CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 1603|Reply: 18

macam mana nak migrate ke luar negara

setelah melancong di beberapa tempat (tak banyak tapi adalah beberapa tempat) rasa nak migrate ke luar negara, bila baca satu post kata negara paling aman adalah finland, trus rasa nak migrate ke sana..ada tak rakan-rakan kat sini yang tinggal di luar negara?boleh share tak macam mana proses migrate tu?sekarang kerja gomen, dan nak settle semua hutang awal supaya ada perancangan jelas untuk migrate...kalau google pun tak banyak yang org share. pernah juga baca ada sorg blogger tu share kebanyakan yg migrate esp kat aussie tu diorg senyap2 je tak de kongsi sebab tak nak ramai g ke sana..hurm tak baik tau='(

Hang keje apa? Ada skil apa? Nak keje sbg apa kat luar negara?

Ada sorang Malaysian youtuber ni sekarang di Vassaa Finland. Dia ikut suami dia, korean bekerja di sana.

Ini secara general yang aku tau...
Biasanye kalau ada skill luarbiasa senang ahhh nak migrate...
I.e. minimum requirement biasanye diorang set is that the skillset yang u offer diorang takde... kalau mcm kat UK, the employer kena buktikan yang diorang dah try nak recruit locally tapi still tak dapat ataupun tak cukup .. the burden will be with the employer sebab diorang yang kena mintak / apply for the work permit.

Kalau nak gi negara2 uang non - english speaking country, most of the time require knowledge of the local language.. personally aku ada sorang kawan yang ikut boyfren dia kat Norway... with English memang limited keje yang dia boleh apply... 2 tahun dia amik language course sampai boleh tulis dan cakap Norge.. lepas tu senang aje dia dapat keje dengan agensi kerajaan kat sana.. so far aku rase dah 6-7 taun dia keje sana..

Personally... the grass is always greener on the other side.
ko tengok on one aspect memang best, tapi tak nampak maybe the other 10 sides yg tak best.. tapi bile kat sana la kita akan appreciate gile2 apa yang kita ada kat sini.. all the simplest of things mcm kedai mamak dan klinik..
2 sen aku..

Tinot7 replied at 18-5-2023 07:09 PM
Hang keje apa? Ada skil apa? Nak keje sbg apa kat luar negara?

lecturer..dekat institusi pendidikan...kalau dapat jadi lect kat sana pun seronok, tp mudah sgt ke nak apply jedi lect..skill mengajar jela yg ada dengan pengalaman sebanyak 13 tahun..cuma sini dah kerja gomen kan walau gaji ciput je cuma rasa bosan dengan buat perkara yang sama..owh lupa, aku mengajar subject sains sosial

tompie replied at 30-5-2023 03:44 PM
Ini secara general yang aku tau...
Biasanye kalau ada skill luarbiasa senang ahhh nak migrate...
I.e ...

tq tompie.,.itu la aku ada juga ambik turkish class..masuk level 2 aku dah give up..skrg aku xtau nk ke negara mana..kemahiran aku hanya mengajar bdk IPT shj..subjct sains sosial..xde wow sgt..biasa yang wow mcm engineer, doc yg pure science la..

Follow Us
uda replied at 19-5-2023 04:19 PM
Ada sorang Malaysian youtuber ni sekarang di Vassaa Finland. Dia ikut suami dia, korean bekerja di s ...

kalau ada yg dah kat sana syok..mcm aku suami kat sini..nak pujuk dia g oversea mcm berbelah bagi plak sebab kami berdua dah keje gomen sini

yayasbs replied at 31-5-2023 11:32 AM
kalau ada yg dah kat sana syok..mcm aku suami kat sini..nak pujuk dia g oversea mcm berbelah bagi  ...

Suami hang keje apa?

yayasbs replied at 31-5-2023 11:31 AM
tq tompie.,.itu la aku ada juga ambik turkish class..masuk level 2 aku dah give up..skrg aku xtau  ...

Yg keje engineer pun takleh jadi lecturer kat UK.. takat tutor jahh.. sbb deme utamakan rakyat deme dan org2 yurop.. ada sorang iols tau mcm ni.. merempan pasai tmpt UTEM dia tu.. so daripada lecturer, pi UK jadi tutor.. bawak satu famili sekali ke sana.. bini keje doktor kat mesia tapi iols rasa mcm dia kena scam dek somi sbb layak jadi hoswife jahh kat sana sbb takde qualifications utk keje kat UK.

Ada sorang iols tau melayu lelaki keje kat jepon.. hat ni mmg undergrad sampai postgrad master PhD sumer kat jepon.. so dia bleh ckp jepon tara org sana.. dan dia mmg keje as lecturer dan researcher sana..

Sorang lagi iols kenai, cainis laki dok keje doktor kat ozzie.. kena campak tmpt2 outback.. lama2 keje baru dpt keje lecturer, tapi bkn tmpt2 wow la.. dia nak keje tmpt2 wow..  dia ni dah le undergrad nottingham, cambridge dan wat MSc kat oxford..

Dalam ertikata lain, hang masalah apa kat mesia sampaikan nak migrate ke sana?

yayasbs replied at 31-5-2023 11:32 AM
kalau ada yg dah kat sana syok..mcm aku suami kat sini..nak pujuk dia g oversea mcm berbelah bagi  ...

Itu yang susahnya.
Kena sanggup ambil risiko dan korban. Tenguk orang china dan indon: mereka ramai migrate kelaur negara.

I dulu sempat kerja 3 tahun, pastu parents panggil balik sbb my dad sakit. So terbengkalailah nak duduk sana lama

Hang tak try negara2 Pak Arab ke??

Ke tak minat?  sebab sekarang ni lebih ramai kawan yang aku kenal migrate to Middle East, Qatar, UAE, even Arab Saudi. Tapi semuanye Professional la, mostly Accountant, some architect, engineer, health service i.e. nurse/doctor.

Boleh je explore the opportunity with the education industry kat sana, the international school ke apa ke.

Kalau ko grad from good school senang ah nak mencuri perhatian.. tapi kalau nak harapkan experience.. susah sikit la.. sebab biasanye qualification dengan nama Uni tu akan distinguish you from other candidates la.. sebab yang penting kita nak the opportunity to showcase our talent kan.. tapi kalau interview pun tak sangkut, penat ah.

Aku ingat ko single.. sebab kalau ada laki, lagi ah mencabar.. nak kena convince laki kau. Biasanye laki ni lebih rational and prudence.. and decision to migrate bukan benda kecik.. banyak benda nak kena pikir..

setahu saya mereka akan lebih utamakan org local sana, kita akan dibayar gaji yang murah dari mereka.. kena belajar bahasa mereka dulu, mudah nak masuk meeting..ni takut hari pertama kerja dah stress, u tahu apa yg i maksudkan..last nasihat i.. kalau nak kerja di sana kalau dah tua2 baru nak kerja..orcourse mereka x nak ambik.. mereka akan cari yg betul2 nak buat kerja dan muda

I know a few ways. Tapi tulis panjang2 ada yg sakit hati pulak. LOLLLL
In short - kahwin warga sana, cari kerja sana yg mana negara tu bagi peluang after few yrs boleh apply pr dsb, beli pr and later apply citizenship (contohnya UK minima £2mil), melalui asylum
(kena ada betul2 valid reason) and a couple other ways.

Paling senang jadik mcm sajat la.. boleh migrate pegi ostolia

LadyCarefree replied at 8-6-2023 10:39 PM
I know a few ways. Tapi tulis panjang2 ada yg sakit hati pulak. LOLLLL
In short - kahwin warga sana ...

Totall agree dgn reply chuols
Cara paling senang ialah kawen dgn org sana
Cara panjang- kerja profesional/skilled worker. Ai kagum yach dgb org bangla, pi celah mana pun depa ada walaupun sekadar keje blue collar. Massive respect pi letak mana2 pun survive. Ai baru balik dari lisbon haritu, merata org depa siap conquer ekonomi peruncitan. Ai duduk kat seville, langsung tak nampak org berkaler and asian ppl

hungryhenry replied at 15-6-2023 06:39 PM
Totall agree dgn reply chuols
Cara paling senang ialah kawen dgn org sana
Cara panjang- kerja pro ...

And Indians too. Ramai ambil peluang free uni fees kat Germany pastu kerja sana lepas habis belajar.

yayasbs replied at 31-5-2023 11:28 AM
lecturer..dekat institusi pendidikan...kalau dapat jadi lect kat sana pun seronok, tp mudah sgt ke ...

Zaman skrg ni google je...
Nah.. https://nzready.immigration.govt ... utm_medium=referral

I dulu kerja oversea asalnya company assigned for oversea project. Lepas 3 tahun I resigned then kerja dengan local company sana. Tak fikir pulak nak migrate selamanya tapi jadi la 5 tahun di negara orang ....lebih baik hujan batu di negara sendiri.

Kalau nak migrate ke us, boleh try diversity visa lottery basis. Tapi kene check msia masuk list senarai negara yg  boleb mohon ke tak. Kat sana nnt, pandai2 la cari keje. Jadi personal shopper ke..