CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 8986|Reply: 13

Andainya dapat tahu/suspek anak suka 'curi' duit mak bapak.....

Salam..
sekadar nak bertanya..pernah tak alami duit anda hilang jek..kekdg sekeping note rm50..kekdg rm10...tapi anda tak pasti, salah letak ke, dah terbelanja ke..tapi bila pikir2 balik..b4 ni mmg rasa mcm ada kat situ..so ape tindakan korang? dan yg tak bestnya, anda pulak terperasan, anak2 mcm selalu ada duit walaupun hari2 pegi sekolah, anda cuma bekalkan duit secukup makan jek..bila ditanya mana dpt duit ni.."orang kumpul lah" or "duit tok/nenek bagi" or "kawan bagi benda ni, dia taknak"...tapi sbb berprasangka baik kat anak2...tak tanya lebih2....tp deep down dlm hati, mcm tau jek duit ni ilang sbb anak ambil...aduhai......susahnya jd ibubapa...

Rate

1

Wslm TT..
1st skali, kena tahu ape kehendak anak tu.. pernah siasat tak bile duit tu hilang, ape yg anak2 slalu bawak balik (yg die beli, atau pon kemungkinan2 duit tu digunakan utk ape?)

Mase anak bujang saya umo 8 tahun, mmg kerap sgt kami suami isteri hilang duit.. setakat RM1-2 tu mmg tk perasan sgt.. tp lame2 slalu pelik, kdg2 ilang RM5, kdg2 RM10.. tp still bersangka baik, maybe tersalah letak, atau mmg dh terbelanja tp kite tk perasan..

Sampai lah 1 hari tu, terperasan duit warna merah dlm poket baju melayu anak time die nak gi skolah agama.. Huhuu mase tu jenuh siasat.. tp die tk mengaku.. die ckp tu duit tabung dia.. Tp saya ambil semula duit tu dan warning supaya jgn belanja mcm2 kt sekolah. Niat kite semata2 spy die jgn membazir & tak nak die terlampau mewah dgn duit.

Pastu the other day waktu malam, saya cek katil dia &  terjumpa RM50 bwh bantal.. Ya ALLAH Tuhan je yg tau camne perasaan mase tu.. Geram, frust..sedih.. mcm2 lagi.. Tp saya diamkan aje, saya ambil & senyap2 saya simpan duit tu..
Keesokan harinya, husband perasan duit die hilang dr dlm wallet sbyk RM50. Saya ceritakan pd husband ape yg berlaku. Time tu jugak husband pergi sekolah, amik anak bawak balik. Cikgu2 semuanya terkejut..
Sampai rumah husband siasat betul2, tanye mane duit RM50.. dan die nk buat ape.. At last my son mengaku amik duit tu & bg pd kawan die utk kirim toys.. Huwaaaaaaaa
Then my husband kembali ke sekolah utk amik beg anak yg tertinggal.. Tp slow motion penolong kanan skolah (cikgu perempuan) ajak my husband berbincang & mintak ceritakan ape yg terjadi..Cikgu tu panggil kawan anak, & his friend mengaku mmg ade terima RM50.

Byk jugak yg cikgu tu bincangkan dr hati ke hati..Kata cikgu, anak is still anak.. pd umur derang, byk mende yg derang nk explore.. since my son mmg salah seorg murid die yg terbaik dlm sekolah, so bg dia biar budak2 enjoy derang punye childhood.. kite tk boleh nk halang persekitaran derang, cuma kite bleh guide je..
Pastu pendidikan anak ni, takde rules atau kaedah yg spesifik.. Kite kena byk try & error.. Kalau tak berkesaan dgn cara A, kita try pulak cara B.. ikut kesesuaian & peringkat umur anak tu sendiri...

Then my husband balik, hntr semula anak ke sekolah.. Kami suami isteri same2 menangis lps tu..menyedari ade beberapa aspek yg kami sdiri terlepas pandang.. Kami betul2 appreciate atas segalaa nasihat cikgu tu..Alhmdulillah benar2 membuka mata hati kami ni..

Rate

1

Post Last Edit by mulberi at 18-10-2011 13:52

Since then, kami lebih peka dgn kehendak anak2.. tp mmg satu cbrn besar jugak.. sbb kite impikan yg gini2.. tp sebaliknye anak tk dpt tangkap ape yg kite nakkan dr mereka..

So tindakan kami:
1. Sblm ni slalu sekat alat permainan derang.. Cth: bile derang tk buat homework kami akan amik/ simpan mainan.. tp cara tu dh tk bleh pakai & hanya menyebabkan anak2 lebih stress.. So sgl permainan dipulangkan smula dgn bersyarat..
2. Sblm ni bg duit belanja RM1 shj utk kesekolah jika bawak bekal dr rumah & RM1.50 jika tk bwk bekal.. since then saya upkan jd RM1.50 duit belanja kalo bawak bekal.
3. Galakkan derang menabung & biarkan derang set matlamat sdiri.. Cth my son nk beli toys yg berharga RM50.. dan target brp lame nk menabung.. Tp derang kena kumpulkan RM100 dulu, barulah separuh drnye boleh digunakan utk beli toys yg diidamkan.. Alhmdulilah mmg cepat my son dpt penuhi target die & he's very happy & makin bersmgt nk menabung.
4. Kalau dulu selalu sgt sekat duit lebihan belanja anak.. suruh masukkan duit lebihan tu dlm tabung je.. Tp finally realized, biarlah derang gunakan hak derang tu as along as tidak digunakan utk tujuan yg buruk. Kalau nk menabung, lagi la bagus..5. Sentiasa pesan memesan dgn anak2.. Buruk baik, dosa, pahala..
6. Bykkan lagi ilmu2 keibubapaan.. dan mendidik anak & diri sendiri ni adalah proses pembelajaran yg berterusan

Alhamdulillah setakat ni cara ni lebih berkesan.. dr kite gunakan kekerasan, hukuman atau pon ugutan..

Rate

1

Reply 3# mulberi

Thank you. Banyak sungguh tips yang saya dapat. Maklumlaaa anak kecil lagi baru setahun lebih. Harap dapat dijadikan pengajaran pada yg lain. Baru-baru nie pun kita dikejutkan dgn survey tahap stress students kat Malaysia. Harap ini tidak berlaku kepada anak2 kita. Seorang Prof. (foreigner) pernah ingatkan saya bahawa anak yang menangis..bergaduh, jgn kita terus marah2 sebaliknya kita sebagai ibu bapa kena periksa kenapa jadi hal begitu.... Jln paling berkesan "bermain" bersama mereka.

gud info ni..tq

When my brother was a kid he used to steal coins from my mom and won't admit it. He wanted to buy sweets. My mom warned him not to do it again and he stopped.

Now he's all grown up and whatever my mom wants he will gladly buy it for her. My brother is very generous towards his family members .

Kids change when they grow up. As parents you have to guide them.

Follow Us
ikat kat pokok yang ada kerengga...

Reply 7# Kamen_rider

Hard to find kerengga nowadays

Reply 8# lwyl

banyak lagi kak...kat kampung2 tuh...

Ni pengalaman Maz masa anak Maz umur 7 tahun....

Satu hari Maz dpt call dr sekolah, diaorg minta Maz dtg berkenaan anak Maz bawa duit lebih dr yg sepatutnya iaitu RM50. Sekolah dah tetapkan maximun boleh bawa duit adalah RM5.00. Duit tu anak Maz guna utk beli buku nota (jenis yg boleh kunci and ada gambar kartun kegemaran, satu buku harganya kalau x silap RM7++. Anak Maz beli 2. Buku tu dijual di kedai koperasi sekolah). Terkejut, malu dan mcm2 perasaan ada dlm diri. Setelah Maz cek, rupa2nya anak ambil duit dr hdbag Maz tanpa Maz ketahui.

Hati rasa mendidih sb kami x pernah halang apa yg anak nak beli sebelum ni. Tp Maz perasan yg ianya timbul bila anak Maz masuk tahun satu dan ianya merupakan first time dia pegang duit sendiri. First time berbelanja sendiri, maybe xcited nak berbelanja so semua benda nak dibeli dan bila rasa duit tak cukup, ambil tanpa kebenaran.

Bila ke sekolah, Maz kena jumpa Pen. Kanan HEM. Kami bercakap dari hati ke hati dan Maz akui silap Maz, tak pantau anak sb Maz biasa suruh anak ambil sendiri duit belanja dr dlm beg Maz. Biasanya kejadian ini berlaku semasa Maz tengah drive, Maz akan suruh anak ambil duit belanja dr dlm hdbeg Maz. So Maz sediakan peluang utk anak Maz. Itu silap Maz yg utama. Cikgu tersebut pulangkan buku yg anak Maz beli beserta duit baki dan dia dah bg nasihat kat anak Maz. Rupanya pernah ada kes kat sekolah sb tu cikgunya tegas sikit hal2 duit belanja yg murid2 bawa.

Cikgu berkenaan minta Maz nasihatkan jg anak Maz sb dia masih kecil, baru 7 tahun. Kalau ikutkan hati Maz, mmg rasa nak rotan je anak sb dia dah kira mencuri sb ambil duit tanpa kebenaran. Pada masa yg sama, marah jg kat koperasi sekolah sb jual benda2 yg x sepatutnya.

Mlm tu, Maz panggil anak dan nasihatkan dia bahawa apa yg dia buat tu adalah salah. Bgtau jg tentang dosa n pahala. Alhamdulillah anak Maz akui kesalahan dia dan janji x buat lagi. Dia kata dia teringin sgt nak beli sendiri buku tu... Maz cakap elok2 kenapa Maz x suka dia beli buku atau apa2 brg di kedai koperasi sekolah tu. Antara sbnya adalah harga yg agak mahal.

Maz pernah bawa anak ke kedai buku dan minta dia compare harga brg tsebut. Tujuannya Maz nak anak dpt hargai nilai wang yg digunakan. Nak anak tau susah payah nak dptkan wang dan sebagainya. Nasib baik anak Maz cpt faham walaupun umur dia masa tu baru 7 tahun.

Dulu Maz kawal juga perbelanjaan anak ke sek sb maz perasan, yg anak Maz sanggup x makan sb nak simpan duit utk beli apa yg dia nak. Nak kena selalu ditegur. So sekarang ni Maz ambil pendekatan, sediakan duit belanja anak untuk sebulan dlm satu bekas. Mmg letak duit2 kecil so anak akan ambil sendiri duit belanja dr dlm bekas tu. Maz tetapkan sehari RM3 (RM1.50 utk sek keb n RM1.50 utk sek agama). Maz bgtau siap2 yg Maz x akan tambah duit belanja tu jika x cukup tp jika duit tu ada lebih, anak Maz boleh gunakan duit tu utk kegunaan sendiri (nak beli mainan ke, nak belanja kawan ke dsb).

Nampaknya, anak suka cara ni.. Dia buat target dia sendiri...sehari nak belanja berapa dan baki duit akan digunakan utk apa. Latest, anak Maz nak kumpulkn duit yg lebih utk nak beli komputer sendiri. Maz biarkan je.... Yg penting dia ada matlamat dan usaha utk dptkannya.

macamana pulak kalau perkara mencuri tu sentiasa berulang walaupun berbagai pendekatan di atas telah dilaksanakan..mohon pandangan....terimakasih pada yang sudi berkongsi..

If benda ni jadi pada anak2 yang still sekolah rendah rasanya boleh dipantau lagi sebab biasalah budak2 kan kalau kita cakap bebaik mesti dia berterus terang punya..

sekarang ni saya tengah facing problem yang sama macam kawan2 cerita kat atas...bezanya anak saya dah peringkat menengah... selama ni mcm ada jugak perasaan syak dia ambil duit dalam purse and dompet saya lakibini tapi sebab x de bukti so diamkan ajelah... nak dijadikan cerita saya terperasan duit yg saya standby dalam bekas kat dapur utk anak2 beli makanan dah berkurang. arini ilang RM10...esoknya RM20. saya syak dia ambil sebab petang tu dia ada kluar jumpa kawan.

puas saya tanya, gertak...tapi sampai kesudah tak mengaku. waktu update cerita ni kat husband memang saya melalak ..bukan sebab RM30, tapi sedih dan takut anak saya terlibat dengan benda bukan2 time kami p kerja... mohon dijauhkan.

aku ada adik yg jenis panjang tangan mcm ni..
cite ni masa kami kecik2 dulu la..

adik aku amik duit mak, rm10, rm50 paling banyak rm150
mula2 mak aku ingat dia salah letak, tapi ada one day adik aku pulangkan balik duit tu,
dia letak dalam beg mak lepas mak bebel2 duit dia kerap hilang, so terkantoi kat situ

mak ugut dia nak bagitau sumer org kalau dia wat lagi
since then dia dah tak curi lagi duit mak, takut and malu agaknya