CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: makcikmengamok

Pompuan bersunat ni potong kat labia kah?

tuan tanah baru bak bersunat ke??
saja tanya..

Balas #1 makcikmengamok\ catat

perlu ke pompuan sunat...

setahu aku, bkn wajib pun..mcm lelaki..

Banyak lagi yang korang tak tahu pasal perkara ni rupanya. Memang patut pun. Perkara ini sudah sekian lama menjadi satu taboo masyarakat Melayu. Hanya zaman internet ni saja ia dah mula dah dibincangkan oleh umum. Sebelum tu, korang apa pun tak tahu. Apa yang korang tahu, korang sudah disunatkan oleh mak-mak korang dan korang juga mesti menyunatkan anak-anak perempuan korang untuk kesinambungan masyarakat Melayu.

Terima kasih internet kerana telah memberi saya peluang untuk memdedahkan perkara ini kepada umum.

Perkara ini sedang dibincangkan di sini buat masa sekarang.
http://forum.cari.com.my/viewthr ... &extra=page%3D2
Jadi rasanya tak perlulah saya teruskannya di sini.

Let's cekik daud!

adik aku yg pmpuan sunat  pd umo 8 tahun , yg sorang lg umo 13 tahun..
kesnye mak aku ckp mak aku g kenduri potong jambul kawan dier, n then die te pk, anak dia yg lg dua owng ni da sunat lom..
ptg tu mak balik uma bwk adk2 aku g chek kat bidan.
sah ! adek aku tak sunat lg..! maka majlis cukur jambul kawan aku di seri kan dng majlis berkhatan adk2 perempuan aku..
gelak besa kami sume..

dah sesai bekatan,adik aku yg 8 tahun bole lg main teng2 ngan kawan dia kt dpn uma..
yg sorang lg balik g main beskal..
mcm takde pape jer..

kesimpulannyer.. besunat pompuan mmg tak sakit..takde pantang pun

ee ngeri aku baca pasal potong2 ni.... kulit tuuu..eeeee

ada lg org dok percaya benda2 karut nih

pastu siap claim dlm islam mmg DISUNATKAN buat...sedihnya aku...

Follow Us
yer ker hood of clitoris? apa relevan potong kat situ? situ banyak plexus of nerves ( jaringan saraf).. penting untuk rangsangan bagai ketika berasmara dana...

logically aku rasa dia potong kat hymen (selaput dara), sbb to avoid imperforated hymen (yakni selaput dara yang tak berlubang)...

kalo hymen a.k.a selaput dara tak berlubang, nanti bila budak tue kuar haid, darah tak mengalir keluar.. duk terkumpul dalam vagina..hematometra ker apa istilah dia.. haku lupa dah.. dulu blaja jek...  darah yang terkumput boleh menyebabkan jangkitan kuman pada salur peranakan...

aku pon tak pasti, tapi explanation aku logik kot..

dulu masa aku umor lima tahun mak aku bawak adik pompuan aku gi sunat..aku tgk tok mudim tue pakai gillete jek...it was 19 years ago..

btw selaput dara sangat dekat dengan kawasan salur kencing, may be ini yang sorang porumer kat atas tue maksudkan..

kalo anybody ada iea lain boleh gak propose.. mana tahu theory korang lebeh tepat..

Reply #26 atomicman's post

Benar. Siapa kata Islam menyuruh perempuan bersunat samada secara wajib atau sunat, saya berani kata ANDA SALAH. Tidak ada satu pun hadis yang SAHIH dan SARIH yang menyebutkan bahawa perempuan perlu berkhatan samada secara wajib atau sunat. Sesiapa yang kata ada, dipersilakan anda kemukakannya di sini saya nak tengok.

Salah satu keistimewaan orang Melayu ialah mereka ada sindrom TKO. Bukan TKO tinju, nih sindrom 'takut kat orang'. Orang Melayu kita ni (bukan semua) walaupun mereka tahu benda ni tidak wajib tidak sunat, tidak ada faedah untuk fizikal dan mental anak perempuan mereka, tapi mereka tetap buat jugak. Sebab takut kalau tak buat, nanti orang tu kata orang ni kata, malas nak menjawab.

Selagi ada sindrom TKO ni, orang Melayu tak akan maju. Sebab betapa pandai sekali pun guru yang mengajar anda, anda tak akan pakai ajarannya sebab 'takut kat orang' dan malas nak menjawab kalau orang tanya. Kalau anda malas nak menjawab, yang tak tahu akan kekal tak tahu dan yang tahu akan menyia-nyiakan ilmunya.

Jangan malas nak menjawab. Kalau anda tak tahu cara nak menjawab, pm saya. Saya akan tolong anda menjawab setakat yang saya mampu. FOC.

Reply #27 addamnor's post

Itu satu kemungkinan. Tapi aku tak pernah dengar lagi.

Hood of The Clitoris bukanlah organ seks wanita dan ia tidak mempunyai sistem saraf yang peka kepada ransangan seperti Clitoris itu sendiri. Ia juga tidak mempunyai fungsi seksual. Oleh itu, memotong sedikit bahagian ini tidaklah haram dari segi agama, terutamanya jika ada keperluan.

Yang dikatakan mempunyai sel saraf yang peka kepada ransangan semasa aktiviti seksual itu sebenarnya ialah Clitoris. Pada lelaki, ia adalah Glans Penis dan kajian anatomi telah menunjukkan keduanya adalah organ yang sama. Memotong pada bahagian ini bila bersunat adalah haram sama sekali dan itu tidak diragukan lagi. Tidak ada agama dalam dunia ini yang menghalalkan memotong zakar lelaki atau kelentit perempuan untuk apa tujuan sekali pun. Kalau ada yang mendakwa Islam membenarkan memotong sebahagian Clitoris, saya cabar dia berdebat dengan saya dan saya akan tunjukkan kesalahannya.

[ Last edited by  manzilla at 17-4-2009 06:25 ]

Rate

1

Originally posted by makcikmengamok at 23-12-2008 05:57
Pompuan bersunat ni potong kat labia kah?

labia???

mak aih ko ni tahu ker tak anotomy female external genitalia... ??? ngilu laa kak nak potong kat situ....

haku berani jek tepek gambar anatomy female external genitalia... tapi aku tak reti.... tolong ajar weh... boleh gak mengajar those yang tatau tue... konon pura2 isu sensitif.. tapi bila tanya terkedek2 tatau mana satu vulva, mana satu labia, mana satu clitoris.. lagi haru tatau pon mana satu dinding faraj... tahu sedap masa senggama, pastu beranak jek...hik hik hik...

Balas #28 manzilla\ catat

waaahh i suka you... berani...

mmg pon org melayu macam tue pe el nya... tapi mengumpat mengutuk mengata serta bergossip bagai boleh plak dia tak takut kat org kan? kan? kan?

dah org yang boleh nampak tue pon they all tak takut, tuhan yang invisible tue lagi laa they all tak takut...kan? kan? kan?

Reply #31 addamnor's post

Oh yeah that's right.

Thank you.

menuautoselect replied at 27-2-2009 05:08 PM
bukan dgn clitoris lah!!!!!
die potong kt bhgian tmpat kencing tu bukan kt clit!
kalau kt clitoris ...

Saya dgn klitoris sekali...tapi bersyukur apa yg ada...nafsu normal je

bubpallo replied at 16-2-2009 12:21 PM
sunat clit tu terus ker?................    habeh nnti kalu dier besor n clit dier tak dor per ...

Ada dua jenis...satu buang sedikit je....kedua dia buang sekali dgn klitoris tu..

isyafika replied at 21-7-2020 07:54 PM
Ada dua jenis...satu buang sedikit je....kedua dia buang sekali dgn klitoris tu..

haaaaa? buang semua???? so takde klitoris? ishhhh manade

adila39 replied at 21-7-2020 08:20 PM
haaaaa? buang semua???? so takde klitoris? ishhhh manade

Ya kak..tak apa lah..yg penting bahagia

khitan itu wajib bagi kita dalam Mazhab Shafie.
Tetapi, alah sekadar memotong sangat sedikit kulit cover clitoris, itu sahaja.. nampak cantik pun nanti area itu. tidak nanti, bersepah. also, lebih bersih
also, these days ini, ada pihak yang hanya menguris sedikit sahaja kulit itu sebagai tanda berkhitan.

isu 1: countries yang potong sebahagian besar clitoris / seluruh clitoris / yang potong labia. dari mana ini datang: salah faham dan tradisi mereka dan bukan dari agama mereka. inilah FGM.

isu 2:  isu consent

reasweet replied at 27-2-2009 07:12 PM
betul tu, dia kasi berdarah je .... bukan nak potong buang pun

iya, benar; ada pihak yang practice begini

ipes2 replied at 22-7-2020 02:51 AM
khitan itu wajib bagi kita dalam Mazhab Shafie.
Tetapi, alah sekadar memotong sangat sedikit kulit  ...

Ya. Betul. Wajib dalam mazhab Syafie. Tapi kewajipan itu tiada dalam al-Quran atau Sunnah dan hanya keduanya mesti menjadi ikutan. Hujah Imam Syafie mewajibkannya boleh dipertikaikan. Saya yang bukan sesiapa ini pun pandai mengkritik hujahnya. Andainya ada sesiapa berasa yakin dengan hujah Imam Syafie tersebut, sila kemukakannya di sini dan saya bersedia untuk mengkritiknya.

manzilla replied at 7-9-2020 11:49 AM
Ya. Betul. Wajib dalam mazhab Syafie. Tapi kewajipan itu tiada dalam al-Quran atau Sunnah dan hany ...

konklusinya wajib ke tak?
my 1st doter sunat masa baby..
masa tu bidan kampung kami masih ada...
come 2nd doter...bidan dan arwah..
so bertangguh2 la sbb rasa seriau nak bagi doktor buat takut cedera...
tangguh punya tangguh punya tangguh dan sebab dah baca mcm2 kupasan and views...
sekarang sheolls dah pun 14 yo...
acaner tu...
slalu saya ugut nak bwk g jumpa doktor bila dia buat pangai...
n saya wonder those pompuan yg convert tu dorang sunat tak...