CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 33780|Reply: 194

~Juadah PELIK,UNIK dan ISTIMEWA sempena Ramadhan~

Assalamualaikum dan Salam Ramadhan buat semua.....

AMIN.....syukur yang tak terhingga kerana sekali lagi kita berpeluang menikmati bulan Ramadhan sekali lagi........kan?
Okay, sempena bulan yang mulia ini, makanan/juadah berbuka atau bersahur tidak lekang diperbincangkan,bukan?

Di kesempatan ini, mehlah kita sama2 ketengahkan maklumat juadah yang menarik di tempat masing2 agar dapat dikongsi bersama kawan-kawan yang lain....ada gambar, lagi superb! at least boleh nampak macam mana rupa juadah yang korang suggest/rekemenkan tu.....manalah tau ada antara kita yang merantau atau kena pegi out station kat negeri orang...ekekeekke...

okeh..aku mulakan ek.

KUIH PIANA

Kuih ni aku hanya jumpa kat negeri  Kelantan (tak jumpe lagik kat negeri lain)..susah nak cari kuih ni sebab kat pasar Ramadhan pun hanya ada 2-3 peniaga je yang jual. Kuih ni pada aku unik..tapi susah nak desribe sebab kalau balik kampung di bulan Ramadhan, aku WAJIB cari kuih ni...

KUIH JALA MAS

Ha,kuih ni pon unik gak sebab diperbuat daripada kuning telur dan air gula....kos nak buat mahal...sebab tu harganya pon mahal gak....tapi best! (takleh makan banyak sangat,tau..) kuih ni kalau tak silap aku, qualitinya diukur dri segi 'jala yang halus'..maksudnya, makin halus 'jalaannya' makin berkualiti kuih ni...

okeh, korang tepeklah apa2 juadah yang korang rasa best...at least kita semua boleh tambah ilmu...ekekekke....

Rate

1

buah tanjung

Reply 2# marumaru

tak pernah makan..best ek? macam buat daripada kuning telur jugak...

Reply 3# katak_ungu

same je rasenye...my favourite...
  senang sikit nak makan banding ngan jala mas..

Reply 4# marumaru

hehhehe...nanti aku nak try....

kuih ehhh
ko try kuih akok. tapi kelantan jugak la

hey! hey memang lah kedut macam nenek kan, tapi Ya Allah sedap gila.. Aku boleh jadi kedekut kalau makan kuih neh

Follow Us
Reply 6# kiwibenz

kalau aku makan akok tuh banyak...xnak kembang lak kpale kau..hahah...tapi MEME sedap ar

Reply 6# kiwibenz

heheheheh..tak semestinya kuih....

tapi kuih akok ni mmg mabeles! orang kata, kalau makin berkedut kuih ni, makin sodap...erks..ye ke? aku belasah je makan...

Reply  kiwibenz

kalau aku makan akok tuh banyak...xnak kembang lak kpale kau..hahah...tapi MEME  ...
khaery Post at 30-7-2011 21:51

ko makan belakang aku.. jangan hadap depan aku sudehhh  apa memey memey!:@

Reply 8# katak_ungu

aku taruk je kuih.. sebok follow up posting atas xde lagi makanan spesies pelik yg aku jamah.
tapi ko jangan makan akok ni banyak2 boleh mugai! aku rasa kencing maneh pun leh dapat neh.

makan makan jugak.. kesihatan kena jaga sama khenn..

"you are what you eat"

Reply 10# kiwibenz

hahahahah...baeeek.....
rasanya bila dah start pose baru nampak makanan pelik2...

ha..makanan ni jauh sikit...masa aku gi padang n bukit tinggi, Indonesia:

KUIH NERAKA (sebab dibakar dari atas dan bawah)

Pada aku rasa dia unik..makan masa panas2 mmg best! tak tahulah ada tak dijual kat sini atau tak..

kuih kelantan......memang besh.......syurga makanan di bulan puasa.......

Ni nak share makanan makanan tradisi sarawak... paling pemes utk dimakan time berbukak ialah bubur pedas...

Bubur Pedas

Makanan ni wajib pada bulan ramadhan, ala-ala bubur lambuk kalau di semenanjung. Sedap bagi yang suka makan jenis-jenis bubur.

Umai (Shushi ikan...my fevereteeeee )

Umai merupakan sejenis makanan tradisional masyarakat Melanau. Umai juga dikenali sebagai 'Sushi Sarawak' kerana disediakan daripada ikan mentah. Ikan mentah dibersihkan dan diambil isinya dan diperap bersama limau dan bawang merah. Terdapat juga dicampur dengan hirisan cili mentah dan beberapa bahan sampingan lain. Umai yang paling biasa dijumpa adalah Umai Ikan. Umai lebih sedap jika dihidangkan terus setelah disediakan atau dihidangkan sejuk setelah disimpan dalam peti sejuk.

Ada lagi nie....

Ayam pansuh - Dimasak dalam buluh...

Manok Pansoh adalah sejenis makanan dimana ayam dimasak dalam buluh. Makanan ini merupakan makanan tradisional masyarakat Iban. Cara menyediakannya sama seperti menyediakan lemang di semenanjung.  'Manok' bermaksud ayam dan 'Pansoh' bermaksud dimasak dalam buluh. Kalo jenjalan kat pasar ramadan, ada gak orang islam yang menjual ayam pansoh sebagai kudapan utk berbuka....

Mee Kolok

Mee Kolok pada asalnya bukanlah makanan asal bumiputra Sarawak...mee kolok adalah makanan yg dibawa oleh masyarakat cina sarawak yg datang berhijrah ke sarawak...Oleh sebab itu la mee kolok banyak dihidangkan di semua kedai makanan cina di Sarawak! Mee kolok antara mee yg popular di Sarawak, dan semakin terkenal di kalangan masyarakat Melayu, walau bagaimanapun tidak banyak kedai makanan Melayu yang menghidangkan mee kolok...dan terdapat sedikit pengubahsuaian rasa hidangan...tetapi tetap mee kolok jugak ...

Post Last Edit by zadzamusa at 31-7-2011 00:35

Salah satu juadah yang unik.. kat tempat lain Zad tak pernah jumpa... cuma kat sebelah utara memang popular... Nak jumpa juadah nih waktu kenduri... tak kiralah kenduri kahwin ke.. kenduri arwah... Mulanya Zad ketawa dengan mak... Marahlah gajah lepas nih.. sebab batang pisang pun diaorang buat gulai @ kari... Tapi memang sedap... Ada satu pasar ramadhan kat sini ada jual... Tak pernah miss tiap kali pergi pasar ramadhan nih...

Gulai Batang Pisang dengan Tulang..

tulang nih yang buat gulai nih lagi sedap...

Reply 15# HaMiZiE

mizie..dalam banayk2 tu, aku penah makan mee kolok! best!...dia guna megi ke?
pastu kan..nak tanya...umai tu mmg tak terasa ke kementahan ikan tu?
ha..nak tanya lagik...bubur pedas tu mmg pedas giler ke?

banyak pulak soklan aku

Reply 16# zadzamusa

batang pisang??? wow!! unik!

ha..makanan ni jauh sikit...masa aku gi padang n bukit tinggi, Indonesia:

KUIH NERAKA (sebab di ...
katak_ungu Post at 30-7-2011 22:07

ni kat area mana ek? ijau p sana xjumpa pon....:re:

Reply  HaMiZiE

mizie..dalam banayk2 tu, aku penah makan mee kolok! best!...dia guna megi ke?
pastu kan..nak tanya...umai tu mmg tak terasa ke kementahan ikan tu?
ha..nak tanya lagik...bubur pedas tu mmg pedas giler ke?

katak_ungu Post at 31-7-2011 00:54

Ntah ar sebab aku reti makan jer ... tadi search, info yang aku dapat cakap kea pakai mee 'sanggul'. Mee ni kalo tak silap, cam megi gak tapi kena masak sampai lembut. Kalo ko pernah makan mee goreng Indomie... resepi dia lebey kurang cam tue gak ar...

Umai... ni memang feverete aku. Tiap kali lik kampung, sure mak akan buat umai. Tak rasa kementahan or hanyir sebab dah digaul ngan segala herba. Yang dah siap... rasa isi ikan manis manis masam. Mostly umai ni diwat dari ikan parang.. ikan tenggiri.. ikan perang

Bubur pedas lak diwat dari beras kisar... lepas tu dicampur ngan segala rempah ratus. Kalo nak masuk, campor ar ngan daging/ayam... cendawan... lobak... tauhu kering... tak rasa pedas pun, cuma rasa rempah tu kuat arrr...