CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: AbangAsri

RAGAM RUMAH SEWA

bf aku ade sewakan rumah kepada pasangan berkahwin...baru aje kahwin.
mak ayah dia yang selal ...
tabasco Post at 18-7-2010 19:54

kalau buat agreement, masokkan item..umah tidak buleh dipindah milik...

bukan apa, saper kuar masok senang nak detect..main pasing2 suka suki je mana voley....(ni kalau aku le )

salam...
nak tumpang tanya kat sini pada sesiapa yg jadi tuan rumah @ memberi sewa rumah...

jika ...
anieszack Post at 16-7-2010 17:21

ni merujuk kes, penyewa still menyewa lagi ke atau tak?

Reply 56# aku_blur

dpt owner yg baik, bebetul baik kan...

kalau buat agreement, masokkan item..umah tidak buleh dipindah milik...

bukan apa, saper kuar ...
superbike Post at 19-7-2010 14:48

itulah....kalau aku sebagai tuan rumah pun rasa tertipu...ikut sedap rasa aje nak bagi orang lain masuk.

ni merujuk kes, penyewa still menyewa lagi ke atau tak?
superbike Post at 19-7-2010 14:54

yap..masih menyewa..

yap..masih menyewa..
anieszack Post at 19-7-2010 15:38

oooo....aku kalau dorang masih menyewa, aku tak amek port pun pasai bil2 tu... (tp al-hamdulillah dpt yg tak byk songeh)...

tp kalau 3 bulan tunggakan, ko soh le dorang settle up...takyah tunggu2...notice je..

Follow Us
saya ada apartment kat tropicana. skang ni penyewa nak kuar ujung bulan ni. sape berminat bleh PM saya. partly furnished.

masalah jugak bila pada awal penyewa nampak ok, bila last2 mcm2 problem plak timbul.

Salam.
Nak tanya pendapat senior kat sini yang dah lama berkecimpung dalam business rumah sewa.

Saya ada sebuah rumah apartment berkeluasan sederhana lebih kurang 850 kaki persegi. lokasi di sebuah bandar di selangor. kalau nak cari penyewa InsyaAllah takde masalah; student, pekerja, family, bujang, berkeluarga..

soalannya..
1) Target kumpulan penyewa yang terbaik dan kurang risiko..student? keluarga? pekerja bujang/family? lelaki/wanita bujang? warganegara? bukan warganegara?

2) Ada dokumen yang perlu saya sediakan sebelum bagi menyewa?

3) nak cari penyewa guna ejen atau sendiri cari? mana yang baik? dan adakah ejen akan mengendalikan penyewa untuk satu tempoh tertentu atau permulaan saje?

4) deposit yang perlu saya mintak?

5) lain-lain perkara yang perlu saya tahu sebelum bagi sewa.

Thanks in advance..

Reply 68# katakpuruz

soalannya..
1) Target kumpulan penyewa yang terbaik dan kurang risiko..student? keluarga? pekerja bujang/family? lelaki/wanita bujang? warganegara? bukan warganegara?
-better pekerja bujang (professional) & warganegara. kalau bukan warganegara, pastikan dia ada permit kerja yang sah. Taknak later ada problem ngan imigresen

2) Ada dokumen yang perlu saya sediakan sebelum bagi menyewa?
-Dokumen perjanjian sewa. Dua2 pihak kena faham & setuju baru sign. Kalau bakal penyewa tu bekerja, kalau boleh lah, mintak payslip atau surat tawaran kerja. tgk gaji dia mampu tak nak bayar sewa (kalau sewa umah kau mahal)

3) nak cari penyewa guna ejen atau sendiri cari? mana yang baik? dan adakah ejen akan mengendalikan penyewa untuk satu tempoh tertentu atau permulaan saje?
kalau guna egen, kena bagi upah 1 bulan sewa kat agen tu. Memang agen tu cakap dia tapis dulu ikut kehendak kita. Tapi ada gak agen menipu.

4) deposit yang perlu saya mintak?
-2 bulan secutiry deposit + 1 bulan sewa in advance, juga mintak utilities deposit separuh dari harga sewa atau yang mana berpatutan.

5) lain-lain perkara yang perlu saya tahu sebelum bagi sewa.
-kaji latarbelakang penyewa. Ramai aje penyewa yang cuba nak ngelat perkara sebenar. contoh, katanya kerja, tapi sbenarnya tak baru nak cari kerja. Also, kalau mampu, ko cek kreta yg dia bawak tu, ada tak bayaran tertunggak. hahaha...

Thanks in advance..

umh sewa aku masa study dulu jd port isap dan jual ganja..satu hari kna serbu dgn pak polisi..nah dgn aku2 skali menjawab dgn polis

saya penyewa apartment...tuan rumah sy ok jer..tp mslh dia kt sini housemate2 saya...kami seramai 8 org d mana terdapat 3 bilik...bilik pertama adalah master room seramai 3 org yg dlengkapi katil,almari dan aircond...mrk bgtau bahawa mrk x mau menambah penghuni bilik itu sbb x selesa sdg kan bilik itu besar...bilik ke-2 sederhana besar tanpa kelengkapan...3 org jg punghuni....manakala bilik ke-3 sangat2 kecil tanpa sebarang kelengkapan...bila bentang tilam saiz single,jarak dr tepi tilam ke dinding mgkin dlm 1 jengkal jerr...so itu la bilik d mana sy berkongsi dgn roomate sy...kena pulak ngan roomate sy ni cerewet sikit...xmo bgitu la..xmo begini la...so i ambil kputusan tidur tmpt lain tp brg2 mc d rumah sewa la...sekali sekala sy stay di apartment sy bila ada kuliah sbb dekat ngan kampus...(pembayaran sewa,bil air,bil letrik adalah sama rata)
pd 8hb feb sy decide mo pindah..sy bgtau ketua rumah(housemate) sy nak kuar...1 st dia kata ok...then dia bgtau blik sy kena cari org ganti if not sy kena byr sewa bln itu sebanyak 90 ringgit....(tarikh pembayaran rumah ditetapkan oleh tuan rumah adalah setiap 25hb...)
tp sy masih ada deposit sebanyak rm300...so..sy nak minta pendapat abg asri,patutkah sy byr sewa kepada housemate2 sy?deposit sy pula mcm mana?

sy ni kirenye ketua rumah la...

baru-baru ni, adelah sorg hosmet sy ni, nak bawak masuk kawan die. bawak masuk sekali 3 org maaa... jadilah satu rumah 6 org.  sy n hosmet lama bilik sorg satu. jadi kawan sy ni, sy pggl A jelah. si A ni kawan-kawan die, 2 org tido kt ruang tamu, die n sorg lagi tidur dalam bilik. si A ni cakap kawan-kawan die just nak menumpang je sebelum dpt rumah baru.  diorg masuk dalam pertengahan bulan jan.

jadi masa nak kutip sewa rumah tu, sy kutip la, yg duk luar rm40, kami pulak rm 50 org. sebab sewa rumah rm280.  sekali tu si A ni tak puas hati.  die nak bayar sewa bilik je. b4 this, mmg kami caj bilik 2 besar rm100 sebilik, bilik sy yg kecik rm80 je sebln.  eh ape ni?  dahle kawan-kawan die yg duk conquer ruang tamu, smpi sy n hosmet lama nk tgk tv mmg takleh la. dah tu kawan-kawan die yg duk ruang tamu tu asal kami nk tgk, die pun nak tgk. huhuhu yg tak bestnye kan, time sy n hosmet lama nk tgk tv, time tulah diorg ber4 nk solat kt ruang tamu, siap nk ngaji lg. ape ni? takleh ke nak solat gilir2 dalam bilik? dan dan malam tu gak, diorg ber4 ni tido berhimpit dalam bilik diorg yang muat-muat 3 tilam bujang je tu....

dah tu, sy pun kasilah warning.  nk bayar sewa bilik je bleh, tp diorg kene kuar lepas raya cina.  masa tu barulah terhegeh2 nk cari rumah sewa.  rasanye kalau sy tak wat mcm tu confirm la diorg tak cari rumah lain punye. tu pun yg sakit hatinye, si A ni tak nak bayar sewa rumah. instead die mintak sy pakai duit deposit penyewa baru utk bayar sewa rumah die. ape ni ????  nasib baikla saya ms tu smpt la gak cari penyewa dan ade penyewa yg nak masuk, kalau tak kene pakai duit sy dulu.

huhuhu mcm-mcm...

kalau kos penyelenggaraan macam sinki tersumbat tu owner atau penyewa yang kena bayar ye?