CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: my-alja

Anak dan BUKU

my next point....

pernah terbaca , tak ingat kat mana....sapa kata org m'sia malas membaca?
org  ...
my-alja Post at 13-5-2011 08:17

target kat anak tue x pernah terfikir tapi ana selalu encourage anak2 pelbagaikan bahan bacaan diaorg sejajar dgn umur memasing, cam si kakak dah kat U so lbh afdhal baca buku2 yg lbh berilmiah sikit, yg kecik2 nie so far klu buku citer diaorg baca apa yg ada kat library tue dan minat diaorg lbh pada penyiasatan

kalau ana lak buku2 yg bermotivasi nie mmg amik masa gak nak habiskan tapi klu novel tue depends pada genre cuma bila umur dah x brp nak muda nie mmg dah x baca buku romance, cam x sesuai lak

Buku remaja sekarang yg femes?...ada sesapa anak2 remaja?

My anak buah ada yg ramai yg baca novel ...
my-alja Post at 7-5-2011 09:00

buku novel remaja skrg nih banyak gak tapi yg famous rasanya still akashah ahadiat tue
klu yg english still M & B kot
takat nie anak dara yg dah besar xde baca buku2 romance nie sbb dia x berminat tapi dia baca buku citer yg ana baca yg kebanyakannya thriller dan fiksyen
harituh my sis ada beli buku pasal Rasulullah dan anak dara ana ada pinjam dari bibiknya, buku tue mmg tebal tapi sgt informatif

wah bagusnya anak alja dah boleh baca buku yg camtuh, anak bujang ana pun xnak baca buku yg mcm  ...
fatehana Post at 13-5-2011 19:45

alaaa....fatehana, masih merangkak-rangkak, try and error
i cuma kongsi apa yg rasa boleh membantu anak2 nie...

i rasa seronok anak dah mampu baca buku camtu, haritu pi rumah kawan nie
anak dia bukan setakat 2 buku....kesemua series pahlawan islam teratur, berbaris atas rak buku
dia dah habis baca, wahhhhh....kagum btol...tanya tips kat mak dia gak cemana buat galakkan
benda2 camni pd i, bagi reminder pd kita as parents...learning process is never ending
kalo rasa anak kita masih ketinggalan, kita usaha majukan...
anak2 yg dah kedepan, kita divert arah tuju mereka....supaya lebih rounded ilmu tu...

learn..learn and learn....

Reply 61# fatehana

haritu baru habiskan baca buku novel bumi cinta.....

1st time i baca novel indon....selalu dgr org cakap best, so dah cuma nie
memang lainlah...itu pun baca yg terjemahan saja...

duk berangan nak pi moscow musim salju.....

Salah satu cara nak tanam sikap suka membaca adalah dgn minta anak untuk baca kuat-kuat @ memperdengarkan bacaan (read out loud). Masa saya kecil dulu (umur dlm darjah 1-3) emak saya selalu minta saya baca buku kuat2, kadang-kadang dia akan duduk dekat saya dan ada juga masa dia tgh buat kerja rumah.

emmm ibu2 kat sini bagi ke anak2 baca komik mcm doraemon, detektif conan?
anak2 ku kalau yg mcm tu  ...
misy Post at 11-5-2011 11:05

ada satu komik korea nih..though komik i rs ada sumthing skit..komik ikhtiar hhidup...i yg bc...hehe....

Follow Us
mrs, my 2nd tu rajin semakkan rumah, tapi kalau angin dia baik tak payah suruh pun dia sendiri ...
mclaren Post at 11-5-2011 10:43

kat umah ni yg 2nd ni la ske 'berkemas'..pantang lipat bj susun elok cantik..sat lg abis seme..masalahnyer ngan bj abgnyer pun dia sepahkan skali...menan tok sah citer la...sebakul besar dicurahkan...terpaksa maknyer bwk hanger sbg rotan..tuh pun mana nak msk akal..br 2 thn..si abg sibuk potpet sbb dia baru balaj berkemas...

just sharing sketsa dua beradik bersembang dalam kereta...

Abang kata pd adik, ustaz kata.....kalo nak panggil ummi, panggil 3kali saja
pastu kena panggil abah sebab dah masuk kali ke-4....
nabi muhammad cakap camtu

adik plak jawab, memang dia selalu panggil ummi saja...sebab abah selalu kat opis

pastu 2-2 gelak, gumbira sungguh

i yg dengar nie, tgh kat trafik lite-geleng2 kepala.....naive sungguh anak2 nie bila dengar kata2 cikgu, ustaz...
mungkin ustaz dah terangkan tapi pemahaman dia blom sampai ...boleh plaj, ajar si adik nie
dan adik plak mengkonfirmkan....dia buat yg betul....

apa i nak kata, make sure kita tahu apa2 yg anak dapat/faham bila membaca....ajak dia fikir
kekadang kisah moral binatang, koleksi binatang kat umah nie....ntah hapa2 pengajarannya
camtu gak dgn kisah purba terkenal zaman kita, batu belah batu bertangkup...i tak bagi my kids baca

habis satu buku citer, ajak dia fikir....

Reply 68# my-alja

adik plak jawab, memang dia selalu panggil ummi saja...sebab abah selalu kat opis

hahahahha... gelak i baca... diorang paham bulat2 ... literally...

sok anak i dah pandai cakap macam ni, apa pulak la cerita diorang...

p/s : kak alja, at what age is good to start teach our kids baca muqaddam?

mcm fire anak baru sorg..fire xda pgalaman dlm didik anak,tp fire suka tgok cara org didik anak,pengalaman org..n fire aplikasikan bila fire dapat baby..fire dari masa mgandung suka bacakan baby buku..bila baby lahir fire bnyk kumpul buku2 yg hardcover.fire suka bacakan buku dkt baby..mula2 segan gak..coz org dtg rumah,tgk banyak sgt buku2..org tanya sape punya..fire ckp lah baby..tp org mcm pelik coz baby masih kecik n senyum sinis

tp dr pendedahan awal yg fire buat,fire dapat tgk baby fire suka sgt2 pada buku..anatara mainan dgn buku dia lebih pilih buku..dia duduk diam2 dia akan selak2 buku tu.ada yg gambar jari..dia tgk jari dia..pastu ketawa.fire mmg xjemu2 hari2 bacakan baby buku.coz dia xminat tgk tv.skrg bila umur baru setahun..ape yg fire perasan dari ape yg fire ajar, dia pandai sebut huruf F dgn X..kalo nombor pulak dia kenal 'eight'..bila fire cakap dia terus buka page gambar 'eight gold fish'

Reply 69# cn7

i tak mula awal....dlm umur 5 thn ...

my doter duk recite 3 kul...doa ambik wudhuk, azan, qamat...doa lepas wudhuk
slow....tapi buat hari2...tergeliat lidah dia...

Reply 68# my-alja

sis alja, boleh recommend bulu bedtime stories (islamic) yg bagus tak utk kids?
pernah nampak dkt kinokuniya tp tak tau nk pilih yg mana.

lg satu, buku2 sirah nabi utk kanak2..terbitan mana yg bagus? (english) prefer dgn ilustrasi skali.
utk kids umur 2-5 thn.

Reply  my-alja

sis alja, boleh recommend bulu bedtime stories (islamic) yg bagus tak utk kids? ...
bezita60 Post at 18-5-2011 06:12

diakui susah nak carik buku2 islamic stories....last 4-5 yrs ago
sekarang dah banyak gak...

kalo buku kisah nabi, yg BM....kisah 25 nabi, siri manjaku darul nu'man
selamat malam anakku..cerita-cerita menarik daripada quran..penerbit, Nickleodeon books
stories of prophets from the quran....pustaka rubiah

rasanya bahasa Ok....utk budak2 umur 5 thn

dah pernah beli gak...
mula2 mmg tak koyak...lama2 hancur lebur gak

ganeih b ...
mek_ja Post at 6-5-2011 11:46

hah tu lah ko mek ja dulu kecik2 malas lagi bac abuku..muakakakakaka (jgn laser aku ye)

aku suke buku..Ryan pun suka..tp umah aku tak de library ler..adalah buku tak sampe 20 buku pun..aku beli satu2 jaga elok2 kalo boleh balot ku balot. dah abes baca..dah rasa paham..dah boring gile asek ngadap buku sama baru ku beli buku baru. tu buku pembacaan ye..buku latihan tu selalulah beli..ate dah abes kenalah beli baru..kalo tak bajet..cukuplah sekadar melawat kedai buku...baca je kat sana...kan berbaloi hihihihi

Nak instilbudaya baca dikalangan ahlikeluarga...tapi tv aja ada disetiap bilik...huhuhuhu

aku ada anak lelaki tiga org..sangat susah nak baca buku ya rabbi!!!!!:@

buku nilam tu tak abis-abis

napalah derang ni tak suka baca buku padahal aku memang sukaaaa baca buku. esp buku agama. lately aku memang minat baca buku agama sampai mimpi-mimpi..hehehe

bagilah aku buku agama bahasa indon ke, buku agama yg tahun 60an ke, buku jaman sekarang ke..aku memang sangat minat, lagi-lagi bab sejarah dan tamadun. pastu magazine yg aku takkan miss ialah Solusi, Anis, Muslimah dan kadang2 majalah Laman. seronoknya baca Solusi baca 80x pun takkan boring dan sentiasa ada ilmu baru aku dapat. Insya Allah aku nak sambung Masters dalam bidang islamik tahun depan...hehehe merapuuu daaaa

sekarang ni walaupun aku tunjukkan contoh suka membaca dalam diri anak2 aku melalui pembacan aku di rumah, tapi budak2 ni sikit tadak heran. derang main-main-main dan main!padahal buku berlambak aku belikan kat umah....

caner tah nak wat lagi??

boleh cuba bagi minum sarang burung sbgai suppliment

http://asziemiworld.blogspot.com

TESTI
Wahine Blues
Sarang burung alga prima sudah menjadi resam hidup kami sekeluarga. Saya dan anak2 saya dari 20 ke 6 tahun mengamalkannya. Tumpuan lebih baik utk alam akademik yg mencabar ;-)

Sekarang aku tengah berusaha nak tanam habit membaca dekat anak lelaki aku (3 tahun). Dia suka kenderaan, so aku cari buku2 yg ada keta, ajak dia baca. Favourite buku dia buku dari filem Disney "Cars", colourful kan, so memang menarik perhatian. So, aku akan bacakan ikut gambar campur rempah ratus sikit, nada dan tona suara kena berubah2 ikut karektor , kalau watak tu meraung aku pun meraung sambil guling2... kdg2 bapaknya pun tak sanggup tengok aku bacakan buku..hahaha... Nak cek sama ada anak aku tu pay attention, kadang2 aku buat cerita tak menasabah, dia pun cepat2 betulkan plot, so at least tau la kan. Now, dia memang minat buku, sampai waktu tidur pun bawak buku2 naik katil. Sebelum tido, soh aku citer, kadang2 aku malas nk bacer (tulah sapa soh bacer dengan penuh aksi), so awal2 tutup lampu besar , dia paksa jugak baca, dia kata takpa, dia boleh lagi tengok gambo walaupun malap, so, aku pun baca ler jugak, bila bukak page baru aku sajer skip 2,3 pages supaya cepat habis...hehehe... tapi Alhamdulillah so far berkesan.

emmm ibu2 kat sini bagi ke anak2 baca komik mcm doraemon, detektif conan?
anak2 ku kalau yg mcm tu semua laju la membaca, dlm keta baca lagi
misy Post at 11-5-2011 11:05 AM

misy....anak den tak de, tapi die pinjam kawan nye.....we have no problem with that...asalkan tak melebih2....

mase gi jalan2 umah sorang kwn ni, prof le...anak2 die baca komik doraemon, tp tulisan cina hehehehehehhe.......nak tumpang bace pun x bleh......

p/s: mase kat U luks, soang kawn ni mmg buat koleksi komik dragonball, best xiot....tumpang bace & siap diskus lagik pasal goku, gohan..sekrg die tgh buat phd, x tau le die simpan dah lagi komik2 die tu.............