CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4587|Reply: 18

TTPM-Harga barang lebih rm25000-kes digugur.Suruh selesai luar court

Post Last Edit by mikasa at 26-5-2011 17:25

Kalau mengikut undang-undang pengguna , tuntutan tribunal hanya mengendalikan kes yang melibat duit/nilai barangan tidak melebihi rm25,000 .

Di pendekkan cerita , kes aku melibatkan barangan yang bernilai lebih dari rm25,000 .Setelah mendapat khidmat dari pegawai TTPM , aku menfailkan kes tuntutan disecara online. Bayaran fee aku buat secara online jugak .Tengah tunggu langkah seterusnya dari TTPM. Kalau mengikut TTPM , setiap tuntutan akan diselesaikan dalam masa 40hari.

So nantikan kesudahan kes aku agar dapat dikongsi dengan yang lain.

kalau ada sapa yang ada pengalaman kes tuntutan yang melibatan nilai/duit ,melebihi rm25k silakan berkongsi pengalaman anda.

Ini kali pertama aku failkan tuntutan kat TTPM

Rate

1

barang apa yg kau beli dan kenapa nak buat tuntutan tribunal?

Post Last Edit by mikasa at 25-4-2011 11:55

aku beli kereta dan melibatkan mutu perkhidmatan selepas jualan

Pada awalanya , banyak kali aku telefon ttpm tapi semua cakap tak boleh .Aku register ttpm online and tulis masalah aku , dan minta pandangan diorg.Akhirnya aku mendapat green light.Kes aku boleh difailkan. Tapi peluang untuk menang bergantung kepada keputusan hakim waktu trial nanti.

Kalau ikut bylaw, memang tak leh difailkan tapi pernah berlaku penuntut berjaya mendapat apa yang dituntut walaupun jumlah melebihi rm25,000.(kes kereta jugak )  Berdasarkan kes tersebut , maka pegawai tersebut suruh aku letak gantirugi maksimun

tarikh untuk perbicaraan kes tuntutan aku pada 19 Mei nanti.tempat....dirahsiakan.

Kalau pihak yang dituntut tak datang , otomatik penuntut akan diaward jumlah yang dituntut.

kena berdoa bebanyak supaya aku memang kes nie supaya dapat jadi pengajaran kepada pihak terbabit supaya lebih serius dengan kerja mereka.

aku beli kereta dan melibatkan mutu perkhidmatan selepas jualan

Pada awalanya , banyak kali aku  ...
mikasa Post at 25-4-2011 10:21

sori bro tanya skit, ni pasal keta mazda yang eksiden dulu tu ke

TT, tuntutan brgn yg nilai >rm25k tu max die bape kalo nk gunekan khidmat dorg eh?

Follow Us
TT, tuntutan brgn yg nilai >rm25k tu max die bape kalo nk gunekan khidmat dorg eh?
fcl29 Post at 25-4-2011 12:53

sebenarnya >rm25k tak leh fail kat tuntutan tribunal.

Kalau nilai tuntutan melebihi rm25k maka dinasihatkan kes tersebut difailkan kat mahkamah majesterik kelas 1.

Apa pun , sebelum ko nak failkan sesuatu tuntutan , failkan pertanyaan melalui online kat http://ttpm.kpdnkk.gov.my/etribunal/user/user_login.php.

kalau diorg kata leh teruskan , maka peluang untuk memang tu ada walaupun senipis kulit bawang.

Untuk kes aku , specel sikit.

Bidangkuasa Tribunal hanya setakat tuntutan tidak melebih RM25,000.00..
Jika tuntutan melebihi RM25,000.00 hendaklah difailkan di Mahkamah Majistret bahagian Tuntutan2 Kecil..

Kalau nak fail kat Tribunal jugak terpaksa drop balance.. Tribunal hanya boleh mengawardkan setakat RM25,000.00 sahaja.. (itu pun kalau tiada bantahan dari Pihak Penentang & ikut President Tribunal jugak)..

Berdasarkan pengalaman sy yang mengendalikan kes tribunal bagi Pihak Penentang, saya pernah buat bantahan sbb tuntutan Pihak Yang Menuntut melebihi RM25,000.00 so President Tribunal akan merekodkan bantahan tersebut..

Sekiranya Pihak Yang Menuntut berjaya mendapat Award disebabkan ketidakhadiran Pihak Penentang bukan bermakna Award tersebut dikira kemenangan tetapi Pihak Penentang boleh membuat rayuan dalam tempoh 14 hari (kalau x silap) dari tarikh penyerahan Award tersebut dan Tribunal akan menetapkan tarikh perbicaraan baru..

Reply 7# mikasa
Reply 8# c_manis

ooo0o0o.... tenkiu2... sebab aku tny bg pihak ayah aku, padahal ayah aku dah explain mende yg same.. aritu aku ternmpak satu post pasal die minta bantuan tribunal ni sbb x puas hati ngn renovation... kes ayah aku pon pasal renovation, tuntut over rm100k.. skg dlm proses mahkamah... tp lambat bebeno

biasanya hakim lebih senang buat keputusan kalau sudah ada kes yang lebihkurang pada masa lepas.

kalau masuk mahkamah memang laa makan masa...patutnya TTPM naikkan nilai/jumlah tuntutan kepada nilai yang lebih tinggi.

bila yer jumlah tuntutan dinaikkan kepada rm25k?

dengan keadaan semasa patutnya nilai tersebut kepada digubal/pinda semula setiap 5 tahun bagi melindungi pengguna.

Reply 8# c_manis

ko selalu masuk mahkamah ker.

aku baru first time nak masuk.

penat aku baca buku akta pengguna tapi susah nak faham ..

menarik di Kosmo hari nie. pompuan beli kereta Persona baru, ada menda rosak lepas beberapa jam diterima.berapa amaun yang dia claim aku tak sure sebab baca online beritanya tak lengkap

cuma kenapa nak claim TTPM sedangkan kereta baru ada warranty kilang?

Reply  c_manis

ko selalu masuk mahkamah ker.

aku baru first time nak masuk.

penat aku b ...
mikasa Post at 26-4-2011 23:51

Aku lebih suka handle kes Mahkamah berbanding Tribunal..
Tribunal case agak menyusahkan sbb x ikut prosedur sgt..
Mmg Consumer Protection Act berbelit2.. susah nak faham.. kena baca ulang2..

tengah hari semalam wakil syarikat datang hantar penyataan pembelaan by hand. Semalan tarikh akhir utk pihak penentang htr borang tersebut kat ttpm ( aku tengok tarikh terima ttpm pun semalam)

lepas aku sign borang tu , wakil tu tanya aku....encik XXX nak apa apa ker? aku tanya balik , syarikat XXXX nak offfer apa apa ker?  aku kata tak nak apa apa.so jumpa next week kat mahkamah. macam ada udang disebalik batu je..

last week aku g mahkamah tribunal untuk kes aku..

keputusan tak dapat dibuat sebab :

1- hakim mintak aku bawak saksi bebas untuk menyokong dakwaan aku

2-hakim bagi peluang kat penentang untuk selesaikan masalah yang aku laporkan sebab penentang cakap ada wakil dari pengeluar akan datang ke Mesia.

hari khamis nie , mahkamah akan bersidang untuk kali kedua untuk selesaikan kes ini.
aku dah prepare saksi bebas untuk menyokong kes aku cuma tengah tunggu call dari penentang sebab diorg janji akan call aku untuk jumpa wakil pengeluar nanti.

pagi tadi pendengaran kali kedua kes aku..penentang tak dapat surat untuk pendengaran kali kedua.president suruh aku call , kebetulan wakil syarikat memenang nak htr surat dokumen by hand kat aku so dpt laa wakil syarikat tu dtg .

tapi president suruh aku gugurkan kes supaya penuntut selesaikan di luar tribunal sebab kalau dia bagi award kat aku memang kesannya amat besar kepada penentang , iaitu pengguna yang lain juga akan minta apa aku claims dan nama syarikat akan buruk.

Tapi jika penentang masih gagal selesaikan kes aku , president mintak aku failkan sekali lagi dan award akan diberikan sebab kes aku memang amat jelas dan konkrit..

memang mikasa pengguna yang bijak...

saya tak pernah bawak lagi kes apa2 ke tribunal... ugut je nak bawak ke tribunal bila peniaga yang bekeng tak nak pulang hak pengguna kalau mereka silap... terus selesai...

Reply 16# mikasa
Kes yang menarik, harap dapat update status bila ada perkembangan terbaru.

sedikit perkembangan kes aku..

2 hari lepas pendengaran kali kedua , wakil syarikat tel aku untuk datang tengok kereta.Diorg datang ke umah untuk bincang pasal penyelesaian terbaik bagi kedua belah pihak .

keesokkan harinya , jurujual yang uruskan kereta aku dulu call suruh bawak kereta ke showroon untuk di nilai oleh panel diorg utk tahu harga semasa kerata .memandang aku sibuk outstation so kena KIV dulu