CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4251|Reply: 17

Cukai terlebih bayar

Aku ada pertanyaan... baru 2-3 minggu lepas aku terima borang JA untuk tahun 2005 dan 2006 ...(lambat betul respon they all kan..bayangkan tahun 2008 baru aku dapat JA 2005 dan 2006 sekali gus lak tuh)..so aku kena bayar dalam RM6++ tapi ...setelah aku semak PCB aku tahun 2008 jer dah lebih...malah untuk 2008 nyer...cukai aku dah terlebih bayar dalam RM8++. So macam mana aku nak bayar cukai aku 2005 dan 2006...pasal kalau tolak campur bahagi...lhdn hutang aku dalam RM2++ ... banyak tuh...so apa pendapat korang...aku kena bayar 2005 dan 2006 jugak ke...bukan aku tak nak bayar sebab cukai terlebih bayar pun entah bila tahun aku boleh dapat...dah lerr budget aku ketat...

Rate

1

biasanya yg kita terlebih bayar tuh depa bagi check..tapi lambat ar..makan tahun tuh

Originally posted by dora_sue at 28-4-2009 20:17
biasanya yg kita terlebih bayar tuh depa bagi check..tapi lambat ar..makan tahun tuh

tu la tak sedap dengar... dia orang kene efisien la...

est punye cukai terlebih bayar thn 2007..dapat dalam bulan february ke march 2009..ekekekek..makan setahun jugaklah...tapi ade jek kawan2 dapat cepat gile,,within few months dah dapat

takder ler sampai bertahun...aku dapat dlm 3 bulan jer cheque dari diaorg...
ko pi kat LHDN tu...ko ceritakan masalah ko...pastu dia akan bagi satu form declaration jumlah pendapatan ko utk tahun 2005,2006,2007 dan seterusnyer..bukan ko yg kena isi...tapi pihak majikan(bawak balik form tu)...pastu ko bagi kebahagian finance dept tempat ko kerja(diaorg tau ler nak isi camna)...dan mesti ada signature dari manager HR akhirnya memperakui statement kesemuanya adalah benar..lepas tu borang tu ko kembalikan semula ke LHDN...dan tunggu surat dari pihak LHDN....that's all...kalo dia suruh ko bayar..ko bayar ler...kalo dikira dah terlebih..ko tunggu jer diaorg hantar cheque...

Tapi kalo ko nie businessman kerja sendiri..aku tak tau...aku cerita nie utk org makan gaji jer cam aku...

Seronok lah korang, aku dah 5 taun asyik bayar baki tertunggak je.. macam2 cara aku buat, simpan bil laptop la, buku2 dan barangan exercise.. tapi tetap aku kene bayar gak lagi, x pernahnye cukai terlebih bayar.. mula2 dulu setakat rm20 camtu, tapi lama2 dah cecah rm200++..

Dah la tiap bulan potong, bonus pon 20% dia potong.. :@ ingat adalah terlebih bayar, pas aku send form tu harammmmmmm.. siap dia cakap baki tertunggak ada la, menyirap gak darah kejap.. gaji bukan banyak mana pon, kene plak keje area kl semuanya mahal.. dah tu pelepasan tahunan rm8000 je, x kan sebulan rm666 je.. :@  ingat aku duk kat dalam reban ayam, rumah aku je dah dekat nak rm600.. keta lagi, tu lom campur minyak, tol, service, parking semua tu..

Lepas tu pelepasan menyara mak bapak x de pon, yang ada anak2.. :@  dah aku lom kawin, x kan ada anak lak, ingat aku misha omar ada anak tapi lom kawin lagi.. yang ada untuk mak bapak hanya pelepasan kesihatan.. alhamdulillah mak bapak aku sihat, so x de pelepasan untuk kesihatan tu..

So duit2 kita menyara mak bapak x kan diorang x kira plak, so memang LHDN x galakkan orang MALAYSIA menyara mak bapak ke.. so x heranlah ramai orang2 kita yang ilang akal dan otak x berapa nak center hantar mak bapak gi rumah2 kebajikkan, kesian.. leh jadi x korang rasa.. speku je.. sebab aku tengok ramai tol orang melayu kat rumah kebajikkan skarang, anak2 x nak jaga ke ape.. anak sekandang leh jaga, mak pak 2 orang tu x reti ke bergilir2 plak jaganya.. :@ :@ :@

Sorry teroftopik plak, emo pagi x makan nasi lemak lagi.. badan mengigil sebab gian nak nasi lemak nih..

Follow Us
kalau terlebih bayar, pergi je dekat cawangan file ko. kalau file kat wangsa maju, pi wangsa maju le. senang derang nak semak rekod. macam aku ari tu, kena bayar lagi. aku tahu tahun sebelum tu aku dah overpaid, so aku pi cawangan jalan duta dan suh derang creditkan amount tu kepada amount yang tak cukup tu. so settle dalam 15 menet je

Originally posted by princebrunei at 29-4-2009 08:35
Seronok lah korang, aku dah 5 taun asyik bayar baki tertunggak je.. macam2 cara aku buat, simpan bil laptop la, buku2 dan barangan exercise.. tapi tetap aku kene bayar gak lagi, x per ...

perghhh.... berapi-api ko nei

ko tengok tak iklan LHDN pelakonnya vanida & afdlin tu? agak2 kalau kita dalam keadaan rupe tu, mau ke polis berkejar nak antar kita ke sepital? aku tak kisah kena bayar cukai ni. tapi biarlah return pun setanding dengan jumlah yang kita bayar. ni aku sakit hati bila berurusan dengan pejabat kerajaan, panggilan telefon pun tak berjawap. asyik meeting je. bila tanya pembantu, pembantu tatau apa2. tak kan sorang je yang tahu pasal benda tu kan. pelik betul aku.

Balas #8 shidaaziz\ catat

kak shida ada YM x? kite ade nak tny skit ni..

Hmm agak2nyer relevent atau tidak untuk diri sendiri perlepasan adalah RM8000 setahun? sejak bila rm8000 setahun ni? Sekarang ni dah lerr semua mahal..

Reply #10 myrih's

X releven langsung, rasanya sejak 2005 dulu kot.. rm666 sebulan, kalau duk mengangkang kat umah x kuar2 boleh la kot sebulan banyak lagu tu.. tu pon time mengangkang nak gak pekena jajan, kuaci..

Originally posted by shidaaziz at 29-4-2009 09:29 AM

perghhh.... berapi-api ko nei

ko tengok tak iklan LHDN pelakonnya vanida & afdlin tu? agak2 kalau kita dalam keadaan rupe tu, mau ke polis berkejar nak antar kita ke sepital? aku ta ...

X pernah gi pejabat lhdn pon.. semua on9 je..

hari nie aku dapat surat dari LHDN mengatakan cukai terlebih bayar...amount tak banyak dalam RM240/=jer...So mereka akan hantar cheque dalam tempoh 3 hari nie...

p/s:lepasler duit belanja seminggu...

kalu terlebih bayar tu... kalo isi e-filing..lam 3 bulan dah bleh dapat cek ..
kalo antar manual...memang lambat laaaaaaaaaaaaaaaaa

Originally posted by wa'ah at 6-5-2009 13:46
kalu terlebih bayar tu... kalo isi e-filing..lam 3 bulan dah bleh dapat cek ..
kalo antar manual...memang lambat laaaaaaaaaaaaaaaaa

bole antar manual lg ke skrg ni, bukan semua dah kena e-filling ke?

aku dah dpt pun check utk cukai terlebih byr.. last week dah dpt

sekarang ni tgh bayar kat LHDN...

Reply #16 dr_stein's post

utk mengelakkan terkurang bayar cukai, bayar la zakat byk2 utk org islam. Sure dah tak kena byk lg kat lhdn. Kalu ikutkan mmg pcb kite byr kurang monthly dr yg sepatutnye, unless kite ade byk rebet.

Originally posted by arwien at 6-5-2009 18:12

bole antar manual lg ke skrg ni, bukan semua dah kena e-filling ke?

aku dah dpt pun check utk cukai terlebih byr.. last week dah dpt

kalau orang tua yang tak tahu guna komputer, mana nak di"e-filing" kan   aku lagi suka boss aku hantar borang dari buat e-filling. kalau borang dia isi sendiri. kalau buat e-filling nanti dia suruh aku yang buat