CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3211|Reply: 24

Left foot Braking

Type:
Technique
Start time:
10-12-2008 04:03 PM
Members limit:
KL
Applied number:
0 users

Left foot Braking

Left foot braking ni salah satu teknik yang jarang dibuat kalau compare dengan heel and toe. Tapi tu brush left foot braking ni susah tapi nampak senang. Any comment

Reply #1 B_ii_L's post

aku pernah cuba..sebab tak biasa (braking adalah delicate dari clutch)..hasilnya brek secara mengejut

orang pakai auto terrer jer left foot braking

Reply #2 sixfullbar's post

sama la, pernah gak nak cuba biasakan left foot braking technique, tapi hasilnya jadi brek mengejut.

senang jer....

tapi take time utk blajar...

biasa org apply left f b ni, masa amik konar tanpa angkat minyak atau sekali gus atau berselang seli....supaya segala kelemahan seperti kegelongsoran (slide) dapat dikawal... biasanya, gear berada dalam keadaan yg ideal, maknanya, brek dari enjin (gear) adalah memadai/cukup.... apabila keta out of control, selain dari brek, pedal minyak juga digunakan utk gain control semula... jadi kenkadang, terlebih tekan, correction yg paling mudah adalah dengan apply LFB sambil pedal minyak ditekan dengan ritama atau berterusan bergantung pada situasi...

susah arrr nak crita... tapi aku tau sikit sikit...pernah buat masa dalam ladang sawit dulu

BTW, LFB dan HTS adalah dua menda yg berbeza... tetapi berkongsi matlamat yg sama... BREK!!

cuma LFB lebih kepada correction,

HTS adalah utk berada dalam range tork yg sesuai... dan juga membantu utk brek secara efisen dari kuasa enjin yg terhasil, juga, utk membantu ketika keluar ari kornar dengan berada di julat enjin yg sesuai...

bebudak main rally handal teknik ni

tapi buleh je guna utk kehidupan seharian.... masa bawak keta oto cthnya...

Reply #1 B_ii_L's post

waah.. ni sudah advancee tech ..setakat nak buat kat LDP/MRR2 or federal highway jgn harap laa..

kalau kat nipponn aku tengok org buat kat bkt akina laa di gunmaa naik keter honda SR2000 jer..
nak lebey lanjut tengok initial D 4th stage god hand and god foot!

Reply #1 B_ii_L's post

ello bro bill..how u doin??
btw, ko ni jenjarang bukak tred baru. sekali bukakk.. tu diaaa.. apo kobondoo tuu??..
.. layanzzzzzzzzzzzzzzzzz......  

Follow Us
baca thread, teringin lak tukar pedal...

Originally posted by sixfullbar at 9-12-2008 04:31 PM
aku pernah cuba..sebab tak biasa (braking adalah delicate dari clutch)..hasilnya brek secara mengejut

aku kalau bawak auto pun tak tekan pakai kai kiri woo

Originally posted by sixfullbar at 9-12-2008 04:31 PM

Biala la tu, dia macam kita right handed (tulis) tetiba nak kena tulis Tangan kiri memang perlu practice. Tapi make sure jangan practice jangan masa corner, tapi masa jalan straight or kat tanah lapang ke. Remeber apply it gradually (sikit sikit) sampai ko boleh buat instantly without ready. And then sebelum buat mesti faham fungsi dia macam ada forumer kita geng_tx explain ni. Practice make perfect.

Originally posted by takumi86 at 9-12-2008 08:36 PM
ello bro bill..how u doin??
btw, ko ni jenjarang bukak tred baru. sekali bukakk.. tu diaaa.. apo kobondoo tuu??..
.. layanzzzzzzzzzzzzzzzzz......  

Halo mr takumi86 masih bawak toyota akina ko lagi......aku selalu tengok tapi tak sempat nak jawab thread thread yang ada. Left foot ni bagus kalo ko nak counter understeer (buang depan) bagi front wheeler.

[ Last edited by  B_ii_L at 10-12-2008 05:02 PM ]

Originally posted by geng_tx at 9-12-2008 05:58 PM
senang jer....

tapi take time utk blajar...

biasa org apply left f b ni, masa amik konar tanpa angkat minyak atau sekali gus atau berselang seli....supaya segala kelemahan seperti kegelong ...

Good Info. Thank you. At least boleh share denagn forumer lain sebab left foot braking ni ramai yang tak berapa tau. However just nak tambah, left foot ni actually tak berapa sesuai untuk kegunaan harian meaning kalo bawak biasa and especially kereta auto. You all jangan buat Left foot, sebab takut emergency you all kelam kabut. Contoh member aku ni, dia pakai kelisa auto, aku ajar dia left foot, so dia sudah tukar kaki kiri brek kaki kana minyak on his everyday driving. Nak dijadikan cerita satu hari tu kereta dia terbabas, without realizing dia sudah tekan dua dua pedal dia.

For your note, sesuai kalau kita tengah bawak laju, racing (Jangan racing kat jalan yek), rally. As for us kebanyaknya front wheeler, dia bagus kalau tengah corner laju nak control understeer. And as mentioned by geng_tx, betul not every corner sesuai untuk left foot ni.

[ Last edited by  B_ii_L at 10-12-2008 05:01 PM ]

Originally posted by B_ii_L at 10-12-2008 10:27 AM

Biala la tu, dia macam kita right handed (tulis) tetiba nak kena tulis Tangan kiri memang perlu practice. Tapi make sure jangan practice jangan masa corner, tapi masa jalan straight or ka ...

dengar tu..... practice make perfect...

kalu tak guna untuk racing racing ni...

ianya satu cara mudah utk org keta oto kasi rehat kaki kanan....

belajar selow selow... masa tak de keta, kat jalan yg lengang...

dah hero esok, masa jem guna kaki kiri utk braking, musti ko tak rasa lenguh dah, tak payah nak tolak ke N lagi dah...

bini aku guna kaki kiri utk brek semasa jem dalam bandar kuantan yg baaanyak trafik light .... cuma keta manual dia tak reti lagi... asik tersenguk senguk sebab clutch dan gear yg berada di kedudukan yg salah...

BTW,

antara otai LFB kat mesia ni adalah kaaramjit singh... Sutan.... dan alex yoong sebenarnya, baru lagi mahir menda ni... sebab dia tak pernah main rally sebelum ni, aku terbaca pasal dia menghadapi kesukaran LFB bila dia bertukar kepada kereta yg setup brek memang utk kaki kiri, tak silap aku masa dia mula2 main A1 gp dulu...

dan org putih, mcm valentino rossi ( moto gp lagend) , memang mempunyai talent yg tinggi... almost overnite dia mahir teknik tu... VRosi skunk ni main rally ooooo..

classic example.... boleh tengok, keta tu, masa pertengah konar, lampu brek dia nyala tapi dalam masa yg sama, muncung keta makin masuk ke sebelah dalam konar...dan buntut makin menghala ke arah luar , tu LFB, correctional purpose..

aku skrg apply left foot braking techn...emm dah...tp got prob bila bwak kete manual...

Balas #12 geng_tx\ catat

tu dia otai sudah bersuara...hebat, hebat

aku yang tahu kalu nak anak pompuan naik ikut sebelah kiri

Reply #14 zzcbr's post

yg aku tau kaki kiri ni kalau nak masuk ke dlm toilet jerr..
jgn lupa baca doa masuk tandas sekali yerr kengkawann...

Originally posted by zzcbr at 10-12-2008 03:12 PM
tu dia otai sudah bersuara...hebat, hebat

aku yang tahu kalu nak anak pompuan naik ikut sebelah kiri

ha ha ha... otai sudah bersuara....  siapa siapa nak anak pompuan, kena berguru ngan zzcbr san.... wa ka ka...
aku kalu time panjat menajat ni... tak kira kiri atau kanan... memory lost kejap.... wa ka ka

blackskorpen...

keta manual ni, memang sebetulnya, dibuat pakai manual pun..

cuma kena pastikan, keadaan gear nya betul... nak crita pasal degree turn in and out pun, aku bukannya reti sangat, tapi, by praktis, LFB buleh menyelamatkan keadaan kalu dalam bahaya seperti skidding di sebabkan masuk konar dengan rakus , langgar air, selut dsb...

tapi, mental kena set, ko pijak tu brek... bukan clucth... kang naya pulak keta berpusing sebab brek mengejut....

meh alayan video ni...

ni autokhana... kat mesia panggil time attack..,

mamat tu hebat, cuma salah 2-3 perkara... salah satunya, tayar terlebih besar/lebar... so overgrip...

bila dia release minyak, dia tekan brek... apa akan jadi? secara mengejut , kereta akan ilang momentum, dan grip comes in... overgrip v/s lighter car.....= terbalik lah...

sebab tu, LFB ni penting, dlm autokhana, gear 1 dan 2 sudah memadai... kalu bosst kuat, leh sampai gear 3...  dan yg penting, ritma dan kelajuan keta tu hendaklah stabil... selain dari dapat mencatatkan masa yg cepat, buleh mengelakkan terbalik cam ni...

apsal aku tunjuk video tu... bukan nak suruh korang kutuk mamat tu...

tapi nak kasi ingat supaya keseronokkan praktis tak berakhir dgn tragedi december... buat selow selow, praktis pada turn/konar yg tak begitu tajam dan lebih elok pada waktu ujan..... selamat mencuba.. pastu post dalam you tube...

errrr,kalu bwk manual bleh ke break ng kaki kiri?
dh tu clutch nk tekan ng tgn ke?
xpaham plak aku ape yg korg cube buktikan...

aku kalu bwk kete manual,brek pakai kaki kanan...
kalu bwk auto br brek pakai kaki kiri...

Originally posted by hBk at 10-12-2008 04:40 PM
errrr,kalu bwk manual bleh ke break ng kaki kiri?
dh tu clutch nk tekan ng tgn ke?
xpaham plak aku ape yg korg cube buktikan...

aku kalu bwk kete manual,brek pakai kaki kanan...
kalu ...

left foot braking ni kita tekan brek masa kereta on the move atau tengah corner. So clutch tak payah kacau....meaning kata kan lah kalau ko corner laju on high speed corner, tetiba ko terasa understeer (Buang depan) sikit tayar depan...so in order to correct them ko by applying LFB. Ingat LFB ni di tekan without lifting off you accelerator.

[ Last edited by  B_ii_L at 10-12-2008 05:03 PM ]

aku terpaksa pakai kaki kiri kat AMT aku nih time2 reverse....... gear die lain macam sikit....

Reply #17 hBk's post

ade la... kalau byk tgk video2 race... katun2 berkaitan keta.. nampak la diorang wat teknik ni....

try tgk best motoring, initial d ...

12Next
Return to list New