CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 30231|Reply: 360

aku de masalah kewangan.. helpppp~~~

salam semua...

hehehe aku ni x abis2 bukak thread ckp pasal duit  ... camni, mcm thread yg sebelom ni aku de bgtau gji aku dlm 1200 je, aku sorang2 je yg kje kat dlm family aku... so dengan gji byk 2 aku xtau nak bahagi duit macam mane, aku de beberape masalah yg membelenggu la cmni;

1) aku ade hutang ptptn rm5500 + hutang kerajaan negeri rm7500 mase aku belajo dlu
2) aku nak simpan duit sket2 utk kawen, bab aku kalo boleh xnak la mintak duit hantaran byk2 kat bkl somi aku, bab x nak la nyusahkan die sgt
3) aku pon teringin jugak nak tolong family aku, nak repair umah sket2, bumbung pon dah pecah2
4) dlm gji aku yg cipooot 2 aku nak jugak pakai kete bab payah la nak mintak tumpang kwn2 ni, kdg2 bole la diorg tolong, kalo selalu mst diorg pon xnak n ade komitmen lain
5) aku ni plak kje bukan area umah tapi jauh sket la dr kg, so 2minggu sekali aku pulang bab rindu umah
6) buat mase skg aku xde la dpt tolong ayh aku sgt bab duit gji aku ni aku rase xckup la, cume kdg2 bile blik kg aku belanje ayh aku mkn ke, tapi nak bg duit tiap2 bulan 2 mcm pyh sket, bb takot gk bile dh bg kang sesak nak mintak blik... mmg segan tahap dewa

ade x yg boleh tolong aku uruskan hal kewangan aku ni?? bab bile aku search kat gugel pasal pengurusan kewangan, mesti diorg kasi cth utk gji 2000 ke ats, gji bwh 2000 xde... cane ekk???  aku ni betul2 dlm kesempitan n kepeningan ttg care nak uruskan kewngan aku ni

Rate

1

sebulan berapa banyak hutang ko n berapa simpanan ko?

cuba cari part time job..1200 susah woo nk idup

ntah la....kioh sndri pong mak bapak sara

ko duduk bandar besar like kl ke? cari part time la.. 1200 perit tau...

laki ke pompuan nih?

kalu pompuan sila tekel bopren kaya.....
skrg ni semuanya $$$

kalau sapa kata $$$ x penting... tu HIPO namanya

Follow Us
1200  mmg susah sket la dek.. mmg kena banyak2 berjimat.. makan takleh mahal2, kena masak hari2, nak beli kereta bole tapi kancil ok kot.. beli baju pun ala2 setahun sekali aje bole .. hutang ptptn n kerajaan negeri tu sila bayar sikit2 dulu yea

1200  mmg susah sket la dek.. mmg kena banyak2 berjimat.. makan takleh mahal2, kena masak hari2, nak ...
mesmerize Post at 5-10-2010 13:27

nak beli kete? haih gaji cmtu  leh ke nak byr nnt? kalo kancil zaman 90an leh kot huhu

Reply 8# cak!

keta kancil bukan bayaran bulanan 200-300 aje ke

aku pon gaji dlm lingkungan cm 2 gak..idup kt kl lagi..ok je..
siap leh bg mak aku duet blanja tiap bln..
aku pon ade utang kptm + ptptn..

ape yg penting ko kena tau bt baget tiap bln la..
xkan bt baget pon xreti kot..

aku rasa ko kena ada satu buku kecik untuk ko note perbelanjaan tiap hari. contoh hari ni ko makan tghari RM7, so ko letak kat dalam note book tu.. seharusnya ko wat budget sehari makan berapa, belanja peribadi berapa, bagi mak ayah berapa. baru tau debit kredit duit ko

Reply  cak!

keta kancil bukan bayaran bulanan 200-300 aje ke
mesmerize Post at 5-10-2010 13:30

kancil kan dah x kuar...beli la viva 880cc manual +- 300 rat gak 1bln..

lokasi TT ni kat mana?

janganla suruh dia beli keta dulu. budget bulanan pun dia tak bagi tau berapa..hadooi korang ni

ko carik la keje yg leh kasi ko gaji lebih sket..dok ngan mak bapak jimat sket..takyah bayar sewa rumah yg tinggi giler (kalau ko dok kl la)..bulan2 ko byaar hutang ptptn ngan kelajaan negeli tu bape banyak?cuba ko list kan perbelanjaan ko kat sini...

aku rasa ko kena ada satu buku kecik untuk ko note perbelanjaan tiap hari. contoh hari ni ko makan t ...
nuryakmal Post at 5-10-2010 13:40

setuju dgn awak..dgn gaji yg mcm tu, TT kena pandai bajet bulan2, jgn asyik nak belanja ikut sedap ati jek

lagi satu, toksah duk ikut org sgt...kadang2 kita jadi x cukup duit ni sbb terikut, org pakai hbag mahal, kita pon nak gak..

janganla suruh dia beli keta dulu. budget bulanan pun dia tak bagi tau berapa..hadooi korang ni
nuryakmal Post at 5-10-2010 13:42

dah dia kata dia nak g keje susah..kena tumpang org

Reply 1# superdodol

boleh tak breakdown kan perbelanjaan awak?

mmgla dia kata tumpang orang.. sedang dengan menumpang orang pun dia tak boleh bantu mak ayah nikan pulak nak beli kereta.. biar TT bagi breakdown hutang n perbelanjaan diri baru kita boleh tgk whether dia(he/she) can afford to have a car.. karang expence dia naik lagi dgn minyak, insurance, maintenance keta...

kalau tak beli aje scooter.. ai tengok gurls naik scooter gi kerja/kuliah mcm cute n stylo ajeh

1) aku ade hutang ptptn rm5500 + hutang kerajaan negeri rm7500 mase aku belajo dlu

Hutang ni, settle pelan2. Settle setakat termampu, dlm range RM 100 - RM 150. Jgn lbh drp tu. Bincang ngan pegawai PTPTN / pegawai kerajaan negeri.

2) aku nak simpan duit sket2 utk kawen, bab aku kalo boleh xnak la mintak duit hantaran byk2 kat bkl somi aku, bab x nak la nyusahkan die sgt

Ni niat dah betul. Bab nak kumpul duit nikah, kau kena bajet brp duit simpanan masa depan. Kalau blh, simpan dulu dlm RM 250 ke RM 300, kalau mampu. Ini kena ikat perutlah. Takpe. soal kahwin jgn berkira. BTW, JAWI ada sedia pakej nikah reramai bg mrk yg tak berkemampuan. Pi check ngan JAWI yee ...

3) aku pon teringin jugak nak tolong family aku, nak repair umah sket2, bumbung pon dah pecah2

Gaji kau tu kecik, diri sendiri blm stabil lg. Kang, ada rezki lbh, tambah2 le sikit, Bgtau mak ayah pelan2, depa paham lee ..

4) dlm gji aku yg cipooot 2 aku nak jugak pakai kete bab payah la nak mintak tumpang kwn2 ni, kdg2 bole la diorg tolong, kalo selalu mst diorg pon xnak n ade komitmen lain

Beli motor je la dulu. Jimat selg blh. Ikut kemampuan, bukan angan2, dek non.

5) aku ni plak kje bukan area umah tapi jauh sket la dr kg, so 2minggu sekali aku pulang bab rindu umah

Ini stendet aa dek, melainkan kau cari keje kat ngan area umah. Pepandai la merancang.

6) buat mase skg aku xde la dpt tolong ayh aku sgt bab duit gji aku ni aku rase xckup la, cume kdg2 bile blik kg aku belanje ayh aku mkn ke, tapi nak bg duit tiap2 bulan 2 mcm pyh sket, bb takot gk bile dh bg kang sesak nak mintak blik... mmg segan tahap dewa

Nak tau tak, rezeki pendapatan kalau dapat keberkatan Allah, akan bertambah sikit demi sikit atau kita akan diberi punca rezeki lain. Syaratnya 3 shj, iaitu beri sikit pendapatan pd mak ayah, sedekah & tunaikan zakat.

Alah, setakat RM 100, apa salahnya hulur kat mak ayah.  Takpelah kita susah, tp kalau ikhlas memberi, Allah buka lg pintu rezeki kita.