CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 12588|Reply: 43

Keselamatan Perkhidmatan Kurier..

Sorrylah eh asik bukak topik je..

Most probably topik pasal kurier ni tentu dah ada kan..

It's just that aku cuma musykil satu perkara je.. Sejauh mana kita boleh dapat barang kita dengan selamat?

Bebaru ni dah 3 kali aku order barang yang diposkan guna CityLink..

1st - deliver kt rumah.. aku terpisat2 bangun dr tido muncul kt pagar
2nd - kt opis time aku tgh solat Jumaat.. opismate tlg amikkan
3rd - kt opis gak.. baru kejap ni tadi..

Ketiga2nya simply suruh aku tulis IC NO dan sign!! Semudah itu je?

Bukankah sepatutnya orang yang deliver barang tu sendiri yang patut request IC si penerima dan catitkan sebutir2 nombor tu??

Rate

1

Aku yakin 80% kalau aku tulis IC NO aku sebagai 123456-78-9999 pun dia lepaskan jugak barang tu..

takper Priki....aku lebih suker kalau org bukak Topik Baru....cuma kalau topik tu ebih kurang sama...so aku akan merge kan...tp topik Priki ni kira agak lain skit...so layanzzz...

Post Last Edit by medangmru at 27-5-2010 15:50

Sepatutnya perkara ni tak berlaku.....udah namanya pun kurier servis...sudah semestinya brg2 yang dihantar dapat terus ke penerima...mana boleh wakil tolong sain bagai....buatnya brg tu berharga ( biasanya berharga dan penting la kan...kalau x better pos cara biasa je kan...)....saper yg kita persalahkan....IC tu si wakil penerima boleh letak apa2 no je kan...asalkan 16 digit....

so dr sini mmg nampak takder langsung ciri2 keselematan.....

So far aku berpeneglaman terima beberapa dokumen melalui Pos Laju dan Syarikat Kurier yg lain...mostly Pos Laju la Kan...

Poslaju ni...yg aku peratikan....selagi tak sampai ke tangan penerima sebenar( melainkan suami atau isteri-aku rs ini masih boleh diterima( excuses ) berbanding kalau penerima tu hanyalah kawan kita ) ....selagi tu derang akan letak reminder....suh collect atau set satu date lain tuk brg tu dihantar.....

Lagi satu Syariukat Courieer apa tah....selalu dapat dr Bank ( hantar Voucher bonus , Kad Kredit dsb )...mostly dr syarikat kurier yg sama )...sama kekdahnya dgn pos laju....kene set date lain utk 2nd delivery kalau penerima asal takder....

Mmg nampak menyusahkan bagi kita yg terpaksa tunggu hari lain....dan kalau dalam kes Pos Laju terpaksa collect kat Pejabat Pos yg dinamakan dlm reminder tu....tp aku rs BERBALOI sbb dokumen yg dihantar tu adalah penting....buatnya terlepas kat tangan org lain...maunya naya...

that's why....selalunya kalau aku jual HP....dan perlukan dipos...aku lebih PERCAYA pada POSLAJU....

Sorrylah eh asik bukak topik je..   

Most probably topik pasal kurier ni tentu dah ad ..

Bukankah sepatutnya orang yang deliver barang tu sendiri yang patut request IC si penerima dan catitkan sebutir2 nombor tu??
.
freekey Post at 27-5-2010 03:38 PM

bab Request IC ni ....seingat aku....TAK PERNAH mana2 penghantar dokumen/brg  tu mintak/tanya  atau just tunjuk IC kat dia....asal tanya nama penerima betul...cukupppp...

salah satu ciri keselematan yg perlu pada aku.....syarikat kurier dan POSLAJU kene praktiskan mende ni ( cuma aku curious skit....mungkin dalam T&C dan polisi syarikat Kurier atau POSLAJU ada dicatatkan mende /amalan ni...cuma tak penghantar tu malas kot nak mintak )...

Aku yakin 80%  kalau aku tulis IC NO aku sebagai 123456-78-9999 pun dia lepaskan jugak barang tu.. ...
freekey Post at 27-5-2010 03:39 PM

Konpem....Konpem dan Konpem......

kalau x silap aku....aku pernah terima brg pos ke Opis aku....aku takde rmasa tu so staff aku wakil sainkan surat tu....aku tanya IC ni betul ke ko punya....dia bgtahu..." AKU BANTAI JER...BUKANNYA DIA TAHU..."

Follow Us
Haaaaaaaaa...br ku ingat.....Syarikat kurier tu-FED-EX...

Terima kasih banyak2 medang di atas komen yang cukup komprehensif...

Betullah kan.. Rasanya dulu pun pernah macam ni (seingat aku).. Kalau Pos Laju, dia mmg tak bagi orang lain amikkan on behalf kan?

By the way.. Cakap pasal Pos Laju ni.. Bebaru ni ada gak order barang yang dipos guna POS LAJU ni.. Cuma yang ni plak.. Dia pegi hantar kat admin.. huhuhu.. Aku tanyalah kakak admin tu.. "Eh napa lak dia tak hantar direct ke saya eh?"... Ada sorang kakak lain tlg jawabkan.. "Memang semua sampai kat sini.. Mana bleh pergi ke sana ke mari.."

So yang barang pos guna Citylink tu aku suspek dia bagi kt admin lah jugak kan. Kebetulan masa aku nak keluar gi solat tu.. Mmg time tu gak nampak van Citylink tu datang. so aku pun tak kisahlah kan.. Nanti mesti dia bagi kt admin.

So balik dr solat Jumaat, aku teruslah pegi ke admin check. Ait takda plak..

Ermm.. Rupa2nya dia hantar direct terus ke floor aku.. Opismate aku yang pickup.. Ermmm.. Mcm takda security je kan?

Aku yakin dia tak mintak pun IC opismate tu.. Nnt bebila kalau dpt borak dgn dia aku try tanya..

Mcm yg medang kata tu.. Biasanya barang2 kurier ni dah tentu2lah barang yang penting kan and then nowadays maybe 60% mmg barangan yang dibeli secara online pun. So takkanlah senang2 je nak lepaskan barang kpd bukan owner??

Rate

1

Terima kasih banyak2 medang di atas komen yang cukup komprehensif...   :love ...
freekey Post at 27-5-2010 04:06 PM

tu la Priki..Imagine brg yg dibeli tu HP Google Nexus One...atau Xperia X10 yg rega Ribu2....Aduhai....duit dah bayar...brg lesap....so...amacam...???esok2 nampak member tgh belek HP ni..

Tu sebab...aku kalau hantar brg dan kan ada dlm dokumen tu disuruh kita tulis nilai Barang dan Jenis Barang kan...biasanya aku tak tulis jenis barangan tu apa dia....aku tulis brg lain ...( tp tulis nilai Barang tersebut dgn betul )...bukannya apa...kalau penghantar tu tahu yg kita hantar brgn HP ( yg konpem akan jadik tarikan -even pd sipenghantar tu sendiri kan )...Mende ni arwah pandak aku ( posmen ) sendiri yg bgtahu sbb dia byk bersembang dgn member2 dia dan pernah la terdengar pasal plan2 jahat derang ni -kan pernah kuar paper yg ada kes posmen larikan dokumen...brg dan sbgnya )....

tu la Priki..Imagine brg yg dibeli tu HP Google Nexus One...atau Xperia X10 yg rega Ribu2....Adu ...
medangmru Post at 27-5-2010 16:13

kaaaaaaaaaaaaaan??

hah betul tu medang... that's really a good idea.. aku pun pikir mcmtu gak,,. kandungan barangan sebenar tu sepatutnya tidak diketahui.. tapi nilai dan jenisnya (mudah pecah/retak/serbuk dsb) adalah perlu.

rasanya yang CityLink punya barang yg aku order so far mmg takda tulis kot barang apa.. nanti aku check balik.

harap2 online seller semua praktikkan tips ni..

Dan jgn lupa tulis MUDAHG PECAH kat setiap sisi kotak tu....walaupun kita hanya hantar kain je....sbbnya....Jugak pesanan dr arwah pandak aku yg keje Posmen tu ( baguih gak ada org dalam ni kan )....sbb dia sendiri berpengalaman lihat bebudak delivery ni main campak2 je kotak2 tu dalam Van....penghantar jenis pemalas dan mungkin yg ada plan nak resign dlm masa terdekat ( ini lagi bahaya )

Bygkan...kita hantar Laptop...kotak plak ngam2 size Laptop atau besar sikit...derang main lempar2...huhuhuhuh...

cuma pada aku la Priki....sikap si penghantar barang yg bagi je org lain sain ni pun sebenarnya mungkin disebabkan oleh experience depa kot...customer ni kan mcm2 ragam...ada yg x kisah...ada yg kisah....tp mungkin lebih byk customer yg x kisah....

bila brg terpaksa dicollect atau set date hari lain for next delivery....ramai customer marah kenapa tak bg member dia sain....kendian depa file complaint kat COmpany....mungkin byk komplen yg derang terima menyebabkan Management Courieer service tu amik pendekatan sebaliknya....bg kelonggaran....polisi tu manusia yg buat dan tak semestinya depa tak boleh break the policy kan.....

Hummmmmmmmmmm............................

er aku rasa dia ikut alamat...

janji alamat betul sapa yang amik pon tak kisah..

er aku rasa dia ikut alamat...

janji alamat betul sapa yang amik pon tak kisah..
budingyun Post at 27-5-2010 06:40 PM

kalau alamat rumah mungkin bleh diterima sesaper pun boleh sain Ding...tp kalau alamat Opis...amat bahaya..

mmg I dah wajib kalu hntar brg mesti declare mudah pecah,,,xkiralah ape, biar dorang handle with care

cuma pada aku la Priki....sikap si penghantar barang yg bagi je org lain sain ni pun sebenarnya mung ...
medangmru Post at 27-5-2010 16:53

betullah kot........

but still med.. aku rasa kalau betul2 punya... sepatutnya org yg menghantar tu call dulu owner spt yg tertera pd item utk confirmkan pasal si penerima tu..

betul tak?

ntahlah.. i still doubt.. walaupun tak pernah experience lagi..

org lain pun tak pernah experience ke barang tak sampai?

kalau alamat rumah mungkin bleh diterima sesaper pun boleh sain Ding...tp kalau alamat Opis...am ...
medangmru Post at 27-5-2010 18:57

tuarrpasal...

dibuatnya time delivery tu.. opismate tu sorg je yg ada kt opis..

pastu item nya plak harga ribu2...

betullah kot........

but still med.. aku rasa kalau betul2 punya... sepatutnya org yg meng ...
freekey Post at 29-5-2010 01:17 PM

so far Poslaju mmg tak pernah lagi call bgtahu brg dah sampai....tp ada satu Kurier Company ni dia call....aku bgtahu campak je kat depan umah aku tu sbb jarak antara gril dan pintu rumah tu mmg tak tercapai oleh tangan....disebabkan aku bg permission dia buat la apa yg aku suruh...

kaaaaaaaaaaaaaan??  

hah betul tu medang... that's really a good idea.. aku pun p ...
freekey Post at 27-5-2010 04:21 PM

sbbkan Priki....ada yg terlampau Lurus....

bygkan.....ada yg tulis kat Dokumen pengesahan cam gini :

Nama Barang : Iphone 3GS
Harga Dokumen/Barang : RM 3099

Atau

Nama Barang : Ipad ( NEW )
Harga Dokumen/Barang : RM 2499

Atau

Nama Barang : Laptop Alienware
Harga Dokumen/Barang : RM 9999

Atau

Nama Barang : Rantai emas 120gram
Harga Dokumen/Barang : RM 17,999

Saper yg tak terliur kan......ada brani ka tulis camni???

Salam...

Freekey, sementelah ko tgh bukak benang pasal kurier ni kan...aku nak mencelah n tompang tanyala....

ni pasal kurier dr luar malaysia - kawan aku cakap ada kawannya yang baru dikenali hantar barang drpd luar negara. Tup2 dapat call dari syarikat kurier ape ntah, soh bayar consultant fee kat akaun CIMB individu-RM1000, pastu kena tambah lagik fee elakkan barang discan oleh custom RM 5500.
Aku rasa benda ni fraud la...btol x?