CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 3038|Reply: 17

ce pk...

maaf la ye...klu sy myampuk..dlm korg amik baby org ni kn? ada x korg pk perasaan mak bb yu skrg ni/ ce bygkn klu korg in her shoes...

amik baby orang ni maksudnyer amik anak angkat ke?

haah...anak angkat ke???

kalau mak dia yg dah tak nak camne plak TT??

dalam hati sya sntiasa teringatkan mak dan adik beradik anak saya...sya berhutang nyawa dengan ibu dia sbb sanggup berikan darah daging dia utk kebahagiaan sya...tp ibu bby sya taknak ada sbrang pertalian n taknak ada hubungan langsung...tp satu hari nnti sya nk temukan jugak anak sya dgn ibu kandung dia...

aku xtau org lain.tp kawan aku yg amik anak angkat ni..mmg aku suka cara dia.dia bg mak kandung budak ni dtg tgk..dia ckp dgn budak ni tu umi.terangkan knp umi xjaga dia.sememangnya budak ni dh tau tu anak angkat dia.xda pe masalah pun.

kdg2 aku xsuka sikap org yg suka berahsia pastu akhirnya baru nak bgtahu.budak tu rasa tertipu.apa pun sebab kita wajib bg tahu.bg aku org2 bpikiran cetek suka buat mcmni,mcm ada satu org kat kg aku ni..nenek aku ckp..ada org lps bsalin bg dia baby..kebetulan anak org tu bsalin juga..jd dia ckp dapat bayi kembar.dia bin kan sekali dgn nama anak org tu.dahlah budak tu pempuan.dia ckp nak rahsiakan.mcmne tu agaknya nanti kalo nak kawin??

kalo amik anak dr mak yg xbtanggungjwb pulak..aku xrasa perlu kahsiankan keluarga atau ibu kpd bayi bkenaan.sbb suka suki dia perlakukan bayi tersebut mcm2 pastu nak tgk.kalo aku lah..sikitpun xkan pikir.

sekadar pandangan.

Follow Us
btw kakak aku pon amek anak angkat... erm.. stakat ni dorang bintikan kepada abang aku.. tapi one day bile die da paham.. kakak aku nak gitaw.. nati nak gitaw nape parents kandung die tak dapat jage... ouh ye.. die da jadi anak susuan.. so xde masalah sal aurat... tapi tetap takleh walikan...

yg aku kompiyus bile die di bintikan dengan abang aku.. aku faham for de sake elakkan malu.. tapi aku x taw la dalam agama dibenarkan tak kalu gune alasan ni.. tu yg aku kompiyus sangat...

[quote]btw kakak aku pon amek anak angkat... erm.. stakat ni dorang bintikan kepada abang aku.. tapi one da ...
biozipstar Post at 19-3-2012 17:17 [/quote

actually tak boleh dibintikan dgn abg u..salah tu..benda2 berkaitan hukum ni x leh buat main2..
aku cuma harap dah besar nanti, abg ko tak walikan dia..

Reply 5# MrsInsp

mak tu tak nak jumpa ada sebab nyer .. percayalah tak der ibu yg nak berpisah dgn anak dia tanpa sebab. in a better circimstances mungkin dia takkan bagi anak dia pada u . adalah lebih memilukan kalau anak tu dia dpt jumpa sekejap jer pas tu u bawak balik lagi .

sedih masa perpisahan kali pertamam tak terubat lagi mungkin ... kalau jumpa lagi mesti luka lagi dan terpaksa berpisah lagi .

pernah tgk tak citer hindustan yg kajol cari balik anak dia ( yg pak dia kasi kat org)  .. dah jumpa mmg susah sgt nak tinggal kan anak tu esp then dia dah mampu and tak der halangan nak bela anak tu balik.  pas tu berrebut lak dgn mak angkat anak dia.

awak sanggup ker kasi balik anak tu pada ibu kandung if ibu tu dah berkemampuan and dtg nak ambil balikanak tu ?

Reply 9# dewi
sebenarnya ada sesuatu di sebalik kisah anak sya yg menyebabkan ibu dia terhutang budi dgn sya...dan ada sebab ibu dia tknk ada hubungan dgn ank sya..dan kalau dia mampu pun dia xkan tuntut anak dia balik..tp anak sya ada hak utk tahu siapa ibu kandung dia..siapa adik beradik dia..skrg mungkin bkn masanya anak sya jumpa mak dia..tp bila dah dia dah besar msti jauh di sudut hati dia nk thu mcm mana rupa mak dia..kakak dia dan abg2 dia..cukuplah wktu dia bby kita sbgai dewasa tentukan hala tuju hidup dia...bila dia dah dewasa biarlah dia buat kputusan sndri...

Reply 8# MamaMima711
skrg nama ibu dan bapa angkat dah boleh dimasukkan dlm sijil lahir...yg sya tahu nama bayi tu bersambung trus dgn nama ayanh angkat tanpa bin di tengah...dah dah takde bayi tak sah yg di binkan dgn Abdullah..tp digantikan dgn 99 nama Allah..

Reply 1# misssyasha
pakcik aku amik anak angkat yang tidak diketahui siapa keluarganya... jadi memang tak dapat la nak contact2 ke ape... memang tak terbayang.

[quote]btw kakak aku pon amek anak angkat... erm.. stakat ni dorang bintikan kepada abang aku.. tapi ...
MamaMima711 Post at 19-3-2012 23:28

uh tu mang tak.. dorang plan nak gitaw rahsia ni bile die da aqil baligh kot... dan dorang mang xkan walikan... kene gune wali hakim gamaknye... da la anak sedara aku tu pompuan.. comel giler plak... pangai boleh same dan muke pon leh iras ngan kak n abang aku.. tu sumorang tak caya die adalah anak angkat.. hakikatnye kami je yg taw...

Reply  MamaMima711
skrg nama ibu dan bapa angkat dah boleh dimasukkan dlm sijil lahir...yg sya tah ...
MrsInsp Post at 20-3-2012 12:11

ouh really? yg ni penah dengar gak.. erm.. tapi tu la.. xde binti kan.. tape la janji leh la ade boh name abang aku nanti.. hehe...

Reply  MamaMima711
skrg nama ibu dan bapa angkat dah boleh dimasukkan dlm sijil lahir...yg sya tah ...
MrsInsp Post at 20-3-2012 12:11

betul tu....actually benda ni lama dah implement...parents sy ambik anak angkat masa tu umur adik angkat sy tu dlm 10 tahun klu x silap...kena g jabatan pendaftaran negara utk daftar as anak angkat tp sebelum tu ada proses angkat sumpah ke apa tah yg ibu kandung menyerahkan anak utk diambil sbg anak angkat...sijil beranak akan di mansuhkan yg ada sijil pendaftaran anak angkat yg mana details ibu bapa angkat akan di masuk kan dlm sijil tu...

mcm kes adik angkat saya tu...nama dia pun kami tukarkan jd dlm sijil pendaftaran tu tertulis nama baru pastu takde "bin" sebaliknya digunakan perkataan "maula" yg bermaksud "anak angkat kpd"....cth nama adik sy tu  xxxx maula xxxxx  

adik sy tu dah kawin ..x silap sy masa akad nikah tu imam sebutkan nama yg parents sy bagi tp di binkan dgn nama bapa kandung dia....

ye la...i pn penah bg my baby kat org....sape kata senang nk bg baby kt sendiri kat org lain? tp waktu tu, seriously aku sgt la x mampu nk jaga die...even bapak nya pn..hmmm...ntahla..kisah lama..aib lg....yg penting, mmg sedih..sedih sgt la..tuhan aje yg tau mcmana perasaan waktu tu..baby sakit lg...i yg kne ceaserean..xley nk wat pae pn masa tu..buntu...

salam..maaf if mganggu..myb korg ptt dgr pndpt drpd seorg ibu yg mberi anak itu sndiri...lbh krg 2 taun lps,sy bg my baby to this person...sblm bsalin,st mmg da janji dgn family angkat tu yg after baby lahir,mmg dorg amik trus baby tu n sy xnk pgg, xnk wat pape sbb xnk ada pape attachment dgn baby,i bg baby i sbb i nk die hidup dgn selesa dgn didikan agama,i xnk my baby hidup dgn org yg stabil,unmarried mcm i...about 3 hari kat wad hospital,sy selamat mlahirkn baby boy,comel,yg sy ingat sy sempat kiss dahi n pp die n nurse pn usher him away from me....by that time,after melahirkan, sy xpenah hug or pgg or susukn my baby coz die sakit n kne tahan dlm NICU.. sedih mmg sedih...tp nk wat cmner...at that time,meronta2 perasaan nk tgk die w/pn dlm hati da janji xnk ade pape attachment dgn die..But???apepn i'm his mother....last i tgk die, kat dlm NICU, doktor amik my blood for him...sedih..i menangis tersedu2 dlm NICU wit parents angkat die...kua hospital, trus wat adoption process n everything..my baby plak kne hantar pegi HKL for further treatment and operation...bayangkn la,waktu umur die baru sehari, die kne wat operation..the doctor call me for my permission n i said yes..what else should i do? waktu tu seriously i bingung, alone coz i bsalin pn my parents xtau n all (unmarried)..... seriously i've lost my mind that time.... 2 weeks later, br la parents i tau n i kne send kat satu pusat pemulihan akhlak ni..alhamdulilah, i learnt a lot there.. after a year n half, br la i dibenarkn kuar... my parents dgn rela hatinya, bawak i i jmpa my baby for the first time...rindu??? hanya Allah yg tau... family angkat tu pn mcm faham yg i rindukn baby i. they let me play wit him.... sungguh...he's a boy version of me....the thing is kat cni, we all as a mother, biological mother of the child just nk lepaskn rindu...RINDU...sungguh....i lg la xde niat langsung nk amik baby i, hidup die lbh terjamin drpd stay dgn i...lbh2 lg jd ibu tertinggal mcm i ni....xde sape nk amik tau our feeling..except Allah yg dengar.... papepn i nk say thanks to the family angkat yg bukak pintu seluas-luasnya utk i n family i dtg tgk n thanks for the hospitality..coz sudi jaga i dlu dlm pantang even sekejap.. thank you so mich...

pernah jumpe 2 kes dlm keluarga asben ader anak angkat. yg kes pertama.. baby umo 7 hari.. maknyer sendiri yg xmo bela. org dulu2 kan senang2 je letak nama bapaknyer. tapi budaktu tau la dia anak angkat.. nak kawin pun pakai wali hakim je. pastu dah besor abih spm dah keje.. alih2 mak budaktu contact nak semula anaknyer. tapi anaknyer yg xmo. kalo xsilap si anaknyer nih jumpe pun xmo sbb mcm marahkan maknyer knape kasi dia kat org. alhamdulillah relationship budaktu dgn mak angkatnyer sgt baik.

kes 2, mak budaktu dok skali umah parents angkat dari sblm bersalin sampai abih pantang. pastu on-off bila mak budaktu ader cuti dia dtg jenguk.. amik bwk jalan, tido 2-3 malam pun ader. diorang mcm percaya sesama sendiri la. tapi till now budaktu xtau lagi la sbb dia nih baru 2yrs+.. tapi aku seronok tgk dia membesar sbb dpt byk kasih syg... yg tetap dgn mak+ayah angkat.. pastu dpt adik (lps setahun lebih amik anak angkat, orgtu dpt baby sendiri).. dia gak masih ada contact selalu ngan mak kandungnyer. bab nama aku tak pernah tanye plak..