CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Fantaghiro

Cemana nak educate suami?

Reply #25 akulabambam's post

akan ku coba....

Originally posted by putubambu at 24-11-2008 02:02 PM
cakap je lah..berterus-terang..
mintak dia buat keje rumah sama2..

tapi jgn le melenting2..cakap bebaik..
kalau boleh..masa manja2 tu ke...

dah cakap terus terang n cakap elok2.. tapi tak jalan gak...

agak2 kan... kalau aku kasik syarat,.,
kalau tak tolong kerja rumah... no manja2 agak2 jalan tak?

Originally posted by mesolite at 24-11-2008 02:27 PM
lelaki ni... satu jer... kalau semakin di suruh... semakin dia tak nak buat... maklumlah ada ego yang tinggi, kerja rumah tu kan kerja orang pompuan...
apa yang kau boleh buat... kau kena tukark ...

yg jadik masalahnya aku kenal dia masa dia dah jadik BULUH...

kasik la tips macam mana nak tukar mind set dia tu...

Originally posted by hakass009 at 24-11-2008 02:32 PM
ckp secara berhikmah ler...jgn lah terus serang dier menjerit kat tepi tinga "AWAK NI PEMALAS LAAAAA......."

but sekali sekala apa kata smash dier camni "ah'ah keje umah keja owg pompuan, g ...

1 hari akan ku kenakan dia ngan ayat ni kalau takde apa2 perubahan...

Reply #39 mesolite's post

adoila....

inilah yg dinamakan pengorbanan.... klau semua pompuan pk "eh.. takleh benti keje.. nnti kot2 hujan ditengahari... takdela terkapai2 ditinggalkan somi.".. letih gak.. camne la institusi kekeluargaan kita nnti.

jadilah seorang fulltime housewife yg berkualiti. bukan kuantiti ye... IQ tinggi2 blaja sampai menara gading tu.. digunakan. bukan takat tau henjut buaian anak aje bila dah resign. mcm2 mende bole buat home based sekarang. kemahiran, kebijaksanaan diri digunakan sepenuhnye.

klau dah suami taknak berkompromi dlm pembahagian tugas.. letih. ni belum ada anak. dah ada anak nnti lagi la parah. tengah kita sibuk2 bersilat kt dapur memasak.. tetiba anak berak... dijerit aje dek husband soh basuh berak anak. walhal kita ni tengah menumis kt dapur. yg husband tgh mengangkang aje tgk tv... n anak tu ada je tergolek sebelah dia. bayangkan camne...  mmg ada wife yg tak kisah semua tu.. but not for me.

klau dah tggjawab cari duit tu dipikul bersama... tggjawab kt umah tu... kenela sama dipikul jugak. klau taknak tlg... ha... sediakan maid. or.. sekali sekala beli aje la mknan kt luar. ini tidak. dahla wife tu keje kuar umah kol 8.. balik kol 7... dah tu terkejar2 lak nk memasak... mengemas.. melipat kain baju.. iron baju.. menyapu.. segala jenis 'me' la. yg laki tau buat cuma melepak tgk tv, membuta, n melantak aje. adoila... haru beb. (maaf istilah digunapakai kasar sket... nk tunjuk hakikat sebenar biar somi2 ni bukak mata sket).

Originally posted by tehlaut at 24-11-2008 02:34 PM
tk pun ko bawak dia g lagi skali kursus kawin.....

soalan yang aku pernah tanya kat dia...
'masa pergi kursus thn lepas dorang tak ajar ke?'

terus dia beliakkan biji mata kat aku...

Follow Us
Originally posted by sofiajane at 24-11-2008 02:43 PM

masa mula2 kawin dulu ku memang tak boleh terima yg suamiku ni memangtype tak boleh tolong isteri buat kerja2 rumah..NO..NO..NO..asal kutegur sikit 3-4 hari tak bertegur..tegur sikit,kena tengkingbalik...lelama ku bohsan lah nak ulang tegur nasihat..tp tak jalan2jugak

alhamdulillah aku belum penah dibuat camni oleh lakiku...

akhirnya ku terima ajelah sifat pemalas dia tu seadanya...walaupunkadang2 ku zeles tengok suami adik ku yg ringan tulang tolong my adikbuat kerja2 rumah,tolong mandikan anak2,tolong buatkan susu anak<-----yg mana tiada dlm kamus suamiku...

belum ada baby...takleh nak komen...

then ku cuba renungkan dan cari kebaikan dan kelebihan yg suamikuada...sungguhpun suamiku malas dia cukup menyayangi ku dananak2...sungguhpun suamiku malas dia cuba tunaikan kemahuan ku dananak2,nak pegi holiday ke,jalan2 cari makan ke..apa2 wish selagi diatermampu...sungguhpun suamiku malas,makan pakai ku dan anak2 tak pernahkurang kat rumah ni...sungguhpun suami ku malas,elaun dan subsidibulanan ku tak pernah putus...

aku sanggup jadi suri rumah sepenuh masa kalau aku dapat yg aku boldkan tu...

kita as manusia memang tak sempurna dan punyai kekurangan ..so,itulahperanan suami isteri..saling melengkapi salah satu dgn yg  lain..

manusia mmg tak sempurna... tapi manusia boleh berubah untuk jadi yang terbaik kalau akal yg allah bagi tu digunakan sebaiknya...

yg penting hati kena ikhlas dalam buat apa2 pekerjaan pun..baru tenangand cool jiwa ni..dan takdelah timbul ungkit bangkit,aku buat kerjalebih...ini bukan kerja aku..dan sebagainya...skian..maceh..

ikhlas ni aku malas nak komen... memula memang ikhlas... tapi bila dah selalu camtu... lama2 ikhlas ni pun boleh hilang kalau asyik kita je nak buat yang terbaik untuk pasangan...

Reply #40 Fantaghiro's post

ye betul...nak jadi sempurna pun aakan ambik masa, sama jugakla utk melentur buluh yg dah keras, ambik masa takde dlm satu mlm boleh lentur

jadinya utk memotivasikan diri kita, mintak la dia buat benda ygkecik kecik dulu, yg tak perlukan tenaga yg banyak pun...
misal lepas makan ...mintak tolong dia bawak ke sink...bila akhirnya dia dah pandai bawak ke sink...next step ko mintak la pulak dia buangkan dulu sisa makanan dalam tong sampah,....dan stereusnya...bersabar lah ye...buluh kalau nak lentur memang ambik masa, tak kena cara boleh patah....

mcm BEST jek aku tulis , nak melaksanakan dgn penuh kesabaran tu Tuhan saja yg tau

Originally posted by Fantaghiro at 24-11-2008 04:01 PM

soalan yang aku pernah tanya kat dia...
'masa pergi kursus thn lepas dorang tak ajar ke?'

terus dia beliakkan biji mata kat aku...

haha... aku baru nak suggest aper yg tehlaut suggest tuh

masa kursus kawin ustaz dah ajar dah mender2 nih... laki kena sediakan nafkah zahir & batin... nafkah zahir meliputi duit belanja, makanan, pakaian, tempat tinggal dan keselamatan/ perlindungan... bab makanan tuh, kena yg dah masak/ yg boleh di makan... kalo bini nak tolong masakkan boleh, kalo bini takmo masak kena usahakan dapat makanan yg dah masak... itu aper yg ustaz tuh ajar ler

anyways. kalo ko tak puas hati... tegur tak jalan... ko buat praktikal la... ko mogok keja. tgk aper his reaction.

aku tak tau camno nak educate cara halus, sebab kalo aku tak suka something aku cakap direct jer... lagipun laki aku dah biasa dok sendiri sebelum kami kawin, so dia pun dah biasa buat keja rumah... sekarang jer dah manja sebab ader maid... tapi kalo suruh buat, dia bley buat...

penah ade kat thread mana ntah..

dh jumpe dah link..hope ia membantu anda..
aku penah tanye bgmana teguran yg disenangi lelaki
responnye baca la sendiri kat link tu

http://forum.cari.com.my/viewthr ... =%2Bangketam&page=7

[ Last edited by  limauais at 24-11-2008 05:09 PM ]

Originally posted by Fantaghiro at 24-11-2008 03:48 PM

dah cakap terus terang n cakap elok2.. tapi tak jalan gak...

huh..kalau dah cakap baik2 pun tak jalan gak..
kena gi plan B ni..

ugut dia..!:@

keh..keh..keh.. aku tipus jek..jgn ikut tau..

Originally posted by talapia at 24-11-2008 03:12 PM
adoila...

penyakit camni klau dah ada dlm diri lelaki... letih gak nk kasi ilang wo...  n aku sokong sesangat... utk ibu2 yg ada anak lelaki... tlgla ajarkan anak tu bawak diri elok2 ye...  ko ...

berenti kerja mungkin tak rasanya... sebab suami pernah cakap dia suka isteri yang bekerja...

alhamdulillah laki aku ni rajin gak le nolong2.....kdg2 dia yg amek pinggan aku..g basuh.... sidai kain...angkat kain....buat susu anak pon boleh....bg anak mkn pon bole..(tp nestum le...sbb dia tak reti wat bubur..)...masa awal2 kawen dulu...aku pernah sound dia......aku dah penat masak2 bagai....tolong2 le basuh2 periuk ke kuali ke.....tp kdg2 time dia malas tu, malas la jugak.......tp tak kisah la....skali skala dia malas.....
time dia malas tu, pape yg aku buat, aku akan try buat dgn ikhlas...aku pikir, aku buat sume ni sbb aku syg kat laki aku n anak aku....

so...tuan tanah.... utk educate suami yg malas tahap cipan cam suami ko tu...aku rase, mmg ko kena guna senjata wanita......air mata le tu........ bg dia rase..... mcm dia tu mmg malas tahap cipan....sangat malas nak tolong bini.... bukannye reput pon tulang tu kalo nolong.......adoi la.......heee...tak tau le aku kalo dpt laki yg malas giler camtu.....mmg hari2 gado le gamaknye

Reply #53 Fantaghiro's post

bukannye wat bebetol... cuma bg hint la kt dia... kalau dah soh isteri tu sama2 kerja.. cari nafkah sesama... so apalah salahnye wat keje umah pon sama2.... tp klau tetiba dia kata.. nk benti keje.. silakan.. huhu.. tak jadila pulak kan..

klau dia mmg suka wife bekerja.. so bagusla. at least dia mesti taknak u benti keje kan... so.. klau taknak wife jd full time housewife.. tlg2 ringankan tulang... klau tak.. wonderwoman pon tukar uniform ooo...

Reply #51 limauais's post

TQ limau... tgh baca...

Originally posted by Fantaghiro at 24-11-2008 03:33 PM
fail lepas mencuba tu lebih baik dari fail dgn takde usaha langsung...

Betul2...tapi tahap kesabaran nak kena tinggi(melepasi average national level)  ......sebab takut2 suami yang cuba nak dididik tak berganjak pada tahap yang kita inginkan, kita pulak yang jadik ting tong......

Reply #56 Fantaghiro's post

try ler... tapi jangan mengharap tinggi sangat... nanti kau kecewa...
step 1: suruh dia basuh pinggan sendiri dulu...
selamat mencoba...

ni ada simple rules, yg ku baca kat mana ntah

1. isteri jgn suka ngungkit, atau membebel sbb komunikasi cara tu tak efektif....lelaki takkan dgr buah isi yg di sampaikan, tapi dia hanya dgr bunyi yg menyakitkan je

2. isteri mesti tahu kat mana soft spot somi nye, gunakan soft spot ni utk ajak dia tolong

3. ajak dia involve sesama buat keja rumah, misal kalau isteri basuh pinggan, mintak somi susun pinggan dlm kabinet...sambil tu borak borak santai

4. kalau ada anak , ajar diorang buat keja & bagitau somi yg dia kena tunjuk contoh yg baik utk diikuti oleh anak anak

5. kalau dia buat apa pun , ucapla terima kasih , sgt sgt menghargai titik peluh somi itu
sekian ...banyak lak masaku...tgh tunggu org nih

[ Last edited by  misy at 24-11-2008 05:58 PM ]

Originally posted by misy at 24-11-2008 05:41 PM
ni ada simple rule, yg ku baca kat mana ntah

1. isteri jgn suka ngungkit, atau membebel sbb komunikasi cara tu tak efektif....lelaki takkan dgr buah isi yg di sampaikan, tapi dia hanya dgr bun ...

Soft spot, G spot  tu seme sama ker misy?????