CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: DocYana

[Penulis] Novelis Hlovate

Balas #198 khaly\ catat

betul tu. isu bahasa ni besar sebenarny bg org yg fahamlah. pena penulis tu kan tajam? mudah sgt diikuti oleh pembaca.

sy mmg suka membaca novel2 yg ditulis catchy n gila2, maklumlah perasan muda gitu. ceta yg gila2 pun best bg sy (sy tak berapa masuk yg leleh2 sgt). cuma kalau nak tulis ayat english, tulislah elok2. klu tulis ayat bahasa melayu, tulislah elok2. tak kira gaya bahasa tu gila2 ke, klasik ke, sempoi n catchy ke. remaja pun berminat, mak bapak remaja pun enjoy.    saya syak Hlovate kurang vocab melayu kot. Tapi ada juga penulis yg tulis dalam english dulu, lepas tu baru dia terjemahkan dalam bahasa melayu. Cuma saya syak Hlvote tak buat macam tu. saya syak. wah, jadi Dec Conan pulak.

sy ada baca sikit novel remaja terbitan Kernadya, adik punya. tajuknya Gadis Chihuahua klu tak salah. ayat2nya sempoi, gila2, cetanya pun gila2 gak. tp penulisnya tak memasarkan atau merojak mamakkan bahasanya. penulis tu rupa2nya muda lg beb. baru lepas STP. mmg dia tulis sempoi stail remaja. saya tabiklah walau ilmu & pengalaman masih cetek. lupa apatah nama penulis tu. Korang carilah novel tu.

Apapun terpulanglah kepada selera dan pendapat masing2. Nak mengubah sesuatu bukannya mudah, terutamanya yang dah terbiasa dengan gaya macam tu.

Balas #198 khaly\ catat

betul tu. isu bahasa ni besar sebenarny bg org yg fahamlah. pena penulis tu kan tajam? mudah sangat diikuti oleh pembaca.

sy mmg suka membaca novel2 yg ditulis catchy n gila2, maklumlah perasan muda gitu. ceta yg gila2 pun best bg sy (sy tak berapa masuk yg leleh2 sgt). cuma kalau nak tulis ayat english, tulislah elok2. klu tulis ayat bahasa melayu, tulislah elok2. tak kira gaya bahasa tu gila2 ke, klasik ke, sempoi n catchy ke. remaja pun berminat, mak bapak remaja pun enjoy.    saya syak Hlovate kurang vocab melayu kot. Tapi ada juga penulis yg tulis dalam english dulu, lepas tu baru dia terjemahkan dalam bahasa melayu. Cuma saya syak Hlvote tak buat macam tu. saya syak. wah, jadi Dec Conan pulak.

sy ada baca sikit novel remaja terbitan Kernadya, adik punya. tajuknya Gadis Chihuahua kalau tak salah. ayat2nya sempoi, gila2, ceritanya pun gila2 gak. tapi penulisnya tak memasarkan atau merojak mamakkan bahasanya. penulis tu rupa2nya muda lg beb. baru lepas STP. mmg dia tulis sempoi stail remaja. saya tabiklah walau ilmu & pengalaman masih cetek. lupa apatah nama penulis tu. Korang carilah novel tu.

Apapun terpulanglah kepada selera dan pendapat masing2. Nak mengubah sesuatu bukannya mudah, terutamanya yang dah terbiasa dengan gaya macam tu.

Rate

1

sorry, double posting.

Originally posted by omei at 8-4-2009 12:45
sorry, double posting.

Yup selera dan pendapat masing-masing... kita tak dtp nak mengubah fikirian org.....untuk mengikut apa yg kita rasa

[ Last edited by  qimi08 at 8-4-2009 12:58 ]

bahasa memang jiwa bangsa...

di rumah kita tak cakap guna bahasa yang betul seperti mana kita menulis, adakah ini bermakna kita hanya berjiwa bangsa ketika menulis sahaja?

bukankah gaya pertuturan seharian kita juga merupakan cermin budaya dan bangsa seseorang itu?

kenapa kita tak bercakap dengan gaya kita menulis? janggal kan?

bagi saya membanding karya seorang penulis dengan penulis yang lain adalah tidak adil kerana setiap penulis itu unik...ada identiti tersendiri...

dan penulis juga tidak melacurkan bahasa sewenangnya, penulis bertanggungjawab terhadap setiap patah perkataan yang ditulisnya...

Rate

1

ehem, dalam paper sastera memang ada soalan untuk perbandingan karya. Kalau saya buat perbandingan di sini, berkilo-kilometerlah saya menaip nanti. Saya tak rajin dan memang niat saya bukan nak membandingkan, sekadar memberi contoh buku yang boleh 'masuk' dengan semua.   

maaflah, saya tak perasan contoh tu sensitif buat para penulis. Mungkin sebab tu saya tak jadi penulis. Sebab tak sensitif.

Maaf sekali lagi.

Follow Us
baru habis baca cter rooftop tank ni...ada la dekat sebulan gak..
bagi cin...buku ni kureng menyegat ntah la pasal apa...
tak teruja sgt watak hero dgn heroin kali ni....
waktu cter jade kat bandung terus skip...harus la tak feel kan
harap karya hlovate yg terbaru lepas ni akan kembali best mcm 5t5b dan Aa+Bb

Rate

1

Tak start baca lagi TUNAS...
Tgh tgu mood marey

Originally posted by nazurah at 8-4-2009 13:06
bahasa memang jiwa bangsa...

di rumah kita tak cakap guna bahasa yang betul seperti mana kita menulis, adakah ini bermakna kita hanya berjiwa bangsa ketika menulis sahaja?

bukankah gaya per ...

rasanya tiada sesiapa yang menuduh penulis berkenaan melacurkan bahasa. mungkin cuma mahu melahirkan pendapat. kita semua mahu melihat hlovate terus berkarya. tiada siapa mahu menjatuhkan sesiapa. komen ini sebenarnya baik untuk hlovate sendiri. sama ada mahu terima atau tidak, terpulang pada empunya badan. :handshake:

menegur tandanya sayang:victory:

salam..

kalu ader sesiapa di sini yg memiliki karya2 hlovate n tak berminat tuk menyimpan silalah advertise kat thread swap sell. miss n few forumer berminat nak beli..

thanks

Balas #209 khaly\ catat

Salam, nampaknya hangat betul topik ni...

erm... saya rasa bahasa tu memang penting. Tapi rasanya HLovate ada sasaran pembaca tersendiri. Di luar negara juga ada karya 'pure literature', 'contemporary literature', 'chicklit' dan sebagainya.

yang paling penting sekali adalah pengisian di dalam cerita itu sendiri. Jika ia dibiarkan terbuai-buai sehingga menjadi karya yang 'semberono' dan melalaikan adalah lebih parah lagi. Apatah lagi rata-rata pembaca novel Melayu adalah orang Islam, kita kena letakkan pengisian yang mengingatkan kita pada tanggungjawab sebagai orang Islam itu sendiri.

sebenarnya, selagi masih ada permintaan, maka disitu ada pengeluaran.

Rate

1

pada saya,
saya suka baca karya hlovate..especially tunas.memang suka sangat.ulang baca dah 3 kali.
tapi tulah,bab bahasa saya tak berapa gemar.
paling suka karya imaen...

Balas #211 john_norafizan1\ catat

John pendapat kita serupa........ tapikan John apa makna 'semberono' he he he
maaflah kita ni tuli sikit pasal bahasa ahakssss

Originally posted by qimi08 at 9-4-2009 15:47
John pendapat kita serupa........ tapikan John apa makna 'semberono' he he he
maaflah kita ni tuli sikit pasal bahasa ahakssss

ehehe... saya pon tak tau makna semberono walaupun perkataan tu ada dalam bahasa nusantara.. tapi lebih kurang macam 'hentam keromo', 'aku punya suka lah aku nak buat macam mana' , 'asal boleh' dan yang sewaktu dengannya

Reply #211 john_norafizan1's post

setuju
pengisian cerita hlovate tu memang bagus
saya ibu pada anak perempuan 17 tahun.... memang saya galakkan anak saya baca buku hlovate sbb karekter nya yang boleh di katakan good role models.

kalau bahasa tu tak menepati piawaian, saya anggap itu identiti seorang penulis.

Originally posted by MMISS at 9-4-2009 12:12
salam..

kalu ader sesiapa di sini yg memiliki karya2 hlovate n tak berminat tuk menyimpan silalah advertise kat thread swap sell. miss n few forumer berminat nak beli..

thanks

mmiss, akak ade karya hlovate ni tapi sayang lak nk let go..
sebab citer cam tu best utk bace byk2 kali pun...
mmg x stress le nk bace... hehehehehe...

Reply #216 si bulat's post

takpelah kak. miss pong camtu kalu dah beli syg nak jual apatah lagi buku2 yg kita rasa nak ulang bc kan. bukan apa miss nak cari yg 2nd dulu coz rege murah skit n lagipun lepas tu kasi org sewakan. kalu takde kena beli buku baru gak

Originally posted by MMISS at 9-4-2009 16:42
  takpelah kak. miss pong camtu kalu dah beli syg nak jual apatah lagi buku2 yg kita rasa nak ulang bc kan. bukan apa miss nak cari yg 2nd dulu coz rege murah skit n lagipun lepas tu kasi or ...

kalau mmiss nk borrow boleh le...
nnt akak boleh poskan sekali ngan Rahsia Perindu tu...

tp lepas bace, pulangkan balik... boleh?

newbie kat sini

karya Hlovate memang best giller

dah ada sumer karya buku..

mungkin tak ramai yang suka dengan cara pengolahan cerita dia

tapi dia tetap ada pengikut yang tersendiri

Originally posted by si bulat at 9-4-2009 17:59

kalau mmiss nk borrow boleh le...
nnt akak boleh poskan sekali ngan Rahsia Perindu tu...

tp lepas bace, pulangkan balik... boleh?

takpelah kak.. thanks..nanti miss beli jek. lagipun kalu beli miss bleh sewakan bila ada yg berminat nanti.