CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 10094|Reply: 30

Nak apply housing loan tapi .....

saya ni pekerja swasta nak apply housing loan sebab nak beli ruma tempat saya menyewa skrg ni. Tetapi rekod dkt bank tak cantik dan rasanya dah masuk CCRIS rekod. Ada sesiapa tak bole bg cadangan atau pendapat bagaimana nak dpt kan housing loan? saya betul2 nak beli ruma tu sebab tuan ruma pun dah janji nak jualkan ruma tu untuk saya sahaja...so skrg ni tgh pening pikirkan dmana nak dapatkan housing loan. Satu lagi..skrg ni dah tak payah byr deposit kan jika nak beli ruma? dengar org kata boleh dpt 100% housing loan jika gaji 3k kebawah. Kalau dpt full loan bole la guna EPF untuk buat sikit renovation utk ruma baru tu...Pandangan & Pendapat anda smua amatla dihargai...TQ

Reply 1# a_mou

baper harga umah tuh..dier boleh dapat full loan kalau umah tuh under RM200k kan..

tggu 6 bulan CCRIS clear..ataupun clearkan sume n dptkan letter or release dr bank yg bhutang tu..mmg nk beli umah, CCRIS tu penting..even MBSB pun da tgk CCRIS skrg...

Reply 2# blazzard

rumah tu jenis apartment je...harga yg di tawarkan dari owner tu RM110k sahaja.....

Reply 3# sitisitu25

if CC dah convert pegi installment plan (term loan) rekod CCRIS masi ader tak?

Reply 5# a_mou

rekod tu akan ade selama 1thn..bank nk tgk consistency..melainkan ade letter of release dr bank tu..kene call tnya bank tu..mcm mna..ckp la kata nk beli umah..

tp surat ni just usaha je..sume depend pada total komitmen ko bulan2, lepas tak..kalau byk lebihnye, even penah ade htg, maybe bank leh consider..tgk la..

kalau pnh ade htg, tp gaji 5k, kete baya murah je bln2 n da takde htg personal loan/card cdt..insya allah lepas even sebelum ni rekod ccris tak elok..

Follow Us
Reply 6# sitisitu25

tq untuk info tu.....kalo mcmni kena clear kan CCRIS la nampaknya

sabar TT...cika pon demam nk beli rumah...
proses nk beli bukan senang yer kalo kes2 mcm TT n cika

tp kene sabar..... tgk komitmen TT, kalo kire2 sumer lps nk byr loan...
cube jer apply dkt byk2 bank...tp pastikan hutang tu dh byr dulu...
kalo ader outstanding CC, byr yg outstanding tu... CCRIS mmg simpan rekod 1thn...
tp kalo continue byr cantik punyer, insyaallah ada bank yg bleh consider...

alhamdulillah...td br dpt call dr UOB, loan approved..
skrg cika tgh tggu offer letter dr bank..x saba nk tukar name kt SnP ..
FYI, cika pon penah CCRIS thn lps..sangkut byr kete+CC...
tp awal2 thn tu cika setelkan bil tertunggak..then up-front byr lg...
nnt bank tgk rekod kite dh up-front 1mth..

doa byk2...sabar....insyaallah ada rezeki TT nk beli rumah tu..
cuma kene prepare mental jgk, sbb nk beli rumah ni mmg x mudah...
gudlak k!

kalo TT xtaw nk kire brape loan TT bleh buat,
nnt PM cika, cika bleh share ape yg cika tau skit2...

kalau 6 bulan pun da ok..paling cepat bank leh accept 3 bulan la..paling bagus kalau leh pukul loan mcm kete ke..cc ke..try la byk2 bank..antara bank yg senang dpt bsn and public bank..tp tatau la kot2 skrg da ssh..

proses nk beli umah ni mmg leceh..byk dugaan..tp kalau da berjaya..mmg rs happy sgt2 kan..sabar la TT..simpan dulu cash utk booking fee bagai plus lawyer fees tu..bukan cket belanja tu..around 10k gak..

sabar la yer..6 bulan bkn lama sgt skrg ni..alihkan pndangan dengan bayar hutang2 tu cepat..simpan cash everymonth and set kan target nk beli umah bila..mcm hujung thn ni ke..awal thn depan ke..insya allah..di mana ade kemahuan, di situ ada jalan..

mcm sy ni..target da lama..tiap2 thn carry azam yg sama..pas 2thn kawen..br berjaya..

Reply 8# cikanggun

bestnya...memang nak tanya kat cika ni...nanti a_mou PM k....manala tau bole bantu sikit2...

Reply 10# sitisitu25

thanks siti....skrg ni nak stabilkan diri balik dari belenggu hutang la ni...

Reply  cikanggun
   bestnya...memang nak tanya kat cika ni...nanti a_mou PM k....manala tau bo ...
a_mou Post at 4-4-2011 03:33 PM

a_mou, cika dh reply PM...

nak tanye skit......kalau kite dah settle semua loan yang ada di ccris camne ye..?bank leh terima tak.....?ke bank tgk rekod lama ccris walaupun dah settle loan 2..?

Huhu.. Saya cukup semangat bila org utarakan bab2 beli rumah sbb saya baru je beli rumah dua tahun lepas. Awak tau tak saya tak sangka saya beli rumah sbb asalnya buka mudah.my nak cari rumah sewa. Tetibe tangan gatal gi call org jual rumah. Kena plak org tu jenis mulut ringan citer mcm2 kat saya ttg kelebihan beli rumah. Time tu umur saya 27 tahun.
Allah permudahkan rezeki saya. Urusan senang semuanya. Cari deposit 10% iaitu RM14,500. Dapat plak penjual yg mudah berkira. Dia tolong saya banyak hal. Tapi yang pling leceh bab lawyer. Saya amik masa setahun baru betul2 nama ditukar. Tapi tak la rasa lama sbb penjual tu bagi saya sewa umah tu. Sementara saya tunggu uruasan selesai saya sempat renovate beli perabot bagai sebab dapat duit epf. Heheh.. Cuma tenat nk bayar lawyer dlm RM5,000.00. Gatal sgt guna duit epf buat renovation. Spatutnya duit tu wat bayar loan tp saya lengahkan. Hahah.. Bayar lawyer kan bila semua urusan selesai.

Alhamdullilah rumah saya mmg cantik. Skang duk berdua ngan kawan. Td ada org nak sewa bilik paling kecik. Sanggup bayar RM300 sbb rumah sempurna dan lengkap. Nampaknya saya boleh up lagi jadi RM350. Saya bayar kat bank sebulan dlm RM450, maintenance apartment RM150. Kawan saya sorg tu duk bilik tgh tp sebab kawan baik sy amik RM250 je. Bayangkan kalau saya cari penyewa lain. Bilik paling kecik pun RM300 org berebut apatah bilik medium dan master room! Yg penting rumah kena nmpak class...

Beli la rumah masa muda baru murah bayar loan bank. Sekarang saya dah 29 tahun. Plan nak cari rumah kedua tp leceh skit sbb ada hutang cc. Adoi.. Cc tu pun banyak guna sbb renovate rumah ni gak. Saya nak selesaikan bila dapat bonus nnt. Nasib baik loan keta RM300 je sebulan. Keta 2nd je. Kawan saya amat kesian loan tak lepas sbb bayar keta mahal sangat. Satu lagi advice beli la rumah dulu sebelum beli keta. Huhu.. Banyak org sangkut nak beli rumah sebab bayar keta dah 7-8 ratus sebulan.

Sekarang saya tengah berangan nak bagi sewa ke tak bilik kecik tu sbb rasa sayang plak. Duk berdua berdua privasy skit. Family datang pun senang. Duk ngan kawan baik dia dah lama kenal kita. Tapi kalau tak sewakan bilik tu... Sapa nak bagi RM300 sebulan maaaaa... Bilik tu saya kosongkan sbb senang kot adik bradik or kawan nak tumpang. Tapi kalau tgk rekod takde la kerap sgt diorg datang. Bilik selalu kosong je. Fikir.. Fikir.. Fikir...

(posted by mobile)

Huhu.. Saya cukup semangat bila org utarakan bab2 beli rumah sbb saya baru je beli rumah dua tahun lepas. Awak tau tak saya tak sangka saya beli rumah sbb asalnya buka mudah.my nak cari rumah sewa. Tetibe tangan gatal gi call org jual rumah. Kena plak org tu jenis mulut ringan citer mcm2 kat saya ttg kelebihan beli rumah. Time tu umur saya 27 tahun.
Allah permudahkan rezeki saya. Urusan senang semuanya. Cari deposit 10% iaitu RM14,500. Dapat plak penjual yg mudah berkira. Dia tolong saya banyak hal. Tapi yang pling leceh bab lawyer. Saya amik masa setahun baru betul2 nama ditukar. Tapi tak la rasa lama sbb penjual tu bagi saya sewa umah tu. Sementara saya tunggu uruasan selesai saya sempat renovate beli perabot bagai sebab dapat duit epf. Heheh.. Cuma tenat nk bayar lawyer dlm RM5,000.00. Gatal sgt guna duit epf buat renovation. Spatutnya duit tu wat bayar loan tp saya lengahkan. Hahah.. Bayar lawyer kan bila semua urusan selesai.

Alhamdullilah rumah saya mmg cantik. Skang duk berdua ngan kawan. Td ada org nak sewa bilik paling kecik. Sanggup bayar RM300 sbb rumah sempurna dan lengkap. Nampaknya saya boleh up lagi jadi RM350. Saya bayar kat bank sebulan dlm RM450, maintenance apartment RM150. Kawan saya sorg tu duk bilik tgh tp sebab kawan baik sy amik RM250 je. Bayangkan kalau saya cari penyewa lain. Bilik paling kecik pun RM300 org berebut apatah bilik medium dan master room! Yg penting rumah kena nmpak class...

Beli la rumah masa muda baru murah bayar loan bank. Sekarang saya dah 29 tahun. Plan nak cari rumah kedua tp leceh skit sbb ada hutang cc. Adoi.. Cc tu pun banyak guna sbb renovate rumah ni gak. Saya nak selesaikan bila dapat bonus nnt. Nasib baik loan keta RM300 je sebulan. Keta 2nd je. Kawan saya amat kesian loan tak lepas sbb bayar keta mahal sangat. Satu lagi advice beli la rumah dulu sebelum beli keta. Huhu.. Banyak org sangkut nak beli rumah sebab bayar keta dah 7-8 ratus sebulan.

Sekarang saya tengah berangan nak bagi sewa ke tak bilik kecik tu sbb rasa sayang plak. Duk berdua berdua privasy skit. Family datang pun senang. Duk ngan kawan baik dia dah lama kenal kita. Tapi kalau tak sewakan bilik tu... Sapa nak bagi RM300 sebulan maaaaa... Bilik tu saya kosongkan sbb senang kot adik bradik or kawan nak tumpang. Tapi kalau tgk rekod takde la kerap sgt diorg datang. Bilik selalu kosong je. Fikir.. Fikir.. Fikir...

(posted by mobile)

Maaf terpost dua kali sbb taip guna hp je ni. Hehehe.. Kot nak tanya saya apa2 pun boleh. Fikiran saya fresh lagi bab bab beli rumah ni. Sampai sekarang saya baca artikel aaal rumah hartanah ni. Mcm tak sangka sbb dulu saya ni sengal skit bab bab property. Sekarang tidak lagi!

(posted by mobile)

hihi... teringat gak cete ku beli umah last year...
tapi sebagai eksekuli mude yg nak bergaya, mutu & keungggulan
mula-mula keje mmg laa kete target utama... nak wat modal pikat aweks kekunun...
perghhhh niat tu da salah daa tuu

haha... dah masuk 2 tahun keje baru nampak kepentingan nak beli rumah nie
sbb kt area JB nie, sewa rumah puratanya dalam rm450 gak arr
ku calculate, kalau kawen rm450 extra kne spend bulan-bulan n kire hangus laa
so sesajer usha rege rumah sekitar tempat keje nie, pastu bayo bulan-bulan brape
kire-kire sbb masih muda belia (perasaan hati) so fikir perlu tambah sikit ajer lg dari duit sewa tu untuk beli rumah nie... cer try nasib, submit laa loan application
masa tu kami pakai loan RHB... Ok loan tu, siap cover insurans, lawyer fee etc3... zero moving cost la kiranye... juz prepare duit untuk downpayment jer, masa tu kena bayar 5% jer sebab another 5% dikira rebet dari pemaju... beli rumah siap... dalam bulan 7 register pastu dalam bulan 12 dah siap laa prosesnye, dah dapat kunci pun... tapi dalam bulan 2 baru duduk sane, pas raye cina sbb proses nak bersihkan rumah, pasang grill, wiring, order perabot, barangan rumah sume tuuu kasik agak selesa untuk didiami... hehe...

try jer apply...

ai apply dgn keadaan ada hutang kereta, credit card, ptptn (ahaks)...lepas jek..
masa tu guna gaji yg lama around 3K++..
harga rumah around 112K...lepas jek loan..
cos monthly around 500++ jek..

ai mintak kat RHB dgn BLR -2.00

Post Last Edit by maryman at 26-10-2011 16:28

edit post ^^

12Next
Return to list New