CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 12378|Reply: 45

Aku & Masa depanku...Kemana hala tuju?

Aku bdk degree, grad dh 3thn, dr ipta, bdg applied math, cgpa 2.9++, skg tgh bekerja bdg admin, dpt offer bln ni bdg purchasing..

Alkisah problem aku cmni, spm aku agak cemerlang, then msk matriks, pointer agak kureng, mohon u msk bdg math, xpernah terfikir hala tuju msa plih course. grad 2008, keluar menganggur jap, pastu keje, then menganggur blk, then dpt sambung diploma account profesional smp level 3 je atas tajaan gov utk dak2 menganggur, then lps hbs tu smbg keje bdg admin, skg dpt offer bdg purchasing as buyer dgn basic hnya 1.9k.

Masalah skg aku, aku xnmpk aku boleh maju bdg purchasing ni..skg keje bdg admin, da exp sket2 psl acct, tp gaji thp dip je, sb tu nk blah msk purchasing. Pernah discuss with HR manager, dia pn agree yg kerjaya as buyer xmenjamin spt bdg2 len. Aku pernah berhajat smbg master n byk kali tertangguh, tp hakikatnya, after grad master, mest line kerjaya ke arah lecturer, tp dgn cgpa 2.9++ i dont think ada peluang cerah.

Pernah apply cikgu, tp banyak halangan yg mmbuatkn aku xdapat apply cikgu. Penah apply lecturer swasta tp xd response, pernah apply bank tp kna msk HQ kt kl/sel, dmna parents xkasi keje sna...   

So, skang aku down sgt2. Ni soal masa depan, job satisfaction, career improvement and money. Mohon sdkt motivasi dr pihak tuan2 sume. Thanks.

yang penting sekarang, apa yang TT nak untuk masa depan TT. kalau betul nak maju, TT tak boleh banyak alasan. walau apa pun halangan, usaha untuk atasinya.

walaupun ada degree dalam bidang tertentu, tapi kadang-kadang rezeki kita ni bukannya ikut degree tu. sorang kawan babe, amik accounting but end up kerja line IT. gaji banyak, tak banyak, depends on working experience dan tentunya rezeki masing-masing.

lagi satu, nak bekerja biar ikut minat. mungkin masa study dulu kita ingat kita minat gila course yang kita amik. tapi bila dah masuk alam pekerjaan, tiba-tiba fokus kita dah lain. lama-lama mesti kita rasa bosan dan takde hala tuju. so job satisfaction tu tak tercapai jugak.

sampai biler tt nak org yg corakkan kehidupan tt.. nak berjaya kene la berhijrah.. da tentu hijrah tuh sebuah pengorbanan.. ye la kene tinggal jauh dengan family... kalo tt da letak minded kat sesuatu level sampai bile2 pun tt kat situ saja...

keluar laaa.... mcm albert einstein ckp die nampak jauh kedepan adalah disebabkan die berdiri diatas belakang rasaksa tpi still lagi ader limitation..mcm sekarang neh laa..terbatas sebab family xkasi kijer jauh..

cube lihat dunia dari mata burung...dari atas sampai kebawah..dasar air pun die leh tgok..bermakna sentiasa ader jalan yg boleh dipilih untuk capai yg kita nak... alasan parent xleh dipakai da sekarang sebabnya itu kehendak tt..

sebaik2nya yakinkan lah parent tt...try hard to make them paham wat u want for the rest of ur life... nanti nak ke dorg dijadikan sebab tt gagal dalam kehidupan.. of course no kann.. so build up ur strenght to convince them.. kalo parent u da gagal mcmaner nak hadapi kehidupan kat luar..

i not asking u to derhaka pada ibubapa..not also takut kepada ibubapa but hormati mereka as well dorg kene terima kemahuan dan hala tuju tt..

tq..kekekek

kawen jer..carik dato2 kaya..cerah mase depan..

klau parents x kasi n kau ikut je, susah la..

Post Last Edit by otai_g at 7-1-2012 13:55

orait aku suka bg nasihat utk kes2 sebegini.

for 1st step, u must ask urself. what is ur passion, strength and target? dont stick with ur degree disipline. x semestinya ada degree dlm bidang A kita perlu bekeja dlm bidang A jgk. masalah sbnr ko ialah ko x tau apa hala tuju ko dan bidang mn yg harus ko pergi. aku pernah gak mengalami masalah mcm ko dan apa yg aku buat ialah aku senaraikan semua bidang yg aku berpotensi utk join then aku keje semua bidang yg aku dah listkan. drp situ br aku tau apa sbnrnya kekuatan aku dan mcm mn keadaan sbnr sesuatu bidang tu. so far kalo aku nak balik semula ke bidang2 yg aku dah join dulu bleh je sbb dah ada experienced n tau sikit selok belok. smpikan skang aku rs aku yg berkuasa utk memilih keje dan bukannya keje yg memilih aku.

mcm ko kata purchasing blh menjamin ms depan. are u sure? i dont think so sbb aku x pernah berada dlm bidang tu. tp aku rs semua bidang bleh menjamin ms depan asalkan kira rajin dan ada strategi.

so far knp ko kata ko x leh amik kpli? apa masalahnya? pd pandangan aku kalo ko x de masalah kewangan yg serius, better go to sambung master. pointer degree ko pd aku x la teruk sgt. aku lg teruk sbnrnya sbb apa aku srh ko sambung master. jwpn dia simple -> lg tinggi pendidikan, lg bnyk peluang keje yg bleh ko join. x caya? x pe, masing2 ada pengalaman masing. ini pandangan dr aku, seorang bekas graduan menganggur yg bermula dr bawah

Rate

1

Follow Us
Post Last Edit by LinfLin at 11-1-2012 23:09

orait..thanks sume. aku dh decide nk smbg master next year. thn ni accept offer keje bhg purchasing, hmpn duit, then smbg blaja. actually manager HR tempat aku ler ckp kalo aku keje dlm purchasing bknlah satu bdg keje yg leh wat aku pg jauh.

Reply 7# LinfLin

orait good. akhirnya.

kalo ada prob lg, meh la dtg sini balik. people come and go but the memories is still there.

salam..

nak tumpang thread ni boleh ek?

prob saya lebih kurang la dengan pembuka thread ni.tak tau hala tuju hidup dan jugak tak tau apa yang saya minat.saya grad tahun 2008 gak dalam bidang electronic engineering.lepas grad,ada join INSEP dan jugak TRAIN n PLACE yg under gov.

lepas tu,saya terus apply kerja.interview dah banyak kali tapi tak ada satu pun yang sangkut.penah interview jawatan yang utk kelulusan dip/spm jugak tapi tak dapat gak.sekarang ni saya buat bisnes online sambil terus cuba cari kerja.sebab business ni ada pasang surut.kalau boleh,saya nak cari yang pendapatan tetap setiap bulan.

sampai hari ni,dah 3 tahun lebih saya tak kerja dalam bidang electronic ni dan jujur cakap,banyak yang saya dah lupa.persoalannya sekarang,saya tak tau sekarang ni saya nak mintak kerja berkaitan dengan bidang elektronik atau bidang lain sebab saya pun dah tak yakin dengan bidang ni sebab dah lama tinggal.

masa mintak course ni dulu pun,saya main pilih je course ni sebab macam best.memang masa tu,zero knowledge dan tak ada siapa pun yang guide.tapi bila dah masuk bidang ni,baru tau susahnya saya nak catch-up.tapi akhirnya saya berjaya jugak grad walaupun cgpa tak berapa best.

sekarang ni,nak mintak pendapat semua,perlu ke saya teruskan dalam bidang elektronik ni atau cuba bidang lain.kalau bidang lain,apa yang sesuai ek?serius,saya memang tak tau apa minat saya =(

sebenarnya ramai yg sma cm TT nih...cuma diorg xluahkn dlm porum neh...

lurvepurple...deg you lg ada byk peluang ape..dh try ke multinational company, gomen? kalo dh, saba la yer..mgkn rezk agak lmbt/xsmp lg...

Reply 9# lurvepurple

lurvepurple, bidang elektronik nieh mmg majikan cari org yang boleh buat keje terus..sebab dia sgt2 teknikal kan..arituh dah masuk insep kan..rasanya ada kredit kalau try interview...

ekceli daku pun ada masalah keje..keje bhg construction..ada degree dlm building, masuk dekat syarikat yang byk projek dgn kerajaan...tapi jawatan aku sepanjang tujuh tahun kat sini..ada masa building surveyor, ada masa project coordinator...dan baru-baru nieh daku diturunkan pangkat, jadi kerani tapak...sebab pegi ke projek lain...gaji plak..susah nak naik..career development langsung takder...selama tujuh tahun itu lah tingkat daku...dan rasa down sgt-sgt..bila aku jadi kerani tapak aku rasa tertekan walupun kerja tak byk...sbb aku kena jaga fail, padahal sebelum nieh aku jaga sub con...
lepas tuh rakan-rakan sekerja pandang aku sebelah mata..
aku rasa kalau hanya jd kerani utk projek nieh, aku punya kepandaian sia sia jerk..
padahal aku nieh kira org yg berjaya dlm handle projek sebelum neh, sbb projek yg aku handle tak bermasalah dan siap seperti yg dijadualkan..
sebelum tuh nak bagi taw..aku jadi kerani tapak sbb jawatan aku telah diisi oleh org lain dr projek lain..
adui sedih taw...

Iye..memang bidang elektronik boleh dikategorikan dlm bidang kritikal.tapi saya dah lama tinggal bidang ni.(grad 2008).saya still apply kerja dlm bidang ni tapi tu la...tahap keyakinan dah kurang.rasa kalau org tanya basic electronic pun,mesti terkial-kial nak jawab.mmg blank je rasa.selalu gak dok tanya kat diri sendiri,ada lagi ke majikan yg nak amik pekerja yg dah lama grad tapi tak de pengalaman.nak kata fresh graduate bukan,yg experienced pun bukan.

Masa insep tu pun tak membantu sgt sbb time tu ekonomi gawat.kilang asyik shut down dan tak banyak keja sangat sampai bulan2 terakhir tu byk wat aktiviti luar saja.

Boleh dikatakan semua sektor dah penah apply.swasta/gov/badan berkanun.comp besar,kecik semua dah.

Remizati,sian pulak dgr ur prob.tak try mintak keja tempat lain ke?sbb dah da pengalaman kan.

LURVEPURPLE..try iklan ni k...ne tau da rezki

JobsMalaysia.gov.my menjayakan pengambilan pelatih bagi Program Skim Latihan 1Malaysia (SL1M) - TNB       
PEMILIHAN TERBUKA:
Sekiranya anda MEMENUHI KRITERIA yang kami cari dan berminat untuk menyertai program tersebut sila hadir pada ketetapan dibawah.
INTRO
TNB adalah syarikat utiliti bekalan elektrik terbesar di negara ini akan melaksanakan tanggungjawab sosial nya dalam usaha merealisasikan Gagasan 1Malaysia.
TNB dengan ini mempelawa semua siswazah yang menepati kriteria di bawah untuk menyertai Program SL1M-TNB.
Skim latihan yang bermatlamatkan untuk meningkatkan kebolehpasaran graduan-graduan bagi mendapatkan pekerjaan di pasaran kerjaya.  Program latihan ini dijalankan selama 12 bulan akan dijalankan secara kuliah dan pendedahan latihan semasa kerja dalam pelbagai fungsi perniagaan TNB.
SASARAN
Kelayakan (IJAZAH SARJANA MUDA):
Kejuruteraan Elektrik (Kuasa)
Kejuruteraan Awam
Kejuruteraan Mekanikal
Kejuruteraan Elektronik
Teknologi Maklumat
Sains Komputer
SYARAT TAMBAHAN:
CGPA: 2.30-2.69 elektrik kuasa dan 2.3-2.99 bagi empat bidang lain
SPM/SPMV - kredit subjek Bahasa Melayu, Bahasa Inggeris dan Matematik.
Bagi calon dengan keputusan SPM subjek BM tidak kredit boleh dipertimbangkan dengan syarat CGPA 3.00 - 3.30.
umur tidak melebihi 28 tahun.
sanggup dilatih di mana-mana unit TNB seluruh negara.
graduan ijazah dari dalam dan luar negara dengan CGPA 2.5 dan keatas yang tidak mendapat pekerjaan selepas 5 bulan bergraduat; dan
graduan yang bekerja tetapi pekerjaan nya tidak setaraf dengan kelulusan (under employed)
PUSAT PEMILIHAN
Tarikh:  10 & 11 Januari, 2012
Masa: 9.00pagi - 4.00petang
Tempat:   Jabatan Tenaga Kerja Negeri Kedah,Aras 5 Zon A, Wisma Persekutuan, Pusat Pentadbiran Kerajaan Persekutuan,06550 Bandar Muadzam Shah, Anak Bukit, Kedah.

LAIN-LAIN:
Program latihan akan bermula awal 2012
Elaun bulanan RM1,000.00 akan diberikan sepanjang tempoh latihan.
Makan dan penginapan tidak disediakan kecuali bagi latihan dalam kuliah.
Cuti tahunan sehingga 12 hari setahun.
Perlindungan insuran nyawa sepanjang tempoh latihan.
Tuntutan perubatan pesakit luar sehingga RM360.00 setahun.
PERHATIAN!!!: SILA BAWA BERSAMA SALINAN RESUME SERTA SIJIL-SIJIL (ASLI DAN SALINAN) BERKAITAN
sebarang pertanyaan, hubungi:                                                                    
Pn. Nurul Muzaleeza Mustapha - 03-2296 6523                                          
En. Kamal Sabarudin - 03-2296 6756

Reply 9# lurvepurple

ok everything bermula dgn target. apa yg ko nak dan apa yg ko nak capai buat ms ni, tahun ni, tahun depan atau 10 tahun akan dtg. jgn ulangi kesilapan yg dilakukan oleh aku rmi org. apa dia? lost direction. x tau apa yg nak dicapai, bidang apa yg nak diceburi.

aku x tau ko jenis yg mcm mn. jd soalan sama ada ko nak teruskan bidang elektronik atau tukar bidang lain jawapan tu ada pada ko.

secara peribadi aku rs kalo ko nak teruskan bidang elektronik ni mmg x de masalah. apa ada hal dah tinggal 3 tahun. even kalo intvw  bdk fresh grad pun leh lupa bnd yg dia bljr ms last sem. inikan plk ko dah 3 tahun. logik la kan. soal cgpa x jd masalah. walau pun ada certain company tgk cgpa, tp itu bkn penentu utama. yg penting kesungguhan ko ms intvw. kdng2 ms intvw pun bleh tau yg candidate tu jenis suka mintk keje atau mmg btl2 nak keje.

btw aku balik semula ke bidang aku (dicipline degree) lps 3 tahun grad jgk. nak balik ke bidang ni x semudah yg difikirkan. brp bnyk application aku hntr dan turun naik intvw di mana hasilnya bila dpt job, jd junior balik. sedangkan kalo still kat bidang sblmnya aku dah kira senior. tp apa ada hal, sendiri cari susah sendiri tanggung la rezeki ada kat mana2.

u can do anything as long u know what u do. yeah anyway nak buat apa pun pastikan dah siap dgn bekap plan, terutama kalo ko dah ada tanggungan. kalo setakat tanggung diri sendiri, gamble jerk la.

otai_g...org kta 3 thn grad cm sy tp xkeje bdg tu, or underemployed, dikira wasted la. dh sia2 kn 3years sblm ni yg spttnya bleh tmbh experience, tmbh knwledge.

Reply 16# LinfLin

bagus ko tanya soalan ni sbb kalo ko x tanya smpi bila2 pun ko x kan tau.

orait. ko dah bazirkan ms selama 3 years. adakah ko sanggup nak bazirkan lg masa ko another 4 years, 5 years, 6 years....n years?

better late than never. lebih baik mulakan skang drp x mulakan langsung.

Reply 13# lurvepurple

itulah, sejak masuk projek baru nieh aku dah lost direction, mmg tgh usaha cari keje lain...lurvepurple ada sorang kawan nieh, dia projek engineer utk bhg electronic..dia mmg interview org..ada satu hari dia interview sorang 'bartender' utk masuk semula bidang dia iaitu electronic, dia tak dapat nak employ org nieh sbb syarikat nieh nak org yg terus buat keje..walaupun dia kesian..TAPI kalau ada kemahuan yang kuat, disarankan amik skim -skim belajar mcm masuk insep ker, kelas programming ...sbb semua tuh ada kredit kalau kita pegi interview..cuma soalnye, nak masuk tak bidang electronic lagi, sbb bidang nieh mmg kritikal dan teknikal..

Reply 14# LinfLin

memang dah pegi pun tadi..hehe..
btw,thanks ye!

Reply 15# otai_g

thanks,nasihat yg berguna 4 me..

tapi kan...kalau interview dalam bidang elektronik ni,selalunya diorg akan tanya gak bab2 teknikal ni.bila dah tak tau nak jawap apa,mula la rasa hilang keyakinan kat diri sendiri.huhuh..tu yg pikir pjg nak teruskan ke tak dlm bidang ni.bukan semua majikan boleh terima.dia nak yang tau buat kerja terus cam remizati cakap kat atas tu..