CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 20812|Reply: 42

10 bulan tak mau merangkak

Sesiapa ada tak pengalaman macam aku.. anak aku dah 10 bulan dah.. sikit pun x mau merangkak. penat aku sedaya upaya rangsang dia merangkak. ajar dia letak benda2 menarik depan dia untuk dia capai.. tp dia cuma bergolek2 jer pastu melalak.. tak tahulah pasal apa.. mungkin dia dah biasa masuk walker seawal 5 bulan.. aku nak buat cam ner.. baby in law yg jaga. diorg nk senang msuk jer walker..

anak fira dah 7 bulan pn tak nak merangkak..kalau meniarap..die duk camtuh je pastu penat nangis..hurm...risau kan?

anak saya pun sma...umo dah masuk 8m tp x nak merangkak2 gak..asyik meniarap n guling2 jer..Punggong  tu selalu angkat tp x gerak2...

emmm anak ku 6 bln tp dah laju merangkak
yg no 2 ni laju plak
abang nya lambat sket
tp tak pe la bdk2 ni beza progress
maybe kena tackel cara yg sesuai
ku mmg tak de walker dr anak 1st
pasal rasa takut dia jadi malas nak exercise kaki

cuba cari playgym yg sesuai
yela ada brg mainan menda tu then just bior la dia menyiarap gerak sendiri

Sesiapa ada tak pengalaman macam aku.. anak aku dah 10 bulan dah.. sikit pun x mau merangkak. penat  ...
abadi84 Post at 5-1-2011 13:24

jangan risau tuan tanah
ada setengah budak mmg tak merangkak..maksudnya terus je berjalan..

mcm ank buah saya 2 org jenis mcm tu...dr meniarap..lps tu bergolek2....lps tu berdiri dan terus berjalan
mungkin ank u tergolong mcm ank buah saya

lagi satu walker jgn jadikan penyebab ank u tak boleh nak merangkak la...berjalan la
ank saya seusia 5 bulan saya letkan dalam walker...tp still dapat merangkak masa umur dia dlm 6 bulan tk silap
dan berjalan masa umur dia nak masuk 10 bulan...

kdg2 lain budak ni lain progressnya

Follow Us
anak ku yg no dua merangkak umur dia 9 bulan.yg 1st umur dia 6 bulan.beza kan..skrg pun yg no dua tu dh nk sethn 3 bln.br bljr nk jalan..anak org dh berlari...sbr je la kekdah nya.

oh,x jadi masalah lah yea.. igatkan sbb penggunaan walker.. sy terkadang sampai termimpi2 anak merangkak... tp mcm mana dia boleh brjln tanpa merangkak dlu? org sekeliling dok ckp anak sy ini pemalas... sedih hati sy

cuba cari playgym yg sesuai
yela ada brg mainan menda tu then just bior la dia menyiarap gerak sen ...
cmf_phoebe Post at 5-1-2011 15:24

playgym yg sesuai ya..  ada contoh tak..sng sket nk cr..

oh,x jadi masalah lah yea.. igatkan sbb penggunaan walker.. sy terkadang sampai termimpi2 anak meran ...
abadi84 Post at 6-1-2011 08:46

pekak kan je telinga..mmg ada bb skip merangkak.dia terus berdiri berjln...

adik ipar ku mil citer tak merangkak

jgn risau tuan tanah...

anak lyn baru nak masuk setahun 22hb ni...nak tau tak...baru 2-3 minggu pndai merangkak...huhu...sblum ni mengesot pun tak bleh...tup2 dah merangkak...kitorang risau gak...tp ade member ckp, jgn risau....jgn paksa baby suh merangkak...setiap baby lain2 perkembangan dia...sume terkejut anak lyn 10bln tak merangkak lagi...tau golek2 jek..=)
9-10 bulan dah pandai duduk, tp still tak pandai merangkak..step anak lyn lain sket...biasenya baby mengesot, duduk, merangkak, berdiri baru jalan...
tapi anak  lyn...pusing2 badan, duduk, berdiri dulu, panjat meja pastu merangkak...dah 2-3minggu merangkak ni dia dah start berdiri pastu lepas tangan..agaknya dia nak cube berdiri sendiri kot... takpelah tuan tanah...biar lambat, asalkan bleh merangkak...=) nanti dah merangkak...haa...jenuh mengejar...sebab dia dah lame sgt tak merangkak...heheh

jgn risau tuan tanah...

anak lyn baru nak masuk setahun 22hb ni...nak tau tak...baru 2-3 minggu p ...
ly_lin Post at 6-1-2011 09:34

oh gitu... sng sikit hati ku ni.. bkn apa, waktu pregnant hr tu kita alahan teruk, jd mmg lebih byk berehat lah.. tidur... tp alhamdullilah kita x lah ssh masa nk brsalin tu.. sng jer.. sbb trismeter terakhir kita mmg byk brgerak dan mengemas rumah.. tp waktu alahan tu ada jer lah suara2 yg mengatakan.. " ikut sgt lah alahan tu nnti anak dlm perut pun ikut jd pemalas.." entah lah org yg tak de alahan masa mengandung mmg ssh nak phm mcmner org yg alahan masa mengandung.. kerap sgt kita dgr org kata "nnti anak ko jd pemalas masa kita mengandung. sampai menitik lah airmata kita. alhamdullilah lah hubby phm sbb dia yg tau betapa rajinnya kita sblm pregnant.. dan pembawakan bdk kan.. itu lah bila anak kita 10 bln x merangkak ni.. trdetiklah hati "betul2 ke jd pemalas anak aku ni?"

oh,x jadi masalah lah yea.. igatkan sbb penggunaan walker.. sy terkadang sampai termimpi2 anak meran ...
abadi84 Post at 6-1-2011 08:46

ai pon mcm u...risau,anak dh 8bulan tp x merangkak2 lg..ai letak dlm walker umo 6bulan..tkot sbb gna walker..org pon ckp anak ai malas tp ai x kesah pon.....klu dlm walker bkn main laju..kuis hujung kaki jer, berdesup peginyer

TT masa g check up bulanan nurse ada ckp pape tak
klu takde..takpa la..mgkin baby TT skip merangkak

bt masa ni ank saya 10 bulan masih ikut fasa turutan kebolehan dia
meniarap-menyulur-merangkak- memanjat-berdiri lepas
( pandai merangkak seluar tu mmg kena basuh dgn tgn la..sbb kotor kt lutut, masuk mesin tanak ilang..)

sabar ya TT, mana tahu tetiba baby TT bangun berjalan terus

TT jgn risau sgt, mcm semua ckp kat sini, setiap baby/individu ada pace die sendiri...as long baby sihat & check up doctor semua ok, tak payah risau sgt

Tapi byk dgr org ckp, kalo "dpt" kaki dulu, means tumbuh gigi lambat and vice versa. Ni teori betul utk baby saya..dia cepat merangkak and berdiri..skrg dah bole jalan (since 9mths, skrg dah masuk 10 mths, mmg kene pantau selalu) tapi gigi bawah ada dua je (tu pun tak tumbuh habis lagi) and gigi atas baru nampak sikit

TT jgn risau sgt, mcm semua ckp kat sini, setiap baby/individu ada pace die sendiri...as long baby s ...
zara_y Post at 6-1-2011 17:07

zara
sama la dgn baby saya..bawah naik 2
atas baru naik 2, tu pon baru separuh..tp baby sy tak boleh jalan lagi
baru boleh berdiri lepas..nk tatih x berani lg

dah tu gigi atas..besar lak
saya selalu ckp..gigi kapak mana..dia tunjuk gigi atas dia..so comel

Post Last Edit by wadec at 7-1-2011 11:48
oh gitu... sng sikit hati ku ni.. bkn apa, waktu pregnant hr tu kita alahan teruk, jd mmg lebi ...
abadi84 Post at 6-1-2011 12:37

saya masa pregnant yg sulung takde alahan pun, siap pegi kerja naik motor lagi. tapi anak lepas setahun baru menjulur ke depan( sblm ni dia golek2 je), baru pandai duduk sendiri. lama sikit lepas tu baru merangkak & berjalan pada setahun 5 bulan. Jenuh dah opah dia ( mak saya le ) usaha macam2, bawak jalan atas rumput, buat palang pusing2, ketuk dgn sabut kelapa, rembas2 dgn daun seringan...tak jadik. at last kitaorg biar je...jalan gak anak aku...
Yang no2 ni cepat sket nampaknya, dah 9 bulan dah angkat punggung & memanjat, macam nak duduk@merangkak.
kesimpulannya, biar je la...progress tak sama. just banyakkan aktiviti fizikal utk anak..

bagi aku pkembangan budak sume xsama..mcm anak sedara 2 org..xpandai merangkak..terus jalan..mcm anak aku plak..walau bg naik walker seawal 5bulan,pkembangan dia ikut turutan..bgolek,mengesot..dan umur dia skrg 7 bulan dah merangkak...dulu ada gak pikir kalo gna walker msti xle mrangkak..psl banyak baca kat internet..tp tgk walau dah duduk dlm walker je tp msih boleh merangkak..mgkin pkembangan bayi skrg lain kot..mcm mak aku ckp..zaman dulu bayi nak buka mata bila lahir lambat..tp tgk budak sekarang..lahir2 terus je buka mata..zaman dulu lambat bayi nak tegakkan kepala..tp anak skrg terus nak tegak..terus nak pandang kiri kanan..aku pg klinik tgk anak org lain pun gitu gak...slagi xpape ok lah..

anak sedara saya tak merangkak langsung.

lepas dah pandai tiarap dia pandai duduk je. kalau orang duduk kan dia kat satu tempat diam ajela dia kat situ sampai ke sudah..tak gi mana2 pon.

pastu dia terus berdiri..meniti2..dan berjalan. so don't worry.

kepada mereka yg dok kata anak awak pemalas..abaikan. suka suki nak kata anak orang pemalas. lantak la diaorang. wat do no je.

anak saya plak..sume  saya tak letak dalam walker...sume merangkak. sekian.

tak de hall lah memang ada budak yang tak yah banyak merangkak ... terus berjalan aje...

nanti kalau dia dah berjalan... baru hang tau asik nak melayan kaki dia je..