CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MrsInsp

KUTUB UTARA KUTUB SELATAN..

79# belanga

betui la aku makan... tp belalang yg tok aku tangkap tu nama dia belalang kunyit... kaler dia lain sikit, kuning tak salah aku... yg hijau tu org tak makan rasanya... rasa dia rangup dan lemak2 gitu... hang jgn tak tau... aku makan yg tok wan aku bawak balik anak lebah yg kat dlm sarang tuh... kan depa cari madu ngan nisan, dlm tuh mcm ada anak lebah tak silap... tok aku goreng... itu pun aku bedal gak... aku makan sarang lebah yg ada madu tu, mcm hampas yg ada madu... sdap  wooo...

aku bab makan adventure sikit... mak pak aku plak jenis org kedah yg makan semua benda... so aku pun ikut gak lah... kalau ulam tuh hangpa habaq aja ulam apa, semua aku makan... hya aku tak makan jering ngan genuak shj... makanan bangsa apa yg aku tak makan semua aku bedal, hang cina ka hang india ka hang org putih ka... aku telan semua... kalau takat makanan mesia ni, lagi aku boleh telan lah... takat umai ikan mentah tuh, aku suka sgt, yg kawan aku dok wek wek...

72# angketam

woi, aku ok banyak o... sebenarnya macam kata orang putih, "it doesn't bother me' hang nak makan apa makanlah....janji jangan duk paksaaku makan kalau aku tak suka. Di sini lah rasa persefahaman danhormat-menghormati orang lain memainkan peranan.Tapi kan ketam, sejak 3 bulan yg lalu laki aku dah jadivegetarian....hm...jenuh gak aku duk pikiaq resepi baru takut lakikebuloq!

78# belanga

pak mentua aku umoq dekat 70 juara karaoke... kenduri nyanyi karaoke sakan... malam2 pi surau gak ...

mak mentua aku pun dh 60 lebih umoq... artis af mana yg dia tak tau... aku yg muda ni pun tak kenai... mak mentua aku dulu juara nyanyi dlm radio... tp yg aku gelak tuh mai laki aku, nyanyi mcm katak pangil hujan... tak ikut plak dia ...

aku kahwin dulu... kenduri sebelah laki aku, pengantin kena nyanyi karaoke lagi... dh lah aku sakit tekak , mmg hampeh ahhh...

bab tolong kerja umah... org kedah kureng sikit.... bapak aku tak pernah tolong mak aku, mak aku balik sekolah pastu masak, kemas umah, pi market beli ikan, sapu sampah luar dlm ... tok wan belah bapak aku pekuda tok aku buat mcm2 kerja berat... kesian aku tengok... seppupu2 lelaki aku semua pemalaih... kalau kenduri kendara tu yg depa tau hisap rokok puih puih.. dok sembang sesama depa... kot lah nak tolong susun kerusi ka, nak tolong kais sapu samapah ka... tobat... dok harap kat org pompuan gak la... neighbour aku dulu, laki haram tak buat apa.. sama2 cikgu... bini tu lah balik sekolah tungging terbalik sidai baju, angkat bau, sapu sampah kat luar umah... mmg nampak tak adil lah...

81# alangGIRL
umai aku besa rasa. hm..anak lebah tu tentu lazat dan berkhasiat, tapiaku tak leh nak makan rasanya sebab bentuk badanya tu aku geli. sarang dia yg lembut tu aku makan, tapi yang keras tu tak biasa. yg tu macam lilin kan? Laki aku guna untuk tali violin dia

.Ni ada satu jenis makanan Siam yg bagi aku, teruk sangat, tapi tak lasampai menghina. Aku tak ingat panggil apa tapi bahan utama dia perutikan yg diperam. Dicampurnya memacam sayur, warna kelabu berkuah. Makai...buleh lari malam! Orang hidang, aku tak sentuh. Laki aku cuba dankomen dia bila kami berdua sahaja, " Not bad". Bagi aku, "disgusting'tapi aku faham, these people make do with whatever they have aroundthem.

Segala makanan berharga sebab susah. Kalau sekor lembu, semuabahagian depa makan, no waste, kecuali yg bahagian yg leh hadam la.Bayak lagi makanan depa yg aku anggap,"excellent'. Jadi ada aku taksuka, ada aku gemar, dan yg aku suka aku puji meleleh. esoknya dia buatlagi...Jadi tak dak siapa nak kecil hati. People are different but weall have a lot in common. ni kita kena fahamla untuk elakkan conflict.

83# alangGIRL

Baguih la pak mentua hang, he knows how to live! Amal ibadat jangan tinggal, berseronok kena juga kalau tak, mana syok hidup. Cuma cara berseronok tu berbeza antara individu dan individu lain dan antara masyarakat. teringin gak nak pi keramaian orang Johor. Mesti best. Dengar kata orang Johor pandai nyanyi, suara sedap. Anak2 hang esok turunla bakat tu

Bab duk perhamba bini ni tak leh tahan.....

Follow Us
83# alangGIRL

aduhhhhh..... naik panaih mata aku baca...

sanggup hang kon - dem jantan utara nooo....

mana p jantan2 utara nie.. x dak ka yg nak bela nasib dari dijadikan bahan kutukan...

cam tu lah kebanyakan anak jantan utara dibesarkan... aku x nafikan..

71# belanga
ermmm..sori la..lama tak masuk..meriah jgk nooo...
ermm perbezaan kutub utara ngn selatan la bg aku n pemerhatian aku la...

1.parents open dalam soal cinta anak-diaorg tak kisah sgt kalau anak2 diaorng bawa gf/bf dtg umah ke, tdo umah, join kenduri kendara..kiranya sblm kawen tuh aku dah kenal la pakwe/makwe sepupu sepapat hubby aku..aku plak jenis mak tak bgi dok ikut balik umah selagi tak kawen..dia kata tak berseri n malu kalu tak jadi....aku jmpa keluarga mentua pun waktu hari bertunang ja...

2. makan tosah cerita la..memang berbeza...soto, lontong, asam pedas...kita panggil cucoq udang, depa panggil jemput2..aku buat cucoq udang aku potong2 cam style utara nih..pastu depa heran pasai apa aku potong kecik2...depa hidang seketoi tuh...kita cicah kuah kacang..depa sos takpun makan ngn asam pedas, kuah apa2 yg lebih semalam...pastu..depa siap heran kita ada gulai rias pisang tuh...

3..bahasa memang la terserlah..aku faham ja bahasa depa sbb bahasa melayu kita memang guna pelat johor...aku plak kekadang terlajak keluar bahasa kedah...pastu kekadang diaorg suka gelak kat aku..tu kdg2 aku malas nak bercerita sgt..aku dengaq ja...bab perkataan gelak pun tak sama...gelak tu sama la dengan ketawa...bg depa gelak tu ketawa berdekah2...

4.   bab tolong menolong plak...hubby aku memang ringan tulang kalau kita mintak tolong la...tp hubby aku n keluarga dia tak pandai sgt bab2 keja outdoor ni...cntoh bertukang yg sket2, repair apa yg rosak sket2, kat dapur depa memang tak masuk langsung...ayah aku siap tlong mak aku siang ikan...aku plak yang banyak repair kalau ada apa2 yg rosak kat umah...

5..berdikari- aku rasa prmpuan kedah lebih berdikari la...cam fmly hubby, depa banyak bergantung kepada adikberadik..cam aku jenis survive n tak suka nyusahkan org...depa lak kena ambk berat hal adik beradik walaupu dah besaq panjang..

6..kenduri kawen- bersanding n karaoke cam wajib...kedah plak kurang la..takdak puntakpa..depa kalu takdak takut malu kt jiran2...menu memang lain gila...

7...raya haji n raya posa- ari raya pertama takdak makanan lain..lontong ja ngn lauk pauk yg bermacam2..open haouse baru diaorg buat makanan2 lain cam soto, laksa johor dsb...tap raya johor smpai sebulan..open house sepanjang masa...kekadang ada marhaban yag dtg umah ke rumah n jamu depa ni makan...kedah plak raya pertama smua makanan ada...bihun sup, laksa, i kuah, nasi ayam..tap kedah jarang buat open house..kita masak time raya 1,2,3,4 ja..lepas sminggu makan2 cam dah kurang...raya haji plak takdak maaf2 kt johor n duit raya kat bebudak pun takdak..budak2 pn tak mai raya...kedah plak, mintak maaf cam biasa, duit raya bg juga n ada budak2 yg mai beraya...pastu wat kenduri daging korban...

8..hiburan - kedah artis pun tak berapa ramai dr kedah..tp kalau johor berlambak2 artis terutamanya mawi tuh...org johor cam tk kisah kalau ank jd artis..

9...gaya hidup - agak moden berbanding kedah esp jb atau bandar2 kt johor..pakai branded...aku plak dok beli kasut kat bata ja...depa siap shopping kt clarks, hush puppies,..ni depends pada taraf hidup depa la..bergaya ala2 mak datin...

10...duit becek atau duit hadiah kenduri- johor panggil duit becek..waktu aku kawen mentua dpt dalam belas2 ribu...depa pngil salam kaut..mksudnya salam pastu hulur duit kat tuan umah..mcm wajib la benda nih...pastu tak bg sket2..kurang2 duit kaler hijau..kedah plak memang la ada..tp setakat bg seringgit dua tu biasa la...depa lak seringgit dua tu bg depa luar biasa....hehehe

11...berat belah pmpuan kalau ada anak pmpuan...kalau ank pmpuan kawen musti berat belah depa..kalau anak laki kawen musti berat kat belah depa...

banyak lagi...tap tu secara amnya je la..apapun tak semua camtu..ikut gaya hidup keluarga tu la..kita org utara atau kedah ni pun ada kekurangan juga...ni berdasarkan pengalaman cek la....

Rate

1

87# angketam

aku bukan nak kondem... aku just habaq apa yg aku nampak.... aku tengok kalau anak lelaki ni, makan nasi luncur masuk sink, haram nak basuh... ada setengah tu mak sendiri kata toksah basuh, biaq atas meja, nnt kak hang ka, adik pompuan hang ka yg tolong basuh... kalau nak tolong sidai baju, lagi mimpi lah kot... tp kalau anak pompuan, kena latu mcm kuli... hang lah kemas umah, hang lah masak, hang lah luar dlm umah hang jaga...

mcm mak chaq aku, yg anak laki dok saja ... yg anak pompuan ni lah tungging terbalik dok buat kerja umah... kalau yg pompuan tu komplen... haaa kena marah kekonon itu mmg tanggungjawab anak pompuan... ya lah tuh...

so bila depa besaq igt depa nak tolong bini depa kalau tak besa buat... depa nak jadi king jugak lah...

so bg aku, cara depa dibesaqkan menyebabkan depa jadi lagu tu... tp ada gak yg ok... mcm anak makngah aku ok aja... sbb depa semua lelaki, so sapa nak tolong mak depa kalau bukan depa...

87# angketam

aku bukan nak kondem... aku just habaq apa yg aku nampak.... aku tengok kalau anak lelaki ni, makan nasi luncur masuk sink, haram nak basuh... ada setengah tu mak sendiri kata toksah ...
alangGIRL Post at 1-7-2009 17:05

tapi tempat keja aku terbalik plak...klu masuk dapur ni pompuan la yang wat masalah..sampai makcik yang jaga dapur tu marah,mau tak marah...yang wat perangai tu mak2 budak dah..ada ke patut lepas makan tu sisa2 tauk dalam sinki sekali..pastu xbasuh pinggang.yang pakcik2 plak dok basuh pinggang kt mak2 budak ni...mungkin psl baru jadi mak budak kot perangai cmtu...tapi klu wat selalu xtau la psl apa dah sebabnya...nak kata xpandai dia tu perempuan...

dah la klu basuh pinggang tu ngn cawan tu xpandai..ada ke patut pinggang penuh gulai tu pi basuh kemudian terus basuh cawan...abih cawan bau gulai klu org lain guna...

aiyaaaa dunia sudah terbalikkk

87# angketam

Cian Bang Tam! jangan nangis ya....Betui kata hang, begitulah cara mereka dibesarkan. Aku rasa kebanyakan depa ni tak fikir sengaja nak malas2 buat kerja rumah apa lagi nak dera bini. Agaknya tak pernah terfikir nak buat kerja2 rumah,tak terlintas di kepala yg orang lelakipun sepatutnya buat kerja2 begini kerana zaman sudah berubah. perempuan ramai yg belajar tinggi sama naik dengan lelaki dan mereka memberi sumbangan dalam ekonomi r/tangga. Bini pun letih bila balik kerja.

zaman dan keadaan sudah berubah tapi ramai lelaki tak berubah2 fikiran dan perasaan. Ada juga yg fikir kalau depa buat kerja rumah, maknanya queen control, malu kat orang. Tak sedar, dah bini duk cari duit , kerja tungging terbalik di luar, balik rumah buat semua lagi, ni yg lelaki patut malu dengan diri sendiri,. Ish, dapat laki cam ni, aku minta cerai....

89# alangGIRL

Selain dari cara didikan dan latihan di rumah, tak buat apa langsung, rasanya kut2 depa ni ada rasa cam depa ni raja dalam rumah kut? Persepsi terhadap wanita. Perempuan di bawah lelaki, kononnya adat orang timur.  buleh tak kita kata ni pun sebagai satu penderaan? Maksud aku bagi pompuan yg kerja di luar rumah dan tak dak org. gaji?

Post Last Edit by belanga at 2-7-2009 07:19

88# MrsInsp

Wah, Mrs. Insp., penerangan panjang lebar ni membolehkan aku semakin faham cara org. Johor.
Ha, seperkara yg hang dah kompomkan. Selama ni aku dengar bab ni dari kak aku tapi aku skeptikal juga. La ni sah la benar sebab hang berlengalaman dan bergaul dengan masyarakat Johor.

Ni yg aku dengar kak aku kata," pompuan Johor boleh bawa tidoq di rumah lelaki sebelum kawin. Perkara biasa saja." " Mak pak depa tak kisah,depa pesyen sua2 anak dara"
.Kita kalau duk buat cam tu, alamat nak mampus la.....

Dan seperkara lagi yg hang dah kompomkan. Kak aku kata," Hang H,  pi kerja di Johor nu, jgn duk menikah org sana. Dapat kat depa, tak balik dah!" Tudia...aku meluat betui dengaq ayat2 ni sebab aku ingat dia sengaja suka mengata kat orang tak tentu fasal. rupanya betui. he he he..

Org Johor kalau terbaca ni, jgn. ambil hati pula. Lain padang lain belalang. pompuan Kedahpun ramai tak senonoh gak, tapi buat belakang keluarga la....tak de berani  bawa balik rumah bermalam sebelum kawin. Nak jaga maruah dan air muka keluarga dan diri . dah adat di Kedah ni tak buat gitu.

Sekali fikir, style depa kebaratan la ya...
Buatkan aku terfikir, cemana dengan anak2 mix utara selatan ni. Tiba ketika nanti, anak2 akan ada bf/ gf. Mengikut adat/cara utara, bawa balik pasangan tidoq di rumah sebelum kawin is a BIG NO NO, memalukan,rendah moral budak yg buat gitu. Di pihak mak pak pula kita katakan, tak reti didik anak.  Tapi mengikut cara selatan pula, ini tak salah. Ini mungkin dianggap,'open minded which is something positif. Hm...cemana tu?

Rate

1

93# belanga
tu la..ni dari pngalaman aku la..aku kadang2 tk sedap hati juga..bukan apa.kekadang gf adik ipaq aku mai tdoq umah..tak tutup aurat..buka tudung..aku tak selesa gak sbb hubby aku ada..hubby aku pun mcm tu gak dulu..gf dia mai tdoq umah kalau time wknd..satu fmliy ngn mak sedara smua dah kenai..tup2 tak jadi..aku plak dah menikah baru depa tgk...tp aku cam tertekan gak mula2 dulu..sbbnya depa dah kenai ex gf laki aku..rasa cam dibandingkan plak..maklumla aku ni kulit gelap sket...tapi bab idung aku menang lagi dr ex gf dia..hahaha...

bab2 anak2..awai2 lg aku dah sound laki aku..aku takmau dok open minded sgt sampai biaq anak usung gf/bf tdoq umah..biaq org kata ulu pun takpa..memang kita kena ambk tau ank kita kawan ngn sapa..tp jgn galakkan smpai bley usung pi mai umah org..tak jadi kalu..malu oooo....

93# belanga
tu la..ni dari pngalaman aku la..aku kadang2 tk sedap hati juga..bukan apa.kekadang gf adik ipaq aku mai tdoq umah..tak tutup aurat..buka tudung..aku tak selesa gak sbb hubby aku ada..h ...
MrsInsp Post at 1-7-2009 22:52

Duh, lorat ni! rumah hang bukan di Johor la kan? Kalau aku di tempat hang aku akan suarakan ketidakselesaan aku kepada suami.  Di sini aku fikir, laki patut dengar keluhan bini sebab :
1. Bini tak selesa sebab mengikut adat dia perkara ini BIG NO NO. Ingat, kita bukan di Johor. Jadi, fikirlah keselesaan pasangan
    kita.
2. Bini tutup aurat dan dia kisah bab aurat, jadi pompuan yg terdedah  aurat di depan suami dia,  tidoq di rumah dia, dia tak
    selesa. Dia ada hak membantah sebab itu juga rumah dia.
3. Tak salah kita menyatakan ketidakselesaan kita jika ada asasnya. Lebih baik kita berterus-terang dari menyimpan perasaan.

95# MrsInsp

bukan setakat malu kalau tak jadi, yg takut, tetiba memalam depa merangkak pi tidoq sekali. Nak loratkan lagi keadaan, tak jadi pula...!

umah aku kl..aku dah bagthu laki aku..aku tak selesa la kalu gf adik dia mai umah..dia tak tdoq..kadang2 mai lunch ngn adi ipaq aku..pastu lepak2 tgk tv..time ni kekadang dia buka tdung pas smbhyg..tp dia slalu tdoq umah mak mentua aku kt kl nih..temankan adik ipaq aku yg pompuan tu..so kalu adik ipaq yg laki mai kl..gf dia akn tdoq umah adik ipaq pmpuan aku nih...so kalu dia ada memang aku tak mau p tdoq..rasa cam bersetongkol plak..tp mil n fil aku tak kisah....emtahlah....

Post Last Edit by belanga at 2-7-2009 07:45

Hm...macam-macam. Aku rasa budaya tidoq2 dan mai lepak di rumah bakal mertua ni payah orang utara(in general)  nak kompromi.

Sewaktu aku belum kawin dulu pun tak pernah bawa laki aku mai rumah walaupun untuk hanya kenal keluarga. malu....walaupun dia orang luar, tak dak rumah siapa dia nak  pi di pekan kecik kami ni, aku tak ajak dia mai rumah apa tah lagi tidoq.

Mak aku sendiri suruh aku bawa dia jumpa sebab dia nak kenal. Akhirnya bawa jumpa, tu pun di kelantan nu, rumah abang aku  jauh dari kampong. Tidoq di rumah abang aku. Mak aku kenal, dia berkenan terus dia dan abang bincang dan set tarikh kami kawin. Tak dak tunggu lama2 dah.

rasa aku kalau bukan laki aku tu orang luar, tak dak sedara mara di negara ni, tak pijak la dia rumah abang aku sebelum kami kawin/bertunang. Pertama kali dia mai rumah aku, selepas kami bertunang tu pun tak tidor. Bertunang pun sebulan ja, tunggu clearance pejabat ugama.

Lain padang,lain belalang. Pandai2 la belalang-belalang lain species ni bertolak-ansur dan hormat-menghormati antara satu sama lain. Biar hidup rukun damai,bahagia selalu.

88# MrsInsp

sama mcam aku perhatikan..
yg baguihnya ... depa adik beradik sangat rapat..
kdng2 terasa diri nie.. mcm aku tak dak di depan depa..