CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 24324|Reply: 199

Tertekan sangat ni.

Salam kepada semua,

Penulisan ni saya buat dalam bahasa baku ( walaupun bercampur bahasa inggeris sedikit ) biar semua orang mudah faham. Lagi pun selalu tengok orang banyak mengadu je pasal penulisan yang tidak teratur.

Saya ni silent reader je kat sini dan kali ni betul-betul nak luahkan sebab mana la tau boleh dapat jalan terbaik ke dekat sini. Masalah saya ni macam berat sangat memikul rasanya sekarang ni.

Saya seorang programmer ( freelance ) dan bakal berkahwin pada bulan November tahun ini. Segala urusan dokumen-dokumen sudah lengkap. Cuma masalahnya duit pula tidak cukup. Pada asal perancangan duit memang cukup cuma bila campur tangan saudara-mara sebelah perempuan menyebabkan perbelanjaan menjadi naik secara mendadak.

Duit hantaran ialah sebanyak Rm 8 ribu. Pihak perempuan akan menggunakan duit hantaran tersebut untuk majlis perkahwinan. Pada mulanya nak buat kecil-kecilan je. Saya ingatkan Rm 8 ribu tu dah cukup rupa-rupanya belum cukup lagi. Jadi saya kena tambah lagi sebanyak 6 ribu lagi untuk melengkapkan majlis perkahwinan tersebut. Perancangan asal belanja perkahwinan dalam anggaran Rm 8 ribu sahaja. Selepas campur tangan saudara-mara perbelanjaan naik ke Rm 14 ribu. Saya sangat tertekan sekarang ni disebabkan keadaan ini.

Pada asalnya duit hantaran tidak cukup dimana saya hanya ada Rm 5 ribu sahaja. Kemudian bakal isteri tolong topupkan Rm 3 ribu. Ingatkan dah lega, rupa-rupanya belum lagi. Dah la awal bulan depan nak kena bagi semua duit tu. Saya cuma tidak cukup Rm 6 ribu sahaja.

Saya dah cuba mintak tolong ahli keluarga dan keputusannya mengecewakan dimana mereka tidak dapat membantu juga sebab mereka pun susah.Kawan-kawan pun sama susah.  Kalau sebelah perempuan lagi lah. Di sini saya ada persoalan yang bermain di fikiransaya :
  • Saya ada dengar kita boleh buat pinjaman dengan pihak zakat. Apa yang pasti tiada faedah tapi kena bayar lah. Betul ke?
  • Selain daripada pihak zakat, pihak mana lagi boleh bagi bantuan perkahwinan terhadap masalah seperti saya.

Saya dengan bakal isteri sudah bercinta 8 tahun dah.Masing-masing orang susah. Geram sungguh la saudara-mara yang mangkuk hayun ni.

Masalah lain lak dimana cincin pernikahan bernilai Rm 1200 hilang. Mak saya ada kasi pada kakak saya dan sekarang ni masing-masing kata cincin tu tak tau dekat siapa. Saya betul-betul sakit jiwa la. Sekarang dah tak tau nak buat macam mana. Kemungkinan berpisah adalah jalan yang terakhir. Saya umur 27 tahun manakala bakal isteri 25 tahun.

Apakah cadangan atau pendapat forumer-forumer di sini.

P/S : Saya dari Klang Selangor. Maaflah panjang sangat karangan saya ini.

Last edited by peningpala on 22-9-2012 05:38 PM

Rate

1

ade ke org kawen prepare duit cukop2 sajork, xde spare duit utk bende2 kontijensi/emejensi..mcm pelik sajork..

dr awal ko mmg x prepare nk kawen (ade duit 5K, hantaran 8K)..

last resort sbb nk jugek kawen next month, buat personal loan...

Rate

1

saudara mara belah pompuan tu siapa?makcik pakcik ke 2,3 pupu ke???

pastu apa penambahn yg dorg demand tu??tambah dulang hantaran? baju nk tmbah 3,4 persalinan?? makan nk tmbah 2,3 jenis lauk lg??

ko bincang ngn parents pompuan n pompuan tu je...adik beradik dia bleh la nk ada 2,3 org...lain2 ko jgn msuk kn perbincangan akhir korg..at least be a man confess dpn bakal mertua ko ckp bajet ko lari klu ikot sedara mara dorg sume tu...

ade berani nk wat cmni??

ye2 je guna nama sedara, tah2 family pompuan tu sendiri mintak tambah
xkan la xde say dlm perkahwinan anak sendiri

tapi ada hati nak berpisah di saat akhir tu pun mcm tanda ko x kisah je dpt kawin ke x dgn pompuan ni, x sayang ke wey

heran pulak... naper kena ikut cakap sedara mara... bukan ker duit hantaran dah tetap dari awal... kalau masa bertunang ckp 8 ribu... bagi yg itu jer lah... yg dorang terlebih banjer ...so dorang kena carik duit sendiri ler...

bakal bini ko tue kena firm ler... tegas sikit... ingat ko cop duit ker!

manusia mmg suka nak merumitkan...

yg penting,bukan ke nikah?huhu...

anyway, bak pertanyaan ponie, ko nak survive macam mana pas kawen kalo duit skrg just utk majlis kawen je?

yg ko kasik sedara masuk campur kenapa? abaikanlah saja mereka2 tu...

bulan 11 ada lagi 1 bulan lebih,huhu...

ko takmo try berniaga? cari parttime ke? huhu

Follow Us
kalau lagi sebulan lebey jerk nak kawin , sah sah pihak sana dah buat mcm mcm persiapan kan? ko gertak jerk ckp ko tarik diri , pompuan kalau tak jadi kawin lagi malu aku rasa .. mana nak cekau 6k within 1 month .. gila ke hapa ..

dalam pada takde duit tu, cincin nikah leh plak sampai rege 1.2k

1 je auntie ingatkan, seteruk mana pon kamu desperate, JANGAN LIBATKAN DIRI DENGAN ALONG!!!!!

menjad posted on 22-9-2012 07:01 PM
heran pulak... naper kena ikut cakap sedara mara... bukan ker duit hantaran dah tetap dari awal... k ...

itulah....dah keluarga pompuan nak buat kenuri besar2 depa kena tanggung la...
pihak lelaki dah hantar sebanyak yg dijanjikan...anta banyak tu jer la...

kalo mcmtu ckp jer la duit dah takder and nak batalkan nikah atau tangguh lg...tgk sedara mara pompuan ckp aper....adalak sedara mara yg terlebih masuk campur...

TT kena tegas...ckp pada bakal isteri...samada tangguh atau batalkan terus...
gitu gak bakal isteri...sepakat ckp kat keluarga tanggunh atau batalkan
kalo sedara mara menyibuk spai mcmtu sekali...kena ada ketegasan dlm hal2 mcmni
yg penting yg wajib, kenuri depa nak buat besar2 keluarga pompuan kena tanggung la
sedara mara nak buat besar2, mintak sedara mara tu top-up duit utk buat bg besar...
biarlah sedara mara tu berdosa sama menyulitkan org nak buat kerja baik....

Rate

1

pada pendapat aku la... ko perlu berterus terang kt suma pihak... itu langkah yg terbaik..

Hal ni baru je tau semalam. Saya tak tau lak saudara-mara dia mana satu masuk campur. Penambahannya / penukaran tu adalah :

1. Kena beli perabot satu set bilik pengantin ( dulu mana ada )
2. Bab makanan dulu plan nak masak sendiri ( sekarang nak pakai katering pulak dah )
3. Masa deal tak nak pakai kemah ( sekarang nak sewa 2 kemah )
4. Dulu tak tau lak ada nak bagi outdoor gift ( sekarang tetiba lak ada )

Pasal cincin tu memang dah lama dah beli. Kalau tak silap 4 tahun lepas beli cincin tu. Masa tunang ingat nak pakai cincin tu, kemudian mak kata pakai cincin biasa je wat tunang dan cincin yang mahal tu buat nikah. Sekarang hilang la pulak.

peningpala posted on 22-9-2012 07:32 PM
Hal ni baru je tau semalam. Saya tak tau lak saudara-mara dia mana satu masuk campur. Penambahannya  ...

manader katering nak amik short notice punyer tempahan ..macam menipu jek belah sana tuh..

termignoni posted on 22-9-2012 07:39 PM
manader katering nak amik short notice punyer tempahan ..macam menipu jek belah sana tuh..

Diorang dah buat tempahan sebelum ni cuma lambat beritahu saya je.

pompuan tu orang mane? kira kenduri belah dia semua ko yg kena tanggung nape nye? pelik betul. ke memang cenggitu? aku kawen makan tu family aku tanggung.belanja cam baju mekap brg hantaran doorgift tu aku tanggung ikut bajet sndri.duit laki bg hantaran aku buat beli set bilik tdo utk rumah kitorang, n yg selebih nya aku simpan n bli brg2 rumah. nape ko kna tanggung smua. klu ko tanggung smua, pastikan duit salam tu pon ko amik smua.jgn bagi satu sen pon kat dorang. sekian dari aku yg jahat

peningpala posted on 22-9-2012 07:55 PM
Diorang dah buat tempahan sebelum ni cuma lambat beritahu saya je.

yg nk bnikah tt ngan psgan ... nape lah byk mende org len lak yg take over ... tt trylah btrus terang ngan bakal psgn tu ... jgn sampai terus2an kehendak tt diabaikan ...

orang nak dirikan masjid ni nak permudahkan..bukan nak bikin strees pikir belanjawan yang diluar kemampuan.my suggest is..u buat akad nikad...masjid kesyukuran ala kadar yang mampu dengan budget sudeehh..yg penting life after married tu.

Untung la kalau ahli keluarga ada menolong tapi saya ni semuanya sendiri maklumlah dari golongan orang tak berapa nak senang. Bakal isteri satu kampung.

klu ayah x tolong pon, aku masih boleh cover duit makan kenduri..yg aku question kan, nape tt kena tanggung semua belanja belah pompuan.memang macam tu ke? kalo la memang betul semua belanja belah pompuan tt tanggung, tt la yg kena decide nak buat majlis camne.ikut yang mampu.bincang la dengan parent pompuan.kata memang masing2 susah, so patut belah sana pon paham la kalo tt explain situation.

Ikut perjanjian hantaran 8k sahaja kan. Nnk lebih itu masalah belah perempuan bukan awak. Tolong pahamkan awek awak tu. Awak nak tanggung kenduri dia. Nak tanggung kenduri belah dia. Mabuk ke hapa?yang menempah katering diorang. Awak nak masuk campur buat apa.

Rate

1