CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: itu_aku

solat dengan make-up sah ke?

Post Last Edit by sitihawa at 14-7-2010 16:46
minit ke-4
mr_evergreen Post at 14-7-2010 14:55

minit ke-4http://www.youtube.com/watch?v=Hgr_8kmc3sQ&feature=related

apa yg minit ke 4?

tak ada related ngan mekap2 pun

Reply  sitihawa

apa yg saya cube ckp ialah, klo cthnye kite mekap siap tempah andaman, pas ...
nawtylulu Post at 14-7-2010 15:00

sy pun kdg2 mcm tuh gak... tp rasanya kalo sah solat takpe lah!! tp kalo boleh tak payah make up sebelum solat kan.. Insya Allah sy akan cuba clean muka2 betul2 kalao nak solat....

ok jika dilihat ramai yg masih tak tahu sah atau tidak sah...terdapat beberapa persoalan yg masih diminta di perjeleskan:

persoalan sah atau tidak sah!!!

1) ambil wuduk dulu, pastu make-up dan terus solat

2) make-up dulu, pastu wuduk n solat

situasinya..
time g shopping or jalan2, time dinner dimana time tu..bukan nya hari2 pn..just sebulan sekali tak pun setahun sekali...

dan product makeup simplysiti....hehe sbb dia dh di war2kan halal...

cuma nak tahu sah atau tidak sahaja..bla...bla..bla...tidak diterima...itu lagi akan mengelirukan....

beratkan solat...ringankan make up.......

MATI ADALAH PASTI....HIDUP INSYAALLAH.....

awwww

minit ke-4

apa yg minit ke 4?

tak ada related ngan mekap2 pun
sitihawa Post at 14-7-2010 16:39

antara aqal dan kepala lutut

Reply 85# mr_evergreen

so, kenapa nak pilih mekap kan

Follow Us
persoalan sah atau tidak sah!!!
itu_aku Post at 14-7-2010 16:42

saja nk tau pendirian u
jika jawapnnya TIDAK SAH .. apa kah u sanggup tanggalkan mekap sebelum wudhu utk solat, dan mengenakan mekap hanya selepas selesai solat? sanggupkah u berubah ke arah itu?

jika jawapan kamu YA (jawapan jujur tau), maka itu yg terbaik kamu lakukan.. sebab kalau saya, saya lebih selesa solat tanpa mekap walau kiranya ia sah..

lagipun lebih afdhal wudhu atau membaharui wudhu utk solat, kalau dah wudhu awal2 dah tu jalan sana sini peluh jantan semua keluar mcm tak bersih je - yg biasa boleh rasa perbezaannya. kadang2 lepas maghrib pun bila dah ngaji sampai waktu isya' saya selesa baharui wudhu walau wudhu belum batal, utk solat isya' rasa fresh je.

alahai kita ni bukan dlm keadaan dharurat sgt sampai persoalan ini menjadi sebegini berat. lagipun watpe nak mekap beria2 sekadar nak shopping?

Ok, i kongsi kay ape yang i tau pasal hukum makeup dan berwuduk ni..

Root cause with the ultimate solving method.
1. First of all, makeup untuk wanita hanya lah sah jika dilakukan dengan niat untuk suami.
    So, kalau niat selain untuk itu, aku rase haram. So, KALAU BOLEH, X PAYAH BERSOLEK.

Sumber rujukan :
A. ... dan janganlah kamu mendedahkan diri (bersolek) seperti cara orang Jahiliah zaman dahulu ... (Surah Al-Ahzab: 33)

B. http://panduanwanita.blogspot.com/2007/03/hukum-ber-make-up.html

What if you're still insist on the makeup even if you want to perform solat and wuduk..
1. Hukum sah wuduk adalah memastikan air kena pada setiap anggota wuduk. So, kalau makeup x habis tanggal, so x sah, sebab ada bahagian kat muka x kena air wuduk tu...

2. Secondly, kalau dah amik wuduk, then apply makeup, than solat, x jadi masalah. Yang jadi masalah, kalau makeup tu ade bahan2 yang meragukan seperti zat2 babi di dalam nye, x sah solat even dah amik wuduk. Solat x sah kalau ade najis kat mame2 bahagian anggota tubuh.

Sumber rujukan..
A. http://www.mesra.net/forum/index ... threaded&start=
- please refer to Post number 3

Islam is so simple that many of us muslims prefer to complicate it rather than enjoying it. Hope my explanation would help you. Only Allah Knows...

sy pun setuju mcm mfharun...

kalau amik wuduk dlm keadaan mekap and mekap pun jenis waterproof, takut air tak kene betul2 kat anggota wudhu..samala cam mandi wajib...

selalunya org sblm wudhu, mereke cuci habis2 mekap tu terutama mascara waterproof tu n foundation.

kalau mekap lepas wudhu,bgantung kpd bahan mekap...kalau ada benda meragukan, better ditinggalkan.... kalau setakat bedak2 biasa je OKlaa...

sy selalu gak nampak ramai ppuan mekap tebal2 masuk surau tak solat...pas azan n solat jemaah, terus keluar...tak tahu sama ada cuti or mmg malas nk tanggalkan mekap n mekap blk...

member2 pun suruh sy bmekap lawa2...tp sy bg alasan, kalau sy blh solat, malas nk tanggalkan mekap n pakai balik..leceh,....

so, bile time cuti baru sy berani mekap sbb tak yah wudhu n solat...

kalau dinner tu dlm kul 7, kalau dekat je, blh p lepas maghrib..sembahyang siap2 n mekap...

kalau jauh skit, p dinner dulu...bile maghrib p solat n mekap balik....
kene rajin la jugak... so, sellau 20-30 minit..kwn2pun mesti paham, kite mesti nk touch-up balik mekap....terlepas beberapa hidangan tu takperlaa....anggap aje utk kesihatan..takderla mkn byk sgt....

better mengutamakan solat dpd mekap kann...

sekarang ni byk yg make up yg jenis water proof, dlm bahasa melayu=kalis air.bila maknenye kalis air, air takle tembus smpi ke kulit. sedangkan kalau kita ambil wuduk, air mesti sampai ke tempat2 yang disyaratkan.. lipstick misalnye, eventhough kita makan, lipstick tu still ada kat bibir.kalau kita tak hilangkan lipstick tu sepenuhnya, ia akan menghalang air daripada smpi ke kulit.and one more thing, make-up yg terus dibasuh dengan air biasa sebenarnya tidak elok dan boleh mengakibatkan liang pori2 tersumbat.ia juga boleh mengakibatkn masalah kulit muka seperti jerawat, blackhead dan mcm2 lagila.langkah yg terbaik ialah bersihkn muka dgn make-up remover dulu sebelom basuh dengan air dan pencuci muka.
sekarang ni saudari was-was samaada sah atau tidak, kan?
seeloknya elakkanla apa-apa yang was-was, yg meragukan. lagi2 perkara yg berkait dengan ibadat.
memakai make-up tidak salah, mmg lumrah wanita untuk sentiasa kelihatan cantik, tp janganla sampai mengabaikan tuntutan agama.
sekarang ni byk brg2 make-up yg dijual dlm mini size, senang utk dibawa ke mana2.tak payahla sampai nak bawa 1 beg penuh alat2 make-up, cukupla dgn bawa brg2 asas shj.
kan setiap masalah ade jalan penyelesaiannya..

kalau pasal ambil sembahyang dulu, pakai make-up dan sembahyang, tu saya kurang arif.
baik saudari bertanya kepada org yg lebih berpengetahuan. tetapi seperti yg saya katakan, elakkan perkara2 yg meragukan. sembahyang ni bukan perkara main2, iakan tiang agama.bagaimanalah rupenye rumah kalau tiada tiang.
renung2kanlah..dan selamat beramal..

aku mmg basuh muke betol2 kalau nk solat.... besenye aku lgsung x gune ape2 g koje.... sb pk nk solat.... sib bek muke manis je walau x pakai ape pn berkat air wuduk

sedehnya bce posting sanggup tinggal solat sbb syg nk tggl mekap n brshopping..

tp tgk keadaan....kalau time pas isyak or tempoh masuk solat 1 lg agak pjg, aku mekap gak ler nipis2

Post Last Edit by mbhcsf at 14-7-2010 22:50

saya nak tanya  Saudari,

hm macam ni kalau make up selepas bersolat tu ada halangan tak i mean just after your prayer?

pada saya saya tak tahu jawapan ni dan cuma saya tahu kalau make up tu suci then ....??
kalau make up tu tak suci then ....

hahaha i give more problems

dan saya terfikir juga satu benda ni , masa ambil wuduk kan, you dah clear make up ke belum? if you can do that

secara logiknya , rasanya boleh tak tunggu lepas habis solat....

still saya tak jawab soalan

tapi pada sayalah
if you want HIM to be happy with you sebab apa pun anda adalah hamba kan? so why not ada peluang  you lakukan the best quality of ibadah pada pencipta you, yang bagi rezeki  ( kan shopping lagik ...yg dok reban ayam kesian kan?) i would say, tunggu je la...after  solat...boleh , kan?
satu sel badan you milik DIA , imagine  the whole of you ....my sister ...

sayang DIA , kan? please HIM...

tak payah makeup lah sayang oi..pompuan tanpa makeup ni manis nya asli cantiknya asli .....
sejuk mata memandang....
akutak boleh majin kalo laki pu pakai makeup...

Post Last Edit by paler kembang at 15-7-2010 00:57

Islam menyenangkan bukan menyusahkan... bab waterproff atau bahan kalis air...

tuan2 dan puan2 sedia maklum, sebarang minyak termasuk minyak rambut adalah kalis air.. bila sesuatu disapu minyak@minyak rambut, contohnya kertas, kemudian kertas tersebut disiram air, air tidak kena pada kertas tersebut sebaliknya hanya melalui atas minyak rambut di lapisan atas kertas tersebut, tapi bagaimana dengan rambut yang disapu minyak kemudian nak ambil wuduk, sedangkan meminyaki rambut amatlah digalakkan. maka di sini islam tidak pula menegah memakai minyak rambut.. maka soal kalis air itu adakah ianya satu ketetapan mutlak.?. lihat saja jambang yang agak tebalpun sudah cukup apabila mengambil wuduk hanya cukup disapu pada bahagian atas lapisan jambang saja tanpa perlu membasai kulit pipi@muka yang dilingdunginya..

maka di sini bukankah dipermudahkan untuk kamu orang islam, mengapakah dalam perkara begini, masih ada yang sangat2 menggalakkan kesusahan pada umat islam.

Reply 53# kendiro

mintak maaf en kendiro..berdasarkan vid http://www.youtube.com/watch?v=CnuKbNzR0W8&feature=related pd minit 4:20 dan vid http://www.youtube.com/watch?v=sSW66KVsDUM&feature=related pd minit 3:00 ade sebut hidung termasuk dlm anggota wajib sujud..sy harap kite same2 dpt revise bende ni..
sy mntk maaf jika sy tersilap faham..sy ni mmg kosong bab2 agama..sdg dlm proses memperbaiki diri..

wallahu a'lam

penah tgk preview dari indonesia,dorang tunjuk makyah2 dari indon yg ingin bertaubat, tp, yg  herannya makyah2 ni solat dengan mengenakan telekung dan makeup yg tebal....ermm...tk paham aku...

QARIN......adalah perunding imej bagi wanita2 hiasan dunia....heheheh

mmg sdih..sptutnya bnda ni xde isu..ms sek rendah pun ade ajarkan..meratakan air kat anggota badan.klau x rata x sah..nmpaknya lbh pnting mekaup dr solat.klau sblom ni xtau, jd skrang dah tau..jd BERUBAHLAH.
Sesungguhnya ALLAH itu maha pengampum dan maha mengasihani..