CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sariilmia

Kongsi Cerita Reno Rumah

Reply  Mulan

malam tu saya dapat mimpi ngeri rumah saya dah siap tapi begitu teruk terutama position & size tingkap.
sariilmia Post at 19-7-2010 12:48

sabarlah... rasanya benda gini normal... yerlah, dah spend RM byk2 tuh kan...

saya pun renovate rumah juga..... mula2 minta quotation dengan 3 contractor.... harga depa bagi dr range 14,000 - 26,000 tidak termasuk pasang tiles. alih2 saya ambik tukang je. barang2 semua saya yang beli then bayar upah dia. progress upah memang takde bincang, tapi so far dia memang minta kurang dr progress... misalnya progress renovation dah masuk 20%, upah dia minta 5% je. alhamdulillah sekarang ni dah siap.. tinggal cat dan cuci2 je. upah cat dan pasang tiles tak bayar lagi.

tapi saya dengan hubby saya memang pantau almost everyday... tak pun selang sehari memang kami cek.... mana tak puas hati, kami suruh pecah balik then buat.

wow mesti besar buildup area nie....

Reply 22# sorceress

saya pulak masa nak choose kontraktor lebih kepada pengalaman tuan rumah lain, saya call terus jumpa dan discuss quotation, lepas tu saya pun mintaklah quotation dr kontraktor just nak compare je untuk make sure harga kontraktor yg saya pilih ni ok.. mmg harga dia paling rendah dan dia jenis senang kira... cuma dia punya progress payment laju sgt... saya rasa dia memang tak keluar duit dia langsung tapi bila saya pegi tengok rumah saya boleh nampak le progressnya... dia cakap nak beli bata saya nampak ada le selonggok bata depan rumah...

saya tengok rumah seminggu sekali je... tak sempat nak pegi tiap hari... apa2 pun kontraktor call sbb kontraktor tu bukan arkitek so dia bukannya reti bab design... sampai saya cakap saya nak tingkap cantik ...ha tak tahule dia interpret tingkap cantik tu macamana... wait and see je la...tu yg saya boleh mimpi ngeri bab tingkap... saya imagine dapur saya banyak tingkap bagi terang pastu saya mimpi dia buat satu tingkap kecik je utk dapur saya... ha ha ha

hahahahahaha boleh siap mimpi tu..... tapi bab renovate rumah memang memenatkan. lebih2 bab macam saya ni yang kena beli semua barang. so far tukang saya tu ok, memang ada pengalaman so memang byk timba pengalaman dari dia. bila saya kata, saya nak design dapur mcm ni, dia akan advice, mcm ni lagi cantik dan sebagainya..... kira bertuah juga lah dapat tukang mcm tu.

tapi sarii, i agree with others, payment tu laju sangat lah..... hold dulu....

mmg kalo kita beli barang sendiri & bayar upah saja ada kejimatannya , cash pun kita bole control..tpai kadang kontrektor nie bila depa kira upah mak aiii..mahal sgt...like my case plan nak cari cont siap barang kecuali tiles saja....
saya pun renovate rumah juga..... mula2 minta quotation dengan 3 contractor.... harga depa bagi dr r ...
sorceress Post at 19-7-2010 14:04

Follow Us
mmg kalo kita beli barang sendiri & bayar upah saja ada kejimatannya , cash pun kita bole control..t ...
rzman_07 Post at 20-7-2010 10:20

betul tu..... yang saya ralat dengan seorang contractor tu, pasang plaster syiling kat living room je dia charge RM4,900. sedangkan bila saya beli barang je, untuk satu rumah kos baru RM1,490, upah lak baru RM600. bila kira2 balik banyak jimat, saya pun tak kisah lah memeningkan kepala jadi kontraktor kejap. La ni pun, kawan2 dah panggil saya contractor hahahaha

betul mmg menjimat kan...secara tak langsung kita jadi familiar dgn barang2 binaan & konsep pembinaan kan..contohnya cornice, jika panggil contr mmg la dia akan quote ribu riban sedangkan bahan dia laaaa murah jer....so cari la indon yg mahir dlm bab pasang cornice dapat gak pada harga yg murah....
betul tu..... yang saya ralat dengan seorang contractor tu, pasang plaster syiling kat liv ...
sorceress Post at 20-7-2010 11:14

Reply 28# rzman_07

tuh la sbb ramai nk jd kontraktor. kalo bbtol, margin boleh tahan... kalo bbtol laaa... kalo x btol, siap kee topap duit sendiri, pasal asik nak kene repair jah...

ada sesiapa pernah buat 2nd hall atas jadi bilik or loteng.....saya punya 2nd hall bumbung agak tinggi, ingat nak buat loteng atau bilik kecik....tapi ada sesiapa pernah buat

and contoh gambar ker

Reply 30# bmw_e34

sama cam umah aku... tempat lepak family bumbungnye tinggi yang amat.. ari tu tanye nak buat lotenh semua dekat 8k

Reply 22# sorceress

kalau beli barang sendiri dan upah tukang shj memerlukan komitmen tinggi tuan rumah.... dlm kes saya, kami hanya pergi site sekali seminggu... jadinya mmg dlm perancangan asal utk reno kami berdua tak bercadang nak beli barang sbb tak mampu bagi sepenuh komitmen utk monitor progress reno.... so far perbincangan psl on going works saya yg buat dgn kontraktor dan hanya report kat hubby for advice and confirmation je... hubby saya ni benda leceh dia malas fikir... dia hanya bincang structure reno dan harga je masa awal nego dulu... pas tu yg lain saya setelkan.  tu yg kontraktor akan call saya je tak pernah call hubby...

saya pun rasa beli barang sendiri dan upah tukang shj boleh jimat kos dan puas hati sbb pilih sendiri apa jenis bahan yg nak digunakan dan boleh in control of everything...

macam saya ni.... tawakal dan doa je agar projek rumah kami selamat dr perkara yg tidak sepatutnya

Reply 27# sorceress

saya akan ingat perkara ni bila tiba masa nak pasang plaster ceiling nanti... ikut plan asal saya tak nak plaster siling tapi sbb saya tak nak guna deco light rasanya kena pasang jugak plaster siling... saya nak pasang lampu kalimantang je so kena la sorok skit casing kalimantang tu dlm plaster siling

lunch tadi terpaksa ke site sbb kontraktor nak confirm position pintu dan tingkap...

actually kontraktor cadang letak dinding kaca fixed dia panggil kaca mati... tapi saya fikir balik mesti kena pakai tampered glass dan tak boleh buka kalau nak bagi angin masuk... tadi saya confirmkan tak nak letak fixed glass nak letak tingkap yg panjang supaya senang buka dan masih boleh nampak pond kat bawah.... jimat kos sbb tingkap tak semahal tampered glass dan rasa selamat sebab kalau pasang tingkap kena pasang grill

pond akan ditutup separuh... dah siap konkrit part yg nak kena tutup

new kitchen is taking shape... lega bila kontraktor inteprete tingkap cantik mcm tu... ada 3 long window... ok la saya boleh terima... tingkap yg sebelah kiri tu kira halal je la apa yg kontraktor buat

another view of kitchen

living... saya confident dgn pillar yg 18 inci mmg tak curi langsung

belah kiri pillar adalah new guestroom (tingkap kecik toilet guestroom)

belah kanan pillar yg tingkap kecik toilet maid room dan tingkap besar belah kanan adalah wash area... depan wash area is maid room... pillar ni yg original tapi developer dah kecoh pillar ni kurus je... pillar ni adalah bahagian depan guestroom dan maid room dan kerana kedudukan pillar ni guestroom terpaksa dikecikkan 1 kaki dan maid room dilebarkan 1 kaki...

saya dah mula rasa excited tengok progress rumah... payment 45.8%... kalau tengok gambar adakah progress reno saya dah capai 45.8%... saya pun tak tahu

razzs rasa rumah sarii ni kalo dah siap mesti cantik nyer...mcm tak sabar plak nak tgk bila siap hehehehe sy plak yg xcited....seriously sy mmg suka tgk org reno rumah....lebih2 lagi rumah org melayu...

Reply 35# rzman_07

saya reno rumah more for space ... dan cuba nak realise my dream white garden kitchen... it has been my dream tapi konsep garden kitchen pun saya tak sure la mcm mana... tanam pokok kat tanah sebelah dapur tu kut..... hubby always joke that my kitchen sebenarnya di kedai makan... he he but I have 3 doters maa

we see la samada reno yg saya buat ni ok ke tidak bila dah siap semuanya nanti... kontraktor target 8 bulan tu....

betul la masing2 ada dream home, dulu razzs pun cam tu..before pindah besarkan dapur, then tambah bilik, now dah jadi 6 bilik instead of 4...nie baru terpk mcm nak besarkan living & dining hall pulak, ingat nak create teater room pulak...haii mcm2..ek dahrumah kita...tapi reno cost skarang dgn dulu beza sgt, now sume nya terlalu mahal...simen pun dah naik dulu around rm13, now almost rm17++

Reply  rzman_07

saya reno rumah more for space ... dan cuba nak realise my dream white gar ...
sariilmia Post at 22-7-2010 09:06

Saya pun tengah reno umah.. upah hari..beli barang sendiri..

wahhh huji seronok saya tengok...rumah bertambah besar tu...area mana nie? KL or JB? mahal tak upah contractor tu? at least mcm nie dah 70% completed....
Saya pun tengah reno umah.. upah hari..beli barang sendiri..
huji Post at 22-7-2010 09:32

kalo rumah 2 tingkat nie yg selalu mahalnya pada cost utk slab atau pampeii...agakany asb pakai banyak simen....satu lagi utk finishing plaster dalaman saya lebih suka guna skin coat...dinding nampak cantik n licin bila di cat dgn cat kilat atau glossy dinding akan kelihatan spt kek icing hehehe