CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 46594|Reply: 58

bilik menghadap matahari.. panas betul !!!

saya nak tanya forum ni yang bijak pandai, bilik tidur saya mengadap matahari .... so petang2 dan malam2 pun pasti panas... i tau bila pakai ai-cond pasti sejuk bilik tu... kadang2 tak tahan la bil pakai iar-cond ni bulan2 pun mencecah rm300 sebulan... so u all rasa ada petua2 apa2 x nak bagi bilik saya ni kurang panas sikit, jadi nyaman terus lagi baik ( untuk pengetahuan semua rumah saya tu rumah teres, i tinggal di bandar so jangan pula bagi cadangan buat lubang angin sebab takut di masuki pencuri) dulu kawasan taman i memang ada juga masuk pencuri.. terima kasih banyak2 sape bagi cadangan

Reply 1# nurulazzah05

Sy pun kena masalah yg sama. Masa tu dkt rumah lama matahari ptg nie mmg betul2 attack my master bed room. So bila beli rumah lain mmg ambil kiralah matahari petang punye kedudukan. Masa tengok2 tu mmg cun tak kena matahari ptg tp bila dah ddk baru tau yg rumah sy still kena attack. Tp nasib baik dia attack bilik last.......mmg tak de cara pun kecuali pakai night curtain yg tebal cam hotel kot.........tp kalau nk elak terus....pindah umah/beli umah lain yg tak kena matahari ptg....hihihi

pasang birai luar bilik. so sblum bilik kne attack, birai da tapis sket2

bole tinted tingkap tu .. amik yg color gelap .. tinted tu mmg gunanya utk pantul balik haba .. kurangkan kadar cahaya & panas kat bilik / rumah .. then pasang curton yg color gelap & tebal .. lepas maghrib bole bukak skit tingkap kasi angin msk

eh xde la bil air cond smpai rm300..aku nye umah ade air cond..3 biji..sume pasang nk kate 24jam..bil bru 200 lbh je

pakai tinted tingkap

Follow Us
eh xde la bil air cond smpai rm300..aku nye umah ade air cond..3 biji..sume pasang nk kate 24jam..bi ...
Loloq89 Post at 23-5-2011 19:35

tu rumah ko.. rumah aku ada 6 biji aircond... lani sbb x tahan bil banyak kat rumah tamu atas x baiki sbb dah kurang gas aircond.. bibik aku dok umah asyik pasang je siang2.. entah la x tau berapa bil bulan ni.. sbb laki aku yg bayar...

betul ke husni_harum berkesan ke cara u, mula2 tintet cermin then baru pasang curtain yang gelap skit tu.. klu berkesan aku pun nak buat la mcm tu... huhuhu x tahan eden  dgn kepanasan masa sekarang ni.. tq2

Reply 7# nurulazzah05

kalo pasang curtain gelap2 lg la pns..kan warne gelap serap haba..fkir ikut sains

selalu kalau ada pokok besar sejuk ..kalau tanam pokok mangga depan rumah lambat kot nak besar..cube tanam pokok pisang..alang alang sini bord hg boleh mintak  tip dari warga  hg...

eh xde la bil air cond smpai rm300..aku nye umah ade air cond..3 biji..sume pasang nk kate 24jam..bi ...
Loloq89 Post at 23-5-2011 19:35

hang pakai ekon cap apa? aku ni ekon bukak satu jah, tu pun suhu biasa2, bulan ni dah dekat 200

Reply 7# nurulazzah05

baiknye awk bg bibik psg ekon siang2...

haba umah tu dah diserap oleh dinding batu pasir...tu yg bahang..
cuba pasang ventilation fan (kipas sedut haba panas tu..) it's work..
bilik tido umah aku semua pasang kipas ni..sejuk taw..tak perlu pasang ekon..
dia serap haba panas ke siling atas..then meresap ke luar..

rumah sya bilik anak2 yg straight dgn cahaya matahari....ingat nak pasang bidai kayu tu kat luar rumah....

rumah saya tak ngadap matahari pun panas tau. klu tak pasang aircond la..rasanyer mmg berpeluh nak tido,  rumah mak saya kat kpg bila dah di reno jd batu pun panas banding rumah kayu, tambah2 lg mlm hari...kipas on maximum, dah nak pagi bru ler terasa sejuk.

Gunakan solar reflect paint... banyak jenis paint dah ada yang jenis solar reflect...

Reply 15# maizana

ni mmg betul2 effective ke kak

yg jadi panas sebenarnya bukan sebab tingkap. tp dinding tuh... seharian dinding tu dibakar matahari, so bile malam, segala haba akan dilepaskan... antara solution mcm maizana ckp, solar reflect paint. boleh juga + shading device.. mcm letak pergola. attached to dinding bilik tuh. guna metal shading device ok gak.. metal yg profile kayu... huuu chun woo..
contoh

haba umah tu dah diserap oleh dinding batu pasir...tu yg bahang..
cuba pasang ventilation fan (kipa ...
koko2 Post at 24-5-2011 12:42

habaq mai...ventilation fan tu ape rupe nye...(sorry jakun skit)

nk jugak beli arrr...umah aku membahang je...lg kalo musim panas...kipas angin..econ sume on...

Reply 15# maizana

bape harga nye maizana...?

saya nak tanya forum ni yang bijak pandai, bilik tidur saya mengadap matahari  .... so petang2 dan ...
nurulazzah05 Post at 23-5-2011 17:45

Umah TT skang guna cat dalam jenis apa?
sebaiknya gunakan cat dinding diruangan dalam dengan cat yang jenis ''boleh cuci''jika kotor dan sebagainya.cat dari jenis ini biasanya bersifat seakan lapisan penebat.sekiranya sebelah malam menggunakan air cond.suhu sejuk didalam bilik tidak mudah diserap melalui dinding ataupun suhu panas luar juga tidak mudah menyerap masuk ke dalam rumah.harga cat jenis ini mahal sedikit.satu perkara lagi kalau dinding diperbuat dari batu bata merah [ tanah liat ] agak baik tebatan habanya berbanding dari batu bata dari jenis putih [ campuran simen dan pasir ].

tq.