CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zadzamusa

BERKONGSI belanja hantaran.

Reply  afja

off topik apja,cincin d n p tu ok tak kualitinye?buatan die kemas x?dh berkenan cinc ...
damiqula Post at 10-11-2011 09:05

akak hana pun beli. masa mula mula beli, mmg lawaaaa sgt.  dtambah dgn casingnya. mmg lawalah dlm gambar. haha.
dah 3 thn kawen, nampak mcm suasa jahhh.  
akan tetapi, warna nya tak luntur. laki akak pakai 24jam.  
rasa berbaloi baloi bagi cincin mahal. ahakss.

ikut cm i la..kawan dekat 7thn...pas keja 2thn nk kawen plak.....

i tnya brapa hantaran mampu bg..dia ckp 7k..ok fine....dia bg 8k kat i....mas kawen 1k...total 9k la...byk tu bg i....

cincin dia belikan..i demand nk diamond..ok dia beli gk....
duit hantaran tu i beli gelang tgn, byr duit muka keta n buat belanja utk kenduri belah i....1k i bg mak i....

hantaran dlm dulang plak...utk dia i belikan...utk i dia belikan....kitaorg pi beli sesama...

kenduri umah dia, dia kuar belanja, belah i mak i kuar belanja.....(katering ja..yg len2 duit i sendirik)

so..apa jd pas kitaorg kawen skrg.......

hidup ok ja...belanja umah byk gk i tolong dia...sbb.....

masa nk kawen dgn i dulu dia mmg ikat perut nk kawen.....
byk benda yg kitaorg kongsi dlm umahtangga....
hutang pon xdak kecuali utang umah, keta, ptptn....

pesan i pd sapa2 yg nk kawen...buat ikut kemampuan...pompuan jgnla demand tinggi sgt hantaran tu...sian pihak lelaki nk sediakan duit..biar sederhana asalkan korang tak berhutang pas kawen ni...pas kawen nt byk lg duit nk pakai....
yg lelaki kalu bleh/mampu xyh la nk mintak share tp kalu pompuan tu sanggup, lg bagus....rezeki korngla dpt bakal binik xberkira.....

sekian dr i.....

bagi fatin..senang je...berkongsi tak salah..asalkan jangan berhutang...lagipon...kan bagus kawin cepat2...kongsi hantaran atau tak tak penting...sekurang2nya...xda la buat maksiat...tak gitu...

bagi fatin..senang je...berkongsi tak salah..asalkan jangan berhutang...lagipon...kan bagus kawin ce ...
fatin_lee Post at 13-11-2011 09:54 AM

bila kongsi maknanya kewangan tak kukuh lagi,
so me tak nampak part mana yang best kahwin cecepat
selain dapat bermain main bersama.

ena lak sangat tak bersetuju sekiranya nak share hantaran..baru2 ni, keluarga terdekat ena bercerai...berlaku ungkit-mengungkit pasal share hantaran...kitorang yang xtau, boleh jadi tau..sb si perempuan bagitau semua ahli keluarga hal tu..pastu siap tuntut semula sebahagian hantaran yang dia keluarkan.

so, seeloknya kedua pihak berbincang hantaran yang mampu dikeluarkan oleh pihak lelaki...supaya tak timbul masalah kemudian hari...

duit hantaran ni aku xsetuju klu kena kongsi...tu tanggungjawab lelaki kan...
klu dh rasa nk khwn, yg lelaki tu kena la start simpan duit...tp yg perempuan pun jgn la letak hantaran tu tinggi sangat sampai yg lelaki terpaksa pinjam dgn along...semua mende leh bincang kan...

Follow Us
betul..
kalau nak kawin..jangan ikut kan perasaan..ikut kemampuan..
kena pekak kan telinga ..org mmg suka kata..yang tanggung hutang..kita juga..

aku kawan ngan suami aku 6 thn..then husband aku bagi masa kat aku 2 thn untuk dia cari duit..(dia senior aku masa belajar)..aku kata fine..so dalam masa 2 tahun..dia mampu kumpul duit untuk hantaran dan kenduri..aku kata..cepatnya..dah sayang..

then..masa masuk merisik n bertunang...kata abah..abah mmg baik..dia tahu kemampuan org keje 2 thn..abah aku minta RM5k untuk hantaran aku..abah cakap dia bkn nak jual anak..yelah anak abah pun tak sempurna untuk anak teruna org...suami aku kata nak bagi RM7k..dia suka no.7...abah siap tanya..tak rasa berat..suami aku cakap tak..(aku pun sengih aje)..aku nak RM8,212.82..hehe..tapi..abah kata..ngadanye..tak payah..ikut anak teruna punya kemampuan..

so..syukur..majlis aku berjalan dengan meriahnya..tanpa rasa terbeban..abah tak amik pun RM7k tu..dia bagi balik kat suami aku ..kata abah..buat mula hidup..suami aku mengalir air mata..dia kata terima kasih abah..aku cakap..tq my father! alhamdulillah pas kawin..takde masalah pening duit..serba sederhana...

aku tanya abah aku nape tak nak amik..abah cakap..selagi mmpu..anak perempuan ni biar abah support..anak lelaki pun sama..abah pesan..nanti pandai2 menabung untuk masa depan keluarga..aku ingat pesanan abah aku..biar susah2 dulu..masa tua..senang..

aku sentiasa berdoa agar kasih sayang aku n suami serta anak2 selamanya mewangi sehingga akhir hayat...ameen..

pasal kongsi tu..terpulang pada memasing..takut..ada ungkit mengunkit pasal perkara ini..
bawa berbincang elok2...insya allah..nawaitu sebuah perkahwinan membawa makna dalam kebahagiaan hidup bersama...

Reply 307# ss82

alhamdulillah... bagus ayah ss82..

belanja hantaran ni seeloknya biarlah lelaki yg menangungnya.. kecuali belanja masa kenduri tu seeloknya sendiri2 la atau dr duit hantaran yg pihak lelaki bg.. jgnla letak tinggi2, sampai berbelas ribu sehingga menyusahkan kuarge belah lelaki.. nak kawen ni lama.. sebolehnya hingga ke akhir hayat.. bincang molek2.. jika tk mampu, usaha sehingga mampu.. buat kenduri kahwin tk perlu gah bagai.. ikut kemampuan jer.. yg penting lepas kawen happy tak ada hutang... setakat hantaran yg simple2 dan pelamin biasa2 je tu alaaaaaaa... sehari jer pun... takkan nk sewa sampai berbelas ribu..

Post Last Edit by neofim at 18-11-2011 20:28

deleted...........................................................

Post Last Edit by neofim at 18-11-2011 20:29

deleted...........................................................

Reply 311# neofim

jangan membenci... buatkan agar kami kaum perempuan lebih memahami... serious ikhlas ni..

Post Last Edit by ctsueraya at 14-11-2011 18:50

just nak mencelah sini
ramai sgt kat thread nie yang cakap kahwin nak elakkan maksiat
tu jerk ker tujuan korang kawen???adoiii

even aku tak kawen lagik...aku pergi kursus kawen baru2 nie
ustaz n ustazah tue berkali kali pesan
kene paham konsep perkahwinan
mmg betul salah satu tujuan kawen tue menghalalkan hubungan (in other way mencegah maksiat)
tapi apa tujuan dan matlamat  perkahwinan itu sendiri??opkoslah nak mencari MAWADDAH,SAKINAH and RAHMAH
utk bahagia dan ketenangan betul tak??
ader ker org nak kawen pastu esok nak cerai???(kalau ader tue mmg GILA!!!ingat main2 ker..kahwin ibadah jugak ok)
so renung renungkan...ini utk peringatan diri sendiri jugak
kalau just kawen nak elak maksiat atau bahasa kasar  just nak dapat MAIN
habis pas kawen belanja, tanggungjawab semua ke mana????
kene kaji semua tu
dan semoga kita beroleh baraqah and mawaddah dalam perkahwinan kita
doa aku utk smua yang dh kawen dan belum...amin.....peringatan utk diri sendiri jugak
sampaikanlah wlpun satu ayat-just nak share kebetulan dh belajar kan

Reply 313# ctsueraya

Inilah yang sebaiknya... Memang kena faham betul-betul apa maksud perkahwinan sebenarnya... Sekarang nih cuma fokus untuk berkahwin adalah menghalalkan apa yang tidak dibolehkan... Tu yang selalu menjadi huru-hara...
Suka betul dengan pandangan nih..

Terima kasih ctsueraya

Reply  ss82

alhamdulillah... bagus ayah ss82..

belanja hantaran ni seeloknya biarlah lelak ...
real_ery Post at 14-11-2011 01:36 AM

wang hantaran ialah hadiah dari laki masa buat kenduri makan minum tuk tetamu datang..
ini yang masa bertunang minta 5 K ke 7 ke ikut sepakat...

barang hantaran ialah barang dalam dulang yang dikasi pada pengantin lelaki dan pengantin ppuan.

Reply 305# ena_edy

so, seeloknya kedua pihak berbincang hantaran yang mampu dikeluarkan oleh pihak lelaki...supaya tak timbul masalah kemudian hari...

adeh kalo camtu, aku mampu kuar hantaran RM 500 jerk.boleh?x de makna bincang2nya dah zaman milenium ni mak cik.abis murah pun mau 10k.

betul..
kalau nak kawin..jangan ikut kan perasaan..ikut kemampuan..
kena pekak kan telinga ..org m ...
ss82 Post at 14-11-2011 15:03

abah ko mmg terbaik la.ko ada x adik beradik perempuan yg lom kawen lg?

Aiii... bila bac ulasan2 dari makci2/kakci2 kat bord ni..nampak gayanya x kawin2 la aku.... umur sek ...
neofim Post at 14-11-2011 17:31

adeh gaji 3.5 ko kata kecik?

dah layak bayar tax dah bro dan selalunya org yg bayar tax ni dah kategori org senang (kaya).

Reply 316# otai_g

klu nak kawen...kena lah usaha lebih skit...menabung dr awl..org ppuan pun bt mcm tu...tapi klu nak gak share, xda mslh...cuma bincang la elok2 agar x wujud ungkit-mengungkit kemudian hari

Post Last Edit by ctsueraya at 14-11-2011 23:15

Reply 314# zadzamusa

tulah...just my 2 cents zadza
sebab sedih sgt segelintir yang bagi pandangan kawen elak maksiat, kawen elak maksiat
itu jer ker fungsi kawen??hadoiii...very narrow minded