CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: peningpala

Tertekan sangat ni.

peningpala posted on 22-9-2012 07:32 PM
Hal ni baru je tau semalam. Saya tak tau lak saudara-mara dia mana satu masuk campur. Penambahannya  ...

Ko kata korang berdua dari kuarga susah so buat lah cara susah seswai ngan ekonomi sendiri

Ke hidden reason sebenarnya kuarga sheols nak show off kat org sekampung yg anak pompuan mereka hantaran tinggi
Kopak lah ko menanggung beban utang

Dah la tuu TT, xyah pening kepala, salah sendiri, sepatutnye ko berterus terang je ko xmampu dekat pihak pompuan masa tunang dulu. Skg ni ko gi je la buat personal loan, kalo ko x bole buat ko pakai la nama tunang ko. Xyah bising2 kang bergadoh dgn famili lagi susah

pehhh kenduri belah perempuan pun kau tanggung, so kenduri belah kau mcm ne plak.. ape laaaaa bakal wife kau ni suke dengar cakp sedara mara... tak ukur badan sendiri ke...

kau pehambat sket kat perempuan tuh...

actually majlis keramaian belah perempuan kau tak yah nk penin.. kau just bole bantu ape yang patut je.. tak yah semua benda kau nak tangguh.. nak majlis meriah tapi duit mintak kat bakal menantu.. what the stupid fam..

aku dulu kawin... bukan takde masuk campur sedara mara.. ada.. tapi aku bertegas.. kalau dorng nk goodies beg yang mewah.. meh bak datang sponsor.. kalau tak mampu nk sponsor.. duduk tepi diam2x.... masalah kenduri rumah aku.. aku tak susah kan husband aku... itu masalah belah aku.. so lucky... aku ni jenis menabung dari kecik.. and alhamdullilah duit hantaran suami aku bg aku tak kacau pun.. yela.. sume benda  bergantung pada rezeki kita.. tapi tak perlu membebankan.. benda yang utama kena pikir adalah lepas kawin..

nk buat meriah sgt pun kalau tak mampu meriah ke hati kau nanti.. kau kena bertegas.. kau blum jadi ahli keluarga dorng lagi.. kalau dorng berdegil.. kau boleh ugut juga dorng.. find another gurl.. buat ape kawin kalau fam bakal wife kau menekan kau...

Rate

1

aku_ker posted on 23-9-2012 08:34 AM
Dah la tuu TT, xyah pening kepala, salah sendiri, sepatutnye ko berterus terang je ko xmampu dekat p ...

@peningpala  
Ko ikut je lah cadangan poremer aku_ker
Pegi apply kat kiosk RHB easy loan.. On the spot bleh ko dpt loan.. Beres ko leh kawen bln depan ngan senang ati
Bakal bini ko senang hati dan bakal mentua ko lg lah senang hati
Ko nanti jadi menantu mithali
Bukan senang nak jadi menantu kesayangan taw

dilema bajet kawin ni dari dulu lagi terjadi,macam literature yang aku baca waktu form 1 dulu..of bunga telur and bally shoes.dalam tu dia plan nak bagi gula3 hacks je sebagai ganti kepada bunga telur dengan tetamu sebab kekangan bajet..dia pun xtau macamna nak survive lepas kawin dan hanya mampu bagi timun je utk isteri dia makan hari2.adakah isteri dia yang cantik tu mahu makan timun je?

mohon invite iolss g kenduri uolsss, tasaba iolss nk mkn nasik menyak..

Follow Us
akad nikah je..
then serve tetamu ngan karipap sardin ngan tea o..
kn senang.. yg menyusah kn nk wt grand2 nape??

nk wt mnde baek.. tp menyusahkn diri smpai x jd kawen..
ckp kt family korg.. yg penting tu akad nikah..
kalo nk bergrand2x smpai x de keberkatan..

perkahwinan yg paling berkat adalah yg paling murah maharnya / perbelanjaan nya

org2 kaye pon x wt grand2x. udah2 ler nk pentingkan duniawi..
yg penting kt akhirat nu..
kawen je la..
bg hntaran senaskah al-quran oke dh..

nape family korg nk menyusahkn mende yg mudah erkk??
aku x phm btl la org mlayu skrg nih...
mnyusahkn anak2 nk kawen..
sbb tu la ramai yg x kawen2 lg..
tkt family yg demand lebey..

TT ni mcm bengong jek,,,xcampur ngan masyarakat ke ?...xpenah ade agli keluarga /kawan2 yg dah kawen ke...xpenah dibuat org kat mana2 negeri punyg lelaki kena tanggung semua kos kat umah pompuan, klu tolong2 top up skit2 tu ade la.... pelik...pelik...!!! mcm xmasuk akal...xkan la ko xleh berfikir kelogikan sendiri walaupun mungkin ko dok bwah tempurung.........wake up la....

Aku rasa kat mana2 negeri pon xdernye laki yg nk kena tggung kenduri belah ppuan.cam haku dulu hantaran 10k ha mmg byk tu ajer  la dia kasi,pastu
Pepandai la bajet untuk buat kenduri segala.

ayah sy cakap kalau sebab kawen sampai nak buat personal loan,macam x brp nk elok...ye lah..kawen nak bina masjid ssmpai bt pinjaman,memg x patut..kuarga sebelah pompuan tu jenis nak ngikis duit bakal suami ke apa..?

sy ada pengalaman..kakak sy,hantaran dia dalam rm6000..ayah sy kata,tunang akak sy tu mampu byk tu je ke? kalau byk tu je,x pe lah..ok lah..then the majlis berlaku..pastu ada org dok ckp2 kat blkg," HA..? RM6000 JE..? org paling kurang rm10000 kalau x de,jgn harap nak kawen .." then mak sy ckp," la,kita bukan nak jual anak..dah itu yg dia mampu.buat apa mahal2..kita nak bagi dorg nikah.." terus terdiam gak lah..

dalam hal ni,maybe parents pompuan awk jugak jenis x nk mudahkan perkahwinan tu..mungkin dorg x percaya dgn awk kot nak jadikan suami pada anak dorg..so,awk kena buktikan lah kat dorg yg awk boleh jaga anak dia kalau awk mampu.cari cuit scr halal ye..

sy pun xtau,dalam hati sy ckp je kat org yg kata kat family sy letak hantaran under rm10000,"mak,agaknya cucu dia kawen masa umur brp lah kan kalau letak hantaran rm10000 keatas.." kat mak saya..

adikfatin posted on 23-9-2012 11:47 AM
ayah sy cakap kalau sebab kawen sampai nak buat personal loan,macam x brp nk elok...ye lah..kawen  ...

Kakak ko lulusan apa? Dan suami dia keja apa?
Ko xtau ke skg hantaran dah ada greding mcm telur gred A B C
Itu lah gamaknya belah pompuan bakal wife TT ni dah mungkir janji letak hantaran tinggi plak

Ampun TT.. Aku terlebih gegeh posting kat benang ko

peningpala posted on 22-9-2012 07:32 PM
Hal ni baru je tau semalam. Saya tak tau lak saudara-mara dia mana satu masuk campur. Penambahannya  ...

TT iols mintak mahap kalau dalam posting ni TERLAHAR uols yerk...tapi ini sekadar pendapat untuk uols selesaikan masalah

1. Kena beli perabot satu set bilik pengantin ( dulu mana ada )

yang ni sebenarnya basic tapi kalau tak mampu belilah set paling murah jerk

2. Bab makanan dulu plan nak masak sendiri ( sekarang nak pakai katering pulak dah )
kene bertegas ckp jerk kalau masak sendiri+ gtg ryg lagik jimat..naper nak pakai katering???
silap2 yang grg ryg lagik best MOTIP main tukar2 plan
3. Masa deal tak nak pakai kemah ( sekarang nak sewa 2 kemah )
jemputan kalau ramai barulah pakai kemah nie..kalau bleh cut..buat jerk satu kemah..gilir2....lagipun kalau kat kg selalu ada kenduri serentak kdg2 org dtg meraikan jerk bukan nak makan sgt
4. Dulu tak tau lak ada nak bagi outdoor gift ( sekarang tetiba lak ada )
bleh jerk nak buat tapi bagilah door gift yang paling bajet dan simple..kalau nak bagi jugaklah
(ader org kg aku balut doorgift tak pakai paper bag cantik2 pun..kertas minyak jerk...mmg ada yang kutuk tapi they ols rileks jerk)

lagik satu kalau kita tunaikan semua permintaan org + dgr ckp2 org, 15 kemah takkan cukup, doorgift puluh ribu pun takkan cukup okeh...yang penting KEMAMPUAN TT
org akan tlg byr hutang TT ker kalau pas kawen TT berhutang sana sini semata mata nak lunaskan IMPIAN PERKAHWINAN??
org akan snggup tlg bayar sewa umah ker kalau pas kawen TT sesak nanti??
kalau ADA yang nak BAYAR..sila teruskan dgn niat KAHWIN GRAND

tapi kalau TT ikut ilmu agama
NIKAH yang penting dan majlis kesyukuran...buat apa nak malu dgn manusia???
kalau u kawen ala kadar--ORANG MENGATA GAK
kalau u kawen GRAND-- ORANG MENGATA GAK

pastu awat cincin ko mahal benar smpai rm1200???adeh....
1200 leh buat mcm2 weh utk kawen please jgn guna pepatah BIAR PAPA ASAL BERGAYA
patutnyer sebelum beli cincin ni korang dah plan duit tue utk benda lain yang lagik ptg
cincin tue hatta rm 200 pun orang bukan tau weh

pokok pangkal tepuk dada tanya iman
yang penting kehidupan TT pas kawen tak terjejas
ingat pas kawen bukan setakat DUIT nak pakai...kalau ader anak nanti??hah time tu mungkin TT akan bukak THREAD lain plak
papepun iols doakan yang terbaik untuk TT
semoga ALLAH pemudahkan segalanya keh..amin
Last edited by ctsueraya on 23-9-2012 12:20 PM

Rate

1

eh napa sebelah pompuan laki pulak kena tanggung??
pompuan ni org mana?
ish pelik pelik....

geram pulak membacanya...

cuba bincang elok2 dgn bakal mak bapak mertua tu..org lain jgn campur...ckp awak hanya boleh bg mcm yg dijanji...tak dpt bg lebih sbb mmg tak da duit.  kalau nak juga, tangguh kan majlis...dah sama2 keluarga susah, tp buat2 tak faham pulak org sana tu...

tak payah malulah nak terus terang.  kalau awak berhutangpun, awak yg kena bayar, bukan org yg sibuk2 nak beli katil lah, kateringlah...

kalau pihak perempuan berdegil jugak nak duit lebih tu atau tak nak tangguh kawin, sila angkat kaki... awak pun masih muda...bujang lagi best takde tanggungan...(bukan hasut ni, tp nasihat  )

well doa, banyakkan doa

dan JANGAN HUTANG

I tell you ...

ISLAM tak galakkan HUTANG

could you re-negotiate ... dengan pihak wanita tu / the bride  ?
sama sama - ???

parents wanita tu boleh tak tampung sekali ?

buatlah yg termampu it is okay ...yg penting tujuan kahwin tu dah capai dan kenduri tu pun nak wawarkan

kesian la baca org terseksa sebab bebenda remeh camni

could you try to negotiate ?

yang nak kahwin YOU, yg nak jadi ra sehari  YOU, so suh depa well dengaq titah 'raja sehari'

i mean gosh ...just doa dan cuba negotiate

kesian kat awak ...

tim87 posted on 22-9-2012 08:48 PM
klu ayah x tolong pon, aku masih boleh cover duit makan kenduri..yg aku question kan, nape tt kena t ...

exactly ... selalunya parenst yg secure akan kata hantaran perkahwinan 8 000 RM   ( tak kisah lah anak tu  siapa dan apa ) dan 5 K tu mas kahwin kat anak 3 K lagi tu  depa tak sentuhhhh pun....actually.
sebab yg cost catering parents dengan senyum boleh tampung.

i anti betul parents jenis susahkan anak nak kahwin ni ...adat ....cheh...orthodox

tiap2 mod n mod 2 be sedeqah rm100...settle kut masalah tt ni

adikfatin posted on 23-9-2012 11:47 AM
ayah sy cakap kalau sebab kawen sampai nak buat personal loan,macam x brp nk elok...ye lah..kawen  ...

selalunye dengar cakap orang tak kemana...

sedara aku terkejut bila ayah aku mintak murah hantaran untuk aku.. yang layak utk dapat 12k atau 15k.. tapi ayah aku ckp.. "sye bukan org miskin nk mintak sedekah kat bakal menantu... wang sye mintak ni pun bukan tujuan nk megah2x.. nk jual ank sye.. nanti last2x ank sye.. laki die juga yang tanggung, biarla hantaran itu lelaki yang tetapkan.. tak membebankan"

menitis air mata aku dengar ayah aku backup aku bab hantaran ni... orng lain tak paham. kalau bakal isteri pun tak paham situasi bakal husband.. what for kau berkawin..

kannnnnn.... sume terkejut aku duk KL ada dgree mintak hantaran tak bape sesuai... org kmpung yang ada SPM.. smpai 12 k... bagai.. hahahhah