CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: shiina

ROSES IV

Close [Copy link]
158# alifinara

aku agreed shida.. senang kita nak refer kan. aku skrg mana2 tip yg member2 sini kasi aku bukak 1 file n save. tapi tak sempat lagi nak arrangekan balik from a-z coz semua tips aku copy paste

izan baru je join cari... nak tanya, ada beli bunga ros kat cameron last week, ada yang kata kalau bwk turun, tak tahan lama hayat dia, betul ke

162# afdlizan

Ada yang kata pokok2 yang dibeli dari cameron...khasnya roses...perlu didedahkan kepada pancaran matahari secara berperingkat2....untuk membolehkannya hidup lebih lama di tanah rendah...kerana cuaca di tanah rendah yang berbeza berbanding cuaca di tanah tinggi......

Tunggu malam nanti...harap roses diva...rough akan terangkan dengan lebih lanjut mengenainya...Insya Allah......

Rough...adakah ini rose 'seven sisters' yang u maksudkan haritu?...macam inikah rupanya?......

Picture taken from the net......

Rate

1

158# alifinara

dgn tak malunya mmg ada menyimpan angan...
hb pun dah lama suruh saya compile kan pengalaman saya nih.. cuma saya takut hangat2 taik ayam je.....apatah lagi ilmu & pengalaman saya pun maseh kureng.. nanti ilmu sesat lak peginye..

159# MsAjai

sama2...
dari yg 3 pasu tu laa jadik berpasu2 bila dah confident sket...

dulu pun saya start ngan 10 pasu jer... tapi kalau ikutkan nyesal dulu tak ada banyak2 serentak.. sbb yg 10 pasu tu sekarang umur dah lebih 3 tahun, dah established & galak berbunga... manakala yg lain lak baru jer nak menapak..

hehe.. cam kes beranak cepat - anak seme dah besar2 berbanding ngan beranak lambat laa gitu.....

Follow Us
160# seroja1

sama2 kasih...

hehe mestilah share/suarakan ilmu yg kita ada..macam mana org lain blh nak menokok nambah ataupun mempertikaikan.. sbb dari situlaa ilmu tu berkembang... tul tak?

dgn kata lain, hanya ilmu seru ilmu... nak ada/paham ilmu baru kena ada ilmu lama...

personal bagi saya,  1 ilmu saya suarakan, saya harap tuhan bukak 10 lagi punca2 & ilham ilmu2 baru... amin... saya takut kalau kedekut nanti tuhan pun kedekut kat saya   ... tu sebab baca 10-20 buku pun tak dapat, tersepak tersadung ilmu depan biji mata pun pemahaman yg mendalam tak dapat2 jugak..

163# shiina

cam tahu ekk.. saya lawat kebun ros ni sorang2, mlm2 buta.. tak macam org lain...

tul la tu shiina, tulis jer.. tak yah tunggu diva tak bertauliah nih.....

kebanyakkan ros yg depa jual kat tanah rendah ni pun asal cameron jugak...
mati ker tidak pkk tu plak bergantung kepada penjagaan kita... tak semestinye pkk ch pendek umur, malah yg kat rumah saya yg ch ler yg paling strong dan cepat besar... sbb mostly dari ch tu cut florist yg memang species nye jenis vigorous (i.e. berbunga cepat, cepat leh jual)..
ros nak cahaya 100% walaupun ros dari ch, bukan nye kalau mentang2 dari ch jer, terus letak kat tempat redup medup, kunun sejuk hehe...
cuma bezanya no. of hours dia duk kat bawah cahaya matahari kena bagi berperingkat pada bulan pertama supaya dia tak terkejut dan tak hilang air (drought stress) dgn kadar terlampau dalam jangka waktu yg singkat ... i.e. panas 4-6 jam sehari..

kalau ikut aksi malas saya.. hehe.. letak pkk under direct morning light.. afternoon direct, evening shaded.. tu pun dah ok.. dan siram mesti jgn miss...

Rate

1

164# shiina

entahlaa shiina..saya ingat2 lupa bunganya waktu tengok kat nursery tuh... pegi dulu tu tak bawak kamera...
nanti kalo pegi lagi saya tangkap gambar nye...

169# rough7976 hang keje shift ke...seme post ang mesti after midnight

168# rough7976

Heheheheh...dah tau waktu biasa rough masuk sini buat postings......

169# rough7976

Tengok ada 7 kuntum setangkai tu yang ingat seven sisters tu...nanti snap picture dia ye...boleh i buat reference kalau nak beli.........

semalam blk awal..itupun sbb kena beli pelet rabbit yg habis dan kena beli water pump utk aquarium anak.

sampai rumah msh terang, dptlah tgk pokok dgn lbh jelas. pucuk2 rose sy seakan lecur sikit. kelopak roses pun sama... panas sungguh cuaca skrg ni...sian pokok2 ku itu..

tadi pagi tgk 1 pasu rose yg kuarantin btg dia itam sampai ke bawah. tak dapat nak diselamatkan lagi. rasanya yg tu bunga yg peach n bertukar kaler ikut waktu. ada plak 1 pokok jek so tak bleh buat apa

petang semalam curi waktu sket sembur susu kat daun2 ros.. banyak tul blackspot.. lama tak bagi minum susu.... kesian roses ku...

170# aishah

shift jaga si kenit nih...
kul 12 baru dia nak tido..kadang kul 1..
kalau tidak merayap jer, baru nak ada kaki laa katakan..... camne mak dia nak online...

172# shiina

tu laa.. dah order dah seven sisters tu hari tu, tu yg tak kesah sangat nak nangkap gambar... ingat nye tangkap pkk jer terus...

salam...nak tanya la pada yg pakar sini...eehhheehh..

aku ni baru aje berjinak2 menanam pokok...baru2 ni husband diam2 gi bubuh baja kat pokok2 aku...masalahnya bubuh terlalu banyak dan kena kat akar kot...tengok2 2 ari pastu daun2 hampir 50% jadi kuning...panas sangat lebih baja kot...

so aku dah buang daun2 kuning tu...nak tanye, ada tak cara cepat nak selamatkan pokok yg overdose nie...thanks

repot balik kot.... pastu siram.... tukar tanah @ tambah tanah baru

pastu letak under shade dulu sampai pkk ok baru letak panas balik