CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nsputeri

Wang / Belanja Hantaran...Memang Macam TU Ke? - MINTA PANDANGAN

duit hantaran kawen parent tak pernh tanya tu jadi kita punya..duit org hulur2 masa kenduri semua parent punya...duit kenduri kita yg bagi parent kita..parent tak pernh mintak dan tak pernh tanya buat pa buat pa..duit mas kawen beli mas..

kalau belah utara memang macam ni...
duit tu totally akan pergi ke parent

pantai timur mas kahwin tetap RM22.50 je la.. x bole letak Rm500,100,300,9000.. hantaran je bole ltk ...
lynnyana Post at 1-3-2012 15:31

pntai timur belah mna?hbs my sepupu sepapat kawin mas kawin nya rm100 boleh je...hntaran tu org x sebut or kesah pn

Reply 1# nsputeri

merepek la kalau ada yg ckp hantaran tu terletak pd mak bapak nk ambil atau tidak (maybe sbb nilai tu pun mak bapak yg benar2 letak)
pada aku, duit hantaran hadiah dr suami. kita yg patut tentukan duit tu nk ke mana.

kalau kes aku dulu, hantaran my hb yg tetapkan. jadi, duit tu sampai ke sudah parent tak ambil tahu. majlis kawen aku tak pakai duit hantaran, tp guna duit aku sendiri, campur pakat duit adik beradik (sbb kami masing2 semua dh bekerja masa tu). siapa kawen dulu, tolong yg belum kawen. duit hantaran aku, masih dlm simpanan. tgh berjimat utk beli tanah.skrg tinggal adik aku sorg belum lepas. tiba giliran dia lepas ni, kami akan pakat tolong pula (tolong mendirikan masjid, kan perkara baik).

yg penting, berjimat2 la. nk kawen mmg byk pakai duit. bertuah la kalau parent tak minta duit hantaran. tp kalau deme tak de duit, adik beradik pun tanak tolong, nampaknya yg nk kawen la kene usaha lebih...dan korban lebih. sbb yg nk kawennya...kamu jugak, bkn org lain.

Duit hantaran mmg hak parents... Sbb diorg yg tetapkan, mas kawen hak Pengantin... Hantaran tu org panggil belanja hangus, meaning duet tuk buaT kenduri la...katering kemah Bagaiiii.. TT org mana? Kalau KL, dgn hantaran 9k tu tak cukop pon nak kaver makan dgn kemah kot. Duet salam2 tu pon hak parents gak.... Tp kalau die nak sedekah skeet kat anak, rezeki Pengantin laa.... Kadang2 mmg Ada yang dapat byk btol, smp 20 k, mmg parents Akan sedekah kat anak... Biase ye diorg amik takat yg diorg keluarkan jer... Yellahh diorg buaT kenduri kawen, bukannya buaT bisnes. So TT tak payah ler nak pening2 pikior.... Berprasangka baik aje.  Ada parents yg berkemampuan, die Bagi balk duit hantaran sbg nadiah utk mulakan hidup baru... Rezeki masing2 laa...
Masa I kawen dulu, hantaran 7 k, katering dgn kemah je 12 k, so duet hantaran mmg guna utk kenduri Dan beli set bilk tido, mmg parents kena top up pon dgn belanja lain2 mak nenek lagik. I pon baru keje takde duet sgt pon, family pon sederhana je. Mcm median je parents I time tu nak kena kaver. So ms tu mmg niat nnt bila ade duit, Akan byr balik rm 4 k kat parents. Sudahnya lps anak 2 br i ada rezeki nak tunaikan niat i tu, tp tak ckpler tu duet byr ms kenduri kawen, kang buaT ya diorg revealed kos sebenar, tak mampu pulak eden..... Hehehehe.....

kawin ni mcm main forexlah..
time untung melambung2.. kalo rugi melantun2..

anggap je  ...
ParinAmat Post at 29-2-2012 13:07

Tafsiran Dari hadis atau surah mana hang dapat nee PARIN? He he

Follow Us
tu la...masing2 ade cara & bahagian/rezeki masing2 kan...
kene family mmg berduit @ dpt kawin dgn org berada, untung la...boleh la ckp duit hantaran x berusik, beli itu, beli ini....syukur la...

kene kes yg mcm aku ni, rakyat marhaen org kate....buat la yg mane penting...yg dituntut agama, kalo nk pikir ckp2 org sampai bile x kawin

Reply 1# nsputeri

erm..

tengok pada keluarga la TT..

baik keluarga atau pasangan tak jelas dengan konsep perkahwinan...kena lah dok gegeh nak buat mejelis lebih grand dari orang..

pada pasu, mejelis meraikan perantin kena ada....tapi, berpada dengan bajet dan kemampuan..

kalau dah sampai nak bersaing bagai..kalau dah anggap perkahwinan macam perniagaan...erm..lari konsep dah laa...

masa majlis kahwin my bro dulu...pemberian tetamu semua dia beri my parents sbb my dad dah keluar belanja utk majlis...duit hantaran yg diberi pd my SIL...dia belikan gelang n rantai...so mmg hak isteri dia lah...tp mgkin lain org lain caranya kut...ikut kemampuan masing2...
so...TT x perlulah berkira sangat...janji majlis berjalan ngan lancar dan parents happy...duit blh dicari...

sy tak tau lah org lain... tp sy dulu kawin tahun 2007 hntaran 7k
disebabkan ibu dh lama meninggal, jd sumenya sy kene handle sendiri bersama ayah
husb masukkan duit dlm akaun sy... sy tunjuk kat ayah, tny dia berapa dia nak utk kenduri... ayah cuma minta 4k utk kenduri... lg 3k sy punya... duit tu utk belanja andaman (andam syer ngan husb) dan sy gunakan selepas kenduri sementara nk tunggu gaji baru...
brg2 hantaran, doorgift sy bli sikit2 guna duit gaji selepas saja bertunang... duit org bg tu byr segala hutang piutang ms kenduri dan selebihnya sy bg ayah...
alhamdulillah selepas kawin kami masih ada duit hantaran yg husb bg utk cover kehidupan kami berdua... barang2 rumah pun kami syer bli siap2 sebln sblm kawin... sbb sy bgtau husb dulu... sy tak nk tido atas toto lps kawin... hihihi...

ermmm.....info yang menarik....sgt membantu....

Reply 1# nsputeri

hmmmm....

sabarlah...setiap cara ibu bapa ada kaedahnya t'sendiri.

kalu ko rsa dh x mampu...buatlah sederhana.

pengalaman aku n mak aku kawen kan akak2 aku....

duit hantaran hnya utk pelamin n katil pengantin, lebey kasi kat kakak2 aku.

makan kenduri duit mak aku kesemuanya...

aku...x kuar duit apa2...sbb blajor lg masa tu...cuma jd wali jer. hehehheh

tp iyelah ...zaman pertengahan 90an...mna ler mjlis kawen ni grand2 sngt.

errrkk..apsal aku leh post kat sini...

Reply  nsputeri

hmmmm....

sabarlah...setiap cara ibu bapa ada kaedahnya t'sendiri.

ka ...
itik_magic Post at 15-3-2012 13:42

bila ko kawen nie?

bila ko kawen nie?
Hana Post at 16-3-2012 09:48

dia cakap dia jadik wali lah .... ke aku salah baca?
errr incik itik dah tawen ka belum

dia cakap dia jadik wali lah .... ke aku salah baca?
errr incik itik dah tawen ka belum ...
penmerah Post at 16-3-2012 09:54

suka la makcik hana nak tanya jugak..

Saya kawen tahun 2005,hantaran masa tu RM7000. Mas kawen RM1000. Mas kawen saya ambik,duit hantaran semua bg kat parent sbb segala urusan kenduri termasuk baju pengantin,hantaran, photography semua my parent yg uruskan.

Saya baru kerja 3 bln masa tu mmg tak der saving lagi. Duit yang org bagi masa hari kenduri tupun saya suruh diorang ambik. Yelah, memang tak patut la kalau saya ambik dah la kawen tak keluar duit langsung.

hana n penmerah.....

aku lum kawen......

hana n penmerah.....

aku lum kawen......
itik_magic Post at 16-3-2012 14:42

itik, ko ni pandai menyanyi la. suara ko sedap. apa kata ko try jadi artis dulu, mana tau kot tetiba femes, jadi rebutan pemenat peminat

Saya orang k.l.... Bukan pantai timur, bukan johor...

Lihat yer....

Dalam kes sy Dui ...
nsputeri Post at 17-2-2012 08:49

Nauzubillah,,,sy pon nak kawen gak bln 8 ni,,,,,mungkin adat kat sana mmg mcm tu kot wak????

Reply 258# ruffleen

perghh ....jd artis......mau kena lempar telur busuk kang.

aku buta note....mna leh jd penyanyi...........

wei blik ke topik asal...marah org nnti.