CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 18468|Reply: 105

Sambutan Hari Jadi Anak Besar-Besaran

Harap Moderator boleh alihkan kalau parking salah tempat.

Benda ni aku dah asyik terfikir kebelakangan ni. Perlukah buat hari jadi anak secara besar-besaran? Ni bukan tahap hari jadi cam kita  zaman kanak-kanak yg kek mak buat sendiri, tepek aising asal ada, goreng mee goreng, jeli2 sepeket dua, air sirap. Dah kira happening seminggu kawan-kawna bercerita. tapi jenis yang Kek fondant secret recipe berbentuk 1 mengikut usia sipenyambut hari jadi, menu utama, McDonalds kids meal, ada meja buffet, bagai. kiranya khemah mesti ada ikut warna tema. dah persis-persis majlis tunang. ada persembahan badut lagi. Goodie bag adalah wajib.

Aku bukan nak kritik ibu ayah yang buat majlis hari jadi anak besar-besaran, tak salah nak jamu orang, dapat pahala lagi la. Kalau ada kemampuan, lagi la bagus. Jangan salah faham post aku.  Cuma aku nak bincangkan:

1. sejauh mana korang-korang yang dah jadi mak bapak, akan sanggup berhabisan ratus *atau mungkin ribuan * duit untuk hari jadi anak?
2. Sejauh mana kah tekanan untuk mengajurkan hari jadi secara besar-besaran korang rasakan, ditekankan sama ada oleh keluarga sendiri, keluarga mentua, jiran tetangga, kawan-kawna mahupun anak korang sendiri.
3. Apakah kepentingan menyambut hari jadi *terutama hari jadi pertama anak* korang rasa perlu dibuat secara besar-besaran, selain kenangan dalam gambar?

Aku hari tu hari jadi anak aku, aku sambut berdua aje dengan suami. Makan pisang emas, takde kek pasal aku memang nak elakkan anak aku makan kek selagi dia belum 2 tahun, suami aku baca doa selamat sikit untuk anak aku,  dan aku buat pulut kuning dan sambal ikan bilis untuk kasi pada jiran2 dan keluarga aku. Aku simple aje orangnya, pasal aku memang taknak buat majlis hari jadi dalam usia anak aku kecil pasal aku takut nanti aku overshadow anak aku dengan kesungguhan aku. Habis semua kamera ada gambar aku kendong anak aku..  haha. Aku ingatkan, aku akan buat majlis hari jadi dia, bila dia sendiri yang minta, bukan pasal aku yang nak.

Aku ingatkan OK sambut sederhana cam tu, cuma aku rasa ada ahli keluarga yang sentap pasal individu tu akan ungkit sentiasa pasal hari jadi anak aku yang tak happening bila dia nampak budak lain sambut hari jadi. Aku tak tau la dia sentap pasal aku tak buat majlis hari jadi anak aku secara besar-besaran atau dia berharap aku buat majlis hari jadi anak aku secara besar-besaran.

Apa dosa pulut kuning sampai tak layak dijadikan menu sambutan hari jadi. Old school la sikit.. heheh

aku salu smbut anak beranak jek..beli kek sebijik cukup. sempoi..
tp kalo ada bajek pe salahnya wat besar2an. hak memasing
tp aku rasa aku tak buat pun kalo ada bajek...cm over pun ye gak. huhuuu

memasing punya poketlah..makpak poket tebal no hal punya buat besday besar2......poket nipis buat yg termampu je lah..family aku akan berkumpul tiap2 bulan untuk sambut besday..merangkap anak beranak ipar duai...kami kumpulkan sapa2 yg lahir bulan yg sama untuk diraikan..jika 3 org yg sama bulan..maka akan ada 3 kek..kami buat majlis tertutup saja...sebab clan pun dah penuh rumah..jika jatuh bulan tak de sapa2 punya besday tak la buat apa2...makanan kami selalu tong tong...cam tu lah kami buat dari dulu sampai hari ni..ni nov ada 2 org punya besday..maka akan adalah sesi berkumpul..aka sesi makan..dan makan..dan makan...

mak aku selalu buat pulut kuning ni untuk cucu dia...tak kira sambal bilis kaa..kari kaa..rendang kaa...sedap arrr...tak tau la pulak ni pesen kampung2...

anak SM Faisal nyer besday.. perghhh meriah.. sbb dai anak jutawan

anak buah aku,.. makan kek sebijik je,.. sbb anak org biase2 je

Semuanya ikut kemampuan tebal nipisnya poket sendiri.  Kalau buat grand sangat sampai terpaksa berhutang demi nak besaing dengan saudaramara atau kawan2 rasanya cam menjerat diri sendiri.  Kalau takut atau bimbang dengan cakap2 orang tak bawak kemana bukan dia orang tolong sponser pun.  Tak kiralah ialah hanya sekadar kek atau pulut yang penting keikhlasan kita untuk bersedekah pada orang.  Moga2 dengan sedekah kita itu dapat memberi manafaat dan pahala pada yang bersedekah serta kesihatan dan sejahteraan buat anak tu.

Follow Us
sape ahli keluarga TT yg sentap tu?

kalau aku, besdey pertama anak aku celebrate kami bertiga la kot...privacy sket..bila anak dah besar masuk tadika dan ada kawan, leh la start nyimpan duit sket2 utk buat besdey party..supaya anak bleh socialize dengan kawan2 time birthday party dia...

Suka hati haku la kan. Nak potong kek 18 tengkat ke nak potong pulut kuning pulut hijau. Nak pasang banner. Nak pasang bunting. Khemah.  nak buat kat dewan. Nak panggey aaron aziz

Again suka hati la kan

dah ada kan topic cenggini dulu...ada forumer ni tanya pendapat on few areas sbb dia nak buat birthday anak dia utk pertama kali...tp biasa le, ramai je yg menceceh bagai...sian dia...
aku sambut jugak birthday anak aku...tp within adik badek aku je la...ngan kazen-kazen yg dekat-dekat ni...sekali-sekala buat gathering, budak2 pon seronok... anak aku mmg tak suka kek...tp aku adakan juga...pon utk seronokkan bebudak..
he..he...sejarah family aku, parents aku mmg buat bday party kat kami 3 beradik, every year...start drp thn 70an lagi...
masa tu selalu dpt hadiah album, album, album.....hmmm tak byk pilihan kot...
anyway, celebrate la ikut kemampuan memasing...kalo ada org yg sentap sbb tak dijemput, anggap je ni family intimate moments...

pehbedah posted on 9-11-2012 01:26 PM
mak aku selalu buat pulut kuning ni untuk cucu dia...tak kira sambal bilis kaa..kari kaa..rendang ka ...

sedap weyyyy....pulut kuning ni...kalau aku ada family gathering, aku mesti make sure ada pulut kuning...ngan kari ayam...
sedapppppp!!!!!

Aku sambut hari jadi anak aku, cukup dengan kami pergi makan luar kat restoran best yang jarang kami pergi. Tak pernah pun celebrate besar-besar siap tempah catering bagai. Kami sederhana aje, asalkan keluarga gembira.

perlu ke sambut arijadi?

aku kadang selebret kadang lufe..kadang cukup stakat hug and kiss anak wish birthday..anak aku plak tak de meminta minta...janji, ade masa gi beli hadiah, itu yg ptg kat dia

tapi minggu lepas, anak aku ckp nak bawak kek gi skolah sebab parti hujung tahun tu jatuh pada hari jadi dia...so mak dia dgn berkobar2 jadik supermom
buat 40 bijik kapkek  tuk 1 kelas...

OK jer buat besar-besaran kalau mampu dan ikhlas.
Tahun ni aku buat besar gak, buat kat tadika, pasal tahun depan anak masuk darjah satu, ramai kawan-kawan tadika dia masuk sekolah lain-lain, silap-silap tak jumpa dah lepas ni.

misy posted on 9-11-2012 02:44 PM
perlu ke sambut arijadi?

aku kadang selebret kadang lufe..kadang cukup stakat hug and kiss anak w ...

perlu sangat2...tuk ingat kau kau tiap tahun..365 hari dan beribu2 tapak dah kau langkah menuju kuburan...

lavapanass posted on 9-11-2012 02:49 PM
perlu sangat2...tuk ingat kau kau tiap tahun..365 hari dan beribu2 tapak dah kau langkah menuju ku ...

oooo

so ko berapa tapak lagi nak ke kuburan

misy posted on 9-11-2012 02:52 PM
oooo

so ko berapa tapak lagi nak ke kuburan

wa biasa la....

moonwalk jee...langkah ke belakang...

nuryakmal posted on 9-11-2012 02:17 PM
Suka hati haku la kan. Nak potong kek 18 tengkat ke nak potong pulut kuning pulut hijau. Nak pasang banner. Nak pasang bunting. Khemah.  nak buat kat dewan. Nak panggey aaron aziz

Again suka hati la kan

hek eleh poyo betul

misy posted on 9-11-2012 02:44 PM
perlu ke sambut arijadi?

aku kadang selebret kadang lufe..kadang cukup stakat hug and kiss anak w ...

yeahhhhhh supermak hebat...
errrrrr...nak oder bulih dak
pelisss...pelissss...*sesambil pegang kaki ko*
kalo ko nak buat majelis ari jadi ko kene buat english style,
baru ngam dgn skeping londong tuh

untuk tidak menyongsang topik maka aku nak komen laaaaa....
aku zaman dulukalaaaa, buat juga. tp x la besar2. takat panggil a&w dtg buat kat rumah.
ni sejak anak2 dah besar, beli kek pun dah rasa malas.
nak buat, buatlahh. duit sendiri bukan duit org lain...
dan nak raikan anak sendiri, bukan anak org lain....

I wat party besday anak tiap tiap tahun.last baru ni my son kat school.cake plus mcd kids meals for all kids kat kindie school dia.takde besar besaran tapi memang buat tiap tiap tahun.i do not have any problems ngan orang nak buat besar besaran.ikut sukalah duit memasing.