!!

miss_comel posted on 8-12-2012 06:54 PM
pnh gak disuruh operate buang 4 geraham bongsu tu kt spital serdang..sb takut..aku x gi.. 4 sekaligu ...

tolong...aep jadi skrg gigi ko?aku takot nak g sepital buang empat2 btg ni

myfish posted on 12-12-2012 05:10 PM

tak pegi.. sb takut. gigi bongsu aku masih ada 4 yg mencanak nk kuar.. aku dgr agak menakutkan gak la nk buang 4 skaligus..ko berani?

miss_comel posted on 12-12-2012 08:37 PM
tak pegi.. sb takut. gigi bongsu aku masih ada 4 yg mencanak nk kuar.. aku dgr agak menakutkan gak ...

tak berani weyh..ni dekat stahun aku hold.mcm mne nk dpt kekuatan weyh??

Tau takpe...sape2 de experience cabut sekali 4 share la cite...

Dalam 2 tahun lepas pergi buang gigi bongsu. Selama ni gigi2 bongsu tu selalu sangat sebabkan gusi bengkak.

Yang pertama tu memang kena jahit. 2 minggu jugakla doc suruh makan bubur. Mana larat wei.... tak sampai seminggu dah makan nasik, tapi slow-slow je la.Tapi butir nasik tu asyik terbabas masuk dalam lubang tu je. Dalam 3 hari, ada je ketul darah dok keluar dari lubang tu.

Yang no.2, tak perlukan jahitan. Makan pun tak perlu strict macam yang first tu.

miss_comel posted on 12-12-2012 08:37 PM
tak pegi.. sb takut. gigi bongsu aku masih ada 4 yg mencanak nk kuar.. aku dgr agak menakutkan gak ...

koranggg.. ekceli aku kene buat operation gigi ni last week jumaat.. tapi ntah kpd sebelum dua hari operation ni.. aku kene jumpa pakar bius dulu, masa tengah diskus doctor nak cek tekanan darah aku, ntah kenape naik sampai 170/120 tinggi gila wehh.

terus kene postpone sampai la ni...

aku nak sangat operation sebab xtahan sebulan sekali mesti gigi bongsu aku ni buat hal... sakit ya hamatt....

myfish posted on 12-12-2012 05:10 PM

wehhh brani ke nak buang 4 sekali gus?
aku baca pun kecut gigi... buang 1-1 la, jarak 1 bulan sekali or 6 bulan sekali..
sbb kalau x buang partner gigi tu, (atas-bawah),boleh menderita lagi.. yelah, kalau gigi atas buang, gigi bawah x, dengan gigi mana nak bergesel? sure la akar gigi pun longgar.. bila gigi longgar kan ke sakit tu sbb x melekat kat gusi..(abis la, kalau ada dentist kat sini, sure kena gelak cara ai explen ni)

berkenaan gigi aku lak, so far alhamdullillah, ok jer lepas buang atas bawah.. aku buang belah kiri jer, kanan tak, sbb yg kanan tumbuh normal. x senget mcm gigi kiri..
btw, masa gigi bongsu belah kiri tu nak kluar, kan gigi tu tumbuh senget, efek kat gigi lain gak la..prasan gigi depan belah bawah mcm x rata, tp x teruk.. lagi pun doktor yg ckp, sbb gigi bongsu tu nak kluar, tp sbb rahang kecik, tu yg kacau gigi lain,ala-ala barisan gigi jadi x rata...

baulu posted on 13-12-2012 12:00 PM
Dalam 2 tahun lepas pergi buang gigi bongsu. Selama ni gigi2 bongsu tu selalu sangat sebabkan gusi b ...

giler arh! takotnyeeee