CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5578|Reply: 20

Dilema rumah corner lot

Gambarajah sketch dari aku...

Salam Semua..
Just nak minta pendapat forumer semua,perkara nie takde kaitan dgn saya tetapi berlaku dikawasan
perumahan saya dan mungkin juga berlaku di kawasan perumahan forumers semua.

Masalah penjaja didepan rumah..Dilema rumah corner lot..
Seperti yg dilihat dalam gambarajah diatas,andai kata rumah u all semua corner lot,dan tiba2 pada suatu hari
datang penjaja berniaga nasi lemak,jambu pak cu,burger,steambot,goreng pisang,jual air dan sebagainya di luar
kawasan hadapan rumah u all , apa perasaan/peranan/tindakan dan kesan tuan punya rumah?
Soalan:-
1) Kawasan tepi jalan/pedestrian tu adakah milik tuan punya rumah corner lot itu?
2) Adakah tuan rumah mempunyai hak untuk tidak membenarkan peniaga berniaga di situ?
3) Jika tuan rumah membenarkan peniaga menjaja di situ,adakah tuan rumah berhak mengutip sewa tapak
    dari peniaga disitu?
4) Sama juga katakan tiada peniaga yg berniaga,kawasan itu dijadikan tempat letak kereta utk jiran2 yg
    lain…adakah kita berhak menghalang mereka dari meletak kenderaan mereka di kawasan itu?

Perkara ini terjadi di kawasan perumahan saya,ada owner rumah yg mengutip sewa tapak RM100 sebulan
dari penjaja tersebut.Ada owner rumah yg langsung tak membenarkan peniaga berniaga di situ dgn alasan
melindungi rumah mereka dan juga mengotori kawasan tersebut.Bagi owner yg bukan berbangsa melayu,
biasanya mereka akan menanam pokok bunga/landscape gardening di luar kawasan rumah mereka…
Ini juga dapat mengelakkan dari sesiapa yg cuba meletakkan kendaraan di kawasan tersebut apatah lagi utk
org berniaga…

Pendapat korang semua camna?Adakah ini semua atas budi bicara tuan rumah sahaja?

Rate

1

biasenyer kne tanyer PBT dulu,
klau xde lesen, bru boleh amik tindakan,
tp elokla try slow talk dulu ngan penjaja2 tu....

aku rasa la ni tanggungjwab PBT, mungkin u boleh buat aduan kat PBT sbb rasanya penjual tu tak boleh sewenang2nya nak bukak gerai kat kaw perumahan..and then pasal tanam pokok bunga/buat lanskap taknak bagi org parking kat luar rumah mungkin is a good idea sb mungkin tu cara yang terbaik nak bagi tau org yang please do not parking depan rumah aku...

kesian la org kaw rumah u tu sbb mesti kurang privacy and bising...

Reply #3 Pygmalion's post

saranan yg plaing bernas.....Pihak berkuasa tempatan ( PBT ) ata Majlis Daerah yg berkenaan perlu dirujuk samada mereka mempunyai lesen atau sebalik...

Tp ..almaklumlah....mesti ada "maklum balas" dr peniaga2 tersebut jia kawasan berniaga mereka diganggu gugatkan....mereka konpem akan tahu sapa yg melapurkannya...

Reply #1 danedzya's post

Great Posting indeed.....Pinat tambahan sbb ada lakaran gambarajah yg amat menarik dan mudah difahami...

emm .. rasanya boleh mengadu kepada PBT .. sebab penjaja cuma boleh berniaga di kawasan yg dikhaskan bukan di tepi rumah org.

Follow Us
jgn kasi org lain meniaga kite jek meniaga depan umah sendiri...ok ka
mahap ek tuan umah selingan jah tuh x mau kasi stress2....

dulu aku penah menyewa umah tepi...
mmg masalah la...xtahan bising lah jd tempat org lepak tepi2
longkang umah tuh...tepi longkang tuh owner umah wat simen tinggi,
jd blh duduk la kat situ sambil bergosip...
malam jd tempat lepak budak muda sambil minum2...
mmg bising giler la...

kan lebih baik kalo berniaga kt tempat yg sepatutnya.

bukan nak masukkan pasir dalam periuk nasik orang..

gerai tu ade jual ape?...

kalu ade jual nasik briyani, pisang goren, kentaki, yg sdap2 la, best jugak....x payah g tempat laen nk beli sumer tu...

Memang boleh komplen kat PBT kalau taknak kasi depa meniaga kat situ...lagipun rumah tu dekat dgn sekolah dan bus stand..so lokasi agak strategik utk meniaga..]
Soalan:-
1) Kalau yg berniaga tu korang kenal dan merupakan jiran sebelah menyebelah rumah camna
    ko nak slow talk dgn diaorg?
2) Katalah korang tak kisah depa nak berniaga kat situ,mcm kat area rumah aku nie..owner
    korner lot tu siap simen lagi kawasan depan rumah dia,pastu kira sewa tapak RM100/=
    sebulan..kira pakai agreement mulut jer...boleh ker camtu?Kalo penjaja tu taknak bayar
    camna?Hak saper area bhgn tepi dan depan rumah tu?Kalo ikut logik ko beli rumah dgn
    pemaju hanya utk kawasan 20x80 dlm kawasan pagar sahaja...

Rate

1

Balas #10 philipinoe2\ catat

Gerai kat situ schedule dia camni...
7.00am~11.00am=stall nasi lemak+kuih muih.
12.00pm~7.00pm=stall jambu pakcu+stall goreng pisang+stall jual air blended
7.00pm ke atas=stall steamboat+stall burger+stall jual T-shirt..

Meriah giler satu hari tu dari pagi sampai ke malam...yg advantage apa yg aku nampak,susah ler kalo ada pencuri nak ceroboh masuk rumah tu pasal memanjang ada org jer dok kat luar...

Reply #12 danedzya's post

dan advantage lain....nak beli makanan takyah susah2 nak pergi jauh....depan umah je....tp byknya lebih pd keburukan pd ownerumah...

antara dilema yg lain, bila dah beli rumah kat kws perumahan yg kita ingat dah boleh dpt privasi ngan keadaan sekitar yg amat menyamankan, tiba-tiba, ada plak yg buat taska/ tadika. Bunyi budak melalak sepanjang hari yg tak tahan tu....

Balas #14 dome\ catat

ha!ha!ha!betul tu...
Tapi kalo ko ada anak yg sekolah tadika,kira advantage laa jugak hantar kat situ..sedang nak monitor..

untung laaa penjaja dkt ngan umah...takyah start kete keluar semata2 nak carik pisang goreng or kopok batang petang2...siap ada ice blended lagi tu cuma takot dorang kotorkan kawasan je...warning siap2 laa...jgn bagi dorang campak pape dlm longkang...jgn tumpahkan minyak atas rumput sisa makanan jgn buang merata...

Balas #1 danedzya\ catat

kalo aku akan kasi je penjaja berniaga depan umah

mudah dan senang

kelebihan..org sentiasa ramai,jadi kemungkinan kes kecurian agak tipis,mudah nak beli makanan,jimat kos petrol dan boleh dijadikan kawan mana tau dapat free

keburukan..selalunye kotor la bagi yg tak pandai,bising pun ada,takde privacy

bagi je peluang dlu berniaga situ..lama2 bolehla slow talk dgn dia jgn berniaga dkt kawasan umah

Balas #17 weta_studio\ catat

Dia time2 bebudak balik skolah tengahari dan petang agak havoc ler area tu...masalah kotor tu tak dapat nak elak ler..yg buat kotor pun customer yg dtg..bukan penjaja..lepas beli makan buang atas jalan jer..
Kengkadang sakit mata gak nengok budak2 skolah lepak kat atas tembok depan rumah ko tu..takkan nak sound lak..buat kecoh,bising siap mencarut2 lagi...alahai..
Ada owner rumah letak buaian kat depan rumah,dah jadi tempat welfare lak bebudak lepak..Mmmmmm...

nape aku rase cam tau je ni area mane

kawasan luar tu bukan hak pemilik umah, tp PBT.. even ko nak tanam pokok, then pbt dtg tebang pun ko takleh marah..

12Next
Return to list New