CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: geima

MASALAH PENDAWAIAN ELEKTRIK

Reply 138# zach2008

1. Apa yg berlaku sebenarnya. Macam mana nak fix kan masalah nih.
2. Adakah pendawaian lampu saya sblm ni ada kaitan dengan trip ini? Saya tak kacau part2 power socket ni lagi.
3. Boleh tak saya tukar je fius kat MCB tuh. Yg ada 2 unit x 32A dan 2 unit x 6A? Ada apa2 cadangan tak utk berapa besar yg saya boleh tukar.

susah jugak ni....biasany life ngn neutrl shorting.jadi mungkin  ade terusik kot.....x pun ade yg tertebuk kot...cari semua soket yg
x bleh on tu dan buka satu2...tgk2 kot2 ade shorting...

x bleh tukar besar2....mcb tu utk putus arus lebih...lampu 6A soket 20A a/c dan w/heater 32A

Reply  indica

mungkin ada wire yg longgar...pada db dan meter....

pasal lampu tu, mungk ...
geima Post at 27-11-2010 22:44

Thank you geima....

org yg pasang tu x betul...kalau bilah x betul pun kite bleh repair...psg kipas x bleh kasar2... ...
geima Post at 21-9-2010 21:39

Bro Geima,

Ada tip tak utk repair kipas yg pusing tak betul nih. Saya dah buat secara sentimental yg boleh. Kesemua ada 4 unit tapi 1 unit bergoyang macam Inul lak. Yg 3 lagi ok je..

Ikut manual kena bukak dan tukar2 kan tempat pemasangan bilah tersebut, tapi tak jalan jugak. Dah komplen kat kedai tapi brg dah siap hantar dan bayar ni lambat sikit la feedback nya. Kipas jenis KDK RC 4 blade

Reply 143# zach2008

Ada tip tak utk repair kipas yg pusing tak betul nih. Saya dah buat secara sentimental yg boleh. Kesemua ada 4

ukur setiap hujung bilah guna tape ukur....amik ukuran dr siling...samakan setiap bilah....try la dulu....

Reply  zach2008

ukur setiap hujung bilah guna tape ukur....amik ukuran dr siling...sam ...
geima Post at 30-11-2010 21:38

Saya dah ukur... memang ada satu bilah yg tak sama... Lari lbh kurang 1cm. Kalau ikut yg ok 1mm je. tapi tak tau nak betulkan macam mana. Nanti betul2kan pakai tangan mcm tu je bengkok lak. Kalau kipas lama, mmg dah saya kerjakan je. Ni kipas baru.

Saya ada terbaca kat satu forum yg dia org buat balancing dengan meletakkan satu pemberat kat sebelah atas bilah kipas. Itu bagi kipas yg mmg disediakan pemeberat. Cuma thread tu thread lama, jadi takde respon dari mereka kat situ

bro geima nak ty ni... rumah sy every time kilat mesti letrik semua tertendang... is it ok... tapi kalau away..blk kg...susah jugak..abis peti sejuk kan...

boleh bela ke???

Follow Us
Reply 146# cmf_namo

bagus jugak....tapi susahlah bila x de kat umah....tukar elcb jer...

Cuma nak cakap kat Bro Geima,

Terima kasih byk2 bro atas tunjuk ajar kat sini. Semua dah beres. Rumah pun dah duduk. Selamat jugak duit daripada upah org buat... Fuhh legaa... boleh kata semua ilmu tu dapat kat sini je

Reply 148# zach2008

wah..caya la...

bro geima elcb tu apakebenda..saya ni buta benda letrik ni...

Tadi aku post kat board Aduan/Pendapat..tapi baru perasan ada thread ni pulak...kot2 TT boleh tolong....
OK, saya nak tanya...senario nya mcm ni...rumah 2 tgkt, teres. Ahli rumah 4 org, tetapi from Monday to Friday hanya 3 yg ada. Rumah ada 3 unit a/con, 2 unit 1hp dan 1 1.5hp. Penggunaan a/con, unit 1.5hp hanya di onkan  pd pukul 7mlm dan off pd pukul 5pg. Unit 1hp pula hanya on bila nak tidur dalam pukul 9.45mlm dan off pd pukul 4.30pg.....during weekdays hanya 1 unit ni saja yg on.
PC ada 2, on mulai pukul 6.00pg dan off pd pukul 10mlm. Peti ais ada 2, 1 single door dan 1 2 doors. Freezer ada 1, brand Singer yg besar gedabak tu (berusia dah lbh 12 thn). ketiga tiga alat ni  on 24/7 kan.
Masak nasi guna gas...dah tak guna electric rice cooker. Microwave 1, jarang gak guna. Oven...baking dlm 2 kali seminggu dlm range 2-3 hours usage. iron baju 1 minggu sekali...gosok banyak sekali...no single garment ironing are allowed
TV LCD, kalau aku dok sorang2 kat rumah, siang tak pasang TV, anak balik dlm kul 2ptg...baru on TV hingga kul 4 ptg. Pastu mlm TV on dari kul 6ptg sampai kul 10 mlm...
Tu sajala kot alat2 yg ada kat rumah ni yg guna letrik. Aku tanya pakcik aku....rumah dia semi-d, ada pengguna dewasa fulltime kat rumah tu 3 org, masuk yg balik ptg ada 2 lg. freezer ada 3 biji, petiais yg gedabak ada 2....TV ada 3 biji...pastu lampunya melimpah ruah..siang malam terpasang aja lampu kalimatangnya tu...rumah aku semua dah keluar rumah..maka aku tutup semua lampu....bil rumah dia hanya RM200++++.
So, aku rasa meter TNB rumah ni rosak gamaknya....aku dah called TNB center dah 3 kali, mintak dtg check meter...tapi tak ada nampak kelibat teknisian pun yg sampai...
So apa kata kawan2 yg budiman??? Should I engage a professional to run the test on all my electric appliances?

Salam semua..

nak tanya pendapat abang abang yang bijaksana kat sini..

pasal kemunasabahan quatation untuk mohon meter dengan TNB..

Senarai charge ni kontraktor yg berdaftar dengan TNB yang bagi..Permohonan untuk 3 phase punya untuk perniagaan punya...

1.  Cagaran TNB RM1700

2.  Yuran pengurusan RM900 (katanya meliputi duit ulang alik kontraktor tu dan pekerja    TNB ke lokasi pemasangan meter + buat plan katanya + urusan submit borang dan lain lain)

3.  Charge untuk 3 phase kepada TNB  RM800

4.  Upah Kontraktor pasang kabel dari meter ke DB (panjang kabel 23 meter)
     1 meter kontraktor charge upah pemasangan RM80.00.
      Semua Kos upah kabel iaitu 23 meter x RM80.00 = RM1840.00

-- Total yang perlu dibayar kepada kontraktor :
    RM1700 + RM900 + RM800 + RM1840 = RM5240

Rasa macam mahal sangat..tapi ntah lah ni kali pertama kali buat ingatkan bawah RM3k..

kot kot ada yang murah lagi..dekat bak raya ni sume nak pakai duit dok pakat mahal mahal belaka la pulak..

Nak minta pandangan abang abang sume ok ker quatation tu..??

kalau sasape ada cadangan kontraktor yang boleh bagi harga cantik lagi dari diatas boleh lah PM saya..(dgn syarat bahan mest berkualiti dan yang penting keselamatan lebih diutamakan)

kalau kena harganya bolehlah dimulakan minggu depan paling cepat atau seminggu selepas raya

Reply 27# zach2008

mcm ni cara nk wiring suis 2 hala..

Salam.....nak tanya skit....
Kalau lampu tangga rumah teres selalunya pakai suis 2 halakan......tp masalah sy lampu tu perlu meyala ,kalau tidak lampu di 2 bilik disebelah atas akan padam juga kalau kita padam lampu tangga.....suis lampu tangga tu ada kaler hijau(testpen menyala) dan biru(keluar)....camna nak buat

Salam.....nak tanya skit....
Kalau lampu tangga rumah teres selalunya pakai suis 2 halakan......tp masalah sy lampu tu perlu meyala ,kalau tidak lampu di 2 bilik disebelah atas akan padam juga kalau kita padam lampu tangga.....suis lampu tangga tu ada kaler hijau(testpen menyala) dan biru(keluar)....camna nak buat

salam.nak mita pandangan pakar-pakar letrik. wayar dirumah baru di bahagian main suis telah dipotong oleh pencuri kabel.bolehkah disambing wayar yang masih ada .ada tak masalah kalau kita sambung dibahagian itu..litar pintas ke..nak tukar baru habis ke kerobek siling kapur..tahan tak wayar yang kita sambung tadi...minta pandangan

umah aku tingkat atas current xstabil...dh panggil tukang letrik tp still xstabil gak...brg letrik ada yg rosak sbb masalah ni...

Saya nak tau kenape Tv rumah saya berkedip2 dan bunyi bzee..macam ada tarikan... bila buka lampu atau bila mesin basun tiap kali berpusing.. adakah ada sambungan main kabel x kemas? di Main suis @ ELCB @ Meter...

Selamat Tahun Baru. Sambung kat sini balik la. Calling for Bro Geima, Bro RizalE atau sapa2 otai yang boleh membantu.

Nak install photo controls kat lampu. Ni kira sensor yang control lampu, bila malam automatik bukak dan begitu sebaliknya.

Desc : Photo Controls SELCON AS-2403A

Tak faham dengan manual (boleh kata takde manual) yg ada kat benda nih.
Ni wayar2 yg terdapat kat benda nih :

Load (Red) Neut (White) dan Line (black).
Lead wire black to electric power source
lear wire white to common
lead wire red to lamp (load)

Kalau ada sapa2 yang boleh membantu dan pernah memadang benda ni harap boleh membantu. Kalau ada diaghram pemasangan lg bagus. Yg kat website dia saya tak faham. Sekian, terima kasih.

salam semua....

1. Desc : Photo Controls SELCON AS-2403A

2. Tak faham dengan manual (boleh kata takde manual) yg ada kat benda nih.
  3. Ni wayar2 yg terdapat kat benda nih :

4. Load (Red) Neut (White) dan Line (black).
  5. Lead wire black to electric power source
  6. lear wire white to common
  7. lead wire red to lamp (load)
Copy the Code
bro zach, bende ni pasang pada lampu...point lampu ade 3 jenis wire...L,N,E

1) cabut wire L pada lampu dan sambungkan dgn wire line(blk) potocntrl.
2) masukn wire load (red) potocntrl  pada terminal L lampu yg dicabut td.
3) masukn wire N (white) potocntrl pada terminal N lampu.(join sekali)

dah siap...on suis, lampu akan menyala dalam 20sc kot, dan off sendiri. suis x pyh off pun ok.

SELAMAT MENCUBA....JGN TERBALIK WIRE....