CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2172|Reply: 13

$$$ - Kesedaran dan Kesyukuran Nikmat Allah

Disini saya hendak berkongsi bagaimana saya telah diberi kesedaran tentang nilai $ dan kesyukuran.  Saya ada membuka thread mengeluh bila gaji akan cukup walaupun gaji saya dah cukup.  Gaji 15K, kete dan minyak kompeni bayar, bonus 4-5 bulan tetapi masih rasa tak cukup.

Minggu lepas, saya didatangi oleh seorang kakak yang datang ke tempat saya berkerja. Dia menunjukan surat dari kilang baru diberhentikan kerja sebab obesiti dan surat untuk tarik motor sebab dah 3 bulan tak bayar. Dia menangis untuk meminjam RM250 untuk membayar tunggakan motor RM240 dan berjanji untuk membayar balik selepas mendapat bantuan Sara 1 Malaysia.  Semua resit2 adalah ori dan saya yakin ini adalah kes tulen.

Though to write in BM.  After listening to her problem, I decided to give the RM250 and said if you have excess money you can return but otherwise I will consider this as my tithe.  I almost cried at that time because I recalled my mom used to borrow money when she wanted to give me money for my school expenses.  You see, I complained not enough money but there are lot of people have to survive with less than 1K per month...Subhanallah....I have my lesson last week.  She really wanted to return my money I will promised if she comes back, I will give her another RM50 and halal the rest, similarly if she does not comes, I will say halal and my tithe....  After I give her money in the morning, my boss called me in the afternoon and said my bonus is 35.5K before tax.  Allhuakhbar....

I tak tanya nama kakak tu dan phone dia sebab tak mahu tahu, tetapi masa tu I tak cakap jgn pulang duit tu...i kata kalau ada lebih duit baru pulang...menyesal pulak tak cakap jangan pulangkan duit I.  Moral of the story...alhamdulliah....saya bersyukur dengan nikmat Allah dan tak akan komplen pasal $$ lagi...kena komplen bila nak naik haji dan tambah pahala....allahu akhbar.

Rate

1

bersyukurlah dengan apa kita ada.............

walaupun kadang tak cukup duit........ namun yg penting hidup kita sekeluarga ada rasa bahagia dan sentiasa bersyukur atas nikmatnya

bersyukur dgn apa yg ada
sbb ada yg hidup lebih susah lg dari aku

Peringatan yg baik. Terima kasih. (tapi aku kurang nak percaya cerita-cerita sedih org yg aku tak kenal)

yeah kalo ada rezeki lebih x salah tlng org. sometimes hukum karma tu betul. konsepnya sama je dgn ajaran mana2 agama, buat baik di balas baik dan buat jahat di balas jahat.

nak share my experienced, dolu2 lps blk dr intvw aku singgah la kfc makan ayam. pastu dtg la org mintk derma utk kanak2 spastik. time tu aku pun ada duit dan aku hulur la sikit. actually time tu aku hampir ke jobless, br tender 1 month notice tanpa ada bekap keje yg baru. n then x disangka2 aku dpt job yg aku attend intvw tu walaupun ms intvw actually aku da bnyk buat mistake dan harapan so-so jah...

Reply 4# airwaves

aku kalau jumpa kat shopping complex atau luar bank, memang susah nak caya.  Ofis aku kat remote area, dan kali pertama selepas 8 tahun aku kerja, pertama kali ada orang datang minta tolong.  Kakak tu beritahu ada cuba nak pinjam rumah saudara dan kawan2, tetapi tak dapat dan masa nak balik rumah ternampak signboard ofis aku (kami letak masa buat Open Day tahun lepas), dia terus tergerak nak jumpa pengurus kat situ.  Sekarang, ada staf pompuan nak kahwin dan nak pinjam duit aku, takde pun hati terdetik nak bagi pinjam sebab pada aku kahwin kena ikut kemampuan, walaupun aku boleh potong gaji dia bulan2...

Follow Us
Reply 6# Y_me?
nampak sgt akak tu tgh 'susah' sampaikan tebalkan muka pinjam duit dgn org yg dia tak kenal
pompuan yg nak kawen..plak tu nak pinjam duit..ni jenis pompuan tak tahu malu

aku kalo hulur duit..tanpa byk soal pun dgn org buta aje..
w/pun ada org dok pimpin dia sana sini mtk derma
sbb org buta kerja apa yg diorang bleh buat

Amin..Alhamdulillah...bersyukur itu satu kenikmatan.....

aku berani bagi kat orang2 yang aku kenal dan kat kucing2 je....

tqvm...at least ade sedikit kesedaran....berusahalah bersungguh2 di dunia ini, dan bersyukurlah dgn apa yg kite dapt.....susahnya nk mendidik hati

Reply 1# Y_me?

Yes, nowadays still got some people who are salary less than 1k per month..its very suffer to survive...for me..im really thank to allah. My salary is not higher than your salary, just a few K per month...
I just believe..there is no power helpful better than ALLAH... ( hasbunallah wa ni'mal wakill)....Bersyukur dengan ape yang ade dan kalau susah sekali pom,..sy berserah pada allah..kerana hanya petolonganNya yang paling baik..

syukur jugak dapat allowance tiap2 bulan dr papa mama.  org len susah duit.. im so blessed.

Reply 7# hirai_saza

lagi satu takut nak bagi pinjam kat staff pompuan, silap haribulan kena tuduh skandal, nasib tak baik kena serang ngan laki dia...I pun kalau tau wife I pinjam ngan boss dia rasa macam ada udang dibalik mee....staff ni ibu tunggal takde anak, lepas cerai bertunang ngan salah seorang perkerja lelaki tempat I, skg dah putus tunang dan pekerja lelaki tu pun berhenti sebab malu....bulan depan nak kahwin dengan org lain....duit staff tu habis kena pinjam ngan ex tunang dah tak dibayar balik....

alhamdulillah diberikan kesedaran oleh YANG MAHA BERKUASA.

memang kita rasa insaf bila alami macam tu kan....

tumpang gembira dengan rezeki TT yang dikurniakan oleh ALLAH, walaupun tak kenal...huhu...

p/s: aku sentiasa bersyukur dengan nikmat dan rezeki yang dikurniakan oleh YANG ESA.

baguslah...pada aku mase kite senang , ingat2 gak kat org yg tak mampu...harta tu pun bukan kita punya sebaliknya dipinjamkan olehNya semata 2..