CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5207|Reply: 20

urgent.. nak beli rumah 1st time

kawan2 forumer...nak minta pendapat dan pertolongan...
x taw nak buka kat bod mana..hehe..
kalau salah mod tlg pindah..
cam ni.. saya nak beli rumah..1st time..
area kajang..
nak tahu procedure 2 mcm mana..
jumpa satu rumah kat area sg sekamat,,
dah kol no yg iklan 2..bkn owner..broker kot..
dia ckap rm300k nak tengok dlm x bleh sbb kunci ngn owner..owner dok cheras..
tanya member2..drg cakap agak mahal..
suh cari bank nilai rumah dulu..
jenis rumah..
teres 2 tingkat.. corner lot..

so nak tanya pendapat kawan2 kat sini..
kalau nak mintak kurang brapa byk ye..( biasa tawar ikan kat pasar jer.. x pernah lagi harga rumah..hehe)
pas2 nak nilai rumah 2 nak cari sapa..
kot ada kawan2 kat sini boleh tlg nilai
mintak tlg yer..

tq
1st time nak beli rumah...

Rate

1

Post Last Edit by silica_SiO2 at 7-5-2011 10:51

Reply 1# pendekar_laut
dulu2 masa saya beli umah subsale haaa..

1. daa berkenan umah tuu...pastu g BANK, mintak bank cek bape nilai umah tuh..MARKET VALUE laa
pegi byk bank laa..
2. dr situ..br tauu bp nk mintak tawar ngn tuan umah.. pastu plk, pastikan market value lg tinggi dr rege umah yg die offer.
sbb ini yg akn menentukan bp $$ utk di loankan.
3. dah setuju....pi BANK smule, wat loan, lantik lawyer..bese BANK yg akan rekemen kan panel lawyer dorang. nak sng, amik je lawyer yg sama, pembeli n tuan umah utk S&P dan lawyer loan bank. lg sng n cpt la prosess die.
4. tunggu je bank n lawyer setel segala...bayo deposit yg dipersetujui dapat la umah..
bese tang lawyer laa lambat sikit. tatau la nape, maybe processing mkn masa kot.

pendek kata..bank buleh urus sume laa, sampai stkt carik lawyer, dah dpt lawyer, kite deal ngn lawyer la plak...
asalkan ade duit dan duit jgk utk byr bulan2.
ting tong ting tong  pon dkt2 ngn setengah taun jgk laa kot proses die.

Rate

1

Reply 2# silica_SiO2

ok tq..
so kena pg bank lah ye..bawak pegawai dorang tgk umah eh.. ke ambik gambar bawak pg bank..
bank apa yg bagus wat loan umah..
mmg dah berkenan ngn rumah ni..tp 2 lah member2 kata mahal..
area sg segamat..kajang

kena tanya valuer umah la brape market value umah tu......bank ada panel valuer nye sendiri.....dulu aku bayar dlm RM400 la utk valuer.......valuer tu akan buat semua, tangkap gamba, pelan umah, etc......

Reply 4# an2toncit

ok tq..

tunggu pakar kita ( anis ) bg komentar pasal mende ni...dia expert...

Follow Us
hasil research yg aku buat.. tip membeli rumah..

Berikut merupakan beberapa tip-tip penting untuk Pembeli sebelum mengambil keputusan untuk membeli rumah/hartanah:-

1. Sila pastikan bahawa Penjual rumah merupakan pemilik berdaftar (ada geran) / pemilik benifisial (x geran)kepada hartanah/rumah yang hendak di beli tu. Saya ingat mengingatkan kepada semua pembeli jgn sekali2 memberikan bayaran deposit sebelum mengetahui status pemilikan atau ketuanpunyaan hartanah/rumah tersebut terlebih dahulu.

2. Bila pembeli sudah betul2 yakin nak beli hartanah/rumah tersebut, saya nasihatkan pembeli untuk bertanya kepada bank2 ataupun konsultan2 pinjaman perumahan tantang kelayakan. maksudnyer sama ada pembeli layak atau tidak untuk mendapatkan pinjaman perumahan untuk membeli rumah/hartanah dengan harga yg di tawarkan.

3. selepas memastikan pemilikan hartanah/rumah dan kelayakan pinjaman perumahan, barulah pembeli di nasihatkan memberikan earnest deposit (biasanyer 2%-3% daripada harga belian). Sila pastikan booking resit/surat confirmation to purchase diberikan oleh Penjual/Agen Hartanah yang menjadi wakil penjual. booking resit/surat confirmation to purchase adalah salah satu dokumen yang penting untuk tujuan permohonan pinjaman perumahan.

4. Pembeli kemudiannya di galakkan untuk mencari peguam untuk menguruskan perjanjian jual beli serta mendapatkan nasihat undang-undang untuk proses yang seterusnyer. Pembeli di nasihatkan hanya membayar baki deposit pada hari perjanjian jual beli di tandatangani.

aku suggest beli umah baru... skang kan dah ada skim rumah pertama... beli direct ngan developer terus...

ngan broker ni payah sket kengkadang... aku dulu hampir2 kene tipu ngan broker... last2 aku tipu broker tu balik... huhu!

beli umah second ni aku rasa cam payah sket laa... tu pendapat 2sen aku laa...

aku pun pk cm 2.. tp rumah yg ni nak guna nama bpak aku..dia keja gomen.. aku tlg bayar bln2 je..hehe

Reply 1# pendekar_laut

Salam...

Nak kongsi pengalaman beli umah 1st...kawe baru je settle beli unit umah 2nd hand....unit apartment kat subang perdana

Beli drp agent...agent & broker berbeza taw...pastikan agent berdaftar....nak elak penipuan...beza broker & agent..broker akan makup harga tp agent tak...agent behaft pd owner...so harga di tentukan oleh owner...

price umah masa ditawarkan adalah RM120k so kawe check dgn penilai/bank berape market price...berbeza mengikut penilai...kena tanya 2,3 penilai la...dptkan alamat penuh & pergilah ke mane2 bank..nnt diaorg nilaikan...tu ptg nak tgk berape tinggi loan boleh cover nnt...dah comfirm apply loan drp beberape bank..nnt boleh wat pilihan yg mana terbaek & dpt cover tinggi...saya dpt almost 100% loan...sepatut kuar deposit RM11.4k...beruntung kerana dpt owner yg baik hati so deposit byr after dpt claim EPF...so kawe just byr RM3.5k je lah..balance byr lps dpt kuar EPF...

after tr menawar, kawe dpt price RM114k so awal2 lg buat persetujuan dgn owner sebab nak makup loan..perlu persetujuan owner...pastu sign SNP...bagi memudahkan urusan guna lawyer yg sama dgn owner... SNP di buat oleh satu lawyer je senang & cepat...

pokok pangkalnye dptkan dulu market price utk umah tu...baru nego dgn owner...

selamat membeli rumah....

Reply 10# kamarz

Aku pun berminat nak beli rumah 2nd jugak. Kalau yg baru tu tak mampu la..pastu nak renovation lagik..adeh..

So, macam mana nak kenal agent & broker tu ye?

Satu lagi, owner rumah yang nak jual tu biasa dia letak harga based pada current price melalui bank atau sesedap rasa dia aje..??

Reply 3# pendekar_laut

Tak perlu heret tuan pegawai bank ke rumah pon
dorang leh estimate dr segi lokasi umah tuh.
saya dulu cam tu laa..

tak perlu upah valuer..cume g BANK ajer...
FREE plak tuh
bank akan tanya alamat n die akan estimate bape.

Reply 11# tungkai

beli umah 2nd pon still gak kena renovate...kawe abis almost RM20k gak le...psg KC, tambah wiring, grille...nasib baik la semua renovation tu buat sendiri...

agent berdaftar....ade pejabat...biasanye agent umah ni termasuklah dlm scope agent hartanah.... broker kawe belum pernah dgr broker berdaftar hehehe...agent ni bila property tu terjual, dia kan charge owner biasanya 3% drp harga rumah...gitu la kirenye & tertakluk kpd Law of Agency... Part X of Contract Act 1950 (Rev. 1974)....hehehe

Reply 11# tungkai

biasanye harga based on market price la...tp kalau lah rumah tu telah direnovate kan se kaw2 nye...owner boleh up kan harga lg drp market price...

Reply 14# kamarz

tapi hati2 sebab kalau tuan umah renovate tanpa kelulusan majlis perbandaran ader problem kemudian ari nanti.... kalau boleh check skali ader kelulusan tak untuk renovation tu...

oo.. faham2.. skrg ni pun tgh usha2 rumah baru nampak ada perumahan baru gak area situ..

Reply  kamarz
  tapi hati2 sebab kalau tuan umah renovate tanpa kelulusan majlis perbandaran ...cik_lin Post at 9-5-2011 14:32

kalau dia tak dpat kelulusan, owner tak ble ltak harga tinggi wlupun beria dia buat reno... so loan boleh prgi untuk standard rege umah area tu shja....

tt, tumpang ye nak tnya dkat otai2 kat sini...
apa prosedur nak buat early settlement?? brapa byak rebat yg boleh kita dapat... aku amik islamic loan.... loan dr 2005...

orange..aku pun x taw.. arap ada otai2 kat sini tlg jawap.. sama2 belajar..

nak tumpang tanya jugakla..saya ada booked sebijik rumah yg masih dlm construction..duit booking dh bayar..dah signed S&P dgn pemaju selepas 2-3 minggu. S&P tu patutnya perlu dihantar ke majikan saya untuk apply staff loan..masalahnya, lepas sign S&P, lawyer pemaju masih tak bagi doc tu disebabkan surat untuk pemilikan bumiputera (x silap surat hijau..) masih tak dikeluarkan..ni dh masuk 2 bulan ni..normal ke mcm tu? ape yg perlu saya buat yer??

12Next
Return to list New