CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4910|Reply: 36

TOLONG!!! - sapa2 ada idea bernas tolong saya!!! (DESC PANJANG, SUDI2 LA BACA)

disebabkan xsure response from bod pelajar tu, aku tumpang tanya kat sini... tolong ek..

assalamualaikum..

aku sekarang tengah sambung master - bidang Knowledge Management Technology (KMT). sekarang aku baru habis sem 1 ni.
utk sem 2 ni, aku kene sedia topik utk dissertation sem 3 nanti sbb ujung sem 2 nnt ade proposal defense.
disebabkan itu, meh aku terang sket pasal KMT ni.

KMT ni mostly pasal mcm mana ko nak modelkan knowledge yg ade supaya senang org awam nak access knowledge tu.

sebagai contoh, knowledge pasal herba. so, disebabkan ilmu2 pasal herba ni berterabur, so, org IT akan modelkan knowledge pasal herba2 yg ade di malaysia (terpulang la scope and method die nak modelkan tu camne). then, bila org nak tau pasal herba tu, die akan pergi dekat satu website berkenaan knowledge yg telah dimodelkan tu and die dapat sume maklumat pasal herba tu dekat website tu. actually xkisah la nak gune website ke ape ke. website ni contoh medium utk access knowledge tu. sbb if korang google je, dapat jugak, tp x menyeluruh. so, itu tujuan KMT, utk modelkan knowledge yg ade supaya die xpupus ditelan zaman.

sekarang ni, aku terpaksa cari knowledge yg hampir2 pupus and susah di access, so, aku akan modelkan knowledge tu supaya senang org nak dpt kan maklumat from knowledge yg aku da modelkan.

setelah berbincang dgn supervisor aku, kitorang dapat cadangan ini:

1. modelkan pemakanan org selepas bersalin (dlm pantang).
2. modelkan pemakanan ulam2 org malaysia ni and khasiat die (ulam raja, kacang botol etc)

setelah bincang2, aku rasa aku prefer no 1 and supervisor aku suruh start da cari2 journal berkaitan dgn org dlm pantang which dalam english diorang gelar postnatal.

tapi yg jadi masalahnya sekarang, setelah puas aku baca2 journal, daripada medical side, mmg xde pantang2 ni. doc just tgk ape yg kurang dalam badan patient and die bg supplement based on bende yg ko perlu recover balik. contohnye iron kurang, die bg iron supplement.

so, korang rasa, apa knowledge yg penting tp susah sgt korang nak cari maklumat pasal bende tu?

tolong sgt2 if korang ade idea bernas. tq

Knowledge pasal keturunan Rawa (Rao)...

Knowledge pasal keturunan Rawa (Rao)...
PostBanhammer Post at 16-7-2012 01:19

keturunan rawa ni asal perak tu ke?

tp, ape significant if dpt kumpul keturunan rawa ni ek?

tq for suggesting..

keturunan rawa ni asal perak tu ke?

tp, ape significant if dpt kumpul keturunan rawa ni ek?
...
underwoodrockz Post at 16-7-2012 01:26

Errr.... Boleh wat muzeum pasal keturunan Rawa ni kot.. Pastu boleh jadi salah satu tempat tarikan pelancong, dalam industri pelancongan. Cara tak langsung, sumber pendapatan, terutame dlm bentuk kewangan kat Malaysia pon masyukkk, sebab makin ramai pelancong2 dari luar negara dtg..

Aku menjawab soalan ke sebenarnye ni? Sori kalau tak..

Errr.... Boleh wat muzeum pasal keturunan Rawa ni kot.. Pastu boleh jadi salah satu tempat tar ...
PostBanhammer Post at 16-7-2012 01:38

aku rasa mcm menarik idea pasal bende tu. tp, mesti examiner akan persoal kenapa rawa? kenapa x keturunan lain.

aku baca rawa ni from sumatera barat. nnt jadi kecoh lg ingat kite nak claim keturunan rawa. haha.

but, menarik jugak actually. cume susah sket la nak cari2 maklumat pasal keturunan2 ni. huhu.

if ade pape menarik lg, tolong la ek. tqvm

aku rasa mcm menarik idea pasal bende tu. tp, mesti examiner akan persoal kenapa rawa? kenapa x  ...
underwoodrockz Post at 16-7-2012 01:47

Your welcome.. Kalo ade pape idea lagi.. aku akan cuba inform kat sini ye.. Yang pasal claim mengclaim tu pon ade gak aku terpikir senarnye.. Hahaha.. Siot tol la pe'el masyarakat seberang tu..

Good luck yer....

Follow Us
Your welcome.. Kalo ade pape idea lagi.. aku akan cuba inform kat sini ye.. Yang pasal claim m ...
PostBanhammer Post at 16-7-2012 01:53

aku suke giler idea pemakanan pantang and zat2 die menurut org2 tua pny persepsi.

tp, aku risau sbb xde significant from medical side, so, jd mcm xvalid.

haha.. ok, if ade idea, tolong la lg ek. tq

Reply 1# underwoodrockz

petua pasal sakit2 menggunakan ulam2/herba/pokok/daun tertentu?ni cam tajuk ulam2 yang no 2 tu,tapi ni tujuan dia lain.ni lebih kepada cite cara nak ubati penyakit itu ini daripada bercerita pasal herba/ulam2.
coz rasanya cam ramai nak petua atau cara alternatif nak ubatkan sakit cam demam/batuk/gatal2/kutu.
dan kalau diletakkan juga untuk ubati penyakit2 lagi berat,lagi orang nak baca/cari kot.

Reply  underwoodrockz

petua pasal sakit2 menggunakan ulam2/herba/pokok/daun tertentu?ni cam taju ...
tajul186 Post at 16-7-2012 02:10

owh. menarik gak but still related dgn medical side which mcm aku kurang minat.

but seriously, menarik petua2 ni. huhu.

tq

actually dah ada database tentang petua org2 dahulukala menggunakan natural resources (setakat ni baru ada tentang plants, tapi akan dipanjangkan ke animals and microbs). tapi aku x sure kenapa public xleh access db ni, maybe belum boleh fully implemented / baru pilot stage. but cara2 menggunakan tu x explicitly mentioned, just kata benda ni boleh guna utk luka etc. sekali dgn dia punya documentation / references. tapi kalau ko nak proceed jugak no harm... kot.

ko kata ko less interested in medicine kan... so what field are you interested in?

ko punya dessertation kena buat knowledge model tuh ka?
or buat system knowledge tuh?

do u have to create the database and the system? or you have to come out with the theoretical framework?

ko punya dessertation kena buat knowledge model tuh ka?
or buat system knowledge tuh?

do u have  ...
baby_pingu Post at 16-7-2012 10:59

more to knowledge model. but i akan buat jugak a prototype system based on the model..

database and system tu akan dibuat la prototype die.. the framework pun kene ade la. but everything just a prototype..

prototype kene wat sbb nak buktikan la yg model tu berjaya utk retrieve information needed.

Reply 1# underwoodrockz

how about pemakanan penyakit2 tertentu

for eg, aku skrg tgh sakit2 sendi.
it's kinda helpful kalo aku tau what most people yg having same illness are eating/avoid for managing their illness.
x kisahlah samada ubat2 mahupon makanan..

Reply  underwoodrockz

how about pemakanan penyakit2 tertentu

for eg, aku skrg tgh sakit2 se ...
InVendeTTa Post at 16-7-2012 11:27

menarik gak. sbb mcm ayah aku pun sakit darah tinggi n kencing manis, tp die hentam je sume makan.

tqvm

erm tetiba terfikir lak, kalau lah ada cara2 menguruskan badan dari day 1 - dan cara2 mengekalkannya hinggalah keakhir hayat.  Maksud akak cara2 maintain berat badan yang ideal. skop yang mmbantu kita mengekalkan disiplin diri. ketahanan mental. ketahan fizikal. pemakanan yang sesuai untuk beginner. pastu step yang seterusnya. dan kalau boleh, mcm mana parents nak membantu proses mengekalkan berat badan ideal ni sejak anak dilahirkan.

tetiba lak terlintas tajuk ni, alangkah baiknya bila clik jer website tu, terus a-z keluar semua info....

Orang skrg main larungg jek,mana ada pantang2 ni....

actually dah ada database tentang petua org2 dahulukala menggunakan natural resources (setakat ni ba ...
awan_kelabu Post at 16-7-2012 10:46

owh. maybe project tu restricted utk golongan tertentu kot.

actually im more interested in something melibatkan technology/programming - gadget, method.

but since tujuan KMT ni adalah utk capture inter-generation pny knowledge, so, technology mcm xberapa sesuai la utk kite buat sbgai main focus.

erm tetiba terfikir lak, kalau lah ada cara2 menguruskan badan dari day 1 - dan cara2 mengekalkannya ...
puanlina Post at 16-7-2012 14:57

bende tu mcm ok but I da cadangkan tuari and SV i ckp mana knowledge yg awak nak manage tu..

die pun ckp tuari yg bende tu mcm xberapa kukuh sgt if nak hantar pergi conference..

Orang skrg main larungg jek,mana ada pantang2 ni....
noremz Post at 16-7-2012 15:08

tu pun betul. sbb bila kite buat bende tp significant die sikit sgt bende tu mcm jd useless la.

penat2 model tp xde org nak gune pun.

owh. maybe project tu restricted utk golongan tertentu kot.

actually im more interested in so ...
underwoodrockz Post at 16-7-2012 15:47

ha'ah baru confirm dgn kawan. dB tu x fully launched lagi, so mmg still kena treat it as confidential.

kalau intergeneration maybe medicinal stuff la kot yg senang sbb ada documentations. itu pun byk lagi x documented, so mmg hampir pupus kot

adat resam pun boleh jugak, tapi mcm x tau nak kata penting ke tak

12Next
Return to list New