CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 9525|Reply: 78

Perangai Mak Bapak sekrg

Ingat2kan, manusia nie bila dah beranak, bertambahlah akal and common sense dia - tapi rupanya kalau dah b**** and b****** - rasanya dah beranak pun tak berapa pandai jugak....

Baru2 nie, gi tgk wayang ngn hubby di East Coast Mall, Kuantan. Tgk show The Other Guys - PG13. Mula2, dgr budak kecik menangis. Sikit je mula2. Lepas tu makin kuat merengek. Tension dah masa nie.

Alih2, mak ayah dia yg bengong terus lepaskan budak tu berlari2 turun naik tangga sambil menjerit2.....aku rasa macam nak menjerit je kat mak ayah bangang yg bawak budak kecik umur 2-4 tahun tu masuk wayang and tak reti jaga anak.

Hari tu, tgk ada satu couple melayu nie, yg mak pakai skirt pendek ngn tights, t shirt ketat. yg ayah, pakai jeans tirus style rock kapak, siap pakai rantai kat leher. Bawak baby umur 4-6 bulan masuk panggung wayang....!! Gila ke apa, habih tinger budak kecik tu.....! Kalau dah kemaruk tgk wayang tu, carik org jagakan anak kat rumah la wehhh.......

Nie belum lagi mak bapak yang tgk macam bodoh je bila anak2 buang sampah merata2......

Rate

1

mak bapak zaman moden..kalo tak sanggup lepaskan komitmen muda remaja tak payah la nak kawen lagi..sedapnyer aku melahar orang..

anak2 pon diheret sama ikut mak pak berlibur & bergembira bagai??? apakah???
kalo kanak2 bole masuk club2 aku rase ramai je budak2 tau clubbing skarang
mak pak akhir zmn mcm tu lahh

bkn kt pggung wayang je.. kt restoran or kdai mkn pn diorg lepas anak2 berlari2... klu terlanggar waiter yg bawa mknan n tumpah lauk panas ke.. kalut la nk saman sana sini.. paling meluat kt fast food la.. aku pnah hampir2 terlanggar bdk2 kecik.. pastu paling sedih tgk kt pasar malam.. dlm bersesak2 tu dibiarkan bdk kecik berjalan sndri, abis kepala bdk tu terlanggar paha org dewasa.. baby yg kecik sgt pn dibawa ke pasar.. byk kuman tuh.. aku lum ada anak tp klu ada, insyaAllah xkan wat mende2 bodoh cmtu...

nanti ada yg cakap dan komen ..." Korang belum beranak dan ada anak boleh la cakap....cuba dah ada nanti...baru korang tahu.."

hehehehe............

apa2 pun...aku mmg tak suka kalau ada couple yg datang dengan anak2 dia...esp yg kecik2 tu....kalau x mengganggu takper la jugak..ini bikin riobut dari start sampai abih citer...abih tak konsentret nak tgk filem....Kalau tak bikin ribut pun...kesian kan nengok bebudak kecik tu...sound system kat panggung wayang tu bukannnya slow...kuat banget,,,,kecik2 dah didedahkan dengan mende2 cam gitu....tak hairanlah bila besar nanti jadik kaki wayang....kaki berpeleseran...

Follow Us
klu bawak anak kecik antara 2-4 thn masuk panggung, aku rasa kurang sesuai
sbb diorg cepat bosan
lagi2 klu citer tu citer org tua -- bukan citer kartun atau cerita yg sesuai dgn derang

tp klu budak umur 2-4 thn dibawak ke pasar, kedai makan & dilepaskan sendiri
kdg2 mmg budak tu sendiri yg xnak dipegang
susah nak kata la... dulu aku pikir pun apa la mak bapak biarkan anak lari2 sana sini sendiri
skrg lps ada anak, baru la aku tau betapa payahnyer jaga anak sendiri
lagi2 kat tempat awam mcm tu
nasib la anak aku kategori xbuas sgt
& masih nak dipakaikan safety harness

sedangkan yg bawak anak ke masjid/surau pun tak dijga betol ... anak2 dok buat bising & belari ke sana-sini time org tgh solat.
so, ini kan plak time bawak anak tgk wayang & tpt2 lain ... lg la dibiarkan...

owang masuk wayang tu byr tiket.. tp tak pat nak tgk sbb hada gangguan.. kalo gen mau g konter dpn pggl owang yg jaga tuh soh halau mangkok berayun tuh. pstuh soh ulang balek citer dari awal

haku bayar tiket nak tgk wayang bukan nk dgr anak ko menjerit cam polong

kalo gen hada hanak insyaAllah takkan bwk tmpt2 camgitu.. gile ke apa?? budak kecik mana leh duduk diam... kalo gatai nak tgk wayang tinggai jah anak tu kt umah jiran :re:

mak bapak sekarang..

lg elok kalau tak pegi panggung wayang terus..

ehehehe..

btw pelik gak, dlm ramai2 manusia kt dlm panggung tu, takkan takda sorg pun yg berani sound?

aku rasa even klu bunyi handphone pun org dah menyirap kot.. inikan pulak tgk bebudak buat bising?

lg elok kalau tak pegi panggung wayang terus..   

ehehehe..  ...
freekey Post at 2-11-2010 01:56 PM

a'aah Kan Priki....ngaper yeK????takut kot...akut tersilap sound...nak2 lepas sound tu yg berdiri badan berketul2..

slalu aku jupe mak pak pangai bangau nih kat:

1) shopping complex - dibior bdk2 nih berlari2 merata, bile bdk tu sepahkan barang, pecahkan barang wat bodo jek....
2) kedai makan - dok main lari2 keliling meja, kalo terlanggar air org ke makanan org ke camne?
3) masjid - kalo anak/cucu tuh xreti nk jaga xyah la bwk gi masjid, kalo nk bwk pon biar bdk tuh dok sblh, spek aku penah patah sbb kene pijak ngan beruk nih...
4) pc fair - ape ke bodoh la bwk anak kat tpt crowded lagu nih... ngan stroller la, ngan bdk2 berlari la... kot ye pon nk soh bdk tuh celik it pon agak2 la...
5) panggung wayang - ni dah slalu jupe bdk2 melalak dlm hall...

tp ade mak pak mmg xkesah anak wat pangai lagu nih...
dorg lagi suke sbb nnt org ramai puji anak dier aktif...
tp org yg maki pon lagi ramai...

ade lg yg aku jupe bdk2 nih ckp kasar ngan org tua...
mak pak bleh bangga lg sbb konon2 anak dier pandai bergaul ngan org tua...
padahal dorg xsedar anak diorg tu org dah cop kurang ajar...

Rate

1

4) pc fair - ape ke bodoh la bwk anak kat tpt crowded lagu nih... ngan stroller la, ngan bdk2 berlari la... kot ye pon nk soh bdk tuh celik it pon agak2 la...
hBk Post at 2-11-2010 05:12 PM

stroller. kadang2 ada mak bapak yg sengaja bawak anak kecik yg duduk atas stroller ni. paling kerap kat tempat macam ada fair ataupun warehouse sales. kenapa? sbb orang akan give way kalau stroller nak lalu. kesimpulannya, mak bapak ni jenis yg mengambik kesempatan atas 'kebaikan' orang kita jugak la. macam kebanyakan warehouse sales yg aku pergi, yg bapaknya akan dukung bawak baby/anaknya keluar atau lepak kat tempat lain. yg stroller tinggal kat mak nye. orang akan give way kat mak nye bila nak lalu. stroller tu pulak jadi tempat letak barang yg nak beli. ada jugak orang2 kita yg tak nak give way, tapi akan dilanggar dengan stroller tu, nak menghimpit jugak. sama jugak bila nak 'rebut2' barang. dia akan letak stroller tu kat sebelah dia. orang lain tak boleh la nak dekat & amik barang kan? ni strategy jugak la. aku banyak perhatikan hal ni masa kat warehouse sales ataupun 1 day sale macam jusco card member sale tu ke. memang ada orang yg buat gini. & aku pernah tengok jugak, dek kerana mak nye yg sangat selfish, pernah ada stroller yg terlangkup, ada baby kat dalam stroller tu. macam bangang, kan? sanggup pergunakan anak dalam stroller untuk kepentingan & nafsu sendiri.

selfish la. seriously selfish.

Rate

1

camne nak cakap ek. kadang2 tu susah bila nak cakap pasal parents & anak ni. macam mod medang kata tu la "Korang belum beranak dan ada anak boleh la cakap....cuba dah ada nanti...baru korang tahu..". actually, benda ni ada betulnya jugak.

contoh la kan. kita tak boleh bandingkan anak pasangan A dgn anak pasangan B. sbb setiap anak2, setiap orang ada personaliti yg berbeza. mungkin anak A jenis yg pendiam, mendengar kata. tapi anak si B pulak jenis hyperaktif, nakal. kadang2 makpak nya dah cuba didik sebaik mungkin. tapi anak masih jugak hyperaktif & nakal. so macamana? lagipun, dalam perkembangan kanak2, diorang akan lalui berbagai2 stage yg amat la menguji kesabaran. contohnya. dalam lingkungan umur tertentu, anak tu jadi suka baling2 barang. lepas tu masuk pulak stage lari2 (orang kata baru dapat kaki). lepas tu masuk pulak stage mintak2 benda. then stage mengamuk guling2 atas lantai kalau tak dapat benda. tu semua stage yg akan dilalui oleh anak2. makpak & orang sekeliling kena bersedia & kena banyak bersabar. aku rasa, kadang tu bukan la makpak tu tak nak tegah langsung, tapi dah tak larat nak tegah.

sebut pasal tegah. misal kata la kan. kalau ternampak anak2 yg berlari sana sini, buat semak kat kedai. kita mengata, kan? kalau makpak nya tegah atau marah, kita mengata jugak, kan? kalau makpak nya pukul/cubit, lagi la kita mengata, kan?

mungkin kita senang la nak cakap kenapa tak tinggalkan anak dgn parents/mertua? kenapa tak tinggalkan dgn maid? kenapa nak bawak jugak anak tu? untuk sesetengah pasangan, memang ada kesulitan macam ni. mungkin akan ada rasa insecure jugak kalau tinggalkan anak, walaupun dgn makpak/mertua sendiri. ada orang yg memang tak ada pilihan. nak bagi jiran jaga? percayakah pada jiran tu? tak menyusahkan jiran kah? banyak benda yg terpaksa diconsider & dirisaukan kalau tinggalkan anak dengan orang lain. kecuali kalau parents tu jenis yg macam hati kering, ataupun jenis yg tak kisah/tak peduli pasal kesulitan yg mungkin dihadapi. contoh la. tinggalkan anak dgn makpak/mertua. yg dah lama tak handle budak2. senang kah hati tu nak pergi berjalan2? kot la 10 min sekali dapat phone call, kata anaknya lapar la, pampers bocor la, anaknya nangis tak henti2 la. & bukan semua orang mampu ada orang gaji. atau hantar anak pegi pusat asuhan/kindy, weekend akan dicharge lebih mahal. so, daripada hati runsing macam tu, bawa je anak2 tu berjalan sekali. cuma mungkin silapnya kat sini - tak sedar/buat2 tak sedar yg anak2 tu mungkin/memang mengganggu orang2 sekeliling.

pasal pegi pawagam tu. memang la aku pun tak suka kalau ada anak2 kecik dibawak tengok cerita yg bukan untuk umur diorang. kalau aku pegi tengok wayang cerita kartun, memang aku dah set dalam fikiran - akan ada budak yg berlari2, menjerit2 atau melalak2 nangis. kalau cerita yg bukan untuk budak2 tu, memang terganggu la. tapi aku bukan jenis yg suka tengok wayang pun. yg pasal bawak anak pegi pasar tu, memang la aku pun tak berapa nak setuju sangat. yelah kan, dgn pencemaran udaranya, lepasnya senang kena penyakit berjangkit. budak2 ni mana la kuat sangat sistem badan diorang kan, apatah lagi yg baby. sangat la terdedah dgn bahaya2. kot la tengah berlari2 tu terlanggar kuali panas yg penuh berisi minyak panas, tak ke haru?

tapi tu la.... masing2 ada kesulitan masing2. mungkin bukan semata2 kebodohan atau ignorance. mungkin mereka ada masalah yg kita tak tahu. contohnya la kan. macam pasar malam. yg pukul 5.30. ada sorang mak ni bawak baby pegi pasar malam. kita yg tengok mungkin akan menilai & menghukum, tapi pernah terfikir ke kenapa? mungkin dia balik kerja, terus nak pegi pasar malam. tapi dah sampai waktu amik anak kat nursery. sebab nak jimat duit nursery (yg mahal2 amat sekarang ni), kononnya terpaksa jugak bawak anak pegi pasar. kat rumah takde orang, suami pun belum balik. so camana? angkut je la kan. mungkin dia seorang yg busy sampai tak sempat nak masak dinner utk keluarga. ataupun orang yg susah, tak mampu nak makan kat restoran2 atau gerai2. sekali sekala nak merasa makan luar, beli je kat pasar malam. mudah. tapi itulah.....

entah la... aku seboleh2nya tak nak la terus hukum makpak. aku tak nafikan, ada yg jenis bongok. tapi bukan semuanya bongok. masing2 ada masalah/kesusahan/halangan sendiri. kita tak boleh la nak judge macam tu. aku tau & amat faham, bukan senang nak jaga/handle budak2 ni. lebih2 lagi dalam stage umur 3-6 tahun. memang amat susah.

Rate

1

TT... aku pernah bukak thread tajuk lebey kurang cam nie jugak dulu... 1. kes kat panggung wayang... 2. kat supermarket... ramai gak yang sokong, pada masa yang sama... teruk gak kena taro oleh porumer-porumer yang dah ada anak...

Aku suker gak ngan anak anak kecik nie... tapi agak agak ler, kalo nak bawak anak anak tu jenjalan...tengok ler nak ajak anak tu jenjalan pi mana kan.... kalo nak tgk movie, tak kisah kalo bawak mereka tengok movie citer katun katun nie.... or kalo time shopping, tinggalkan jer anak tu kat umah... mak bapak sibuk bershopping sakan... anak anak lak berlari ke sana ke mari sampai menganggu pengunjung2 yang lain....

Sure komen aku ni akan kena taro oleh porumer2 yang ada anak anak kecik lepas nie

aku tak pernah bawa anak2 g tengok wayang dan aku sendiripun tak pernah masuk panggung wayang....tak minat..huhu

tapi kalau shopping atau makan kat kedai, selagi anak2 tak sampai umur 8 bulan ke atas memang laki aku tak benarkan bawa masuk tempat shopping atau tempat2 tumpuan ramai.

Selalunya aku dan suami akan bergilir shopping, contoh katakan barang2 yg ringan...aku yg akan g shopping dulu...suami dan anak2 tunggu dlm keta. Bila turn aku dah abis, untuk barang2 yg berat contoh beras dan sebagainya, suami aku lak yg akan g shopping aku lak tunggu dlm keta ngan anak2.

Bila anak2 dah umur 3 tahun ke atas, barulah kami shopping bersama-sama dan anak2  semuanya dimasukkan dlm troli...hehehe

Setakat ni alhamdulillah ok jer....

p/s:utk makluman aku ada 4 org anak...huhuhu

Rate

1

Kalau kat luar umah aku x kisah sangat, sebab kalau barang pecah ke hapa ke bukannya barang aku pun...
Tapi kalau DALAM umah aku, memang rasa nak hempuk budak ngan mak bapak budak.
Datang umah orang panjat sofa, masuk bilik tidur, geledah laci... Kecik2 perangai dah buas mak bapak biarkan... bila kita sebagai tuan rumah yang tegur, mak bapak buat muka mencuka konon marah anak2 kena marah...
Kalau dah tau tak reti jaga anak, JANGAN bawak anak gi rumah orang. Senang2 jangan ada anak langsung! Menyusahkan orang lain!

Lagi satu, aku paling benci jenis mak bapak yang tegur anak dari jauh. Contoh kalau masuk kedai perabot, dah nampak anak dok melompat atas katil, mak bapak tegur tapi dari jauh je la...sambil2 tegur sambil mata meliar kat bahagian lain...bodoh sgt mak bapak jenis macam nih..

Rate

1

TT... aku pernah bukak thread tajuk lebey kurang cam nie jugak dulu... 1. kes kat panggung wayang... ...
HaMiZiE Post at 2-11-2010 09:19 PM

rsnya mcm pernah ada dulu mizie...tp takper la..kira2 cam kesinambungan dr Topik hang tu....kalau ada bg link mizie...leh aku merge...

klu anak aku buat hal atau guling2 nak barang tp xdpt, aku pukul jer kat peha wpun tempat awam.
org nak kata? kata la... ada aku kesah
anak aku! hari ni dia guling2 & dia dpt apa yg dia nak
lain kali, dia buat trick yg sama gak utk dpt brg yg dia nak
so far, klu bawak g pasar & kedai2 yg ada brg mainan, klu aku kata xboleh.
dia ok jer...cuma bila dia nak buku atau brg2 stationary, aku kalah