CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jaketbiru

ANAK TAK MAU DUDUK ASRAMA...FORM 4

madeinborneo posted on 26-8-2012 02:46 PM
Haaa?? First time aku dengar ni..aku sbp
3 tahun before TI..memang hostel..tapi bukan pasal aku  ...

aku tak maksudkan budak2 bijak yg mmg dh sedia dok asrama dr kecik. contohnyer mcm anak tt nih. even dok rumah pun blh menten study dan disiplinnya. so kalau dia merosot dan tak happy dok hostel, better dia dok umah jela.

kawan aku, ada anak teenage, bkn tak bijak tp terlalu ikut pengaruh kawan.. PMR out, disiplin out, byk bg masalah. kawan aku hntar dia smbg form 4 nunnn kt negeri kedah.. sekolah biasa tp ada hostel.. berontak tu stended ar kan.. mana nak budak2 ni.. dh biasa bebas kt bndar.. sekali dpt sekolah ceruk, hostel pulak.. tp itu pengajaran la kan.. kawan aku ckp, kalau anak dia, pas masuk asrama pun takde perubahan jugak.. dia tetap mentenkan anak dia kt situ.. sbb dia nk tgk perubahan yg tak baik dr menjadi baik.. kalau tak berubah pun katanya atleast terjaga semuanya.. mkn, pkai, study,solatnya,disiplinnya. so, anak tt takde apa yg dia nk ubah, then menten dok umah semula pun bagi jelaaa coz tak effect apa2.

allyhasana posted on 26-8-2012 03:04 PM
aku tak maksudkan budak2 bijak yg mmg dh sedia dok asrama dr kecik. contohnyer mcm anak tt nih. ev ...

Alamak beb. Tak timbul soak bijak ke tak. Bab asrama ni memabg sensitif berdasarkan apa yg ko habaq ni laa. Dah jadi macam tempat buangan budak ada masalah plak. Ramai yg cakap mcm ko ni but dari perspektif sekolah menengah agama..yg aku kata mcn tak pernah dengar ni asrama sekolah biasa. Ke memang ada cenggitu? Sebab masa anak aku masuk hostel (bukan gov) selain anak aku kena interview, dgn aku sekali kena. Depa tak nak budak bermasalah masuk asrama. Takut merebak budaya tak best katanya. Again, anak aku sekolah agama.

Bila cakap pasal sekolah teknik ni aku maybe out dated. Hmmm...by the way, kalau dah dekat rumah and TT rasa tak de masalah, buatlah yg terbaik untuk anak tu. Jangan ungkit2 kemudian hari.

lavapanes posted on 26-8-2012 02:47 PM
iye sis....

susahkan nak apply siggy ko in real world..

Mana ada susah. Ko je yg buat susah. Doktor n engineer tak ada rasa susah pun. Kihkih

Yang nk belajar anak, bukan mak bapak... so tak payah la TT paksa memaksa si anak..... kalu mak bapak kata asrama tu bagus, mak bapak la yg pergi duduk asrama... aka rumah org tua.. nak?

Umo 16 thn ada adik baru nk umo 2 tahun.... alamak, dah tua2 pun sibuk lagi nak beranak kecik

jaketbiru posted on 26-8-2012 02:02 PM
Zehra cikgu ek...ajar skolah teknik ke???

anyway, memang bernas betul idea yang cikgu bagi...ra ...

dulu kita belajar kat TIKL cheras.. laa ni jadik cikgu kat sekolah biasa yg ada asrama harian yang jugek offer subjek Lukisan Kejuruteraan (LK) utk elektif bg kelas SPM aliran sains teknikal.. maknanya student yg ambik aliran ni, subjek elektif depa, add maths, fizik, kimia & LK. sbb nya asas utk course kejuruteraan kat mana2 U adalah paper LK..  lecturer takde masa nak ajar basic pegang T-square & TD board tu..
makanya, kena ambik subjek LK masa SPM utk mudahkan proses dia belajar.

skrg ni dah byk sekolah menengah biasa yg offer subjek LK. tp, mmg masih ramai lelaki berbanding perempuan.. tak tau lah napa.. klu ajar boys, senang jek tangkap.. klu ajar girls, bukan setakat dia aje menangis.. cikgu pun sama nak menangis dibuatnya..
utk batch SPM 2 thn lps, kita org punya guru cemerlang siap bwk kan air penerang hati kat girls ni..  kertas projek dah siap.. tp takut paper final tu sangkut.. sdgkan kita pun terdesak nak kekalkan rekod.

budak2 teknik ni mcm ada ego sendiri.. tp klu kita jenis pandai bwk diri, insyaallah bila dah masuk UITM/UTM, senang aje hidup.. sbb nya bila kita jumpa semula senior2 pembuli tu, kita jadik lebih akrab.. (sbb depa dah belasah cukup2 masa kat sekolah dulu.. ) bila2 rasa susah nak siapkan projek, senior ni laa yg dtg tolong kita..
klu buku2 tu jgn ckp laa.. melambak notes senior simpankan dari semester ke semester.. sampai laa grad. kita plak turunkan pd junior kita..
budak2 teknik ni, hati jek brutal, tp bab akrab tu mmg tahap adik beradik laa..

Rate

1

Follow Us
madeinborneo posted on 26-8-2012 11:56 AM
aku dah tua. so, bleh agak laa TI mana kalau asyik laa jalan kaki terteleng2 dengan cikgu2 maktab  ...

waaa... super duper senior kaa ni?? ya ampuunnn.. 'bertugas hidup berjasa'
TI mana lagi yg ada kat tepi tasik??  
kita mmg resident blok C tepi tennis court yg ngadap blok lelaki sekolah sains tu...
hobi peberet, lepak kat white house sambil kira daun gugur..
ada lagi ka upacara tradisi membuat bom pd mlm awal muharam?<< ni proof yg budak teknik mmg terlebih genius dari budak Sains nun..
ada registered name ka?? Ped? Lhorated? Jap? Led? Penarol?
masa nak gi interview masuk KPLI, kat MPIK, tgh lepak kat tempat tunggu bas, tetiba ternampak registered name sendiri masih melekat kat tiang kat situ.. tak tau ler keturunan yg mana satu yg gatal tgn.. tetiba rasa mcm tak layak jek nak jadik cikgu.. sbb masa kat TIKL...err mmg agak ganas..
Alhamdulillah, skrg ni dah nak masuk tahun ke 10 jadik cikgu.. dah dpt APC tahun 2005. kiranya, jadik org jugek laa akhirnya.. he he..

lavapanes posted on 26-8-2012 01:35 PM
sampai dilabel antara pengganas sekolah (term in my school)
nama pon naik dalam mesyu ...

something happened to u pacit lava?
why being cynical?

my boss anaknya dpt masuk asrama
cukup seminggu tepon bapaknya x tahan keadaan di sana
dan dan tu gak bapaknya pi amik

zehra2 posted on 26-8-2012 07:25 PM
waaa... super duper senior kaa ni?? ya ampuunnn.. 'bertugas hidup berjasa'
TI mana lagi yg ada ka ...

gila ahhh mengenang zaman tudung senget2 nih. kihkih

by the way, aku pun sebenarnya ada masalah dengan hostel masa form 1. aku asrama kat selatan tanahair. sebab aku sports girl. wakil negeri kekdahnya. so, duduk laa satu sekolah nih. for a year...tapi sebab aku selalu skip class training dekat ibu negeri, maka cikgu sekolah ngan warden aku agak bias. dah laa aku pakai seluar pendek macam budak2 sekolah cina masa games. budak sekolah aku tu boleh kata semua budak2 cemerlang dari seluruh daerah tu. aku je tak pasal2 dari kl..kihkih. so, aku asyik laa kena 'tazkirah'. nak kata stress sampai nak gantung diri or pelajaran merosot tu tak de laa sebab aku bangsa tak de hati perasaan gak. just letih laa main dengan surrounding 'sopan adalah tatacara orang melayu' sampai depa bantai cakap jawa kalau aku ada. fine, aku sumbat telinga dengan walkman masa prep and masa lepak. sorang2 beb. but again, aku lebih fokus kepada buku sebab aku banyak ketinggalan kelas. mak aku dah warning, nak melompat sana sini, result kena menten. maka aku jadik tak stress kena pulau. alaaa...aku dah terbiasa sengsorang sebab abang kakak aku semua besar2.

next term, aku pindah sbp kat ibu negeri...aman hidup aku. sebab dapat training dengan tenang. dan seluar pendek no more issue. form 4 aku bertaubat tak mo pakai seluar pendek, sekaligus masuk TI dan jadik budak biasa with no more scholarship budak sukan yayasan negeri. bermulalah saat momento mengira daun macam cikgu zehra cakap.

BidadariAnggun2 posted on 26-8-2012 06:22 PM
Yang nk belajar anak, bukan mak bapak... so tak payah la TT paksa memaksa si anak..... kalu mak bapa ...

apa punya logic ko pakai ni??

BidadariAnggun2 posted on 26-8-2012 06:23 PM
Umo 16 thn ada adik baru nk umo 2 tahun.... alamak, dah tua2 pun sibuk lagi nak beranak kecik

kayuh selagi boleh...

ko jgn jeles

tengok sekolah. my bro dapat sekolah men sains tg faris petra lari cabut tanak duk asrama.. stress katanya. belajar kat sekolah tepi rumah yang tak berapa nak cukup facilities, last2 reslut spm gitu2 jeh sbb environment nya tak bagus sangat.

i dulu hampir quit hostel sbb tak suka duk boarding school. cukup 3 bulan tetiba jadik suka pulak duk kat situ. persaingan tip top, performance pon jadik bagus sbb environment nya sungguh segar dan berlainan dengan skolah harian biasa.

next anak kalau dapat boarding school yang bagus2, hantar je la, sebb the environment is very different. pengalaman pun bagus.

Rate

1

addamnor posted on 27-8-2012 02:58 AM
tengok sekolah. my bro dapat sekolah men sains tg faris petra lari cabut tanak duk asrama.. stress k ...

aku rasa disetkan seperti robot selama duduk boarding school...  zaman takde berapa ada internet tau..

BidadariAnggun2 posted on 26-8-2012 06:22 PM
Yang nk belajar anak, bukan mak bapak... so tak payah la TT paksa memaksa si anak..... kalu mak bapa ...

Ooooo...kalau camtu mak bapak nie biorkan je lah anak nak buat apa2....ikut suka ngko lah ye nakkk

kalau camtu baik takyah jadi mak bapak...

BidadariAnggun2 posted on 26-8-2012 06:23 PM

Yang itu pun jadi isu ke??? Dah memang gatal lagi nak beranak...no hal...

jangan marah..gurau jeaa

allyhasana posted on 26-8-2012 03:04 PM
aku tak maksudkan budak2 bijak yg mmg dh sedia dok asrama dr kecik. contohnyer mcm anak tt nih. ev ...

Anak llaki saya upsr thn nie...nakal yg amat, asik mainnn jea kerja dia, wakil daerah bola sepak, goal keeper.

belajor tak mau, pening katanya...tapi kalau main mmg kaw2 la..tak nampak letih pun, maknya pulak yg letih nengok.

yang nie memang saya berrrrharap sangat dia duduk asrama, sekolah sukan...sbb rasanya dia akan jadi lebih tough, berdisiplin...

solat pun ikut suka dia..makin saya marah makin dia memberontak, kena layan cara diplomasi memanjang...mak dia nie pula bukannya jenis penyabar...

jaketbiru posted on 27-8-2012 08:41 AM
Ooooo...kalau camtu mak bapak nie biorkan je lah anak nak buat apa2....ikut suka ngko lah ye nakkk ...

pada aku, niat ko nak masukkan anak ko ke asrama ialah supaya dia boleh belajar dengan selesa & boleh concentrate kan? Ko nak dia berjaya dlm pelajaran kan? Tapi anak ko pulak, semakin lama semakin stress duduk asrama.. kalau stress, macam mana nak concentrate? macam mana nak study?

Ko kena tengok keselesaan anak ko jugak.. bukan maknanya ko boleh kata anak ko boleh buat sesuka hati je.. tapi sebab dia nak belajar, dia yang tahu situasi yang macam mana yang dia selesa.. tak perlu ada paksaan dalam mendidik anak2, anak juga manusia yang ada hak untuk diri sendiri.. tak bermakna ko parents, ko ada kuasa veto dalam membuat keputusan untuk dia..

tolenrasi kena ada walaupun pada anak sendiri, lebih2 lagi kepada anak yang meningkat remaja.. remaja memberontak sebab hak mereka selalu diketepikan oleh ibu bapa.. ko sedar tak? Last edited by BidadariAnggun2 on 27-8-2012 09:09 AM

Rate

1

BidadariAnggun2 posted on 27-8-2012 09:07 AM
pada aku, niat ko nak masukkan anak ko ke asrama ialah supaya dia boleh belajar dengan selesa &  ...

Amboi garangnye....nie mesti spesies anak yg dinafikan haknya....awat emo semacem jea...

kalau lah aku nie guna kuasa veto sbg ibu bapak, takkanla aku berforum bagai nak tahu pandangan korang mana yg terbaik untuk masa depan anak2...dah lama akak jegilkan mata kat anak sambil berkata....NO WAY, KENA STAY ASRAMA GAK..TAK BOLEH BANTAH..huhu

ada kebaikan duduk asrama nie, dpt study sama2 kawan, ada disiplin...tapi kalau dia tak sesuai, akan ku keluarkan anak dari asrama
dan duduk rumah

jaketbiru posted on 27-8-2012 09:50 AM
Amboi garangnye....nie mesti spesies anak yg dinafikan haknya....awat emo semacem jea...

kalau  ...

Hahahaha... pandai2 ko jek speku pasal hidup aku.. parents aku paling sporting walaupun aku dulu pun duduk asrama.. takde la aku memberontak sbb aku tak pandai lagi la masa tu, aku fikir apa yg bagus bg mak aku, bagus utk aku.. cuma bila dah keluar dari asrama & masuk U, aku rasa apa yg aku lalui 5 thn duduk asrama sbg sesuatu yg sungguh la membosankan.. masuk U aku duduk asrama juga tapi tak la seteruk asrama SBP.. sampai final year aku duduk asrama, walaupun U aku dgn rumah parents aku tak la jauh mana & aku ada transport sendiri nak ke mana.. rasa cool sangat student duduk hostel ada kereta sendiri ke sana ke mari....